Bir elti meselesi 🙄

Ya bence bırakın aynısını alıyorsa alsın. Bir insan sizi taklit ediyor diye evinize birşey alamamazlık etmeyin. Umursamamak sizi hem yüceltir hem de kafanıza takmazsınız daha iyi olur. Hem belki de (bir ihtimal) kıskandığından değil de belki gerçekten zevkiniz güzel geliyordur ona örnek alıyordur sizi

Kiyafette denk gelmez.ben hiç cevremde aynı ürünü giyeni görmedim.bile isteye alırsan ancak o şekilde.. çarşıda bir ton mağaza var
Açıkçası bende görmedim yani bilmiyorum beni rahatsız ederdi her şeyimiz aynı olsun çevremde yok böyle yapan biri çok gıcık bir durum bence ya ben açık açık söylerdim yapma diye

Yani bilemedim koltuk takımının aynısı falan
Belli bi kıskançlık var
Bende zamanında evde eşyaların yerini değiştirmiştim mesela eltimde aynısını yapmıştı 😆
Hiç beni kıskanıyor diye düşünemedim çünkü mantıklı değişikliklerdi
Hatta benden görüp kv falanda yapmıştı 😆
Sizinki belki abartı ama öyle mutluysa bırakın olsun ne olacak sanki
Chester modellerinde modası geçiyor artık
Midye desenine benzer olanlar yada düz simetrik takımlar daha moda sanki
Ben olsam chester takımsa almazdım mesela o konuda kıskançlık yaptığı belli

Yani çalışma kısmı falan saçma biraz beni de bu kadın bunun okulunu okumuş sonuçta diye düşündürdü. Birinden görüp bişeyleri beğenip aynını aldığımız da oluyor doğru, ama ben öyle durumlarda soruyorum mesela aynısını alsam rahatsız olur musun diye. Ki tek kişinin her şeyinin aynısı da alınmaz eğer konu sahibinin dediği gibiyse. Ben de rahatsız olurdum şahsen. Bir tanıdığım da aynı şekilde yengesini kıskanıyor, her bayram yengesi ve abisi ne giyerse bulabildiği en benzer kıyafetleri alıyor kendine de eşine de, renkler muhakkak aynı oluyor falan😅 var yani böyle tipler
Ortada gezinip "banamı yakışmış eltimemi ha? Söylesenize bana daha çok yakışmış di mi?" diyecek bir tip gözümde canlandı 🤣

Eltimle aramda 5 yaş, evlilik olarak 5 ay var. Ben önce evlendim. Bu hanım kızımız ne yapsam ne alsam aynısı yapıyor delirmek üzereyim.
Mobilyalarımız tıpa tıp aynı rengi farklı sadece salon, oturma odası, mutfak masamız perdelerimiz, daha nice eşya. Ya çay bardaklarımıza kadar aynı olur mu.
Geçen sene ev aldık bir kaç ay farkla onlar da aldı. İçini kendi zevkimize göre yaptırdık aynısını yaptırdı.senin için sorun olur mu diyo bi de. 😡 aynısı olmasın siz kendi zevkinize kullanışınıza göre yaptırın dedim.
Ben çalışıyorum evlenirken de çalışıyordum kendisi de çalışmak istiyormuş ne tesadüf benim mesleği istiyor. Hoş atanabilirse tebrik ederim.
Geçenlerde eşim orta düzey bir araba aldı kaç senedir işe otobüsle gel git rezillik çekiyorum. Uzak biraz. Kendisi de araba istiyor. Eş dost akraba gezmeye iyi olurmuş. Çocuğu 1 sokak ötedeki okula götürecekmiş.
Keyfine örgü örüyorum kızıma. Üstü örgü altı kumaş elbise. aynısını kendisi de yapıyor. Velhasıl bunaldım. O yapacak diye evime bir çöp alamaz oldum. İşin tuhaf yanı kayınvalidem bana sürekli bu gelinin evini övüyor. Şöyle güzel, böyle eşyası var, bundan onda da var sen de mi aldın.... tövbe estağfurullah 🤯 Evine gidiyorum sanki benim evim. Takıntı haline getirdim bu durumu 😪
Siz bu durumu ne kadar önemserseniz durumun şiddeti o derece artacak. Maalesef kıskançlık hepimizin özünde mevcut bir duygu. Bu durumu önemsemek yerine beğenilmenin özenilmenin normal olduğu algısını kanıksamaya çalışın. Şu aşamada farkettiniz mi ‘kim kimi kıskanıyor ‘ gerçeği karışacak ‘ben kıskanıyorum ‘ algısı oluşacak diye korkmaya başlamışsınız. Kendinize sorun lütfen; ben eltimle ilk ne zaman hangi şartta ve durumla duyguyla yarışa girdim diye. Bir yarış var ve kazanan olmaz. Siz sonlanmasını isterseniz yapmanız gereken tek şey, (muhakkak iyi yaptığı bir şey vardır elitinizin) İyi yaptığı şeyi özenerek siz de yapın. Mağdur pozisyonundan çıkmış , ya da kıskanılıyorum kibrinden uzaklaşmış olursunuz
Sevgiler

Eltimle aramda 5 yaş, evlilik olarak 5 ay var. Ben önce evlendim. Bu hanım kızımız ne yapsam ne alsam aynısı yapıyor delirmek üzereyim.
Mobilyalarımız tıpa tıp aynı rengi farklı sadece salon, oturma odası, mutfak masamız perdelerimiz, daha nice eşya. Ya çay bardaklarımıza kadar aynı olur mu.
Geçen sene ev aldık bir kaç ay farkla onlar da aldı. İçini kendi zevkimize göre yaptırdık aynısını yaptırdı.senin için sorun olur mu diyo bi de. 😡 aynısı olmasın siz kendi zevkinize kullanışınıza göre yaptırın dedim.
Ben çalışıyorum evlenirken de çalışıyordum kendisi de çalışmak istiyormuş ne tesadüf benim mesleği istiyor. Hoş atanabilirse tebrik ederim.
Geçenlerde eşim orta düzey bir araba aldı kaç senedir işe otobüsle gel git rezillik çekiyorum. Uzak biraz. Kendisi de araba istiyor. Eş dost akraba gezmeye iyi olurmuş. Çocuğu 1 sokak ötedeki okula götürecekmiş.
Keyfine örgü örüyorum kızıma. Üstü örgü altı kumaş elbise. aynısını kendisi de yapıyor. Velhasıl bunaldım. O yapacak diye evime bir çöp alamaz oldum. İşin tuhaf yanı kayınvalidem bana sürekli bu gelinin evini övüyor. Şöyle güzel, böyle eşyası var, bundan onda da var sen de mi aldın.... tövbe estağfurullah 🤯 Evine gidiyorum sanki benim evim. Takıntı haline getirdim bu durumu 😪
Ne kadar kıskanç bı elti hiç sevmem. Mesafeli durun

Yalnız siz benzer zamanlarda evlenmişsiniz. Yemek takımı, halı, mobilya vs hepsi aynı model olacak. Meslek için de siz öğretmensiniz sanırım. Eltinizin de atanması için zaten o yeterliliğe sahip olması gerekir. İşinizin avantajlarını görünce o da öğretmenlik yapmaya karar vermiştir. Araba içinse taklit etme demeyelim de görünce heves olabilir. Onlar aldı, biz de alabiliriz demiştir eşine vs. Hadi kıskanmış olsun. İlla sizi taklit ediyor anlamına mı gelir bu?

Bazı insanlar böyleler…Bu kadarı asla “Ne var canım beğenmiş o da almış” olayı değil…Hiç sevmem taklitçi iddiacı insanları. Sıfır orjinallik. Allah yardımcınız olsun. Biraz mesafe koymak sanki iyi olacak gibi… Belki de o da sizden dert yanıyordur “Beni taklit ediyor” diye,kayınvalidenizin öyle söylemesi bana bunu düşündürttü açıkçası. Mesela bir ara inek desenli çapraz çanta çok moda olmuştu. İş arkadaşlarımın çoğunda aynı çantadan vardı birinden görende gidip alıyordu çünkü o sıra çok modaydı ama sizin dedikleriniz tamamen sizi kopyalamak..Düpedüz fikir varoşluğu.

eltilik müessesi gerçekten çekilir gibi değil en azından benim içinde öyle normal zamanda tek kelime etmeyeceğimiz insanla alakasız bi şekilde akraba olup ona katlanmak zorunda kalıyoruz, ben de eltimle çok sıkıntılıyım çok nadir görüşmeye çalışıyorum ama maalesef kaynanamla altı üstlü oturduğu için görüşmek zorunda kalıyoruz :KK43:((

Bazıları takmayın demiş de çevremde sürekli yaptığımı yapan, aldığımı alan biri olsa rahatsız olurdum. Birinin sürekli beni mercek altına alıp tüm hayat odağının o yaptı ben de yapmalıyım o aldı ben de almalıyım şeklinde kıyaslaması ve kıskanması çok rahatsız edici. Eltiye saf diyenleri de çok komik buldum 25-30 kadında bir kadının bu hareketleri yaparken masum duygular beslediğine olanak vermiyorum.

Eminim çevresinde sizin için “benden gördü de aldı” diyodur. Yoksa kaynana eltinin evine gidip oturduğunda aa ne güzel eşyaların var dediğinde dürüst bir şekilde “evet muallimus’tan gördüm ben de aldım” demesi gerekirdi. Bunu yapmak yerine kendi kendine seçip beğenmiş gibi davranmış.

Benim evlendiğim yıldan bir yıl önce evlenen eşimin kuzeni ile salon eşyalarımızın aynı renk ve aynı model olduğunu (sadece kumaş farkı var) anladığımda yaklaşık 2 yıllık evliydim..o yılın trendi o model ve renk olduğu için gidip almıştım demek onların da zevki o yöndeymiş..şu an hayatta bu eşyaları seçmem o ayrı🙈Yer yüzünde ev araba alan tek kişi siz olmadığınız için siz alırken başkasını taklit ettiğinizi düşünmediğim gibi sizi de taklit ettiklerini düşünmedim açıkçası..meslek olarak sizin mesleğinize atanmayı düşünen kişi sonuçta o eğitimi almıştır diye de düşünmeden edemedim..bence benzer bir çevrede yaşayan ,ortalama aynı gelirlerle hareket eden kişilerin tüketim alışkanlıkları ,marka seçimleri de o ürüne ulaşılabilirlikleri de benzer oluyor ..misal giyim markası olarak sadece coton ,lcw gibi seçeneklerin olduğu bir ilçede yaşasanız iş arkadaşınızla aynı gün aynı kıyafetle pişti olma olasılığınız çok çok yüksektir. Bu durum birbirinizden esinlendiğiniz için değil sizin ürüne ulaşabilirlikleriniz ve alım gücünüzün benzerlikleri ile ilgilidir.
Ben buna katılmıyorum. Bariz belli özendigi için yaptığı.Tamam bazı eşyalar moda oluyor herkeste olma ihtimali oluyor da bu kadar da değil. Bana hiç sizin düşündüğünüz gibi gelmedi. He alsın yapsın ne var bunda ama bence bu kadarı sinir bozucu.Ben konu sahibini.anliyorum.

Emannn bosver taklitler asıllarini yaşatir.
Begenmedigin bir objenin resmini at bak bunu alcam çok begendim de birak alsin sonrada geç dalgani 😃😃😃😃

Öyle diyorsanız öyle olsun. Ama ön yargılı düşünüyorsunuz. Çünkü ortalama aynı gelirde sürekli görüştüğümüz diğer eltim ya da akrabalarım onlarda bu kadar bir benzerlik yok. Size sadece bir iki benzerlikten bahsetmiyorum görürseniz çok daha net bir şekilde anlarsınız tıpatıp aynı her şeyimiz. Ayrıca kendisi okumamış yani bahsettiğiniz eğitimi almamış. Küçümsemiyorum yaparsa sevinirim.
Şeyi anlamadım. Siz öğretmensiniz galiba adınızdan anladığım kadarıyla. Eltiniz eğitim almadıysa bu alanda nasıl okuyup atanmak istiyor. Üniversiteye tekrar mı gidecekmiş?

Bence biraz mesafe koyun gelmeye calisti falan gecistirin bahane bulun, biraz soguk oldugunuzu anlasin. Ben bile sinir oldum boyle seylerden hoslanmam tamam begenirsin bi iki sey falan ama ayni ev ne demek yaa. Ya da dolayli yoldan laf carpitin. Mesela size geldi caniniz sikkin gibi davranın ki o sizi taklit ederken boyle davranmak zor olmasa gerek😅 o da illaki sorar herhalde, sorarsa analtirsiniz su su arkadasim gitmis esyamin aynisini almis falan gibisinden diyin, halbuki ustune basa basa dedim sevmiyorum diye dersiniz. Ya da tatli dille yapin, yine caniniz sikkin gibi olun diyin eltinize, sana bir konuda danismak istiyorum arkadasim boyle boyle gidip aynisini almış ben buna sinir oluyorum onu kirmadan nasil soylesem sence falsn dersiniz bu hem tatli dil oldugu icin, olayin kendisi oldugunu anlayinca bile size kizma hakki dogmaz cunku siz tayli dilke soruyorsunuz

X