Bir öğretmenin çaresizliği

doğru söylüyorsunuz hiçbir çocuk durduk yere problemli davranmaz. altta yatan sebepler hep bizlerin suçu 😔 kim ister ki çocuk okula gelmesin? ama mecbur kalıyoruz. devlet okulunda böyle bir uygulama ancak özel eğitim kurumunda kaynaştırmaya uygun değildir raporu varsa oluyor. onu da 10 yılda bir defa gördüm 😔
Bazı çocuklar gerçekten ailelerin saçma sapan özgüven pompalaması yüzünden böyle oluyor bunu da göz ardı edemem. Çocuğum özgüvenli, çocuğum özgür bilmem ne diye diye çocuklar böyle bir tuhaf oldu ama gerçekten altında duygusal ve psikolojik sebeplerle böyle davranan çocuklar da oluyor.
Bütün öğretmenlerimize kolaylık ve Allah'tan sabır diliyorum..

12.yılımı çalışıyorum daha bugün arkadaşla bir konu hakkında nasıl bi yöntemle devam etsek diye konuştuk. Her sene aynı konuları anlatıyoruz halbuki. Ama her sene aynı öğrencilere anlatmıyoruz işte.
Elimde toplama bir sınıf var. Çalıştığım okul kasım ayında damdan düşer gibi açıldı, öğrenci topladılar diğer okullardan. Gelen öğrenciler hep okul değiştirme cezası yeme sınırındaki tipler. Okullar tehditle göndermiş, ya gidersiniz ya biz göndeririz diye. 34 kişi, 8. Sınıf ve 28i erkek. Herkes sınıftan çıktığında diğerlerinden fikir alıyor falanca konuda ne yapsak diye.

Herkes aynı bölgede aynı çocuklarla çalışmıyor, hepimizin yaşadığı bambaşka, elbet akıl danışacağız.

Benim aklıma düşünce paspası geldi mesela ama linç yerim 🤣 bir travmdır tutturmuş gidiyoruz o yaramazlar yüzünden travma yaşayan çocukları kimse düşünmüyor.

Bazı çocuklar gerçekten ailelerin saçma sapan özgüven pompalaması yüzünden böyle oluyor bunu da göz ardı edemem. Çocuğum özgüvenli, çocuğum özgür bilmem ne diye diye çocuklar böyle bir tuhaf oldu ama gerçekten altında duygusal ve psikolojik sebeplerle böyle davranan çocuklar da oluyor.
Bütün öğretmenlerimize kolaylık ve Allah'tan sabır diliyorum..
evet gerçekten öyle. özgüven adı altında başkalarının haklarına saygı duymayan bir nesil geliyor. başkalarına saygılı olan çocukları eziyorlar. bu defa onlar pısırık kalıyor. dengeyi korumak çok önemli.
benim bir öğrencim arkadaşlarının boğazını sıkıyordu. küfrediyordu. bana tekme atmıştı. aileyle kavga bile ettim. kendini ifade edemiyordu bu çocuğun dil gelişimi çok azdı. zorla özel eğitime yönlendirdim hem davranış bozukluğu hem dil bozukluğu tanısı aldı. ona uygun davranmaya çalıştık bir yandan özel eğitime gitti çok güzel bir gelişme göstermişti. hiçbir sorun çözümsüz değildir yeter ki isteyelim gönüllü olalım ve çaba gösterelim ♥️

Emin olun yalnız degilsiniz bu sene gerçekten çocuklar çok zor.
Siz de iyi 5 yaş varmış 3 yaş vocuklarda aynı şekilde cevap veriyor.
Ben son 1 haftadır bunu seninnyapman gerekiyor yapmazsan kenarda arkadaşlarını bekle diyorum.
Yapmadığı etkinliği asla kendim yapmıyorum.
3-5 öğrenci ödül alıyor(yıldız vb.)onları gördükçe biraz yaklaşıyor ama küfür gibi cümleler daha duymadım ki bu büyük sorun.
Aileler bu konuda çok önemli küfür eden çocuk ilkokulda da sorun yaşayacak.
Yaa inanın tuvalet eğitimi vermeye başladım ilk dafe bu sene 🤷

Merhabalar

Ben 16 yıllık anaokulu öğretmeniyim. Bu sene sınıfım çok hareketli 5 yaş grubu ama inanılmaz zorlanıyorum. İlk defa bu kadar çaresiz kaldım bu sene nasıl bitecek hiç bilmiyorum. Çocuklar kesinlikle söz dinlemiyor bu şekilde yapacağız diyorum mesela yapmıyor birlikte yapalım diyorum sen yap banane diyor. Zorla oturuyorlar. Sürekli oyuncakları atıyorlar. Uyarmam işe yaramıyor. Güzel eğlenceli oyunlar oynatıyorum şımarmaktan oynamıyorlar sınıfta 7 8 kişi bu şekilde, düzen bozuluyor sonra diğer çocuklar da o öğrencilerime uyuyor. Mevcut 25 kişi okul öncesine göre kalabalık. Yerlerini değiştirdim uyumlularla daha dinlemeyen öğrencilerimi yanyana oturttum uyumlularda uyumsuz oldu. Dikkat süreleri çok kısa ödül yöntemi denedim ama umrunda değil hatta bugün bir öğrencim ödül kazanamadı diye ne biçim öğretmensin sen dedi sürekli küfür eden öğrencilerimin anneleriyle bireysel görüşmeler yaptım değişen bişey olmadı. Kuralları birlikte oluşturduk resimli görseller astım sınıfa hatta kurallara uyacağız diye konuşup parmak boyasıyla parmak basarak sosyal sözleşme yaptık onların anlayabileceği dille açıkladım. En son veli toplantısı yaptım bugün anlattım velilerime. Ne yapsam etkili olur gerçekten çok moralim bozuk. Fikirlerinize ihtiyacım var özellikle gören meslektaşım varsa yardımcı olursanız sevinirim.
Çocuk gelişimi mezunuyum gözüm korktu siz böyle anlatınca. Allah sabır ve kolaylık versin inşallah hocam. Benim 7 yaşında yeğenim var gerçekten çok sabır isteyen bir meslek

evet gerçekten öyle. özgüven adı altında başkalarının haklarına saygı duymayan bir nesil geliyor. başkalarına saygılı olan çocukları eziyorlar. bu defa onlar pısırık kalıyor. dengeyi korumak çok önemli.
benim bir öğrencim arkadaşlarının boğazını sıkıyordu. küfrediyordu. bana tekme atmıştı. aileyle kavga bile ettim. kendini ifade edemiyordu bu çocuğun dil gelişimi çok azdı. zorla özel eğitime yönlendirdim hem davranış bozukluğu hem dil bozukluğu tanısı aldı. ona uygun davranmaya çalıştık bir yandan özel eğitime gitti çok güzel bir gelişme göstermişti. hiçbir sorun çözümsüz değildir yeter ki isteyelim gönüllü olalım ve çaba gösterelim ♥️
Sizin gibi öğretmenlere çok çok ihtiyacımız var, konu sahibi için de aynısını düşünüyorum. Sabrınıza hayranım ♥️
Ailenin yetiştirdiği çocuğu öğretmenin 1 yılda düzeltmesi bekleniyor ama bu ne yazık ki imkansız. Yine de idealist öğretmenlerimizi görmek beni çok sevindirdi

Merhabalar

Ben 16 yıllık anaokulu öğretmeniyim. Bu sene sınıfım çok hareketli 5 yaş grubu ama inanılmaz zorlanıyorum. İlk defa bu kadar çaresiz kaldım bu sene nasıl bitecek hiç bilmiyorum. Çocuklar kesinlikle söz dinlemiyor bu şekilde yapacağız diyorum mesela yapmıyor birlikte yapalım diyorum sen yap banane diyor. Zorla oturuyorlar. Sürekli oyuncakları atıyorlar. Uyarmam işe yaramıyor. Güzel eğlenceli oyunlar oynatıyorum şımarmaktan oynamıyorlar sınıfta 7 8 kişi bu şekilde, düzen bozuluyor sonra diğer çocuklar da o öğrencilerime uyuyor. Mevcut 25 kişi okul öncesine göre kalabalık. Yerlerini değiştirdim uyumlularla daha dinlemeyen öğrencilerimi yanyana oturttum uyumlularda uyumsuz oldu. Dikkat süreleri çok kısa ödül yöntemi denedim ama umrunda değil hatta bugün bir öğrencim ödül kazanamadı diye ne biçim öğretmensin sen dedi sürekli küfür eden öğrencilerimin anneleriyle bireysel görüşmeler yaptım değişen bişey olmadı. Kuralları birlikte oluşturduk resimli görseller astım sınıfa hatta kurallara uyacağız diye konuşup parmak boyasıyla parmak basarak sosyal sözleşme yaptık onların anlayabileceği dille açıkladım. En son veli toplantısı yaptım bugün anlattım velilerime. Ne yapsam etkili olur gerçekten çok moralim bozuk. Fikirlerinize ihtiyacım var özellikle gören meslektaşım varsa yardımcı olursanız sevinirim.
Okuldan yollanmıyor mu ya bu durumda

Bence özgüvenli olsun diye değil
İlgisiz ailelerin çocukları sınır tanımıyor kural bilmiyorlar

Her sınıf böyledir muhtemelen. Ayrıca okulöncesinde çocuğu tanıyarak sınıflama lüksün yok çünkü çocuğun okul geçmişi ve eski öğretmeni yok, objektif değerlendirmeye ulaşamazsın. Sonradan sınıf değiştirmeye kalkarsan da veli burnundan getirir
Kayıtlarda çocuk veli ile geldiyse az çok fikir sahibi olunabilir diye düşünüyorum. O sırada fark edilmediyse sonradan veli ile uygun bir dille konuşarak değişiklik yapılabilir.

Özgüvenle şımarıklığı ayıramayan annelerin çocukları bunlar. Dünya çocuklarının etrafında dönsün diye uğraşırlar. Sonra da okulda bize olur olan. Öğretmenin kral olduğu zamanda öğrenciydik öğrencinin kral olduğu zamanda öğretmeniz. Bıktım bu düzenden
Bence ilgisiz anne çocukları

Her sene bir önceki seneyi arıyorum şahsen, birde şansa bu şekilde çok öğrenci bir araya geldiyse işimiz çok zor oluyor ama bu sene ekstra zor maalesef. Çocuklar kelimeleri bile doğru telafuz edemiyor bütün gün eline tablet verilmiş orda öğrendiği şiddet içerikli küfürlü şeyleri sınıfta uyguluyor.

Özgüvenle şımarıklığı ayıramayan annelerin çocukları bunlar. Dünya çocuklarının etrafında dönsün diye uğraşırlar. Sonra da okulda bize olur olan. Öğretmenin kral olduğu zamanda öğrenciydik öğrencinin kral olduğu zamanda öğretmeniz. Bıktım bu düzenden

Öğretmenin kral olduğu zamanda öğrenciydik öğrencinin kral olduğu zamanda öğretmeniz...Ne güzel ifade etmişsiniz.Yurt dışındayım,neredeyse tüm Avrupa ülkelerimi gezdim,yolda uzaktan baktığımda Türk çocuklarını ayırt edebiliyorum.Herşeyimiz abartı…

Benim kızım özel kreşe gidiyor. 4 yaş grubundan bir öğrenci hem kendi sınıfındaki öğrencileri hem öğretmenine şiddet gösteriyordu ama öyle böyle değil. Okuldan uzaklaştırıldı mesela ama devlet okullarındaki düzeni henüz bende bilmiyorum.
Daha sonra kızın bunları neden yaptığını öğrenince de içim parçalanmıştı o da ayrı tabi
Neden yapıyormuş ki küçücük kız daha

Neden yapıyormuş ki küçücük kız daha
Babası üveymiş, anne de kocam da kocam diyen tiplerden. En ufak yaramazlığında çocuğa ceza veriyorlarmış. Okulun olmadığı günler sabahtan parka gönderip akşama kadar yemek için bile çağırmıyorlarmış.
Çocuk, herkesin annesi öğlen yemeğe çağırıyor, gelip çocuğunun sırtına havlu koyuyor ben aç kalıyorum demiş. Parkta büyük çocuklar onu dövüyormuş, o da karşılık veremediği için hırslanmış.
Asla böyle bir çocuk değildi, okuldan defalarca uyarı aldı pedagog desteği falan istendi.
Komşu sosyal hizmetlere şikayet etmişti ne oldu bilmiyorum

Kızım bu sene anaokuluna gidiyor ve oryantasyon haftasında sınıfta geçirdiğim o 1'er saatte çok üzüldüm öğretmenine gerçekten. Benim kızımın sınıfında da 3 4 tane dediğiniz gibi öğrenci var. Hatta 2 tanesi için rehberlik öğretmenini sınıfa davet etmiş öğretmenimiz, nasıl bir yol izlenecek bilmiyorum. Ama emin olun o uyum sağlayamayan kural sınır tanımayan çocuklar yüzünden uyumlu, sessiz sakin çocuklarımız da mahvoluyorlar. Benim kızımın öğretmeni sınıfta başka bir arkadaşına bağırıp çağırsa bile eminim kızım çok kaygılanır, korkar. Umarım bağırmak dışında başka çözümler bulabilirsiniz. Kolaylıklar diliyorum.

Bence özgüvenli olsun diye değil
İlgisiz ailelerin çocukları sınır tanımıyor kural bilmiyorlar
yukarıda bahsettiğim çocuğun anne babası çocuk sınıfta arkadaşını dövdüğünde aferin diyordu aferin kendini korumuşsun 🥴 bu nasıl bir mantık aklım almıyordu.. insanlarımızın ciddi psikolojik problemleri var (buna ben de dahilim) bu sorunlu insanlar sorunlu çocuklar yetiştiriyorlar. ülkeye komple terapi lazım.
dediğiniz gibi sınır ve kurallar çok önemli. sosyal varlıklarız ve sosyal hayatın gerekleri bunlar. daha az ilgileneceğim diye çocuğun eline telefonu vermişler bilmiyorlar ki çocuk sosyalleşince (kreş ya da anasınıfları) sorunlar bir bir ortaya çıkacak ve aile daha çok uğraşacak. çocuğu kendi elleriyle hasta ediyorlar çözümü ise seneler alıyor🥺

Sizin gibi öğretmenlere çok çok ihtiyacımız var, konu sahibi için de aynısını düşünüyorum. Sabrınıza hayranım ♥️
Ailenin yetiştirdiği çocuğu öğretmenin 1 yılda düzeltmesi bekleniyor ama bu ne yazık ki imkansız. Yine de idealist öğretmenlerimizi görmek beni çok sevindirdi
estağfurullah çok teşekkür ederim böyle düşündüğünüz için çok mutlu oldum 💐 kalp yükü büyük bir meslek allah herkese vicdanı bol öğretmen nasip etsin ♥️

Kayıtlarda çocuk veli ile geldiyse az çok fikir sahibi olunabilir diye düşünüyorum. O sırada fark edilmediyse sonradan veli ile uygun bir dille konuşarak değişiklik yapılabilir.
kayıtları müdür alıyor öğretmen görmüyor ki. müdür hoşlanmadığı öğretmene bilerek sorunlu velileri dolayısıyla öğrencileri gönderiyor. hatta eskiden o okulda çalışan öğretmenler (bölgeyi velileri az çok tanıyorlar) yeni gelenlere bu tarz çocukları yönlendiriyorlar. veli ile sınıf değişikliği için konuştuğunuzda siz benim çocuğumu istemiyor musunuz sizi şikayet edeceğim diyor 🤣

Merhabalar

En son sabrımin taşıp çocuğa cidden kizacagimi anladığım an bıraktım mesleği.İsiniz çok zor Allah yardımcınız olsun demek için geldim.

bu arada birkaç kitap önereceğim bebişim uyursa inşallah 🤣

X