Fırınlar, Ocaklar, Aspiratörler Bir Derdim Var- Mikrodalga Fırın

Romantik

-4
Kayıtlı Üye
1 Ekim 2010
662
82
Zararıyla yararıyla bağrıma taş bastım ve bir mikrodalga fırın almaya karar verdim. Yine de biraz korkutuyor tehlikeleri:18: ama bir sene kadar kullanmak istiyorum, işlerimi kolaylaştıracağını düşünüyorum çünkü.

Benim derdim şu ki, tam olarak ne alacağımı bilemiyorum. Çok teferruatlı aman aman bir şey değil almak istediğim.
Gözüme şunu kestirdim:

En Hesaplı Arçelik MD 565 S Gri 20Lt Izgaralı Mikrodalga Fırın | deveyuku.com'da

Kullanan, bilen ya da farklı bir model tavsiye edecek olan var mıdır?:KK17:

az önce baktım konuna :)
işte o kısım biraz korkutuyor ama şu bir yılım çok sıkı geçecek onun için bana çok yardım edeceğini düşünüyorum :KK17:

Bence bir cok seyin zarari var herseyden uzak duramiyoruz malesef gerekiyorsa ama aliniz arcelik iyi bir marka fiyatida iyi bizde mikrowell kullaniyoruz acil oldugunda..

inşallah vazgeçmişsindir :)
ben de alacaktım bunları bilmiyordum
çok şükür almamışım
artık su ısıtıcısı da kullanmıyorum
saçımı da yatak odasında kurutmayacağım
bari uzak durabildiklerimize dikkat edelim

Son düzenleme:
Kanser yapan radyasyona "iyonize edici radyasyon” (ionizing radiation) deniyor.DNA yapısında mutasyonlara neden oluyor.

Mikrodalga fırınların kullandığı elektromanyetik ışınlar ise düşük enerjili ve non-ionizing, yani iyonize edici özelliği olmayan ışınlardır. Bu ışınlar radyoaktif ışınlar değil. Görünür ışık, radyo dalgaları, kızılötesi ışınlar (infrared ışınlar) bu gruba giriyorlar. Bu ışınlar kansere zemin hazırlayan DNA bozuklukları ve mutasyonlara neden olmuyorlar, ancak ısı ve/veya ışık etkileri var.

Hatta enerji kaybını önlediği için tasarruf bile yapmış oluyor.Bence herkesin mikrodalga fırın kullanımının artması mantıklı bence.

Gönül rahatlığı ile kullan canım.

tam aradığım konu :)
hala düşünüyorum alsammı almasammı
normal fırınla mikro dalga çok ayrı
normal fırını açıp kendini ısıtana kadar mikro dalga saniyeler içinde yemeği ısıtıyor
ben daha çok buz çzöme işlemi için istiyorum ve tabi ısıtma

zararları konusunda çok araştırdım
farklı farklı fikirler var kimisi cep telefonu ne kadar yayıyorsa mikrodalgada okadar diyor
kimi asla asla sakın evinize sokmayın diyor kararsız kaldım açıkçası
sonuçta evimizdeki her elektirikli alet tv çamaşır makinesi cep telefonları saç kurutma makinası hepsinde biz bu dalgalara maruz kalıyoruz
ama mikrodalga ne gibi zararlar verir yoksa ha bir eksik bir fazla ne farkeder diyemi düşünmek lazım

marka olarakta kenwood iyi diyorlar

bu konuda fikir aldığım diğer bir forumdan yorumlar

Çalıştığı sırada fiziksel temastan kaçındığınız sürece hiç bir zararı olmaz. Su moleküllerinin titreşmesi ve titreşim sonucu ısınmaları prensibiyle çalışıyor.
Sonuçta maksimum kullanım süreniz 3-5 dk. Oysa etrafınızda dolanıp duran GSM ve TV yayınlarından 24 saat aldığınız zararı düşünürseniz bu çok komik kalır. Dert etmeyin ve bu pratikliğin tadını çıkartın . Saygılar...

Yaklaşık 12 yıldır mikrodalga fırın kullanıyorum, kan değerlerinde değişmeler, uykusuzluk,baş dönmesi gibi değişik yorumlar yazılmış. Bunların hiçbirini yaşamadım ailemde de bunları yaşayan kimse olmadı. Tabi ki zararsız diyemem ama fön makinesinden bile radyasyon alınıyorsa. Mikrodalga kullanmamamız bizim sağlığımızı ne kadar etkileyecektir ki. Zaten bu cihazın kullanım kuralları var bunlara uyulduğu takdirde (kapak açık iken çalıştırmamak, cihazı dar yerlere koyabilmek için üst kısmın çıkartılmaması gibi) hiçbir sorun yok.
Ayrıca son derece faydalı bir ürün. Yemeğin dakikalarca pişmesini beklemiyorsunuz. Ortalama 1--1,5 dakika sürüyor. Koca bir tencere ısıtmıyorsunuz gereksiz bulaşık çıkmıyor böylece. Sadece yemek yiyeceğiniz tabağı ısıtıyorsunuz, donmuş gıdaları birkaç dakika içinde çözebiliyorsunuz vs. vs.

Bence bir cok seyin zarari var herseyden uzak duramiyoruz malesef gerekiyorsa ama aliniz arcelik iyi bir marka fiyatida iyi bizde mikrowell kullaniyoruz acil oldugunda..

pratik şeyler hep zararlı :KK43:

inşallah vazgeçmişsindir :)
ben de alacaktım bunları bilmiyordum
çok şükür almamışım
artık su ısıtıcısı da kullanmıyorum
saçımı da yatak odasında kurutmayacağım
bari uzak durabildiklerimize dikkat edelim

içimdeki hemen alıp geçme isteği kayboldu. :KK70: aslında çok haklısın, elimizden geldiğince uzak durmak gerek ama olmuyor işte,

Kanser yapan radyasyona "iyonize edici radyasyon” (ionizing radiation) deniyor.DNA yapısında mutasyonlara neden oluyor.

Mikrodalga fırınların kullandığı elektromanyetik ışınlar ise düşük enerjili ve non-ionizing, yani iyonize edici özelliği olmayan ışınlardır. Bu ışınlar radyoaktif ışınlar değil. Görünür ışık, radyo dalgaları, kızılötesi ışınlar (infrared ışınlar) bu gruba giriyorlar. Bu ışınlar kansere zemin hazırlayan DNA bozuklukları ve mutasyonlara neden olmuyorlar, ancak ısı ve/veya ışık etkileri var.

Hatta enerji kaybını önlediği için tasarruf bile yapmış oluyor.Bence herkesin mikrodalga fırın kullanımının artması mantıklı bence.

Gönül rahatlığı ile kullan canım.

Teşekkür ederim :), Markadan markaya da farkeder mi ki?

tam aradığım konu :)
hala düşünüyorum alsammı almasammı
normal fırınla mikro dalga çok ayrı
normal fırını açıp kendini ısıtana kadar mikro dalga saniyeler içinde yemeği ısıtıyor
ben daha çok buz çzöme işlemi için istiyorum ve tabi ısıtma

zararları konusunda çok araştırdım
farklı farklı fikirler var kimisi cep telefonu ne kadar yayıyorsa mikrodalgada okadar diyor
kimi asla asla sakın evinize sokmayın diyor kararsız kaldım açıkçası
sonuçta evimizdeki her elektirikli alet tv çamaşır makinesi cep telefonları saç kurutma makinası hepsinde biz bu dalgalara maruz kalıyoruz
ama mikrodalga ne gibi zararlar verir yoksa ha bir eksik bir fazla ne farkeder diyemi düşünmek lazım

marka olarakta kenwood iyi diyorlar

yukarı da yazdım pratik her şey zararlı diye. aslında uzak durmak çok mantıklı ama iş okul üst üste yığılınca bir de yediklerime dikkat etmek için diyete başlayınca ve bu sefer de diyet tariflerin hepsi mikrodalgadan bahsedince açık konuşayım kafam bulandı.

gerçi ya obeziteden gidicem ya kanserden :p

Arkadaşlar

Acele acele yazarken alıntı yaptığımı belirtmeyi unutmuşum.
Ayıp olmasın.

*yalansavar.org'dan alıntıdır.

zararsız diyen arkadaşa soruyorum
adı neden MİKRO DALGA
gönderdiğim linkte bu tür şeylerin canlılar üzerindeki etkisinden ve deney sonuçlarından açıkça bahsedilmiş
tamam her şeyin zararı var ama kat kat zarar almak farklı
ayrıca bir konuya dikkat çekmek istiyorum
diyelim ki siz iyi niyetle zararsız dediniz, ama aslında çok zararlı
peki insanlar bu ürünleri sizlerin tavsiyesiyle alıp kendileri ve aileleri, çocukları zarar görünce siz sebep olmuş olmayacak mısınız
bu da vebal değil mi
evinizde kullanıyorsanız bile başkalarına tavsiye edip sebep olmayın bence arkadaşlar

Marka farketmez sanırım.Mikrodalga deniyorsa aynı teknolojiden bahsediyordur herhalde.

ha Arbelik mikrodalga,ha Deko mikrodalga...teknoloji aynı.
Ama mikrodalgalar bence hem pişirme tekniği,hem de tasarruf açısından en sağlıklı seçim.

Floresan lambalar,radyolar ve cep telefonları da mikrodalga ile aynı teknoloji mesela.Bunları gönül rahatlığı ile kullanabiliyorsak mikrodalga bunu yanında çok masum kalıyor bence.
24saat telefonla yanyanız,ofiste evde sürekli lambalar ile aydınlanıyoruz..ama mikrodalgayı belki günde 1 kez bile kullanmıyoruzdur.

Bildiğim kadarıyla mikrodalga da dikkat edilmesi gereken tek olay kapak açıklığından yayılan ışıma. Hatta onu da ölçmek için şöyle bir işlem yapabilirsiniz evde. Cep telefonunuzu mikrodalgaya koyup kapağını kapatın. -Asla mikrodalgayı çalıştırmayın- daha sonra ceptelefonunuzu çaldırın ulaşılabiliyorsa mikrodalganızın kapağı gevşemiştir, çalışırken dışarıya radyasyon sızdırma ihtimali vardır.

OLayın tehlikeleri boyutunu geçtikten sonra söyleyebilirim ben evde mikrodalgam olmasından dolayı çok mutluyum. Dondurulmuş etler sebzeler iki dakikada çözülüyor, yemekler iki dakikada ısınıyor, her çorbanın yanına kıtır ekmek hazırlayabiliyorum hiç uğraşmadan, patlamış mısırda aynı şekilde, hatta fırın kullanmıyorum, fırında pişirilecek bütün yemekleri mikrodalgada yapabiliyorum hiç uğraşmadan. Sabahları apar topar kalkıyorum, kahvaltı etmeye pek vaktim olmuyor ama en azından yarım dakikada hazırlanmış sıcak sütümü içebiliyorum.

X