Bir anne nasıl olur da erkek evladını kız evladından daha çok sever?

Benim ailemde de erkek kardeşime benzer bir düşkünlük var, konusunu da açmıştım hatta yakınlarda… Seni çok iyi anlıyorum, annenin onayını ve sevgisini alabilmek için kardeşini hep idare etmen ve fedakar olman gerektiğine inanıyor ve bunca üzüntünün içinde hala kardeşini ve anneni dert ediyorsun. Ama bunlar maalesef işe yaramıyor ve yaramayacak… İçini döktüğünle kalıp hayatına kaldığın yerden devam edeceksin. Toparlanmak istiyorsan kendini ve çocuğunu ön plana almak zorundasın. Çok zor olduğunu biliyorum. Umarım daha iyi hissedersin.

oğlu ondadır kızı gider ellere karışır demiş bir yazar. valla bizim çevrede hep tam tersi oluyor nedense; evlenen erkek aileyi siliyor. aynen sizin yazdığınız gibi. ama bazen de aileler buna mecbur ediyor mesela benim babam. çok direndi ailesiyle bağı koparmamak için ama babaannem anneme bana babama maddi manevi çok çektirdi. onun kıymetlisi de amcamdı. dedemin arabası, dükkanı vs hep amcama tahsis edildi amcamda ticarette battı dükkan gitti şimdi tek eski model araba var. babama zırnık koklatmadılar. evliliğin ilk başlarında babamı anneme karşı dolduruyordu babaannem annem çok çekti bu sebeple ama babam sonradan ailesinin beş para etmediğini anladı ve sildi. bu çok spesifik bir hikaye. dayım mesela anneanneme anneannem hiç sorun çıkartmamasına rağmen duyarsızlaştı. dayımlar farklı şehirde yaşıyorlar anneannem onların evine 36 senede belki 5 kere kısa süreli gitmiştir. bir hastalık olduğunda koşar dayım hakkını yiyemem çünkü doktor.

bizim iki erkek kuzen evlendi. ikisi de ne arar ne sorar. yani akraba ilişkileri zayıflıyor erkekler evlenince. hiçbir şey olmasa bile.

kızlar evlenince anne babasının karagün dostu oluyor ve asla onları yalnız bırakmıyor. o yüzden bizim akraba çevresinde kız çocuk daha çok seviliyor. benim ne abim var ne erkek kardeşim sadece 1 kız kardeşim var. annem gerçekten bir oğlu olsun isterdi. onda da var ataerkil düşünce yapısı “göster bakalım oğlum pipini” diyip erkekliğini yüceltirdi kesin. en kıymetlisi olurdu bizden çok severdi. ama babam zor bir insandır erkek çocukla anlaşamazdı. babam bizleri gerçekten çok sevdi asabiyetine ve öfke patlamalarına rağmen. özellikle beni erkek gibi yetiştirdi birlikte maçlara gittik, bana özgürlüğümü verdi. açıkçası ne beni ne kardesimi bir erkek cocuğa tercih edeceklerini düşünmüyorum.

ama bunu yapan aileler var yaşıtım arkadaşım hamile kaldı. ilk çocuğu erkekti. bu sefer de kız çıktı cinsiyeti. kocası kız olduğunu öğrenince cinnet geçirdi. kız olmasını hiç istemedi. surat yaptı. şuan elbette kızına da sahip çıkıyor adam ama ben inanmıyorum oğlu kadar sevmiyor o adam çocuğu çünkü erkek olan çok problemli ve her ay o cocuğun terapi ve kurslarına binlerce tl harcanıyor. arkadaşım aynısı kızımıza olsa bu para harcanmazdı diyor.

Bu ülkede ailenin tüm kahrını kızlar çekiyor. Erkek el oluyor, yok oluyot yine de göz bebeği oluyor.

Sizin durumda elbette sonuna kadar haklısınız. Erkekler illa bir taraf seçiyorlar, ortada bir problem olsa da olmasa da. anladığım sizde gelin fitneci buna rağmen anneniz oğluşum diyor. valla şu yaşadıklarınızı ben yaşasam böyle dışlansam şeytana uyup o mesajları gösterirdim çünkü böyle bir abi bu sevgiyi hak etmiyor. anneniz gözünü açar belki.

Siz hep fedakar oldugunuz icin bunlar basiniza gelmis. Ben de sizinle ayni durumdayim. Kardesime ablalik degil anne babalik yaptim ama simdi benimle konusmuyor(evlendikden sonra tabi ki).Ilk zamanlar kafama takiyordum ama simdi hic umurumda degil. Ben benim gorevim olmayan seyleri fazlasiyla yaptim ve hic "acaba sunu da yapsaydim konusurmuydu" dedigim birsey yok. Isin asli kardesim fazlasiyla simartilmis biri ve herseye hakki oldugunu sanar(en sevmedigim bir dusunce seklidir). Esi de ayni o da simarik. Tencere yuvarlandi kapagini buldu. Annem baska bir konu hic bir kiziyla samimiyeti yok kizlarida zaten samimi olmak istemiyor kendisiyle bu da son zamanlarda dokunuyor anneme. Annemizden biz pek sevgi gormedik, hatta evlat nasil sevilir ancak kendi cocuklarimiz oldugunda anladik Cunku daha once biz boyle bir sevgi gormemistik e haliyle gormedigimiz bireyle kiyaslama da yapamiyorduk. Hepimizin suan da cocuklarimiz var ve evlatlarimiza aklimiz cikiyor. 'Ne yapsak, ne etsek de onlari daha da mutlu etsek" diyip kendimizi gelistirmek vs icin kitaplar okuyoruz. Size samimi tavsiyem bosverin! siz ne zaman bosverirseniz onlar baslayacak " aa ne oldu?Bu kiz neden artik aramiyor sormuyor" diye sizi arayacaklar ve aramalarinin sebebi arayi duzeltmek icin degil firca atmak icin olacak. Hic kimseyi degistiremezsiniz "ne halleri varsa gorsun" diyeceksiniz ve kendi ailenize odaklanacaksiniz baska turlu mutlu olamazsiniz. Cunku herkesi mutlu edemezsiniz ve etmemelisiniz de. Hemen olmuyor ama oluyor. Suan da acikcasi kimse umrumda degil evlatlarimin haricinde. Uzulmeyin artik.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…