Bir akademisyen için dert mi bunlar?

türkiye'de akademi diye bi cümleye başlayacaktım ama komik geldi:d üzgünüm ki ülkede ne akademi, ne akademisyen var. kocaman bir çöplük.

bu arada bayan değil kadın.

Bence özele geçme çünkü devlete tekrar dönmen zor olur seni işten cikarirlarsa ayrıca devletin sizin gibi öğretmenler e ihtiyacı var bence bu kokuşmuş zihniyetle dolu olanların yanında siz o bakış açısını değiştirebilirsiniz

O şikayet eden kişiler neden şikayet ediyorlar? Ben de bir ara gittim part time ama akademide değil. Ne müdürü sevdim ne personelleri... ama orada çalışıp çok mutlu olan da var ama ben o kadar kuralcı olamıyorum çünkü özgürlüğüme düşkünüm ve en ufacık bir ima, baskı hissettiğim an tırnaklarımı çıkarıyorum. O da olmuyor özelde 😂Karakter meselesi

Aslında çok haklı argümanları yok, iş garantisi yok diyorlar sadece ama özelde de kolay kolay göndermiyorlar kimseyi, daha iyisini bulan kendi gidiyor.

Ne yazik ki size bir tavsiye veremiyecegim, ama konunuzdan neden Turkiye'ye donemiyecegimi bir kez daha anladim oysa ki akademi benim de hayalim, suan postdoktorami yapiyorum. O kadindan akademisyen olmaz diyen hocaya da cok kizdim, tabi oturalim evimizde, ayaklarinin altinda dolanmayalim mazallah onlardan daha basarili yararli falan oluruz.

Ya lütfen dönmeyin mümkünse. Bende orada iken o kadar mutluydum ki, öğle araları hep beraber yemeğe giderdik sohbet muhabbet, kimse bir sorun çıkarmazdı, tersine yardım ederdi, yurt dışı bu konuda çok daha iyi.

Ben de aynen. Türkiyede devlet üniversitesinde kadrolu calistim uzun yillar, postdoktora icin yurt disina geldim ve bir daha dönmedim. Türkiyede akademiye inanmiyorum artik icini bosalttilar. Iste böyle konu sahibi gibi idealist çok az sayida insan var gercekten akademik üretim yapan.

Çok iyi yapmışsınız, bende onu düşünüyorum bugünlerde, orada daha mutluydum.

Sırf akademi de değil aslında, Türkiye'de yükselmek için çabalarsanız herkesin dikkatini çekiyor, özellikle kadınların yükselmesi daha çok dikkat çekiyor, en modernim diyen insan bile bir yere kadar sindirebiliyor bunu, küçük yerden gelmiş insanların garipsemesini yadırgamıyorm artık. Şurada bile bir akademisyenim diyin görün gelen nefret mesajlarını, halbuki başkasının iyiliğine sevindiğin zaman Allah daha çok önünü açıyor. Başkasının önünü kapatmak yerine kendi işimize baksak gül gibi geçinip gideceğiz aslında.

Hocam bende yurtdışı bursu ile doktora yapıcam büyük ihtimal ana neden bu çünkü dönen arkadaşların çoğuna böyle davranıyorlarmış malesef . Akademi değil kahvehane gibi daha çok . Bu mobbingi rektör ile yada dekanla paylassaniz?

Bizim dekanımız Türkiye'nin en iyi üniversitesi diye adlandırılan üniversitesinden mezun, bende 3. diye adlandırılan üniversitesinden. Akademik cv si falan iyi gayet o akademik konularda sürekli beni destekliyor, o da olmasa durmazdım sanırım zaten ama idari işlerde o da tam olarak onlar gibi düşünüyor, bir taraftan da arkadaşlar çok da kızamıyorum.

Bu çalışan kadınlara bakış açısı beni delirtiyor,her yerde her iş kolunda bu ayrımcılığı yapıyolar... Çok sinir bozucu

Değil mi? Her yerde var bu ayrımcılık. Benim olayım tek bayan olmam, öteki bayan arkadaşın eşi de orada, çok iyi bir insan ama bir tane bile makale yapmamış, onu birey yerine bile koymuyorlar, toplantılara bile çağrılmıyor. Toplantılarda 30 tane erkek, bir tek ben, onlara da bir şey diyemiyorum, benim bile garibime gidiyor.

Buraya bilerek mi bayan hoca almamışlar acaba diye geldi şimdi aklıma? O bayan hocayı eşi için almışlardır, beni de bu bize puan kazandırır hem de ders konusunda çok ihtiyacımız var, etliye sütlüye de karıştırmayız diye almışlardır belki de.

dekanla arayı iyi tutacaksın.tabi bide bölüm başkanıyla gerisi boş.dekanın dilinden konuşursan her türlü isteğin tıkır tıkır olur.hangi kuruma gidersen git aynıdır.dekan kadrosunu kendi kuruyor kendi isteğine göre.yönetmelik bu şekilde.akdemik anlamda en üst seviyede olabilirsin ama sistem bu şekilde maalesef.kurullarda falan görevin yokmu,bölüm yada fakulte kurulu vs

Yok canım ne kurulu. Zaten yeni geldim, o kadar hızlı olmaz bu işler. Dekan Hoca sevdi bence beni, erkek olsam çok parlayabilirdim ama kadın olunca çekiniyorlar bence, belki küçük yer laf olur diye bile düşünüyorlardır, gerçi çoçuğu yaşındayım çoğunun.

devlwt universiteleri devlet hastaneleri universite hastaneleri ucu devlete dokunan her kurum kokustu artik. devlet devlet diye yirtinirken en buyuk torpil devlette donuyor. isin ehli olmayan herkes biyerlerde ve oyle bisey ki ustten adamlari giderse onlar da gidiyor. eger gececigin universite koklu bir unv ise hic durma. hem ozel unv sagladigi imkanlar daha iyi olur.

Şahsen isterdim.universitede söke söke almasan kimse seni adam yerine koymuyor. Mesele savaş baslatmak degil. Bizim bir bayan profesörüm<z vardi. Yüzünde en tatlı gülümseme ile ve hic ağzını duruşunu bozmadan baskalari yerin dibine sokabiliyordu istese. Duruş önemli olan.

Öyle insanlara hayranım ama yapabildiğim bir şey değil. Ben sinirlendiysem 5 yaşındaki çocuk bile anlar, duygularımı gizleyemem, sadece sinirlenmemeyi öğrenebildim geçen yıllarda, iş işte kalmalı diye düşünüp uyguluyorum artık. Şu an hafta sonu ve ben bütün gün gezdim şu an bir cafe de makalemi tamamlıyorum ve şu an hayatımı etkileyemiyorlar o yüzden de kafamı da etkilememeleri lazım. Normalde hafta sonu aklıma bile gelmez okul, konu açtığım için yazılan mesajları cevaplamak istedim, o insanları sadece 4 gün görüyorum, çok da sorun yapacak bir şey yok aslında.

Bu konuyu okumak beni çok üzdü.O kadar toplumsal cinsiyet eşitliği diyoruz,sosyal medyada fazlasıyla yer buluyor bu konular destekleniyor vs.
Ama gelin görün ki bir hemcinsimizin maruz kaldığı şeye bak ne üzücü.

Daha ise gireli 4 ay olmuş çok yeni dengeler değişebilir.
Siz gücünüzü konumunuzu sağlamlaştırmaya bakın bence.
Akademik dünyayı hiç bilmiyorum ama yasal olarak haklarınızı almaya çalışın.
Sosyal medyayı da kullanabilirsiniz aslında laf arasında oranın ne kadar etkili olduğundan bahsedin falan üstü kapalı tehdit gibi mesela.

Asıl üzücü olan benim bu durumu giderek kanıksamış olmam sanırım. O kadar erkek içinde bir ben olunca rahat edemeyeceklerini düşünüyorum artık bende, hele idari işlerde bir bayandan onların deyimi ile emir! almak istememelerini falan iyice anlamaya başladım. Yurtdışında da tam tersi kadın olduğum için pozitif ayrımcılık görürdüm, beni korumaya çalışırdı hocalarım.

Size verebileceğim bir tavsiye yok, akademisyen değilim. Yaşım ileri diye yüksek lisans okumak istemiyorum, bir an önce kolejde öğretmenliğe yöneleceğim. Sadece şunu söyleyeceğim, ülkemizde çok az sayıda kadın büyük yerlere geldiği için böyle saçma şeyler söyleyebiliyorlar, sizin gibi insanların sayısı arttıkça susacaklar. Sizin dersine girdiğiniz öğrencilerin de kadınlara bakışı farklı olacak. İyiki varsınız.

Siz de iyi ki varsınız. Yapmak istemiyorsanız kesinlikle zorlamayın kendinizi çünkü akademi zor bir iş ama inanın yaşınız ileri değil yüksek lisans için. Benim sizden büyük lisans öğrencilerim var inanın. Her şey gönlünüzce olur inşallah.

Tabi tabi çay saati olan uni ler biliyorum, filancanin tanıdığı taki toka satar cay saatinde prof. mussun docentmissin akademiymis orasi universiteymis.. hic mühim değil, konsun çaylar taki toka seçilsin.. iki lafın beli kirilsin biriler gomulsun, biri dogum yapmistir ona taki parasi toplansın ama diğeri kim ki.. ona toplamasak da olur zaten yüzyüze de pek bakmiyoruz...falan.. hiç takmayın isinizi layığıyla yapmaya devam edin devran döner bugün mobbing aracı olarak kullandiklari enstrümanları yarin aman da sen de al öğrenci.. hanimiş bizim de burada bir hocamiz daha varmis... diye önünüze getirir ilahi adalet.

Ya ama bizimkiler her gün yapıyor o çay saatini :) Kavun saati, börek saati, bu hafta çiğ köfte saati vardı mesela :KK70:Geçen lokum saati yapıyoruz yazmışlar ona koptum :))) bir de benim yandaki odada yapıyorlar, kahveye bitişik otursam bundan daha az gürültü olurdu diyorum :)

aman bana zararı olmasınlar da ne saati yaparlarsa yapsınlar, rahatsız olmam ben öyle şeylerden, tam tersi mutlu olurlar daha az sorun çıkar.

Son düzenleme:
Yok bende şu manada söyledim; sizin kendilerinden daha iyi olduğunuzun farkındalar bu yüzden sizi geri plana atmaya çalışıyorlar ya da öyle göstermek istiyorlar. Yoksa altın hiç bir şekilde değerinden bir şey kaybetmez 😊 ben sizin kendinizi geliştirebileceğiniz bir ortam göremiyorum neden devlet üniversitesi diye diretiyorsunuz anlamadım. Bir kaçı haricinde üniversitelerin halini benim gibi yalnızca lisans mezunları bile farkında. Maaş ve imkan olarak daha iyi olan özele gitmek istememeniz neden?

Aslında devlette çalışsak daha iyi olur, üniversitelerin dünya sıralamasındaki yerleri akademik çalışmalarla belirleniyor, akademide iyi çalışanlar maddi yönden iyi olduğu için özele gidiyor, durum ortada, ilk 500'e üniversite sokammıyoruz bile. Keşke devlet üniversiteleri liyakata baksalardı da bizim üniversitelerimizde dünya sıralamasına girebilseydi. Ben buraya yeni açıldı, aldığım eğitimle burayı geliştiririm motivasyonu ile geldim ama burası beni geriletmesin razıyım oduna geçtim :) Yıl sonunda özele geçeceğimi söyleyip özelle de konuşucam kadro durumunu.

Akademiden nefret ediyorum. Haksızlık, dedikodu, küçük görme, çelme takma.. liste uzar gider. ben yapamadım :KK43:

Çok haklısınız, çelik gibi sinir lazım, bende çok hassas bir insanım biliyor musunuz, her şeyi takarım kafama ama inanın bunlarla uğraşa uğraşa değiştim, umursamıyorum artık, insan alışıyor, isterseniz yapabilirsiniz.

Benim eşimde öğretmen ama doktora yaptı üniversiteye geçmek istiyor .Ama çoğu kişide ne gerek var düzenini bozma yaz tatilin var kafan daha rahat... Üniversite de herkes birbirinin ayağını kaydırma derdinde diye deyip duruyorlar.Sizin yazınızı okuyuncada iyice korktum.Bence değiştşrebilirseniz üniversitenizi değiştirin. Hele özel üniversitede bu kadar çalışkan biriyseniz daha çok tutulursunuz hemde maaşı yüksekmiş ne güzel.Bu arada herşeyiyle birlikte ekdersle falan toplam ne kadar maaş ediyor .Eşim kurs ek ders derken devlette öğretmen 7000 tl yi buluyor .

Devlette dr öğr üyesi olsa daha az kazanacak. Ama akademinin verdiği haz bir başka gerçekten, para için yapılacak bir iş değil pek. Hakkında hayırlısı olsun inşallah.

Çok sasirdim. Hangi üniversite bu. İlk kez böyle bir muamele okuyorum 😱

Öyle şey mi olur, burasının ortamı diğer üniversitelere göre çok daha iyi. Hiç haber seyretmiyor musunuz, akademisyenler birbirini öldürüyor, kaç defa yaşandı bu durum. Daha bu hafta bir doçentle prof kavga ettiler, videoları haberlere çıktı bir hafta, daha neler neler, üniversitelerin genel hali budur, öyle kusursuz üniversiteyi bir tek özelde bulabilirsiniz.

Ya cidden konununuzu okuyunca depresyona girdim. Ben de doktorayi yarim biraktim turkiye'de veya baska bir ulkede tekrar hazirlanip basvursam mi, uzun vadede turkiye'de akademik kadro kovalasam mi gibi heveslerim vardi. Ama insanlar hem cok vasat hem de cok kotu. Ama siz kendinizi bir sekilde pozitif tutun. Bilemedim ne diyecegimi...

Ben aslında şanslı azınlıktanım, inanın depresyona girecek bir durumum yok :) Türkiye'de torpili olmadan çok az insan kadro bulabilir, cv niz çok iyi olacakta, küçük üniversitelerden birinin ihtiyacı olacakta, o anda alacakları bir torpilli olayacakta siz gireceksiniz, binde bir şans yani. Kadro bekleyip bulamayan o kadar çok kişi var ki ben halime şükrediyorum, sadece bazı durumlarda nasıl yapsam daha iyi olur karar verememiştim, ona da verdim.

Merhaba bende akademideyim, kolaylıklar diliyorum öncelikle.

Bunun çaresi gerçekten bazı şeylere boşvermek. Okulda o kadar sorunlu insan var ki hangi birine kafayı takacağız?
Her şeye takılmadan önüne bakmak gerekiyor kim ne konuşursa konuşsun arkadan.

Ben lisans yüksek lisans doktora asistanlık sürecimde aşırı sıkıntı çeken bir insanım.
Üç okulu da üç farklı yerde okudum saatlerce uzaklara gittim geldim her hafta, her bir üniversitede farklı davranışlara sahip hocalarla çalıştım vs. şunu diyebilirim ki bu zorluklar ya da yaşanan tecrübeler acayip sağlamlaştırıyor bizi başta farketmesek de:) Sizin yaptığınız zaten olması gereken. Onlarınki akademiye yakışmayan bir tembellik. En çok çalışan, proje yazan emek veren siz iseniz en çok gelişen sizsiniz demektir ne mutlu.

Bunu yapan çok akademisyen var. Ben doktora derslerinin iki haftada bir yapıldığı okullara şahit oldum kendim 11 saat uzağa her hafta istisnasız giderken. Nasıl rahat uyuyorlar anlamıyorum asla. Sizin bilgi birikiminiz cv'niz bu kadar iyi size danışmanlık verilmemesi aşırı saçma,evet.Öğrenciler danışman seçerken kendilerinin söz hakkı yok mu? Danışman seçim formu doldurmuyorlar mı? Okul müdahale mi ediyor bu seçimlere?

İdari görevden ben de olsam uzak dururum. Bizler üretmek için varız ve idari görevler bu üretkenliği inanılmaz baltalıyor. Esas işimize odaklanamamamıza sebep oluyor o yüzden iyi olmuş aslında bakarsanız.
Çalıştığınız yer Anadolu'da görece daha küçük bir üniversite mi? Selam vermemek yahut kadın düşmanlığı yapmak nedir, ne dar bir zihniyet.

Dekanla aranızdaki ilişkiyi bilmiyorum. Arkanızda duracak yapıcı biri değil gibi duruyor bahsettiğinize göre. İnternet ortamındaki paylaşımlara ne yazık ki dikkat etmeye mecbur kalıyoruz, böyle bir durumda size tehdit oluştuturacak bir şey varsa o topa girmeyin bence.

Özel üniversitede de çalışabilirsiniz kuruluşu eski daha köklü bir üniversite olacaksa cvniz iyi ama ben olsam devlette başka bir üniversiteye geçmeye çalışırdım norm kadrodan etkilenmemek için boşluk olan daha küçük illerdeki üniversitelere mi baksanız? Diğer illerde ilişkinizin iyi olduğu hocalar var mı? Buna bir bakabilirsiniz önce. Eğer aynı yerde kalmaya devam edecekseniz de biraz diş göstermeniz şart yoksa aynı sıkıntılar devam edecek gibi görünüyor.

Ne kadar detaylı yazmışsınız, çok teşekkür ederim.

Bu boşvermiş halim zaten, eskiden takardım, şu an hiç takılmıyorum, sadece nasıl davransam yararıma olur diye düşünüyorum.

Yok hayır, öğrenciler seçmiyor, okul kendi atıyor, ki Türkiye'de hep böyle maalesef. Ben çok iyi bir okulda yüksek yaptım güya o kadar ben o alanı sevmiyorum dememe rağmen ana bilim dalı başkanı istediği hocayı verdi bana, istemeye istemeye yüksek yaptım. Keşke herkes kendi seçse danışmanını.

Evet hem küçük hem yeni bir üniversite. Selam vermeyen, kadınların ne işi var diyen hoca doğudan gelmiş, orada doğmuş, büyümüş, okumuş, aşiretten gelmiş sanırım. Onların kültüründe var erkeği ön plana koymak, o yüzden anlayabiliyorum aslında ama yine de insanın kendini akademi de geliştirmesi lazım, içinden gelmiyor demek ki.

Başka bir devlet üniversitesine geçsem bundan iyi olmaz, çok arkadaşım var duyuyorum çünkü durumları. Devlette duracaksam burası gayet iyi. Özele geçicem ben sanırım ama bu norm olayından dolayı ileride devlet istersem dönemeyebilirim dediğiniz gibi.

Aslında devlette çalışsak daha iyi olur, üniversitelerin dünya sıralamasındaki yerleri akademik çalışmalarla belirleniyor, akademide iyi çalışanlar maddi yönden iyi olduğu için özele gidiyor, durum ortada, ilk 500'e üniversite sokammıyoruz bile. Keşke devlet üniversiteleri liyakata baksalardı da bizim üniversitelerimizde dünya sıralamasına girebilseydi. Ben buraya yeni açıldı, aldığım eğitimle burayı geliştiririm motivasyonu ile geldim ama burası beni geriletmesin razıyım oduna geçtim :) Yıl sonunda özele geçeceğimi söyleyip özelle de konuşucam kadro durumunu.
Dediğiniz gibi bu liyakat olayı bitmediği sürece ülkede dünya çapında bir üniversite olması hayal gibi maalesef. Yani donanımlı bir akademisyen var çalışmayı da seviyor. Al getir bir yerlere hem senin işin görülsün hem o başarıya ulaştığı için motive olsun hem de diğer çalışmayanlara ders olsun ama yook kim daha fazla yağlanırsa o kadar bir yerlere geliyor işte yazık

X