Bir Ev Meselesi

Bunları önceden hesap edebilirdiniz. Bir de evi akrabanizdan çok uyguna alıp sonra büyük farkla satmak akrabayi kandırmak gibi olmuyor mu
Hayır kandırmakla ne alakası var o satarken üst konmsu 200 milyar fazla sattı bunu bile bile verdi ki kendi dedi hadi hayırlısı eviniz oldu biraz dişinizi sıkın sonra istediğiniz yere uçup gidersiniz demişti.

Bence evinizi satmayın, tekrar almanız çok zor, hele evinizi seviyorsanız. Çocuk sahibi olma düşüncenizi biraz erteleyin, ileride iş bulursunuz ama yeniden gönlünüze göre bir ev bulmanız ve almanızın garantisi yok. Hem ileride çocuğunuz olursa ona bir ev bırakmak onun geleceği için güvence olur.
Evet seviyorum evimi. Tabi zaten ona kalacak ev...

Bana çok garip geldiniz
Kimse yan sokakta iş bulmuyor ki
Ben anadolu yakasında oturup avrupa yakasında çalışıyorum mesela
Herkes yazmış ama cevabınızı göremedim
Neden başka semtten iş bakmıyorsunuz?
Hep yakındaydım ben belki bu yüzden çok cesaret edemedim dün burada yazılanları düşündüm ne var gidebilirsin dedim kendi kendime. Yol parası yemek ne kalacak elime dedim ilk. Belki de hiç böyle uzak çalışmadığım içinde çekimser kaldım uzağa gitmeye... Şimdi tekrardan gözden geçireceğim iş ilanlarını.

istanbulda beğenmediğin evler 1000 den başlıyor yani sizde biraz üzerinde ödüyorsunuz ha kira ödemişsin sıkılmışsın ha ev en azından bunun sonunda ışık var öyle düşün en kısa zamanda iş bulursun inşallah bir iki sene birikim yapıp çocuk planını yaparsın birikmişinde seni rahatlatır bir süre.
Umarım inşallah canım hayırlısı olsun çok sağol yorumun için.

maalesef hem karnım doysun hem pastam dursun olmuyor...
ben yıllarca ilçede çalıştım 1:30-2 saat yol sürüyordu gidiş geliş 4 saat yapıyor..
sonra merkeze geldim evlendim eşim aynı yolu gitmeye başladı ki hala gidiyor..
ben merkezde yaşamayı seçtim dolayısıyla cebimden 3 bin lira fazla para çıktı.. ilçede yaşamayı seçseydim eşim de bende eve 3 dk mesafede olacaktık ve aylık 3 bin lira cebimize kalacaktı..
demek istediğim şartlar kimsede 4 4lük değil.. herkes o şartlara göre bi düzen kuruyor..
yaşın küçük, başka yerde iş garantin yok.. iş buluyorsan gidiş geliş yapabilirsin bulamıyorsan evi satmak falan bana çok mantıklı gelmedi..
ayrıca söylemeden geçemicem 24 yasındasın 2 yıl sonra bebek dusunuyorsun ve bebegı de kendın buyutmek ıstıyorsun.. yanı 2 yıllık gecıcı bı ıs arıyorsun. hepimiz bebeğimizi kendımız buyutmek ıstıyoruz ama hayat her zaman planladığın gıbı gıtmıyor. şuan mutlusun umarım hıc bı zaman sıkıntı yasamazsın ama aksi bişey yaşarsan kendine ve bebeğine bakacak gücün olsa daha rahat edersin.. ben senın yaslarında kpss çalışıyordum yaşın genç asgari ücretle çalışmaktansa bi mesleğinin olması daha mantıklı olur gibi

Kızlar selam sizlere bir sorum olacak. Siz neler yapardınız bu durum karşısında ? Düşüncelerinizi merak ediyorum. Biz geçen yıl Eylül ayında çok şükür evimizi aldık. Evi 410 milyara aldık ve üst komsumuzda aynı yıl 650 milyara satıp yurtdışına tasındı. bizim annemlerin tarafından akraba olduğu için baya indirim sağladı. Ve karlı çıktık. Buna hep şükrediyorum ama burada kendime iş bulamıyorum. Evimden çok memnunum ama iş imkanının olmaması beni çaresiz bırakıyor. Çünkü sıfır birikim ve banka ödemesiyle çocuk oldu mu zor olur. Şuan çocuğumuz yok ama illa ki olacak ve ben işe giremezsem tek maaşla çocuk için birikim çok zor. Bazende kendime Allah ev nasip etti sürekli şikayet halindesin hersey olcağına varır diyorum. Dediğim gibi memnunum evimden ama işte çocuğu, maddi durumu düşündükçe işe girip para atayım kenarı derdi başladı kafama takmaya başladım ne yapacağız diye. Yani ne yapsam bilemedim. Ha tabi şu durumda var ev bankaya ipotek olduğu için atıyorum evimiz şuan 650 700 milyara bile satılsa elimize kalacak 250 300 milyar. Eşimde şey diyor. Burayı satalım bankayı kapatalım istediğin bir yerde kiraya geçelim elimizde kalan parayı bankaya atalım gelen faizlede kirayı öderiz diyor. Ben evim olsun istiyorum burayı satarsak bir daha ev almak imkansız işin içine çocukta girdi mi. Anca bir daha para çek et uzun iş. Bazende kirasını ödediğin her ev senindir diyorum. Yaşlılığı vs var bu işin orası ayrı şuan genciz istiyoruz gezelim tozalım ama emek olmadan yemek olmaz herkesin görüşü ayrıdır... Yani kendi kendime düşünüp rahat batıyor sana diyorum ama durum ortada biz şuan geçiniyoruz şükür ama çocuk oldu mu zorlanacağız. Tabi yine kısmet hersey olacağına varır. Eşim olmadı ev daha da değerlensin 1-2 yıl daha bekleyelim diyor ama bilmiyorum. Akışına mı bıraksam ne yapsam... Allah hepimizin hakkında hayırlı yazılar yazsın.
çocuğunuz yok henüz ne zaman olacağı belli değil Allah aratmadan nasip etsin istediğiniz zaman, ama ev satmak çok mantıksız, bu kadar panik olmanızada gerek yok şuanda, bizde geçen yıl ev aldık banka kredimiz var 2 maaşla gayet güzel geçindik ve ödedik ki kirada da olsak en kötü 1000 tl kira verecektik üzerine biraz ekleyip ev sahibi oluyoruz ve şuanda gebeyim doğum sonrası bebeğime bakacak kimse olmadığı için işten ayrılmam gerekecek, ama biz bile evi satalım derdine düşmedik herşey olacağına varır ve her çocuk rızkıyla gelir, ortada birşey yokken bu kadar panik olmayın elbet bulursunuz bir iş.

çocuğunuz yok henüz ne zaman olacağı belli değil Allah aratmadan nasip etsin istediğiniz zaman, ama ev satmak çok mantıksız, bu kadar panik olmanızada gerek yok şuanda, bizde geçen yıl ev aldık banka kredimiz var 2 maaşla gayet güzel geçindik ve ödedik ki kirada da olsak en kötü 1000 tl kira verecektik üzerine biraz ekleyip ev sahibi oluyoruz ve şuanda gebeyim doğum sonrası bebeğime bakacak kimse olmadığı için işten ayrılmam gerekecek, ama biz bile evi satalım derdine düşmedik herşey olacağına varır ve her çocuk rızkıyla gelir, ortada birşey yokken bu kadar panik olmayın elbet bulursunuz bir iş.
Teşekkürler buraları okuyunca biraz rahatladım açıkçası çok paniktim... Çok teşekkürler sizinde bebeğiniz sağlıkla hayırlısıyla doğsun insallah.

maalesef hem karnım doysun hem pastam dursun olmuyor...
ben yıllarca ilçede çalıştım 1:30-2 saat yol sürüyordu gidiş geliş 4 saat yapıyor..
sonra merkeze geldim evlendim eşim aynı yolu gitmeye başladı ki hala gidiyor..
ben merkezde yaşamayı seçtim dolayısıyla cebimden 3 bin lira fazla para çıktı.. ilçede yaşamayı seçseydim eşim de bende eve 3 dk mesafede olacaktık ve aylık 3 bin lira cebimize kalacaktı..
demek istediğim şartlar kimsede 4 4lük değil.. herkes o şartlara göre bi düzen kuruyor..
yaşın küçük, başka yerde iş garantin yok.. iş buluyorsan gidiş geliş yapabilirsin bulamıyorsan evi satmak falan bana çok mantıklı gelmedi..
ayrıca söylemeden geçemicem 24 yasındasın 2 yıl sonra bebek dusunuyorsun ve bebegı de kendın buyutmek ıstıyorsun.. yanı 2 yıllık gecıcı bı ıs arıyorsun. hepimiz bebeğimizi kendımız buyutmek ıstıyoruz ama hayat her zaman planladığın gıbı gıtmıyor. şuan mutlusun umarım hıc bı zaman sıkıntı yasamazsın ama aksi bişey yaşarsan kendine ve bebeğine bakacak gücün olsa daha rahat edersin.. ben senın yaslarında kpss çalışıyordum yaşın genç asgari ücretle çalışmaktansa bi mesleğinin olması daha mantıklı olur gibi
Dedikleriniz çok doğru uzakta olsa adım atıp çıkıcam yola... Evet bebegimi kendim buyutmek istiyorun inşallah öyle nasip olur işe girip hem birikim yapmak hemde ödemeye yardım etmek istiyorum. Ki bebeğim olduğunda bir sıkışıklıkta o birikimler kurtarsın bizi. Hayırlısı olsun..

Bazen aklıma geliyor sat evş geç ödeyebilceğin eve parayla araba al geri kalanı dursun diyorum bazende olmaz diyorum eşimle konusurken arada oda sana kalmıs ister kiraya çıkar gezeriz ister öderiz diyor yani emek olmadan yemek olmaz diyorum sonrada gençliğimiz gidiyor aile evi hariç baska yer gezmiyoruz bunalıyorum bilmiyorum kafam karısıyor işte...
Evinizi sakın satmayın derim çünkü sattınız mi bir daha zor alınır ki şuan ödemede güçlük filan cekmiyorsunuz anladığım kadarıyla ileride elinize toplu para geçince süreyi kisaltabilirsiniz.

Ayrica evi satıp araba almayın araba yatırım aracı değildir bana göre masrafı çoktur başına bir kaza gelse eserinden düşük gider.

Bir tanıdığım yıllar önce evini sattı araba aldı evi kadın almıştı onun zoruyla kocasida tam tersi işe çok uzak satalım araba alalım vs dedi satıp araba aldılar ki ise aman aman bir uzagida yoktu şimdi bin pismanlar bunu yaptiklarina evi satıp araba aldıklarına.

O zamanlar evler ucuzdu şimdi ise tam tersi pahalandi ev alamadılar

Çocuğu 3 sene kadar ertelemek lazım bence
Ayrıca sizin ev fiyatları artarken 3-5 sene sonra ödediğiniz miktarin bir değeri kalmayacak evet borç bitene kadar rahat edemeyeceksiniz ama ev sizin olmuş olacak borç bitince
Yani şuan en düşük kira 1200 falan 2 yada 3 seneye rahat 2000i bulacak bu miktar o yüzden herşeyden fedakarlık yapıp sabır diyerek zamanın geçmesini bekleyeceksiniz

maalesef ülke koşullarında maaşlı çalışanlar için bundan fazlası çok zorlayıcı. aynı anda hem ev kredisi ödemek hem birikim yapmak hayal.
önceliklerinizi iyi belirlemeniz lazım.

iş bulamama sebebiniz ne ? mesela çok uzun zaman mı ara verdiniz ? yada az istihdam olan bir iş kolumu ?

Evinizi sakın satmayın derim çünkü sattınız mi bir daha zor alınır ki şuan ödemede güçlük filan cekmiyorsunuz anladığım kadarıyla ileride elinize toplu para geçince süreyi kisaltabilirsiniz.

Ayrica evi satıp araba almayın araba yatırım aracı değildir bana göre masrafı çoktur başına bir kaza gelse eserinden düşük gider.

Bir tanıdığım yıllar önce evini sattı araba aldı evi kadın almıştı onun zoruyla kocasida tam tersi işe çok uzak satalım araba alalım vs dedi satıp araba aldılar ki ise aman aman bir uzagida yoktu şimdi bin pismanlar bunu yaptiklarina evi satıp araba aldıklarına.

O zamanlar evler ucuzdu şimdi ise tam tersi pahalandi ev alamadılar
Evet aslında biz memnunduk neden böyle oldu bilmiyorum birden canımı sıkmaya başladı bu konu benim bir telaş geldi üstüme eşime sürekli söyleyince oda ya bekleyelim değerlensin evi satarız baska ev alacak kadar para geçer elimize ya da seçersen bir ev kiraya geçeriz sen bilirsin dedi...

Ah ahh 1500 tl 1+1 anca gitmek istediğimiz yerde :) Zor biraz malesef... Uzağa bu yüzden kaçtık ya...
İki kişiyken yetmez mi 1+1 😄. Amaç çocuk olana kadar para biriktirmekken bence çok mantıklı. Biz de yeni evlenince bir süre eşyalı 1+1’de yaşayıp birikim yapmayı, kendi evimizi alarak taşınmayı planlıyoruz. Hem ilk başta eşya masrafı yapmış olmayız hem de kiramız düşük olur dedik. Erkek arkadaşım 850 liraya oturuyor şu an eşyalı 1+1’de 😄.

X