Beni ortaya atan is arkadasi..

Evet boylesi olmasi gerekendi aslinda. Ama ben sanirim biraz yiprandim, son aylarda cok uzun saatler calisiyorum, hem bu cocugu egitebilmek hemde o egitimi anlamadigi icin gec saatlerde olsa isin ucundan tutmak icin. Cunku projeler basarisiz olursa Aurora proje muduruydu ve tum projelerde basarisiz oldu denir, arkasina onuna bakilmaz. Basarisiz olmak istemedim ve cok calistim, ve biraz yoruldum acikcasi, aksamlarida calistigim icin asiri asosyalim aylardir. Biraz dengem bozuldu ve sinirlerim yiprandi. Bi cok kez agzima geleni soyleyesim geldi sonra 'sakin sakin yarin dusunuruz simdi tepki yok' diyerek kendimi sakinlestirdim, ve o zamana sakinlesiyordum zaten. Ama simdi bu, ben o kadar calisirken, bana gereksiz anlamsiz suclar atmaya devam ettikce azcik bende profesyonelligimi kaybediyorum acikcasi. Ne yapmali bilmiyorum:KK43: belki bir degisim zamani gelmistir
Değişim iyidir ve gereklidir bana göre de 🌸çok uzun yıllar aynı yerde çalışmanın insanı körelttiğine inanıyorum. Hakkınızda hayırlısı olsun inşallah🧿

Valla mudurler tarafindan hic bisey olmasa bile bence artik o mesajimdan sonra onunla aramizda buyuk derece bir sogukluk ve cekisme olacak ileriye donuk:/ Ama ona bu konuda sabrim cok tukenmisti, eger bu konuda ustume gelinirse sanirim ayrilmayi daha ciddice dusunecegim
Yarini heyecanla ve stresle bekliyorum
en kötü senaryoyu düşünmeyin. mutlu değilseniz ayrılın tabi ama bu onun için olmasın. çünkü çok emek vermişsiniz. bir çaylağın bunu bozmasına izin vermeyin.

Merhaba,

Ben bir Amerikan firmasinda proje muduru olarak calisiyorum. Sirkeding bir cok ulkede ofisi var ve benimle ayni konum ve pozisyonda olan farkli saat dilimlerinde 2 proje muduru daha var. Projeler 24 saat isledigi icin, ve birimizin gunu bittiginde digerinin ele alabilmesi icin boyle bir sistem kuruldu. Bu iki kisiden 1 tanesi 5 ay once ise basladi, daha once de ayni sektorde yer alan bir firmada 4 yil proje mudurligi yapmis. Bir nevi sifir olmamasi beklenir. Her ne ise, biz bu kisiyi 2 ay kadar egittik ve adaptasyonunu saglamaya calistik. Ayrica egitimden sonra genel teknik bilgileri unutmasi ihtimalina karsi tum egitimi zaten dokuman haline de getirdik, boylece unuttugu birsey olursa dokumanlara gidip bakip hatirlayabilirdi.

Bana gore cok buyuk adaptasyon sorunlari oldu. Kendi gon sonumda 'sunlar sunlar yapildi, senin saat diliminde sunlarin yapilmasi gerekiyor, ve tum bilgileri de su dosyalarda bulabilirsin' gibi detayli detayli islerimi teslim etmeme ragmen, sabah gune uyandigimda hicbirseyin yapilmadigini defalarca gordum. Ayrica bu surecte ona daha fazla detay verebilmek icin aksamlari kendimden verip 2-3 saat daha verip onunla birseyleri daha fazla acikliga kavusturmaya calistim. Benim iki projemde kendi saat diliminde destek veriyordu ve tum proje comunikasyonu icin heryere ekliydi en basindan beri. Cok ilerleme kaydedemedi ama ben yeni diye onu idare ettim ve hep egitmeye calistim. Ara ara mudurumuz, yada baska ekiplerden (kalite, muhendislik vs.), sabah uyandigimda bana birilerinin 'Aurora, lutfen John (attim ismi) i egitirmisin, gerekli bilgileri almamis gibi gorunuyor' dedikleri oldu. Ama ben tum o bilgileri gunlerce vermistim ve hala onlari yapamiyordu. Bende onlara karsilik ' bu bilgiyi ben ona zaten dun vermistim' diyordum.

Neyse.... Gecen hafta bircok kisi izindeydi ve o farkli saat dilimlerindeki proje muduru arkadaslarimda izindeydi. O yuzden herseyi ben ustlendim ve gece 2lere kadar calistim herseyin yoluda gitmesi icin. Sonra bana mudurlerim bu hafta icin 'persembe ve cuma gunleri izin yapmanizi istiyoruz, cok calistin ve cok iyi seyler yaptin cok minnettariz, ve ektra odemenin yaninda ayrica uzun 4 gunluk bir haftasonu tatili yapmani istiyoruz, biraz dinlen' (harika degiller mi? Zaten is yerimi cok seviyorum)... Bende projelerim icin detayli bir bilgi hazirladim o 5 ay once ise giren ayni pozisyondaki kisi icin ve gonderdim, ve ayni zamanda 'proje dinamiklerinde yeni seyler cikabilir, bunun ne olabilecegini bilmiyorum ama zorlandigin bir yer olursa gecmis dosyalara bakabilir, yada bana whatsapptan yazabilirsin' dedim. Neyse ama aliskanlik, telefondan, maillere, ekip chat i ne bu sabah baktim. Biseyler olmus, curcuna cikmis. Sonra bundan biseyler yapmasini istemisler, bu da 'Aurora bana bu bilgiyi vermedi, ne yapabilirim bilmiyorum, bana boyle bir is aktarimi olmadi malesef' demis. Hatta birkac proje chatinde bu sekilde benim ustume atmis.

Sinir oldum sabahtan beri. Pazartesi gunu mudurler neden acik is aktarimi yapmiyorum diye ustume mi gelecek ve ben biraz bilgi paylasimindan ve baskasinin basarisini engellemek icin geri duran biri gibimi gorundum, yoksa bu insan 5 aylik calisan ve tum projelere dahildi, bu bilgileri Aurora eksik bile soylemis olsa bilmeliydi diye dogru dusunceleri olur mu bilmiyorum.

O chatlerde onu bozmak istiyorum biraz kendimi aciklayabilmek icin, cunku hep boyle yapiyor. Bana gore kapasitesi cok dusuk, daha once toplamda 5 yeni proje mudurunu egittim sirkette, asla boyle bir sey dusunmemistim onlar hakkinda, belli bir surede ogrenebilmislerdi.
Nasil profesyonel ve cok suclayici olmadan konusabilir ve ne yapabilirim pazartesi? Aslinda soyle yazmayi dusunmustum 'John bizim ilk egitim verdigimiz dokumanlarda tum bilgiler mevcuttur, ayrica esktra is teslimi yaptigim emailde yeterince detaylidir, eger detayli bulmadiysan, bir sonraki kez, ufak bir efor ile egitim dokumanlarina tekrar giderek oradan referans alabilirsin. Tesekkurler!' gibi herkesin gorecegi sekilde yazsam mi?

Deli oldum cidden...
Bunu kesinlikle yazmalısın. Yazmazsan eğer akılda o sekilde kalacaksın. Şimdi sana inansalar bile ileride başka biriyle benzer bir durum olursa mimlenmis olursun. Hiç vakit kaybetme

gelişme oldu mu?
Gelişmeleri yazarsınız merak ettim olanı biteni
Ah aynen, is devir teslimi yaptigim arkadasim bana dun ilk is yazdi, 'Aurora, hersey yolunda mi? chatte yazdigin mesaji goruyorum. Sanirim birseyleri eksik yaptigina dair suclayici gorundum, ama asla oyle degil. Sen bana tum bilgileri dogru bir sekilde verdin, fakat ben bazi detaylarda zorlandim ama bu benimle alakali. Boyle gorundugu icin uzgunum. Zaten cok calismak zorunda kaliyorsun, sana daha iyi destek verebilmek istiyorum bu nedenle senin is teslimlerine oncelik verecegim bundan sonra' dedi. Sonra bi call yaptik, anlamadigi yerleri sormasi ve daha iyi cover yapmasi icin, orada da 'lutfen bana ekstra birsey gelirse yaz, birkac saat ektra kalirim' dedi.

Asiri derecede alttan aldi ve hic olmadigi kadar ilgili davrandi yani. Bilemiyorum, benim mesajimmi boyle yapti yoksa chatte olan mudurlerden ekstra bir geri donus almis olabilir mi. Ben daha mudurlerden geri donus almadim ama sanki hala bana uyari gelme ihtimali olabilirmis gibi geliyor nedense

Ah aynen, is devir teslimi yaptigim arkadasim bana dun ilk is yazdi, 'Aurora, hersey yolunda mi? chatte yazdigin mesaji goruyorum. Sanirim birseyleri eksik yaptigina dair suclayici gorundum, ama asla oyle degil. Sen bana tum bilgileri dogru bir sekilde verdin, fakat ben bazi detaylarda zorlandim ama bu benimle alakali. Boyle gorundugu icin uzgunum. Zaten cok calismak zorunda kaliyorsun, sana daha iyi destek verebilmek istiyorum bu nedenle senin is teslimlerine oncelik verecegim bundan sonra' dedi. Sonra bi call yaptik, anlamadigi yerleri sormasi ve daha iyi cover yapmasi icin, orada da 'lutfen bana ekstra birsey gelirse yaz, birkac saat ektra kalirim' dedi.

Asiri derecede alttan aldi ve hic olmadigi kadar ilgili davrandi yani. Bilemiyorum, benim mesajimmi boyle yapti yoksa chatte olan mudurlerden ekstra bir geri donus almis olabilir mi. Ben daha mudurlerden geri donus almadim ama sanki hala bana uyari gelme ihtimali olabilirmis gibi geliyor nedense
Öff yan çizmiş resmen gayette sizi suçluyordu, kötü gösteriyordu. Bu normal bir tepki değil bu insan çok tehlikeli dikkat edin.

Ya klasik yaptıklarının sonuçlarıyla karşılaşınca R yapan insan tavrı bu. Türk Amerikan Rus fark etmez ya. Sizden ses çıkmayacağını düşündü önce size salladı foyası cikinca da süt dökmüş kedi.
Bu cevabından sonra size uyarı gelirse zaten onun attığı bu mesajı gösterin. Kendi hatası apaçık ortada.

yooo direk adimi kullaniyor. Aurora bana bu bilgiyi vermedi, ben hicbisey bilmiyorum diyor. Defalarca bu sekilde grup chatlerde adimi kullanarak bana suc atmis. Hicbirine tepki vermemistim, ozelden 'gel bi daha arama yapalim ne acik degilse netlige kavusturalim, bir kez daha ustunden gecelim' diyordum. Ayni seyleri gunlerce yazili ve sozlu anlatmama ragmen, hala 'Aurora bana bu bilgiyi vermedi, ben bilmiyorum' dedigi yerler oldu. Ve ben defalarca uyari aldim bu konuda.
Özelden yazismayin ek bilgi isterse

Merhaba,

Ben bir Amerikan firmasinda proje muduru olarak calisiyorum. Sirkeding bir cok ulkede ofisi var ve benimle ayni konum ve pozisyonda olan farkli saat dilimlerinde 2 proje muduru daha var. Projeler 24 saat isledigi icin, ve birimizin gunu bittiginde digerinin ele alabilmesi icin boyle bir sistem kuruldu. Bu iki kisiden 1 tanesi 5 ay once ise basladi, daha once de ayni sektorde yer alan bir firmada 4 yil proje mudurligi yapmis. Bir nevi sifir olmamasi beklenir. Her ne ise, biz bu kisiyi 2 ay kadar egittik ve adaptasyonunu saglamaya calistik. Ayrica egitimden sonra genel teknik bilgileri unutmasi ihtimalina karsi tum egitimi zaten dokuman haline de getirdik, boylece unuttugu birsey olursa dokumanlara gidip bakip hatirlayabilirdi.

Bana gore cok buyuk adaptasyon sorunlari oldu. Kendi gon sonumda 'sunlar sunlar yapildi, senin saat diliminde sunlarin yapilmasi gerekiyor, ve tum bilgileri de su dosyalarda bulabilirsin' gibi detayli detayli islerimi teslim etmeme ragmen, sabah gune uyandigimda hicbirseyin yapilmadigini defalarca gordum. Ayrica bu surecte ona daha fazla detay verebilmek icin aksamlari kendimden verip 2-3 saat daha verip onunla birseyleri daha fazla acikliga kavusturmaya calistim. Benim iki projemde kendi saat diliminde destek veriyordu ve tum proje comunikasyonu icin heryere ekliydi en basindan beri. Cok ilerleme kaydedemedi ama ben yeni diye onu idare ettim ve hep egitmeye calistim. Ara ara mudurumuz, yada baska ekiplerden (kalite, muhendislik vs.), sabah uyandigimda bana birilerinin 'Aurora, lutfen John (attim ismi) i egitirmisin, gerekli bilgileri almamis gibi gorunuyor' dedikleri oldu. Ama ben tum o bilgileri gunlerce vermistim ve hala onlari yapamiyordu. Bende onlara karsilik ' bu bilgiyi ben ona zaten dun vermistim' diyordum.

Neyse.... Gecen hafta bircok kisi izindeydi ve o farkli saat dilimlerindeki proje muduru arkadaslarimda izindeydi. O yuzden herseyi ben ustlendim ve gece 2lere kadar calistim herseyin yoluda gitmesi icin. Sonra bana mudurlerim bu hafta icin 'persembe ve cuma gunleri izin yapmanizi istiyoruz, cok calistin ve cok iyi seyler yaptin cok minnettariz, ve ektra odemenin yaninda ayrica uzun 4 gunluk bir haftasonu tatili yapmani istiyoruz, biraz dinlen' (harika degiller mi? Zaten is yerimi cok seviyorum)... Bende projelerim icin detayli bir bilgi hazirladim o 5 ay once ise giren ayni pozisyondaki kisi icin ve gonderdim, ve ayni zamanda 'proje dinamiklerinde yeni seyler cikabilir, bunun ne olabilecegini bilmiyorum ama zorlandigin bir yer olursa gecmis dosyalara bakabilir, yada bana whatsapptan yazabilirsin' dedim. Neyse ama aliskanlik, telefondan, maillere, ekip chat i ne bu sabah baktim. Biseyler olmus, curcuna cikmis. Sonra bundan biseyler yapmasini istemisler, bu da 'Aurora bana bu bilgiyi vermedi, ne yapabilirim bilmiyorum, bana boyle bir is aktarimi olmadi malesef' demis. Hatta birkac proje chatinde bu sekilde benim ustume atmis.

Sinir oldum sabahtan beri. Pazartesi gunu mudurler neden acik is aktarimi yapmiyorum diye ustume mi gelecek ve ben biraz bilgi paylasimindan ve baskasinin basarisini engellemek icin geri duran biri gibimi gorundum, yoksa bu insan 5 aylik calisan ve tum projelere dahildi, bu bilgileri Aurora eksik bile soylemis olsa bilmeliydi diye dogru dusunceleri olur mu bilmiyorum.

O chatlerde onu bozmak istiyorum biraz kendimi aciklayabilmek icin, cunku hep boyle yapiyor. Bana gore kapasitesi cok dusuk, daha once toplamda 5 yeni proje mudurunu egittim sirkette, asla boyle bir sey dusunmemistim onlar hakkinda, belli bir surede ogrenebilmislerdi.
Nasil profesyonel ve cok suclayici olmadan konusabilir ve ne yapabilirim pazartesi? Aslinda soyle yazmayi dusunmustum 'John bizim ilk egitim verdigimiz dokumanlarda tum bilgiler mevcuttur, ayrica esktra is teslimi yaptigim emailde yeterince detaylidir, eger detayli bulmadiysan, bir sonraki kez, ufak bir efor ile egitim dokumanlarina tekrar giderek oradan referans alabilirsin. Tesekkurler!' gibi herkesin gorecegi sekilde yazsam mi?

Deli oldum cidden...
Son paragrafı yazıp ekleyebilirsiniz,tüm bunlara rağmen bir sorun olursa bana ulaşabileceģini de söylemiştim diye.
Yani o size bu şekilde rahatça iftira atabiliyorsa uygun cevabı almalı ki bir dahaki problemde sizi öne atamasın,kendi hatasının,eksiğinin sorumluluğunu alsın.
Cevap vermezseniz kabul etmiş gibi olursunuz. O da buna devam eder.

bu mesaja kesinlikle cvp vermeyin...sessiz kalmak en büyük cevap bu durumda

Bence hatalı çıkacağını anladı,geri vites yapıyor.
Yerinizde olsam bu cizgide devam ettirirdim ilişkimi. Sabrınızı zorladıgının gayet farkına varmış ki bu bence iyi birşey,mailiniz işe yaramış. Susmayacağınızın farkında.
Bir benzerini yaşadım bende,gebelik iznime çıkmadan aylar önce birine a'dan z'ye herşeyi anlatıp devrettim(2 ay gibi bir süreçti bu)tüm notlarımı,dosyaları hatta bilgisayardaki excel tabloları,hesaplama araçları işimde kullandıgım ne varsa hepsini. İzne çıktım her sabah 9da aradı bu kişi beni. Anlattiğim şeylerden sordu,dosya sordu,evrak sordu sordu da sordu,yeri geldi günde 4-5 defa aradı. Ben baya evde izinde değilimde çalışıyorum gibiydim hatta eşim telefonumu kapatmaya başladı geceden,sabahın köründe arıyorlar diyerek. Neyse buna rağmen en ufak bir sorunda choccy onu anlatmadı,bunu bilmiyordum, söylemedi vb şeyler söylemiş diğer arkadaşlar anlattı bana, topu hep bana atmış bu arada sadece kendini kandıriyordu ben zaten ayrıkacaktım doğum sonrası,cok bunalmıştım zira beni kötülemesinin tek zararı kendineydi yani benim ayağımı kaydırmaksa bile niyeti bana sorsaydı ayrılacağımı zaten söylerdim.
neyse çekmecemde unuttuğum birşey icin ofise ugradigimda müdürümle karşılastım ayak üstü bana yaşanan bir karışıklıktan bahsetti benim eksik yaptıgım bir işmiş gibi,biliyorum dedim x hanım beni aradı yine sabah her gün olduğu gibi,bende daha evvel anlatmama rağmen tekrar anlattım nasıl bir yol izlemesi gerektiğini hatta evrağın yerini bile söyledim ,şöyle yaparsanız halledersiniz notlarımda vardı dedim. Başka konuları da bildigimi belli ettim. Adam şaşırdı kaldı. Sonra ne dediyse kadına telefonla aramalar kesildi. Arkamdan konuşmasa bana öğretmedi,anlatmadı diye ve hatasını üstüme yıkmaya çalısmasa inanın bunu yapmaz hamile halimle yine de sabah uyanır destek çıkardım ama ben herşeyi anlatmışken,iznimde bile destek verirken her hatasını bana yıkmasını kabul edemezdim. İnsan sorumluluk almayı bilecek,hata da yapabiliriz ama önemli olan arkasında durmak. Kimse birşeyleri annesinin karnında öğrenmiyor ama cabalamadan,sağa sola atmakta hoş olmuyor.
Böyleleri barinamıyor da bir yerde zira eninde sonunda ortaya çıkıyor iş bilmedikleri,patlıyorlar.

Geri adim atiyor inanmayın .. resmen üstünüze çamur yapıştırdı siz yokken güzel uslupla açıkladıniz vites yspiyor
ya bide onun mesajlarini ve kendi mesajimi chatte geri okudum bugun. 'Aurora bana bu bilgiyi detayi vermedi, yapamiyorum' mesajlarini goremiyorum:KK43: Cuma gunu o mesajlari gordugume emin gibiyim ama simdi yok acaba sizofrenemi bagladim yoksa o mesajlari sildimi benim cevabi chatte okuduktan sonra anlamadim:KK43: kullandigimiz ekip chat programinda eger bir mesaj silinirse yerine 'bu mesaj silinmistir' mesajida yazmiyor. Sonra bugun okudum okudum, 'biseyde yokmus kafanda kurup buyutup gecmise yonelik hirslandigindanda boyle dedin' diye kendimi sucladim. O oyle alttan alir korkmus tavirda davranincada kendimde suc buldum 'ben abarttim cok sert ciktim' diye. Hatta onunla aramamizda da alttan aldim 'sorun yok boyle seyler hep olur 3 aylikta olsan 10 yillikta olsan bilmedigin seyler cikiyor sorun yok, takildigin yerde bana bildir yeter' dedim

Bir kaç yerde okumuşsunuz aşağıda yazdığınız gibi

Neyse ama aliskanlik, telefondan, maillere, ekip chat i ne bu sabah baktim. Biseyler olmus, curcuna cikmis. Sonra bundan biseyler yapmasini istemisler, bu da 'Aurora bana bu bilgiyi vermedi, ne yapabilirim bilmiyorum, bana boyle bir is aktarimi olmadi malesef' demis. Hatta birkac proje chatinde bu sekilde benim ustume atmis.

Bir kaç yerde okumuşsunuz aşağıda yazdığınız gibi

Neyse ama aliskanlik, telefondan, maillere, ekip chat i ne bu sabah baktim. Biseyler olmus, curcuna cikmis. Sonra bundan biseyler yapmasini istemisler, bu da 'Aurora bana bu bilgiyi vermedi, ne yapabilirim bilmiyorum, bana boyle bir is aktarimi olmadi malesef' demis. Hatta birkac proje chatinde bu sekilde benim ustume atmis.
Aynen, Allahtan buraya yazmisim ki hatirliyorum o sildiyse bile. Ama kafam bir garip oldu sizofren gibi hissettim bugun.
Bide cuma gunu biraz gec saattiya ondan suphelendim kendimden, acaba abartilimi okudum uykulu uykulu diye. Ama normalde bu suphelere dusmem, uykulu bile olsam isimi yaparim

Bu arada sanki istifama her halukarda karar verdim (az bisey daha dusunuyorum ama). O yuzden konuyu istifa mesaji nasil olur benim durumumda diye cevirmek istiyorum, sadece en azindan bir kriz ve benzer olay olursa kullanmak icin. Sizce asagidaki mail nasil olur?

Merhaba,

Yönetimin son dönemde aldığı yeni takım yapısı kararlarına katılmadığımı ve bir süredir bunu yapabilecek cesareti göstermeye çalıştığımı belirtmek isterim.

Bu nedenle istifamı şimdi sizlere sunmak istiyorum.

Maalesef ABD projelerinde diğer zaman dilimlerinde deneyimli PM'ler bulunmadığından ve üstlendiğim projelerde aylarca fazla mesai yapmak zorunda kaldığım için biraz yoruldum.

Bana bu önemli projeleri verirken bana olan güveninizden ve desteğinizden dolayı çok minnettarım. Ancak son birkaç aydır başarıyı yakalamak için fazla mesai günlük bir rutin haline geldi ve ne yazık ki aylardir ve guncel olarak bununla başa çıkmakta zorlanıyorum.

Bana sağladığınız bu şirkete/işe gerçekten çok değer veriyorum ve serbest çalışma sözleşmem olsa bile, normal devir ve yeni işçi eğitimi süresi boyunca burada 1 aya kadar kalabileceğimi teyit etmek isterim. .

Sebep ne zaten online kendinizi garantiye almadan yeni iş almadan fevri hareket bence 1 hafta bekleyin
Ek..fazla mesai haklısınız ama parçalamayin kendinizi yeni iş bulun en azından

X