Bir Ev Meselesi

maalesef ülke koşullarında maaşlı çalışanlar için bundan fazlası çok zorlayıcı. aynı anda hem ev kredisi ödemek hem birikim yapmak hayal.
önceliklerinizi iyi belirlemeniz lazım.

iş bulamama sebebiniz ne ? mesela çok uzun zaman mı ara verdiniz ? yada az istihdam olan bir iş kolumu ?
Evet işte bu korkuyor beni.
Evet baya ara verdim. İşletme okudum 1 yıl eczanede calıstım. 2-3 ay kadar da bir giyim mağazasında deneyimim oldu. Şuan olduğum bölgedeki işler kısaca satış elemanlığı onlarda dönmüyor geri. Mesela sektreterlik vs görüyorum ama 2 vesaiti bile geçen yerler oluyor 4 saat yol yani ben 6 da yola çıksam yine yetişemem... Kimisine lüksümden gidemiyorum sanıyor ama diyorum gerçekten uzak...

İki kişiyken yetmez mi 1+1 😄. Amaç çocuk olana kadar para biriktirmekken bence çok mantıklı. Biz de yeni evlenince bir süre eşyalı 1+1’de yaşayıp birikim yapmayı, kendi evimizi alarak taşınmayı planlıyoruz. Hem ilk başta eşya masrafı yapmış olmayız hem de kiramız düşük olur dedik. Erkek arkadaşım 850 liraya oturuyor şu an eşyalı 1+1’de 😄.
Canım malesef eşyalarımız buyuk girdiğimiz eve göre aldık biz yeni evliyken alsak bu evi tamam da...

Çocuğu 3 sene kadar ertelemek lazım bence
Ayrıca sizin ev fiyatları artarken 3-5 sene sonra ödediğiniz miktarin bir değeri kalmayacak evet borç bitene kadar rahat edemeyeceksiniz ama ev sizin olmuş olacak borç bitince
Yani şuan en düşük kira 1200 falan 2 yada 3 seneye rahat 2000i bulacak bu miktar o yüzden herşeyden fedakarlık yapıp sabır diyerek zamanın geçmesini bekleyeceksiniz
Evet sanırım öyle... Bugünlerde çok takıldı kafama sanırım iş bulsam düşünmem ama...

Evet işte bu korkuyor beni.
Evet baya ara verdim. İşletme okudum 1 yıl eczanede calıstım. 2-3 ay kadar da bir giyim mağazasında deneyimim oldu. Şuan olduğum bölgedeki işler kısaca satış elemanlığı onlarda dönmüyor geri. Mesela sektreterlik vs görüyorum ama 2 vesaiti bile geçen yerler oluyor 4 saat yol yani ben 6 da yola çıksam yine yetişemem... Kimisine lüksümden gidemiyorum sanıyor ama diyorum gerçekten uzak...

sorununuz çocuk olursa bakamayacak olmak mı yoksa hem kredi hem çocuğun masrafları derken ilerisi için kenara para koyamayacak olmak mı ?

Evi alırken bunların farkında değildiniz sanırım
Macera arıyorsunuz bence.
Macera aramıyoruz. Evimizi almamız hızlı gelişti ve o an kiraya çıkmak yerine alalım yatırımlık olsun dedik. Biz kiradayken mutlaka büyüdüğümüz yere dönme düşüncemiz vardı ama bu ev işi aniden olustu ve alalım fırsat kaçmaz dedik. Tabi zamanla ben çocuğu, gelecek sorumluluğunu düşündükçe işler karıstı. Şuan bebek yok dert etmeyin diyeceksiniz ama benim iş bulma çabam çocuk olunca çalışmak zorunda kalmamak için ilerisi için. Evimden memnunum Allah şükür nasip etti bide işim olsa birikim yapsak hiç satma derdine düşmem anca çokk ileride değerlenince satar borcu kapatır farklı ev alınır şuan satarsak ev alamcağımızın farkındayım bankayı ödememiz gerekli e elimize ne kalır zaten. Kısaca kafam çok karıstı bende buraya yazıp bir nebze içimi rahatlatmak istedim.

sorununuz çocuk olursa bakamayacak olmak mı yoksa hem kredi hem çocuğun masrafları derken ilerisi için kenara para koyamayacak olmak mı ?
Eğer biraz birikim olmadan çocuk olursa zorlanacağız ve çocuğumu bırakıp çalışmaktan korkuyorum istemiyorum kendim bakıp büyütmek istiyorum. Yani şuan birikim yapsam çocuk oluncaya kadar biraz banka hafiflese (2 yılda ne kadar olursa..) daha rahat ederiz. En azından elimizdeki birikim sıkıstığımız yerde bize yardım eder. Hersey olacağına varır ama hesap kitap yapmaktan vazgeçemiyorum.

Eğer biraz birikim olmadan çocuk olursa zorlanacağız ve çocuğumu bırakıp çalışmaktan korkuyorum istemiyorum kendim bakıp büyütmek istiyorum. Yani şuan birikim yapsam çocuk oluncaya kadar biraz banka hafiflese (2 yılda ne kadar olursa..) daha rahat ederiz. En azından elimizdeki birikim sıkıstığımız yerde bize yardım eder. Hersey olacağına varır ama hesap kitap yapmaktan vazgeçemiyorum.

o zaman iş bulmaktan başka şansınız yok ki. çare evi satmak değil sizin ne iş olursa olsun gidip yapmanız. uzaksa da gidiceksiniz ki 2 maaş olsun. tek maaşla hem kredi hem ev eğer eşiniz 20bin kazanmıyorsa zor yani.

Çocuk olursa diyorsun da bizde evlendiğimiz ilk 4 sene çocuk istemedik korunduk sonra çocuk olsun istedik olmadı baktık olmuyor doktorlara gittik gene negatif sonuç aldık 10. Sene sonra gebe kaldım hemde mucize bir şekilde o bebek işi allahın takdiri ile oluyor. Kendi kendine boşu boşuna evham yapıyorsun Allah ol derse olur onada mani olacak yoktur. Doğmamış çocuğa don biçilmez derler atalarımız dereyi görmeden paçaları sıvama demişler. Evini ister sat ister satma sana o konuda akıl vermem, kendi kazancınız kendiniz bilirsiniz.
Ekonomi o kadar kötüki iş bulmak hayal oldu. Senin semtin ile alakası yok işsiz ordusu dolu...

o zaman iş bulmaktan başka şansınız yok ki. çare evi satmak değil sizin ne iş olursa olsun gidip yapmanız. uzaksa da gidiceksiniz ki 2 maaş olsun. tek maaşla hem kredi hem ev eğer eşiniz 20bin kazanmıyorsa zor yani.
Evet işte ne yapıp ne edip iş bulmam şart. Eşimin işini Allah bozmasın şükür iyi biz geçinip gidiyoruz tutumluluktan ziyade çok alışveriş meraklısı değiliz bu yüzden işler tıkırında gidiyor ama bir maaş daha girse eve hiç fena olmaz.

Çocuk olursa diyorsun da bizde evlendiğimiz ilk 4 sene çocuk istemedik korunduk sonra çocuk olsun istedik olmadı baktık olmuyor doktorlara gittik gene negatif sonuç aldık 10. Sene sonra gebe kaldım hemde mucize bir şekilde o bebek işi allahın takdiri ile oluyor. Kendi kendine boşu boşuna evham yapıyorsun Allah ol derse olur onada mani olacak yoktur. Doğmamış çocuğa don biçilmez derler atalarımız dereyi görmeden paçaları sıvama demişler. Evini ister sat ister satma sana o konuda akıl vermem, kendi kazancınız kendiniz bilirsiniz.
Ekonomi o kadar kötüki iş bulmak hayal oldu. Senin semtin ile alakası yok işsiz ordusu dolu...
Evet dediğiniz doğru iş bulmak zor. Ve çocuk konusundada katılıyorum size. Eşimle konusuyoruz arada bir vakti nasibi var o zamanı bekliyor...

Çocuk olacağının garantisini kim verdi size 🤔 dereyi gormeden pacaları sıvıyorsunuz.
bide sen bu milyar milyonu ne yaptın :KK70: şaka bir yana 500 bin milyar değil :KK66:

Esinizin maasi cokmu dusuk odediginiz kredi ne kadar niye bu kadar kaygilaniyorsunuz anlamadim. Evi alir almaz 250 bin tl kar etmissiniz zaten bundan ala birikimmi olur cocuk icin. Siz hic calismasaniz bile hem odemek zorunda olmadiginiz kira hem evin artan degeri sizin icin birikim sayilir aslinda. Mesleginiz yok bir iki yerde asgari ucretle calismissiniz tekrar gireceginiz iste bundan fazlasi olmayacak bunun ic ev satmaya degermi?

Kızlar selam sizlere bir sorum olacak. Siz neler yapardınız bu durum karşısında ? Düşüncelerinizi merak ediyorum. Biz geçen yıl Eylül ayında çok şükür evimizi aldık. Evi 410 milyara aldık ve üst komsumuzda aynı yıl 650 milyara satıp yurtdışına tasındı. bizim annemlerin tarafından akraba olduğu için baya indirim sağladı. Ve karlı çıktık. Buna hep şükrediyorum ama burada kendime iş bulamıyorum. Evimden çok memnunum ama iş imkanının olmaması beni çaresiz bırakıyor. Çünkü sıfır birikim ve banka ödemesiyle çocuk oldu mu zor olur. Şuan çocuğumuz yok ama illa ki olacak ve ben işe giremezsem tek maaşla çocuk için birikim çok zor. Bazende kendime Allah ev nasip etti sürekli şikayet halindesin hersey olcağına varır diyorum. Dediğim gibi memnunum evimden ama işte çocuğu, maddi durumu düşündükçe işe girip para atayım kenarı derdi başladı kafama takmaya başladım ne yapacağız diye. Yani ne yapsam bilemedim. Ha tabi şu durumda var ev bankaya ipotek olduğu için atıyorum evimiz şuan 650 700 milyara bile satılsa elimize kalacak 250 300 milyar. Eşimde şey diyor. Burayı satalım bankayı kapatalım istediğin bir yerde kiraya geçelim elimizde kalan parayı bankaya atalım gelen faizlede kirayı öderiz diyor. Ben evim olsun istiyorum burayı satarsak bir daha ev almak imkansız işin içine çocukta girdi mi. Anca bir daha para çek et uzun iş. Bazende kirasını ödediğin her ev senindir diyorum. Yaşlılığı vs var bu işin orası ayrı şuan genciz istiyoruz gezelim tozalım ama emek olmadan yemek olmaz herkesin görüşü ayrıdır... Yani kendi kendime düşünüp rahat batıyor sana diyorum ama durum ortada biz şuan geçiniyoruz şükür ama çocuk oldu mu zorlanacağız. Tabi yine kısmet hersey olacağına varır. Eşim olmadı ev daha da değerlensin 1-2 yıl daha bekleyelim diyor ama bilmiyorum. Akışına mı bıraksam ne yapsam... Allah hepimizin hakkında hayırlı yazılar yazsın.
Merhaba, bu oturduğunuz evi kiraya verin, siz kendiniz başka eve kiraya çıkın. Aldığınız kirayla, kiraya çıktığınız evin kirasını karşılarsınız. Taşındığınız yerin kirası belki biraz daha yüksek olabilir, ama sonuçta gittiğiniz yerde çalışacağınız için, o farkı rahat kapatırsınız.

Şuan hiçbir yerde doğru düzgün iş yok. Taşınınca iş bulacağınızın garantisi var mı?

Esinizin maasi cokmu dusuk odediginiz kredi ne kadar niye bu kadar kaygilaniyorsunuz anlamadim. Evi alir almaz 250 bin tl kar etmissiniz zaten bundan ala birikimmi olur cocuk icin. Siz hic calismasaniz bile hem odemek zorunda olmadiginiz kira hem evin artan degeri sizin icin birikim sayilir aslinda. Mesleginiz yok bir iki yerde asgari ucretle calismissiniz tekrar gireceginiz iste bundan fazlasi olmayacak bunun ic ev satmaya degermi?
Hayır değil çok şükür. elimize 1300 falan kalıyor tabi suyu telefonu vs var. Şuan iyiyiz şükür bir sorun yok ama birikim şart. Evet değmez bir an işte panik oldum bu sıralar bu konu çok takıldı kafama ki çocuk olacağıda meçhul inşallah olur ama Allah ne zaman nasip ederse tabi.

Merhaba, bu oturduğunuz evi kiraya verin, siz kendiniz başka eve kiraya çıkın. Aldığınız kirayla, kiraya çıktığınız evin kirasını karşılarsınız. Taşındığınız yerin kirası belki biraz daha yüksek olabilir, ama sonuçta gittiğiniz yerde çalışacağınız için, o farkı rahat kapatırsınız.
Bakalım artık fikriniz için teşekkür ederim hayırlısı olsun... Bir anlık hevesle evimi yok etmek asla istemem Allah korusun.

Boşuna dert ediyorsunuz kendinize.
Daha ortada çocuk yok bu kadar tasalanmayın.
Bakın size ne anlatacağım.
Temizliğe gelen bi abla vardı
2 çocuğu var. biri kas hastası.
Kendisi gündelik temizliğe gidiyor
eşi yazın inşaatlarda çalışıyor. kışın çalışmıyor. yani belli bir gelirleri yok
Bazen işyerinde toplanan yardımları zekatları gönderiyorum kendisine.
bi duydum ki 3.ye hamile ben şok
Ben memurum sabit bir gelirim var ve 3. çocuğa nasıl bakacağım diye yapmayan bir insanım
O yüzden şimdiden kaygılanmayın. ev kredisi sabit kalıyor maaşlar yıllık artıyor ilerde gözünüze bile görünmeyecek kadar azalmış olacak.
Şu zamanda ev sahibi olmak çok zor. satarsanız bir daha alamayabilirsiniz

X