Bir kaka meselesi :(

Günde kaç çay kaşığı vereyim mesela?
Zararı olur mu diye korkuyorum.
Çatlak var demişti bize de iyileşti mi bilmiyorum. 15 gün sonra gitcez tekrar.
Çok fazla gazi var evet.
Çıkar çıkar bitmiyor. Güzel yani çoğu gazi kendi kendine çıkarıyor .
Istahı da yerinde.
8 gün keyfi de normaldi ama bugün başladı huysuzlanmaya.
Dr demeden ben alerji testi mi yapsak desem mi acaba bilemedim ki..
Size de acil şifalar diliyorum.
Çok zormuş gerçekten.
Ben 1 çay kaşığı maksimum iki çay kaşığı veriyordum. Alerji de vücutta kızarır eklemlerde atopik dermatid oluşuyor böyle Bi durumun varsa doktorunla görüş. Diyeceği diyet yapman, süt ve süt ürünleri kullanmıcaksın... Gaz kısır döngüye giyer gazı bastırmak için emmek istiyorlar, emdikçe de gaz oluyor, bırt da yapsa çok emen çocuk gazı atamıyor maalesef... Bence esas problemin gaz sancısı gibi geliyor...

Ben şuan şOktayim.
Peki bu kadar besine alerji varsa ne yiyip ne içiyor bu çocuk siz ne yiyorsunuz?

Ayy çok zor!
Alerji testi yaptırmayı ben mi önersem sizce?
Ne içip ne yiyordum kısmı doğumdan sonra anneligimin ikinci travmasıydı. Bebeğimi 2 yaşına kadar emzirdim mama kullanmadan. Alerji zamanla hafifliyor, 6. ay aşısından sonra aşıları reddettik, 14 aylıktı ağır metal detoksuna başladık ve çok kısa zamanda çok yol aldık detoks sayesinde. Ek gıda miktarı da arttığı için 1 yaşından sonrası nispeten daha kolaydı. Umarım benzer bir hikayeyi yasamak zorunda kalmazsınız. Aşılarla ilgili çok taze bir hakemli yayın çıktı, onu mutlaka okumanızı öneririm. Hem kitap hem satış linki bu Miller’ın Eleştirel Aşı Literatürü Derlemesi | Bookmarqt Health Publishing

Alerji testleri ne yazık ki özellikle bir yaş öncesinde alerjiyi tespit edemiyor. Testlerden gizlenme konusunda en başarılı alerji ise bağırsakta tepki veren cins. Hani bazi bebeklerin egzamasi oluyor, bazisi bir gidayi alinca ağzı kızarıyor falan, işte test daha çok o bebeklerde başarılı. Diğer yandan teste girdiniz diyelim yumurta alerjisi çıktı, bu diger besinlere alerjisi yok anlamina gelmiyor ne yazık ki. Alerji tespitinde en kesin ve güvenilir yöntem eliminasyon diyeti. Zaten teste girseniz de gerçekten ehil bir doktorsa size testin tek başına yeterli olmadığını söyleyecek ve diyet tavsiye edecektir. Yani siz ya tüm şüpheli besinleri kesip bebekteki belirtiler sifirlandiktan sonra en güvenliden baslayarak kestiginiz besinleri tek tek menünüze dahil edeceksiniz ya da doğru diyeti bulana kadar supheli besinleri tek tek çıkaracaksınız. Ben ilkini denedim, daha az yorucu.

Eğer test yaptıracak olursanız deri yama testinden önce bebeğin sırtını mutlaka tıraş edin, sırtını kaplayan kocaman bir bant yapistiriyorlar ve bant cekilirken bebek çok acı cekiyor, yavrumdan biliyorum.

Ben 1 çay kaşığı maksimum iki çay kaşığı veriyordum. Alerji de vücutta kızarır eklemlerde atopik dermatid oluşuyor böyle Bi durumun varsa doktorunla görüş. Diyeceği diyet yapman, süt ve süt ürünleri kullanmıcaksın... Gaz kısır döngüye giyer gazı bastırmak için emmek istiyorlar, emdikçe de gaz oluyor, bırt da yapsa çok emen çocuk gazı atamıyor maalesef... Bence esas problemin gaz sancısı gibi geliyor...

Gaz kaka yapmaya nasıl engel olur aklım almadı ama :KK43:

Ne içip ne yiyordum kısmı doğumdan sonra anneligimin ikinci travmasıydı. Bebeğimi 2 yaşına kadar emzirdim mama kullanmadan. Alerji zamanla hafifliyor, 6. ay aşısından sonra aşıları reddettik, 14 aylıktı ağır metal detoksuna başladık ve çok kısa zamanda çok yol aldık detoks sayesinde. Ek gıda miktarı da arttığı için 1 yaşından sonrası nispeten daha kolaydı. Umarım benzer bir hikayeyi yasamak zorunda kalmazsınız. Aşılarla ilgili çok taze bir hakemli yayın çıktı, onu mutlaka okumanızı öneririm. Hem kitap hem satış linki bu Miller’ın Eleştirel Aşı Literatürü Derlemesi | Bookmarqt Health Publishing

Alerji testleri ne yazık ki özellikle bir yaş öncesinde alerjiyi tespit edemiyor. Testlerden gizlenme konusunda en başarılı alerji ise bağırsakta tepki veren cins. Hani bazi bebeklerin egzamasi oluyor, bazisi bir gidayi alinca ağzı kızarıyor falan, işte test daha çok o bebeklerde başarılı. Diğer yandan teste girdiniz diyelim yumurta alerjisi çıktı, bu diger besinlere alerjisi yok anlamina gelmiyor ne yazık ki. Alerji tespitinde en kesin ve güvenilir yöntem eliminasyon diyeti. Zaten teste girseniz de gerçekten ehil bir doktorsa size testin tek başına yeterli olmadığını söyleyecek ve diyet tavsiye edecektir. Yani siz ya tüm şüpheli besinleri kesip bebekteki belirtiler sifirlandiktan sonra en güvenliden baslayarak kestiginiz besinleri tek tek menünüze dahil edeceksiniz ya da doğru diyeti bulana kadar supheli besinleri tek tek çıkaracaksınız. Ben ilkini denedim, daha az yorucu.

Eğer test yaptıracak olursanız deri yama testinden önce bebeğin sırtını mutlaka tıraş edin, sırtını kaplayan kocaman bir bant yapistiriyorlar ve bant cekilirken bebek çok acı cekiyor, yavrumdan biliyorum.

Çok üzüldüm:KK43:
Umarım bir daha böyle kötü deneyimleriniz olmaz.
Ve umarım bizim de sorunumuz alerji değildir:KK43:
Açıkçası bu zorlu testler gözümü çok korkuttu :KK43:

Gaz kaka yapmaya nasıl engel olur aklım almadı ama :KK43:

Çok üzüldüm:KK43:
Umarım bir daha böyle kötü deneyimleriniz olmaz.
Ve umarım bizim de sorunumuz alerji değildir:KK43:
Açıkçası bu zorlu testler gözümü çok korkuttu :KK43:
Canım Biz büyükler bile gaz varken o çıkmadan tuvalet yapamayız ki... Afedersin, kaka üstüne bırt yapmayız hepsi öncesinde çıkar ya da birlikte🙈 ben de Dr doktor gezdim hiçbiri alerjiden süphelenmedi, gaz dedi... Gaz yüzünden acilde lavman yaptılar. Zaten dokunarak drlar karından anlıyorlar gazı...

Canım Biz büyükler bile gaz varken o çıkmadan tuvalet yapamayız ki... Afedersin, kaka üstüne bırt yapmayız hepsi öncesinde çıkar ya da birlikte🙈 ben de Dr doktor gezdim hiçbiri alerjiden süphelenmedi, gaz dedi... Gaz yüzünden acilde lavman yaptılar. Zaten dokunarak drlar karından anlıyorlar gazı...

Gaz yüzünden kivranmalari yok, uzun uzun uyuyor ama o acıdan hep bitti rahatladı diye düşünüyorum.
Oy oy ne zor işlermiş bunlar :KK43:

Bunu denedim.
Probiyotik damla da kullanıyoruz.
Ilık suya oturtma, zeytinyağı içirme ( yapmayın diyenler de var ) denedim.
Kayısı kompostosu içiyorum dünden beri yok.
Esasında yapınca sulu yapıyo.
Kabız olduğunu düşünmüyorum bu yüzden.
Bağırsakları çalışmıyor diye yoruyorum.

Nette doymuyordur diyen var ama kilo alımı da güzel . Her kafadan ses çıkan bir konu.
Su an kac günlük? Ne zaman doğdu? Sulu yapiyorsa zaten kabiz değildir. Anne sütü alıyorsa olur böyle normal.

Eger tam zamanında doğaydı 1aylik olcakti ama 3 ay önce doğdu.
Normalinden şüphe ediyorum artık yarın 10 gün olcak yine kendi yapmayacam gibi hissediyorum ²
7 yıldır Dr.Kadir Tuğcu yu takip ediyorum. Tavsiye ederim. Çok sadikal ve engin bilgiye sahip. 3 5 aylikken ilk çocuğumda ben de yaşamıştım 1 hafta beklemiştik. Şimdi 3 cocugum var cocukran cocuga degisiyor. Anormal bir durum degil rahat olun.

Lavmana vs gerek yok gliserinli fitilin yarısını kullabilirsiniz eğer ıkınıp ağlayıp yapamıyorsa ha yok bebek rahatsa akışına bırakın.

1200 gram alan çocuğa maşallah denir ancak ne maması? Çok şaşırdım.
Alerjik olduğunu nasıl anlayabilirim peki?
Test mi yaptırmalıyım?
Çok teşekkür ederim umarım yapar :KK43:

Zeytinyağı verdiğim oluyor. Düzenli değil ama her gün bir ya da iki çay kaşığı verirken de böyleydi:KK43:
Bu yüzden onu da bıraktım. Poposunu zeytinyağı ile uyardigim bile oldu çaresizlikten. :KK43:
sonra yapmayın uyarmayın diyenler okudum ondan da korktum.
Şimdi kendi beslenmeme sardım dünden beri kayısı oldu içim dışım ama yine de olmayacak sanırım. :KK43:
Canm bu ara benm oglumda kabiz oldu byle yapamadi flan. Hakiki yagdan gunde 1 cay kasigi verdm duzenli şekilde 9 10 gun de anca duzeldi şükür ondan snra bi daha vermem gerekmedi

Net bir kaka resmi ekleyebilir misiniz? Normal olup olmadığını kakanin rengi, kıvamı ve kokusu belirler. Gazı kötü kokuyor dediniz mesela, bu kakasinin da normal olmadığını düşündürdü bana.
20200830_124359.jpg

Özür dileyerek ekliyorum.
Sabah çok huysuzlandı yarim fitil vermek zorunda kaldım. Yoruldu rahatladı Hemen arkasından uyudu yavrum. Sizce bir anormallik var mı?

Eki Görüntüle 2682671

Özür dileyerek ekliyorum.
Sabah çok huysuzlandı yarim fitil vermek zorunda kaldım. Yoruldu rahatladı Hemen arkasından uyudu yavrum. Sizce bir anormallik var mı?
Renk, kıvam normal görünüyor ama mukus var mı yok mu emin olamadım, yeterince net görünmüyor. Kokusu hafif ekşimsi olmalı. Renk yeşile çalarsa, pütürlü görüntü kaybolursa, mukus oluşursa, kahverengi, kırmızı, siyah noktalar çizgiler ya da köpük oluşursa kaka normal değildir. Takip etmeye devam edin. Bir de fitil gibi kimyasal bir uyarana bağırsağı sürekli maruz bırakmak yerine serçe parmağınızı, cam damlalığı ya da kulak pamuğunu bol zeytinyağına batırıp uyarın makatı. O sırada bebegin makat kaslarını gevşetip sıktığını görürsünüz zaten. Sonra hemen bezini takıp bacaklarına bisiklet sürme hareketi yaptırın. Her 4-5 turdan sonra diz kapağından değil dizinin üstünden kavrayın bacaklarını ve karnına bastırın. Her bastırmada ıkınır bebek. Arada göbeğinin alt kısmını acitmayacak sertlikte avuçlayarak masaj yapıp egzersizi devam ettirin. Benim kızım pusete koyunca da daha kolay yapıyordu kakasını, fikir olsun.

Bende neler çektm o kaka yapmamasndan dolayı.. benmki fıtık çıktıktan sonra öyle olmuştu. Ek gıdaya geçtik kakamz düzeldi çok şükür

Renk, kıvam normal görünüyor ama mukus var mı yok mu emin olamadım, yeterince net görünmüyor. Kokusu hafif ekşimsi olmalı. Renk yeşile çalarsa, pütürlü görüntü kaybolursa, mukus oluşursa, kahverengi, kırmızı, siyah noktalar çizgiler ya da köpük oluşursa kaka normal değildir. Takip etmeye devam edin. Bir de fitil gibi kimyasal bir uyarana bağırsağı sürekli maruz bırakmak yerine serçe parmağınızı, cam damlalığı ya da kulak pamuğunu bol zeytinyağına batırıp uyarın makatı. O sırada bebegin makat kaslarını gevşetip sıktığını görürsünüz zaten. Sonra hemen bezini takıp bacaklarına bisiklet sürme hareketi yaptırın. Her 4-5 turdan sonra diz kapağından değil dizinin üstünden kavrayın bacaklarını ve karnına bastırın. Her bastırmada ıkınır bebek. Arada göbeğinin alt kısmını acitmayacak sertlikte avuçlayarak masaj yapıp egzersizi devam ettirin. Benim kızım pusete koyunca da daha kolay yapıyordu kakasını, fikir olsun.

Ilk zorlanışinda kulak pamuğu zeytinyağı uyarısı ise yaramıştı ama sonralarında yaramıyor maalesef.

Benim de aklıma zeytinyağını şırınga ile poposuna lavman gibi göndersem fiilden daha mi iyi olur diye geldi ama cesaret edemedim yine.
Sizce faydalı olur mu?

Çok teşekkür ederim bu arada.

Yok mamasna zeytinyağı kattm. Veya bıraktm kendsi yapsn dye bekledm. Uzun süre yapmaynca poposuna kantoron yağı sürüp küçük parmağımla uyardım..

Zeytinyağı pek ise yaramıyor bizde onu farkettim.
10 gün bekliyorum ben de işte ama kaçınılmaz sona varıyoruz yine:KK43:

Makatında çatlak var demişti de kantaron yağlı bir krem zaten kullanıyoruz. Sanırım dışarıdan ovmalar, uyarmalar artık ise yaramayacak. :KK43:

Ilk zorlanışinda kulak pamuğu zeytinyağı uyarısı ise yaramıştı ama sonralarında yaramıyor maalesef.

Benim de aklıma zeytinyağını şırınga ile poposuna lavman gibi göndersem fiilden daha mi iyi olur diye geldi ama cesaret edemedim yine.
Sizce faydalı olur mu?

Çok teşekkür ederim bu arada.
Rica ederim ne demek. Makata bir şeyler göndermenin tek mantığı bağırsak hacmini artırıp makat kaslarını harekete geçirmek. O yüzden içeri ne gönderdiğinizin bir önemi yok mekanik anlamda. Sadece örneğin fitil gönderirseniz, sabun sokarsanız tahribata sebep olursunuz. Temiz ılık su gönderirseniz nötr bir durum oluşur. Ilık okyanus suyu, uygun yaşa geldiğinde ballı ılık su, çocukluk cağına geldiğinde epsomlu su ayrıca faydalı bir tercih olur. Yalnız şırınga kullanmamanızı tavsiye ederim, ucunun ince olduguna bakmayın, kenarlari yuvarlatılmış olmadığı, bebek de makatı gevşetemeyeceği için makata zarar veriyor. Benim bebeğimde hafif çatlak oluşmuştu bu yüzden. Şırıngalı lavman setleri var. Hortumlu burun aspiratorleri gibi dizayn edilmiş. Makata giren yuvarlatılmış bir uca hortum bağlı, hortum da şırıngaya. Makata girecek kısmı zeytinyağına bulayın, ılık temiz su ya da okyanus suyu verin yavaş yavaş. Bebekler için satılan tek kullanımlık lavmanlar var, internetten onların kaç ml olduğunu öğrenin, suyu da o kadar verin. O miktar işe yaramazsa fazlasını doktora danışırsınız.

X