Bir türlü rahatlayamıyorum

Öncelikle gecmiş olsun
İkinci olarak dişte enfeksiyon varsa asıl tedavi kanalını acmaktır. Antibiyotik iki kutu da iseniz fecirmeyebilir.

Diş hekimine gittiğiniz gün ilk hasta olun
Tüm tedbirleri aldığından emin olaxagınız bir hekime gidin.
Bir de hekimler artık asılandı. Yaklaşık 3 hafta sonra antikor oluşmuş da olacak gerci sizin diliniz o kadar beklemeyebilir.
Siz kanala karar verdiyseniz dediğim gibi ilk hasta olun
Sşzden önce ortamı havalandırsınlar
Oda kalabalık olmasın
Asistan mecbur olmadıkca gşrnesin
Hekim ve asistan zaten nasje gözlük kullanıyordur
İlaça takılmayın asıl konu dişin acılması.

Tüm bunlardan asırı korkuyorsanız antibiyotikle baskılanır ve de sikayetiniz biterse tedaviyi ertelersiniz ya da çekim olabilir. Eşiniz ası olup da rahatlayın a tedavi olur. Bu da bir ihtimal tabi.
Tedaviyi erteleme gibi bir riske girebileceğimizi sanmıyorum. Zaten diş hekimi olan görümcem de "ertelemeyin sonra daha kötü olabilir" dedi. Muayene şartları ile ilgili O yukarıda saydığınız maddeleri talep edemem, hele burada bu kadar zılgıt yemişim. Tamam eşim Koah ve tansiyon hastası olduğu için özel bir durumu var ama sonuçta prens ve prenses değiliz.

Slm sizi resimlerini paylastiginiz minnoş kedilerden taniyorum 😍. Bende sizin gibiydim taki hamile kalana kadar 15günde bir hasranedeyim. Hatta 10 gün önce oglumla 4 gün hastanede yattik. Çoj sükür birsey olmadı. İnşallah sizede birsey olmaz.
Arkadasiniza gelince bence ayıp etmiş. Zaten yanlış onlarin yanlışı. benim kananam olmuştu doktoru aramadim hafta sonu diye acile gittim. Acildeyken aramislar. Beni aradi . gece kaç olursa olsun bundan sonra ara çekinme belkide hastaneye gitmeden müdahale edilebilir bir durum olur . korona zamani kendini riske atma dedi. Sonra yine kanama oldu gece 01.00 aradım telefondan yönlendirdi. Bende Allah razı olsun dedim. yarınki kontrole güzel bir hediye götüreceğim. Sağlık başka bir şey.
geçmiş olsun...

Foça Bergama dikili Aliağa Menemen vs de değilsiniz muhtemelen bu ilçelerde dişçi var. Aklıma gelen tek yer ç... ile başlayan belde izmir de sağlık ocağı olan ve dişçisi olmayan tahminim doğru ise önerim olabilir o yüzden soruyorum çnkü G gul2016

Diş iltihabına Dolerex de iyi gelir, hem ağrı kesici hem iltihap giderici. Diğer taraftan benim de yazın başında dişim kırıldı diş hekimine gitmemek için direndim uzun süre, en sonunda gittim kurtuldum. Çok şükür corona olmadım. Onlar da çok iyi korunuyor merak etmeyin, çift maske ve siperlik kullanıyorlar işlem esnasında.

Siz izole yaşamaktan dert edinecek bir şeyler arıyorsunuz galiba. Bu işin normali nasıl yürür siz de biliyorsunuz, doktora gitmek zorundasınız bu gibi durumlarda. Aile hekimine gitseydiniz hiç değilse. Eşinizin rahatsızlıkları bu hastalık için risk evet ama böyle de yaşanmaz. 85 yaşında dedem bir ton rahatsızlığı var düzenli doktora gitmek zorunda haftada bir devlet hastanesinde.. napsin koronadan ölmiyim diye tansiyondan mı ölsün mesela.. kar zarar hesabı malesef.. yapmayın bu kadar hayatı kendinize zindan etmeyin. İzole sahil kasabasında bir gün traktör çarparak bile ölebilirsiniz hayat sonsuz ihtimaller ile dolu. Tedbir alın ama bu artık hastalık boyutuna gelmiş acilen terapi görün.

Değerli arkadaşlarım. Bazılarınız biliyor eşim hem KOAH hem de tansiyon hastası olduğu için korona virüsten çok korkuyorum. Neredeyse 11 aydır yazlık bir ilçede izole bir hayat sürüyoruz. Eşim online özel ders veriyor ve ben de bilgisayardan çalışıyorum. Bu konuda çok şanslı olduğumuzun farkındayım ama bendeki koronafobi öyle aşırı boyutlara ulaşmıştı ki markete bile asla çıkmıyoruz, sanal marketten gelen ürünleri uzunca bir süre bekletip sonra obsesif bir şekilde çeşitli dezenfeksiyon işlemlerinden geçiriyordum. Ellerim yara oldu. Kimseyle görüşmüyoruz ve uzaktan bir homo sapiens görsek kaçıyoruz. Şimdi bu nesnelerden bulaş fobimi yendim, eskisi gibi değilim ama insanlardan hala korkuyorum ve görüşmüyoruz.

Sorunuma gelecek olursak: Salı günü eşimin dişi abse yaptı. Bulunduğumuz ilçede diş hekimi olmadığından büyükşehirde liseden bir arkadaşımı aradım. Kendisi ortodontist, eşi de diş hekimi aynı muayenehanede çalışıyorlar ve eşi bize antibiyotik reçete etti, başka arkadaşımız da alıp minibüse vererek bize ulaştırdı. Çarşamba gününe de randevu aldık gitmek zorundayız, hem muhtemelen kanal tedavisi olacağı için 2 belki 3 seans gitmemiz lazım. Peynir paketinden tırsarken şimdi maskesiz yakın mesafeden bir insanın eşimin ağzının içine girecek olmasının beni ne kadar tedirgin ettiğini tahmin edebilirsiniz. Eşim Salı gününden beri antibiyotiğini 12 saate bir içiyor, paketten 10 adet hap çıktı ve bugün öğlen saat2’de paketten çıkan son hapı içecek. Dün sabah eşim dişinin hala ağrıdığını ve şişin de inmediğini söyledi. Bir paket daha antibiyotik içmeli miyim? dedi.
Arkadaşım liseden çok yakın olmasam da samimi olduğum bir arkadaşım. Birbirimizi severiz. Ben yine de cumartesi günü çalışmadıklarını bildiğim için whatsaptan mesaj attım sordum. Akşama kadar whatsapına bakmadı (Helen de görülmemiş mesaj) normal sms attım, ona da yanıt gelmeyince akşam aradım. Arkadaş demez mi, “size 5 günlük antibiyotik yetmez en az 7 gün almanız lazımdı, size iki paket yazmadık mı?” diye. Hayır dedim tek paket yazılmış. İşin kötüsü buradaki eczaneler reçetenin aslını görmeden antibiyotik vermiyorlar ve hafta sonu sokağa çıkma yasağı olduğu için minibisler de çalışmıyor. İlaç bize en erken pazartesi öğlene ulaşabilir. O durumda da eşim bu geceki antibiyotik dozunu atlamak zorunda kalacak. Arkadaşım “ben bir eşime sorayım sana yanıt vereyim, ama bu akşam eşim oğlu ile vakit geçiriyor, salonda film izliyorlar, rahatsız edilmek istemez, ben yarın sorar size haber veririm” dedi. Şimdi belki doğru olan bu, neticede evde iş muhabbeti yapılmaz, çocuklarla kaliteli zaman geçirmek gerek. Böyle bir kuralları var anladığım kadarıyla. Ancak tabi ki bizim Türk zihniyete bu çok ters geldi. Kaldı ki samimi bir arkadaşım, eşi ile de tanışıyoruz ve beraber ailecek tatile bile gittik vb. Bir de eşinin hatası; yani bize eksik ilaç yazmış ve biz arayıp sormasak haberimiz bile olmayacaktı tedavimiz eksik kalacaktı. Ben çok bozuldum. Bugün haber verecek eğer unutmazsa. Aslında bu kadar bozulmamın sebebi bu koronafobim had safhadayken eşimin diş hekimine gitmek zorunda olmasının verdiği stresin katkısı. Bir türlü rahatlayamıyorum.
Acile gidip ilacı yazdırabilirsiniz ama bu virüs korkusuyla oraya da giremezsiniz sanırım. Durumu anlatınca yazarlar

öncelikle arkadaşınızın eşi hastayı bizzat görmeden antibiyotik yazarken bile hata yapmışken sizin yanlış yazmışlar diye hayıflanmanız biraz saçma olmuş. ikinci olarak bu süreçte bir çok kez doktora gitmek zorunda kaldım, hatta annem için yarın tekrar gideceğim. tedbir almak tabi ki bizim elimizde ama bunu hiçbir şartta dışarı çıkmayarak değil gereksiz dışarı çıkmayarak alacağız, çıkmak zorunda olan ve çalışan binlerce insan da maske, dezenfektanla kendini koruyor. ama takdiri de Allah'a bırakmak gerekmez mi sence de? dişte ihmale gelmez, senin ruh sağlığınsa hiç gelmez. bence kendini tedavi ettirmelisin, zira ben okurken çok yoruldum

ki şunu eklemeden geçemeyeceğim. babam şeker, tansiyon, kalp hastası. neredeyse bütün kronik rahatsızlıklar mevcut. fakat maske ve dezenfektanla çalışıyor. belki günde bir sürü insan görüyor. siz zaten sadece dişçiye gitmek için çıkıyorsunuz bence kendinizi biraz rahatlatabilirsiniz

Değerli arkadaşlarım. Bazılarınız biliyor eşim hem KOAH hem de tansiyon hastası olduğu için korona virüsten çok korkuyorum. Neredeyse 11 aydır yazlık bir ilçede izole bir hayat sürüyoruz. Eşim online özel ders veriyor ve ben de bilgisayardan çalışıyorum. Bu konuda çok şanslı olduğumuzun farkındayım ama bendeki koronafobi öyle aşırı boyutlara ulaşmıştı ki markete bile asla çıkmıyoruz, sanal marketten gelen ürünleri uzunca bir süre bekletip sonra obsesif bir şekilde çeşitli dezenfeksiyon işlemlerinden geçiriyordum. Ellerim yara oldu. Kimseyle görüşmüyoruz ve uzaktan bir homo sapiens görsek kaçıyoruz. Şimdi bu nesnelerden bulaş fobimi yendim, eskisi gibi değilim ama insanlardan hala korkuyorum ve görüşmüyoruz.

Sorunuma gelecek olursak: Salı günü eşimin dişi abse yaptı. Bulunduğumuz ilçede diş hekimi olmadığından büyükşehirde liseden bir arkadaşımı aradım. Kendisi ortodontist, eşi de diş hekimi aynı muayenehanede çalışıyorlar ve eşi bize antibiyotik reçete etti, başka arkadaşımız da alıp minibüse vererek bize ulaştırdı. Çarşamba gününe de randevu aldık gitmek zorundayız, hem muhtemelen kanal tedavisi olacağı için 2 belki 3 seans gitmemiz lazım. Peynir paketinden tırsarken şimdi maskesiz yakın mesafeden bir insanın eşimin ağzının içine girecek olmasının beni ne kadar tedirgin ettiğini tahmin edebilirsiniz. Eşim Salı gününden beri antibiyotiğini 12 saate bir içiyor, paketten 10 adet hap çıktı ve bugün öğlen saat2’de paketten çıkan son hapı içecek. Dün sabah eşim dişinin hala ağrıdığını ve şişin de inmediğini söyledi. Bir paket daha antibiyotik içmeli miyim? dedi.
Arkadaşım liseden çok yakın olmasam da samimi olduğum bir arkadaşım. Birbirimizi severiz. Ben yine de cumartesi günü çalışmadıklarını bildiğim için whatsaptan mesaj attım sordum. Akşama kadar whatsapına bakmadı (Helen de görülmemiş mesaj) normal sms attım, ona da yanıt gelmeyince akşam aradım. Arkadaş demez mi, “size 5 günlük antibiyotik yetmez en az 7 gün almanız lazımdı, size iki paket yazmadık mı?” diye. Hayır dedim tek paket yazılmış. İşin kötüsü buradaki eczaneler reçetenin aslını görmeden antibiyotik vermiyorlar ve hafta sonu sokağa çıkma yasağı olduğu için minibisler de çalışmıyor. İlaç bize en erken pazartesi öğlene ulaşabilir. O durumda da eşim bu geceki antibiyotik dozunu atlamak zorunda kalacak. Arkadaşım “ben bir eşime sorayım sana yanıt vereyim, ama bu akşam eşim oğlu ile vakit geçiriyor, salonda film izliyorlar, rahatsız edilmek istemez, ben yarın sorar size haber veririm” dedi. Şimdi belki doğru olan bu, neticede evde iş muhabbeti yapılmaz, çocuklarla kaliteli zaman geçirmek gerek. Böyle bir kuralları var anladığım kadarıyla. Ancak tabi ki bizim Türk zihniyete bu çok ters geldi. Kaldı ki samimi bir arkadaşım, eşi ile de tanışıyoruz ve beraber ailecek tatile bile gittik vb. Bir de eşinin hatası; yani bize eksik ilaç yazmış ve biz arayıp sormasak haberimiz bile olmayacaktı tedavimiz eksik kalacaktı. Ben çok bozuldum. Bugün haber verecek eğer unutmazsa. Aslında bu kadar bozulmamın sebebi bu koronafobim had safhadayken eşimin diş hekimine gitmek zorunda olmasının verdiği stresin katkısı. Bir türlü rahatlayamıyorum.
Pandemi sürecinde diş doktoruna gitmek zorunda kaldım hem de bir kaç sefer. Çok şükür bir şey olmadı, Özel muayenehaneye gittim iki tane odası vardı muayene İcin ve üst üste iki hastayı Aynı odaya almadı hiç. yani odanın birinde muayene işlemi yaptı ise sonraki hastayı diğer odaya aldı ve her hastadan sonrada odayı havalandırdı. zaten hem kendisinde hem yardımcılarında maske ve siperlik vardı. Yani öyle çok endişelenmenize gerek Yok. onlar zaten en üst düzeyde tedbir alıyorlar bunu da herşeyden önce kendileri için yapıyorlar. Sonuçta bu virüs herkesi tehtid ediyor. Evet endişelenmekte de tedbir almakta da haklısınız ama biraz da kendinizi rahat bırakın. Hastanelere değil ama özele gidebilirsiniz ve sabah ilk randevuyu alın mümkünse.

Merhaba, sizi anlıyorum virüs konusunda korkunuzu da çok iyi hissediyorum..Cünkü ben de size yakın bir durumdaydım. Ancak bir taraftan virüs bir taraftan hayat akıyor .. yani en yoğun dönemde 20lik dişimin ağrısından duramayınca mecburen gittim ameliyatımı oldum, midem ağrıdı doktoruma gittim , ishal oldum acile gittim serumumu oldum geldim .. yani demek istediğim tamam sakının ama hayat bu şekilde size asla mutluluk vermez covid olmazsınız belki ama mutlu ve huzurlu da olmazsınız . Biraz kendinizi telkin edin , olumsuz haberler izlemeyin okumayın , mesela sosyal medya diyeti yapın. Bu süreçte hayatınızda başka meşgaleler bulun . Eşinizin diş tedavisi sizi rahatsız ediyorsa tedavi boyunca kendinizi izole edin.ayrı odalarda durumu geçirmeye bakın.. unutmayın tedbir bizden takdir Allah’tan.. sevgiler .

X