Bir ürünün “organik” olduğu nasıl anlaşılır?

Elif

Onur Üyesi
Pro Üye
12 Temmuz 2006
34.859
29.778
60
Ambalajlı ürünlerin organik oldukları kolayca anlaşılıyor fakat yaş meyve ve sebzelerde nasıl anlaşılır?
Yaş meyve ve sebzeleri alırken Organik pazarları kullanın. Organik pazarlarda satılmak üzere gelen ürünler Pazar denetçileri tarafından kontrol edilirler. Ayrıca satılan ürünlerin sertifikaları tezgah üzerinde bulundurulması bir zorunluluktur.
organic-market-500x330.jpg

Yaş Meyve sebzeler nasıl denetlenir?

Ürünün yetiştirildiği alan bir sertifika kuruluşu tarafından kayıt altına alınır. Ayrıca bir kontrol kuruluşu tarafından denetlenir. Yetiştirilen ürün ve ürün miktarı yine sertifika kuruluşu tarafından kayıt altına alınır. Tarladan ürün çıkışında çiftçi çıkardığı miktarı bir belgeyle kuruluşa bildirir. Pazara götürdüğü ürün pazar denetçisi tarafından tartılır. Akşam tezgahta kalan ürün denetçi tarafından tekrar tartılarak satılan ürün miktarı hesaplanır ve bu miktar sertifika kuruluşuna bildirilir.

Herhangi bir şüpheli durum olduğunda Pazar denetçisi veya sertifika kuruluşu ürünleri laboratuarda analiz ettirir. Ayrıca tarım bakanlığı çeşitli zamanlarda pazarlardan haberli yada habersiz numune alarak laboratuarda analiz ettirir.

oryad.org.tr

Teşekkurler.. Az o once bu konu uzerine bır yorum yapmıştım. Sonrasında bu yazıya denk geldim.. De ek sertifika gerek. Bugune kadar hıc dıkkat etmemıştım:) ya yoksa ne dıyım:)

eğer bir tavuk alıp onun organik oldugunu bilmek istiyorsanız,kaynatın eğer 3 saatte ancak kaynamış ve eti yumuşamışsa bilinki organiktir ,:)

Merhaba, öncelikle gerçekten çok güzel bir konuya değinmişsiniz. Artık sağlıklı şeyler bulmak çok zor. Organik ürünlere hamile olduğumu öğrendiğim zaman başladım. Ben Cumartesi günleri Şişli Ekolojik pazarında bir satıcıdan alışveriş yapıyordum. İnternet siteleri var Anadolu Hisarı'nda bir mağazaları var. Adı Organikgiller. Çok şirin bir yer. Çarşamba ve Cumartesi günler taze sebze ve meyve geliyor. Gıda, bakliyat, yumurta, süt ve süt ürünleri, kozmetik, temizlik aklınıza gelebilecek bir sürü sertifikalı organik ürünler var. Güvenilir bir yerden alışveriş yapmak isteyenler bence bir göz atabilir. Ben fazlasıyla memnunum. Ve en güzel yanı İstanbul içinde mağazaya yakın yerlerde ikamet ediyorsanız kendileri siparişleri getiriyor. Organik ürünlerle ilgilenenler inceleyebilir

Güzel bilgiler sunulmakta, benimde görüp hayretler için kaldığım hakiki bal olayı;

Tükenmez kalem (kuşun kalem değil ucu ıslandığı zaman mor renk yazan) alın balın uç kısımını daldırın sonra parmağınıza sürün renkli olarak çıkıyorsa bal karışıktır çıkmıyorsa hakiki baldır.

Evet bal çok suistimal edilen bir konu o yüzden ben emin olamadığım için almıyorum, siz bu söylediğiniz şeyi denediniz mi peki ?

Tabikide denedim, ilgili buna benzer videolar mevcuttur hanımefendi.

Bakma ile anlama şansın yok denecek kadar az, Sadece en kolay yolu söyliyim mükemmel derecede kusursuz ürün görüyorsan o ürün organik değildir. Yamuk yumuk yada ufak da olsa bir şekil bozukluğu varsa yine o ürün % 95 organiktir.
En kolay yumurta anlaşılıyor organik olup olmadığu hususunda diğer tüm ürünler için test yapmak gerekli maalesef...

Güzel bilgiler sunulmakta, benimde görüp hayretler için kaldığım hakiki bal olayı;

Tükenmez kalem (kuşun kalem değil ucu ıslandığı zaman mor renk yazan) alın balın uç kısımını daldırın sonra parmağınıza sürün renkli olarak çıkıyorsa bal karışıktır çıkmıyorsa hakiki baldır.

Yılların biyoloğuyum böyle saçma birşey duymadım
Bal hakiki olup olmadığını, buzluğa koyarsınız kristalize olmazsa %85 hakikidir. % 100 sonuç için laboratuvar testine tutulması gerekir.

Bakma ile anlama şansın yok denecek kadar az, Sadece en kolay yolu söyliyim mükemmel derecede kusursuz ürün görüyorsan o ürün organik değildir. Yamuk yumuk yada ufak da olsa bir şekil bozukluğu varsa yine o ürün % 95 organiktir.
En kolay yumurta anlaşılıyor organik olup olmadığu hususunda diğer tüm ürünler için test yapmak gerekli maalesef...
Merhaba. Bir konu da açıklama yapma gereği duydum. Ben ilçede yaşıyorum. Burada tarım yapılıyor. Bizimde 8 ay öncesine kadar meyve bahçemiz vardı. Ben de buraya yerleşmeden önce küçük, yamuk yumuk olan sebze ve meyveleri doğal sanıyordum. Malesef değillermiş. Onlar ağaçtaki meyveler de veya domates gibi sebzelerde ,suyun az geldiği ya da arada kalıp sıkışmasından dolayı öyle oluyormuş. Mesala, meyve ağacında demir eksikliği varsa da meyve ve sebzeler küçük ve şekli de düzgün olmuyor. Yumurtaları da tavuk pisliğine bulayıp organik diyorlar. Bunu şehirde yaşarken ben de bilmiyordum. Ama malesef şehirdeki, köy hayatını ve tarımı bilmeyen insanları bu şekilde kandırıyorlar. En iyisi eski tohumlardan bulabirseniz domates vs. gibi sebzeleri küçük alanlarda kendinizin yetiştirmesi. Ayrıca meyveleri ve sebzeleri de mevsiminde yemenizi öneririm. Yemeden önce de çok iyi yıkamalısınız, meyvelerin de kabuğunu soyarsanız üzerindeki ilaçlardan temizlersiniz. İçindeki kalan ilaçlara yapılacak birşey yok. İyi günler

X