Bir öğretmenin çaresizliği

Öncelikle net olmalı ve plan program dahlinde ilerlemelisiniz.

Çocukların boş kalmalarına fırsat vermeyin. Sabah girer girmez. Mutlaka sandalyelerine oturmalarını sağlayın. Yoklamanızı alıp haftanın günlerini konuşun.

Bırakın söz hakı alsınlar. Dün okuldan çıktıktan sonra neler yaptınız diye sorun. En afacanı bile size bir şeyler anlatmaya çalışacaktır. Komik şeylerine gülün şaşırın. Sonra siz anlatın. Ama hep net emir kipiyle konuşun sonra yavaş yavaş yumuşarsınız. Bu sohbetten sonra

Akıllı tahtanız varsa açın Hakan abiyi sabah sporu yapın. 6 -7 dakika.

Sonra serbest oyun saatini başlatın 45 dakika kadar .Seçenekler sunun Resim yapmak isteyen onu yapsın, hamurla oynamak isteyen onunla ilgilensin, isteyen de oyuncaklarla oynasın. Ama kuralları sık sık hatırlatın. Uymayanları masaya alıp oturtun doğru davranışı sergileyen arkadaşlarınızı izleyin deyin sonra sakinleşmişse oyuna devam etsin.

Sonra beslenmeye alın. Arkasından planınıza göre etkinliğinizi yapın..

Gün içinde mutlaka bir hikaye okuyun, sorular sorun. Mutlaka her gün bir şarkı bir parmak oyunu öğretin, bilmece sorun.

Çocukları asla boş bırakmayın. Her zaman net konuşun işte o zaman otoritenizi kabul ederler.

Bir de uyumsuz, küfürbaz, sizi asla dinlemeyen çocuğun velisini sınıf kapınızın önünde bekletin. Sorun anında annesine verin kapıda sakinleştirip o şekilde sınıfa sokun

Yoksa bu tarz çocukları sınıfınıza tam gün kabul etmeyin. Sadece oyun saatinde sınıfta olsun. Sonra annesi ile evine yollayın.

herkes yerine otursun bağırtısında benim çocuğum koridorda mı bekliyor olacak?
Gerekirse duyacak. Bu kadar pamuklara sarıp sarmalamayin Allah aşkına. Kimse bagirilmasini kabul etmez istemez. Ama mecbur kaliniyorsa oturmaları için sesi bastırma adına bile gerekebiliyor. Sizin ponçik çocukta üstüne alınmaması gerektiğini öğrenecek.

Ödülü olumsuz pekistirece verip sonra artık ödül filan yok diye mi deneseniz. Yani şöyle bagirana sitikir verseniz üç gün bu muhtemelen bağırma ve uyumsuzluğu arttıracaktır dördüncü gün artık bağırınca stiker vermiyorum dense acaba vaz geçerler mi, buna benzer çalışmalar okumuştum.

O da olmuyorsa ceza sistemine geçip sıkıntı çıkartan öğrencilerin ailesini çağırıp bugün uygun davranmadigi için götürmeniz gerekiyor mu deseniz. Bilemedim işiniz çok zor.

Ama benim bir arkadaşı bugün çocuğunuz cok uyumsuz davranıyor gelip alır mısınız demislerdi. Kız paşa paşa gidip aldı :))

Ben lisede çalışıyorum. Hatta dedik ki keşke biz de veliyi arayıp bunu diyebilsek 🤣

Yoluna girecektir. Siz tecrübeli bir eğitimcisiniz. Kendinize ve hislerinize güvenin. Kolaylıklar diliyorum.

Veli çözüme yaklaşmadığı sürece asla çözemezsiniz hocam.
Bugün 7.sınıflarda bir öğrenci defalarca uyarmama rağmen derste sakız çiğniyordu. Direkt gruba yazdım velisi bana ulaşabilir mi diye. Annesi anında geri döndü. Problemi düzgün bir üslupla paylaştım. Annesi de gayet düzgün bir tavır sergiledi. Eğer annesi daha farklı bir tavır sergilese çocuk daha saçma şeyler yapacak. İşin çoğu velide bitiyor.

Kayıtlarda çocuk veli ile geldiyse az çok fikir sahibi olunabilir diye düşünüyorum. O sırada fark edilmediyse sonradan veli ile uygun bir dille konuşarak değişiklik yapılabilir.
Duruma yabancı olduğunuz çok belli, maalesef göründüğü kadar kolay olmuyor.

Merhabalar

Ben 16 yıllık anaokulu öğretmeniyim. Bu sene sınıfım çok hareketli 5 yaş grubu ama inanılmaz zorlanıyorum. İlk defa bu kadar çaresiz kaldım bu sene nasıl bitecek hiç bilmiyorum. Çocuklar kesinlikle söz dinlemiyor bu şekilde yapacağız diyorum mesela yapmıyor birlikte yapalım diyorum sen yap banane diyor. Zorla oturuyorlar. Sürekli oyuncakları atıyorlar. Uyarmam işe yaramıyor. Güzel eğlenceli oyunlar oynatıyorum şımarmaktan oynamıyorlar sınıfta 7 8 kişi bu şekilde, düzen bozuluyor sonra diğer çocuklar da o öğrencilerime uyuyor. Mevcut 25 kişi okul öncesine göre kalabalık. Yerlerini değiştirdim uyumlularla daha dinlemeyen öğrencilerimi yanyana oturttum uyumlularda uyumsuz oldu. Dikkat süreleri çok kısa ödül yöntemi denedim ama umrunda değil hatta bugün bir öğrencim ödül kazanamadı diye ne biçim öğretmensin sen dedi sürekli küfür eden öğrencilerimin anneleriyle bireysel görüşmeler yaptım değişen bişey olmadı. Kuralları birlikte oluşturduk resimli görseller astım sınıfa hatta kurallara uyacağız diye konuşup parmak boyasıyla parmak basarak sosyal sözleşme yaptık onların anlayabileceği dille açıkladım. En son veli toplantısı yaptım bugün anlattım velilerime. Ne yapsam etkili olur gerçekten çok moralim bozuk. Fikirlerinize ihtiyacım var özellikle gören meslektaşım varsa yardımcı olursanız sevinirim.
Meslekte 14. yılım ama ben Meb'te çalışmıyorum. Özel okullarda çalıştım. Son üç seneye kadar çok mutlu idim . Çocuklarım ile çok güzel çalışmalar yapıyorduk verimli kaliteli zaman geçiriyorduk. Onlar mutlu ben mutlu. Ama son üç yıldır bu durum ne yazık ki mümkün olmadı . Çocuklar bırakın masa başı aktiviteleri, müzik,dans ,grup oyunları, kitap okuma ... isimlerine tepki vermiyorlar . Tek yapabildikleri şey materyalleri kırmak, arkadaşına zarar vermek, uçmak ,kaçmak . Sonuç olarak ben artık mental olarak çok yıpranmıştım ve hiçbir şekilde verimli olamıyordum geçtiğimiz Nisan ayında işi bırakıp sektöre veda ettim . Allah yardımcınız olsun . Veliye ulaşmakta ne yazık ki çok zor . Diyebileceğim hiçbir şey yok ne yazık ki disiplin içten dıştan doğru ilerleyen bir olgudur anasının babasının eğitimediğine siz hiçbir şey yapamıyorsunuz

Bence ilgisiz anne çocukları
Sadece onlar değil ya, ortaokulda bir kızımız vardı, annesi yıllarca istemediğin hiçbir şeyi yapma diye dikte etmiş kız susmak istemediğinden susmuyor, oturmak istemediğinden oturmuyor ve sürekli anneyi okula karşı doldurup üzerimize salıyordu. Aklı sıra çocuğuna kendini kullandırmamayı öğretmiş, kime göre neye göre işte. Çocuğu serbest bırakın cümlesini 'kırsın döksün eziyet etsin ses çıkarma' olarak anlamış çok bilinçli (!) annelerimiz var

Merhabalar

Ben 16 yıllık anaokulu öğretmeniyim. Bu sene sınıfım çok hareketli 5 yaş grubu ama inanılmaz zorlanıyorum. İlk defa bu kadar çaresiz kaldım bu sene nasıl bitecek hiç bilmiyorum. Çocuklar kesinlikle söz dinlemiyor bu şekilde yapacağız diyorum mesela yapmıyor birlikte yapalım diyorum sen yap banane diyor. Zorla oturuyorlar. Sürekli oyuncakları atıyorlar. Uyarmam işe yaramıyor. Güzel eğlenceli oyunlar oynatıyorum şımarmaktan oynamıyorlar sınıfta 7 8 kişi bu şekilde, düzen bozuluyor sonra diğer çocuklar da o öğrencilerime uyuyor. Mevcut 25 kişi okul öncesine göre kalabalık. Yerlerini değiştirdim uyumlularla daha dinlemeyen öğrencilerimi yanyana oturttum uyumlularda uyumsuz oldu. Dikkat süreleri çok kısa ödül yöntemi denedim ama umrunda değil hatta bugün bir öğrencim ödül kazanamadı diye ne biçim öğretmensin sen dedi sürekli küfür eden öğrencilerimin anneleriyle bireysel görüşmeler yaptım değişen bişey olmadı. Kuralları birlikte oluşturduk resimli görseller astım sınıfa hatta kurallara uyacağız diye konuşup parmak boyasıyla parmak basarak sosyal sözleşme yaptık onların anlayabileceği dille açıkladım. En son veli toplantısı yaptım bugün anlattım velilerime. Ne yapsam etkili olur gerçekten çok moralim bozuk. Fikirlerinize ihtiyacım var özellikle gören meslektaşım varsa yardımcı olursanız sevinirim.
Size işinizi öğretmek haddime degil ama bence sert davranmayin anlıyorum cok zor bir durum ama zamanla bence düzelirler daha bebek sayılırlar kural nedir bilmiyorlar ki:KK66:

Size işinizi öğretmek haddime degil ama bence sert davranmayin anlıyorum cok zor bir durum ama zamanla bence düzelirler daha bebek sayılırlar kural nedir bilmiyorlar ki:KK66:
5 yaş kural bilmiyor mu, yapmayın allah aşkına 2 yaşından itibaren kuralları tahatça öğrenir ve uygulayabilir çocuklar

Allah yardımcınız olsun çocuğum yok/eğitimci değilim fikir veremicem de yeni nesilde malesef ki çok haydut gibi çocuklar var. Nasıl “normal” çocuk yetiştirilir/çocuğun bu anlattıklarınız gibi olmaması için ne yapılabilir ben de bunu merak ediyorum. Çünkü çok nadir artık akıllı uslu çevreye bireylere saygılı çocuk figürü.

Merhabalar

Anaokulu öğretmeni değilim ama bu sene son senem inşallah olacağım, benim size tavsiyem aile ile bireysel görüşmeyi çoğaltın. Bu iş aile işbirliği ile yürür kuralları öğretmeye çalışın evet o yaştaki çocuk kural tanıma konusunda biraz serbesttir ama oyuna dökerek yapabilirsiniz ama mutlaka aile ile görüşün evde de belirli dersler vererek davranış değiştirebilir

Sadece onlar değil ya, ortaokulda bir kızımız vardı, annesi yıllarca istemediğin hiçbir şeyi yapma diye dikte etmiş kız susmak istemediğinden susmuyor, oturmak istemediğinden oturmuyor ve sürekli anneyi okula karşı doldurup üzerimize salıyordu. Aklı sıra çocuğuna kendini kullandırmamayı öğretmiş, kime göre neye göre işte. Çocuğu serbest bırakın cümlesini 'kırsın döksün eziyet etsin ses çıkarma' olarak anlamış çok bilinçli (!) annelerimiz var

Kendileri cocukken ezilen, ses cikaramayan neslin geçmişe olan hirsiyla yetiştirilen cocukları sanirim boyle ve baya cogunluktalar. 😕😕

Hocam belkide siz yorulmussunuzdur. 16 yıllık öğretmenın deneyim tavsiyesine ihtiyacı oldugunu düşünmüyorum ( öğretmenım) belkıde bıraz ara vermelısınız mesleğe🥹
Cok talihsiz bir yorum.Bir ogretmen olarak okulda karsilastigimiz zorluklar vs ile birbirimize ne yapacagimizi danisiyoruz.Siz hic zumreler arasi fikir alisverisi falan yapmiyor musunuz?

Rehber öğretmenj var mı okulunuzda ? Uyum konusunda ondan yardım isteyebilirsiniz.siniflar arasında öğrenci değişikligini kabul ediyor mu okul yönetimi ?

Kızım 2018 doğumlu eve yakın anaokuluna gidecekti sabahçı olduğu için yollamadim işin açığı ortamida çok sevmedim iyi bir okulda değil zaten.
Tam tahmin etigim gibi geçen gün öğretmen gitmesekte gruptayim bir msj atmış aynı sizin sorunlar.oyuncaklari birbirine atma küfür etme vurma varmış cocuklarda kusura bakmayın da benim evladım pırlanta gibi iyi evlat yetiştirdim o ortamda evladımı bozamam .ogretmenede sabır diledim

Facebook’ta anneler gruplarına üyeyim. Orada da veliler öğretmenleri şikayet ediyor, üç günde çocuğum hareketli diye bizi rehberliğe müdürlüğe yönlendirdiler diye. Ne çocuklarından haberleri var ne başkalarına saygıları var bu tarz insanların. Ben de oğlumu devlet anaokuluna verdim bu sene. Veli olmama rağmen dayanamıyorum velilerin saçma sapan isteklerine. Bu yaş gruplarının öğretmeni olmak çok zor gerçekten. En çok korktuğum şey okulda zorbalık.

Enn dusuk iq oranına sahip milletlerden biriyiz onlardan doğan çocuklarda böyle olur işte yapacak bir şey yok gerçekten insan çocukluğundan belli eder kendini 7 si neyse 70 i o dedikleri laf o kadar doğru ki.Aynı böyle ilkokulda bizi zorbalayan döven bir cocuk vardı ama annesi asla oğluna toz kondurmazdı sevgilisini öldürdü diye günlerce ülkede haber oldu hepiniz tanıyorsunuzdur şuan hapiste ama onun yüzünden psikolojisi bozulan yıllarca izini taşıyan arkadaşım bile vardı bu zorba hiçbir işe yaramayan çocuklar da geleceğin katilleri mafyaları işte

Merhabalar

Merhaba ben okul öncesi öğretmeni değilim fakat yakın bir dostum birkaç yıl önce kendisini inanılmaz yoran bir sınıfla çalışıyordu çareyi ödül-ceza sisteminde bulmuştu anlatır ara sıra. Öncelikle bir ödül kutusu yapmışlar bütün çocuklar küçük bir hediye ile sınıfa gelmişler ödül kutusuna hediyelerini atmışlar ve her günün sonunda en iyi davranışları gösteren çocuk bir hediye kazanmış ama özellikle söylediği şey bu noktada en problemli çocuklara öncelik vermek onları kazanmaktı. Ayrıca davranışları konusunda net olmuşsunuz cezalar konusunda da net olmalısınız. Uymayanlar için ceza paspası veya oyundan uzaklaştırma yöntemlerini deneyebilirsiniz. Bir hocam ayarında ceza çocuk için en büyük ödüldür derdi. Gerekirse mimikleriniz beden diliniz ve ses tonunuzla tavrınızı koymaktan çekinmeyin. Küfür konusunda ben lise öğrencilerini bile ayağa kaldırıp uyarıyorum küçük çocuklara bu noktada biraz sert davranmak gerekebilir.

Kızım 2018 doğumlu eve yakın anaokuluna gidecekti sabahçı olduğu için yollamadim işin açığı ortamida çok sevmedim iyi bir okulda değil zaten.
Tam tahmin etigim gibi geçen gün öğretmen gitmesekte gruptayim bir msj atmış aynı sizin sorunlar.oyuncaklari birbirine atma küfür etme vurma varmış cocuklarda kusura bakmayın da benim evladım pırlanta gibi iyi evlat yetiştirdim o ortamda evladımı bozamam .ogretmenede sabır diledim
seneye ne yapacaksınız

X