Biraz içimi dökmeye ihtiyacım var.

zeholll

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
26 Temmuz 2015
1.741
2.853
30
Herkese merhaba. Lütfen kıymetli yorumlarınızı benden esirgemeyin. Size çok ihtiyacım var. Burası benim hayatımı çok kere kurtardı.

Öncelikle babam ve annemin size kısa bi hayatını anlatmak istiyorum. 21-23 yaşlarında evlenmişler. Anneme baya takılar takılmış. Ev almak istemiş. Babam gir çık yapmış işlerde düzenli çalışmamış ortak işe girmiş batırmış altınların bi kısmı gitmiş. Gençliğinde de öyleymiş evlenmeden de para biriktirmemiş. Annem bana 2 ay sonra hamile kalmış. Hiç plansız doğmuşum. Sonra üç yıl sonra kardeşim doğmuş. Annem hayatında hiç çalışmadı. 30 yıldır kiracılar. Uç ucuna yetti herşey ve bazen yetmedi. Fakirlik de çektik kardeşimle. Annem de bundan hiç rahatsız olup çalışayım demedi imkanları varken. Babamın 1 lira birikimi yok elde olan tek şeyleri 2000 civarı aldığı emeklisi. Şuan hala çalışıyor 52 yaşında. Bir memur maaşından daha fazla girdisi var eve. Son zamanlar yaşıtlarıyla konuşurken de mutsuz. Onları kaçırmış gibi hissediyor mal mülk yönünden. Babama üçümüz-kardeşim ben babam-birleşip ev alalım desem hayır demez mesela. Ama insan hayatında kaç kez ev alabilir?i

Atama tercihlerimin bugün son günü. Tercihlerimi bitirdim. Benimle kardeşim de tercih verdi bu süreçte. Ben şehirdışı küçük bir ilçede yaşamak istediğime karar verdim. Kiraları uygun olsun üç beş kuruş birikim yapayım, babama da eğer çalışamazsa bir miktar kardeşimle de destek oluruz diye planımız vardı. Küçük bir ilçe benim için en ideal olanıydı. (Ailem sitanbulda yaşıyor)Babamın şuan işinde hiç bir sıkıntısı yok babam da biraz para biriktirir emekliliğine kullanır diye hesap ediyorduk. Kardeşim ful istanbul tercih etti 1 yıl sonra evlilik planı var. 1 yıl sonra eş tayiniyle gidedek. İstanbulda babamların 1 yıl daha kalması gerekiyor açıkçası ayrıca gidecek memlekette bir evleri de yok. Bizim desteğimiz olmazsa sıkıntıdalar. Bizim de 1 yıl sonra memlekette onların kirasını ödeyerek babamı emekli etme hayalimiz var.

Babamı çok seviyorum. Elinden gelen herşeyi yaptı. Bir değil iki baba gücüyle sevdi bizi. Çok çok seviyorum ama hatalı bir hayalperestlik var üstünde. Bana bu akşam benim emekli olma zamanım da geldi dedi. Baba işinde yoruluyor musun diyorum hayır diyor. Planın ne diyorum küçük yere gidicem diyor. Emekli maaşıyla orda napacaksın dedim ben düzenimi kurayım kardeşim evlensin hallederiz dedim. İş sitanbulda varsa orda da var diyor. Kardeşim buraya gelecek 1 yıl para biriktir öyle git. Bak hayatınız boyunca plan yapmamışsınız şu son dönemi değerlendir biz yine sizi destekleyeceğiz ama şuan ne yer yurt tuttuk ne de beş kuruşumuz yok kenarımızda iş de garanti değil ki dedim.

Ama bir kaçış arıyor. Bana geçen gittiğin yerde eşyaya alma beni istanbula bağlayan bişey yok sen de borca girmezsin hem eşya için dedi. Baba evi toplayalım beraber gidelim desem mutlu olacak. Teyzem böyle aileyle gitmişti ve kendini hiç gerçekleştiremedi çok mutsuz oldu. Bazen kendimi kötü evlat gibi hissediyorum. Babam ölürse çok üzülürüm. Ve keşke derim diye tir tir titriyorum. Ama diğer yanımda da 28 yaşında bir evim olsun artık ayrı bir hayatım kendi bardağım kendi koltuğum olsun istemem çok mu diye bakıyorum. Evlenseydim nolacaktı diyorum. Ama babam gerçekten benimle gelse çok mutlu olurdu. Onu mahrum mu bırakıyorum.

Ben gerçekten atama haberi geldi geleli mutluluğu yarım hissediyorum. Kötü evlat mıyım? Babamın hayatının son dönemlerini mi çalıyorum? Bencillik mi yapıyorum. Yıllardır beklediğim o gün geldi ama içimde buruk bir sevinç kaldı.

Anne babadir tamam ama kendi hayatimi duzene sokmam gereken zamanda anne babamin sorumsuzluklarini duzeltmekle ugrasmazdim acikcasi.
Ha gelirim herşeye yeter o zaman dusunmem yaparim ama kendi hayatimi ve isteklerimi kenara atip onlara calişamazdim yillarca.
Eşimin ailesi de ayni boyle annesi hayatinda calismamiş, yokluk icinde buyumuşler butun kardeşler ne birikim ne bir şey. Allahtan başlarina bir ev kalmişta o var. Herşeyi cocugum yapsin diye bekliyorlar. Oyle bir dunya yok tabi.

Benim annem gece gunduz vardiyali yorucu işte calisti dogru durust elinden geldigi kadar bir şeyler saglamak için ugrasti, annem bilmiyor muydu 2-3 cocuk yapip oturmayi, tek cocugum. Sinir oluyorum ben boyle şeylere bilmiyorum.

Babanız 80li yaşlarını yaşayan elden ayaktan düşmüş biri gibi yazmışsınız. Sanki kim baba kim çocuk unutmuş gibisiniz. Zaten ailenizi rahat ettirmek için kardeşinizle bir plan yapmışsınız. Eğer istediğiniz yere tayin almayıp böyle yaşamaya devam ederseniz asla kendi hayatınızı kuramazsınız. Babanıza açıkça planlarınızı anlatın. O da boşuna plan yapmasın.

Peki baban hiç babaliğini sorguluyormu? Ben evlatlarimin omuzlarina halen bu yükü verdim, fakirlik içinde büyüdüler diye.

Yoruldu diye, evladindan geçinme hakkini vermiyor. Zamaninda düşünecekti onu. Evlat olarak birey olmaya, hayal kurmaya tabiki hakkin var. Hatta anne babanin görevidir evladi bağimsizliğa hazirlamak, hayallerin peşinde desteklemek.

Ha evlat olarak 3-5 tabiki yardim edersin. Faturalar, alis veriş, ne bilim doktora götürmek, sağlik işleri,.. . Ancak geçimini yine her birey kendisi sağlamali.

Hele bu ekonomide, baban resmen akillanmadi. Hadi gençliğinde cahillikti diyebiliriz, peki şimdi?

babanız cok genc benım babam 65 yasında hala calısıyor babanıza cok acır sekılde yaklasıyorsunuz onlar eskı toprak sızı benı cebınden cıkarır

aılenızın sızın kadar ınce dusundugunu sanmıyorum kardesınız erkek mı ? tıpık kız cocugu gıbı konusuyorsunuz korumacı kollamacı :)

bırgun evleneceksınız , herkesın kendı duzenını bır noktadan sonra zaten kurması gerekecektı gun bugunmus... babanıza destek ıcın para yollarsınız arada ... kendı duzenınızı olusturun derım

Atandıktan sonra kardeşiniz maaşı+babanızla birlikte çok rahat ev alabilirsiniz bi kaç seneye. Hiç bi şey için çok geç değil ve kendi hayatınızı kurmadan önce insanın ana babasına yardım etmesi gerektiğini düşünüyorum her zaman

Yalnız şimdi düşündüm. Ev almaya karar verirseniz kardeşinizle ikinizin üstüne olsun. Babanız anlattığınız gibi hayalperest biriyse evi satıp kafasına göre işlere girmesin.

babanız cok genc benım babam 65 yasında hala calısıyor babanıza cok acır sekılde yaklasıyorsunuz onlar eskı toprak sızı benı cebınden cıkarır

aılenızın sızın kadar ınce dusundugunu sanmıyorum kardesınız erkek mı ? tıpık kız cocugu gıbı konusuyorsunuz korumacı kollamacı :)

bırgun evleneceksınız , herkesın kendı duzenını bır noktadan sonra zaten kurması gerekecektı gun bugunmus... babanıza destek ıcın para yollarsınız arada ... kendı duzenınızı olusturun derım

Ben yaş kismini atlamisim. Benim babam da 50li yaşlarda adam hala calisiyor annem de calisiyor gık dediklerini duymadim. Hatta yurtdisina gidecekler yakinda. 52 yaş ne emeklisi. 😁

Gençliginde kendine duzen kuramayip dogurdugu cocuktan hem anne babaya duzen kurmasini hem kendine kurmasini beklemek çok uçuk ya.

Benim babam 55 inde ve hâlâ çalışıyor, arada ek iş yaptığı dâhi oluyor. Annem de aynı yaş ve çalışmaya devam ediyor. Yorucu da bir işi var.

Siz 28 yaşında artık kendi hayatınızı kurmalısınız, herkesin kendisine ait, kendi hayatına ait bir sorumluluğu var. Aile çok önemli her zaman ama siz o evin babası ya da annesi değilsiniz, olma zorunluluğunuz da olduğunu düşünmüyorum, kendileri hayatta ve aklı başında insanlar çünkü.

Içinizde ukte kalmasın bence hiç bir şey. Aileniz gayet genç.

Atandıktan sonra kardeşiniz maaşı+babanızla birlikte çok rahat ev alabilirsiniz bi kaç seneye. Hiç bi şey için çok geç değil ve kendi hayatınızı kurmadan önce insanın ana babasına yardım etmesi gerektiğini düşünüyorum her zaman
Ev kredileri peşinatsız 5 haneli. Tek kuruş yanımızda yok. Memur maaşı vergi kesintileriyle 4.900 alınıyor. Kardeşimle benim maaşım yemeden içmeden gider. Yıllarca yarısından fazlası ipotek altında. Ve kardeşim evlilik planlıyor. Hadi ben varımı koyayım ortaya ama o evlenecek. Eşiniz sizden habersiz maaşının yarısıyla ailesine yıllarca aldığı evin taksidini ödeyip evde bazı şeyleri bu uğurda kısmak ister misiniz? Bu halde ben nasıl cesaret edebilirim. Gündemimizde ev almak yok ama bu cesarete nasıl sahip olabilirim

Peki baban hiç babaliğini sorguluyormu? Ben evlatlarimin omuzlarina halen bu yükü verdim, fakirlik içinde büyüdüler diye.

Yoruldu diye, evladindan geçinme hakkini vermiyor. Zamaninda düşünecekti onu. Evlat olarak birey olmaya, hayal kurmaya tabiki hakkin var. Hatta anne babanin görevidir evladi bağimsizliğa hazirlamak, hayallerin peşinde desteklemek.

Ha evlat olarak 3-5 tabiki yardim edersin. Faturalar, alis veriş, ne bilim doktora götürmek, sağlik işleri,.. . Ancak geçimini yine her birey kendisi sağlamali.

Hele bu ekonomide, baban resmen akillanmadi. Hadi gençliğinde cahillikti diyebiliriz, peki şimdi?
Sizi anlıyorum ama babamın inanın babalığını sorgulayacağımız görünen bişey yok ortada. İyiliğini anlatsam sayfalar sürer. Çok sevdi bizi. Herşeyini verdi. Ben küçükken yaşadığımız fakirlikten dolayı onu suçlamuyorum. O geçmişe baktığında boşa geçmiş ömrüne üzülüyor diye üzülüyorum. Siz de haklısınız ama hala akıllanmadı. Ben olsam sağlığım el verirken 3-5 atarım kenara. Ama hala günü geçirme aklı

Kardeşim erkek. O benden daha korumacı. Ailemizin bizden başka şansı gerçekten yok. 2000 lira ile kirada geçinmek mümkün mü. Evladımız gibi düşünüyoruz. Kardeşim de bu konuda en az benim kadar hassas. Onlar mutsuzken nasıl mutlu olabiliriz ki.

Yalnız şimdi düşündüm. Ev almaya karar verirseniz kardeşinizle ikinizin üstüne olsun. Babanız anlattığınız gibi hayalperest biriyse evi satıp kafasına göre işlere girmesin.
Ev alma planımız yok. Adı bile geçmiyor. Sadece babamın merakı arzusu bu yönde. Belli etmese de hisseditorum. Annemle gençken el ele verip yapması gereken şeyleri 50 sonrası bizimle yapmak istiyor. Dayatmıyor ama isterdi. İşte bu beni üzüyor

Ev kredileri peşinatsız 5 haneli. Tek kuruş yanımızda yok. Memur maaşı vergi kesintileriyle 4.900 alınıyor. Kardeşimle benim maaşım yemeden içmeden gider. Yıllarca yarısından fazlası ipotek altında. Ve kardeşim evlilik planlıyor. Hadi ben varımı koyayım ortaya ama o evlenecek. Eşiniz sizden habersiz maaşının yarısıyla ailesine yıllarca aldığı evin taksidini ödeyip evde bazı şeyleri bu uğurda kısmak ister misiniz? Bu halde ben nasıl cesaret edebilirim. Gündemimizde ev almak yok ama bu cesarete nasıl sahip olabilirim
Biraz cesur olun yahu ☺️ Biz kardeşimle asgari ücret olarak yapıyoruz bu dediklerinizi (ha evlilik planına bi şey diyemem orası ayrı herkes kendi hayatındaymış zaten)

Çalışmadı diye annenizi suçlamışsınız ama babanızda elini taşın altına koymamış ve bencil bir insan kusura bakmayın. Gençliğinde bugünleri düşünüp kenara para atmamış şimdi çocuklarından medet umuyor. Kardeşiniz 1 sene sonra evlenecekse alacağı para ancak kendi düğün masraflarına gider sizde uzun vadeli borca girmeyin belli mi olur karşınıza evleneceğiniz biri çıkar bu seferde ev kredisi ödüyorum çeyizim yok, evlenirsem borcu nasıl ödeyeceğim derdine düşersiniz.

28 yaşındasınız ..babanız 52 yaşında..yani çok değil 24 sene sonra tam da babanızın yaşına geleceksiniz.Bu arada geçen süreci ailenizle yaşayarak geçirmek de isteyebilirsiniz ama keşke küçük bir yere tayin isteyeceğinize İstanbul isteseymişsiniz en azından babanız çalışmaya devam edermiş..çünkü gittiğiniz şehirde çalışmayacağı gün gibi ortada

Herkese merhaba. Lütfen kıymetli yorumlarınızı benden esirgemeyin. Size çok ihtiyacım var. Burası benim hayatımı çok kere kurtardı.

Öncelikle babam ve annemin size kısa bi hayatını anlatmak istiyorum. 21-23 yaşlarında evlenmişler. Anneme baya takılar takılmış. Ev almak istemiş. Babam gir çık yapmış işlerde düzenli çalışmamış ortak işe girmiş batırmış altınların bi kısmı gitmiş. Gençliğinde de öyleymiş evlenmeden de para biriktirmemiş. Annem bana 2 ay sonra hamile kalmış. Hiç plansız doğmuşum. Sonra üç yıl sonra kardeşim doğmuş. Annem hayatında hiç çalışmadı. 30 yıldır kiracılar. Uç ucuna yetti herşey ve bazen yetmedi. Fakirlik de çektik kardeşimle. Annem de bundan hiç rahatsız olup çalışayım demedi imkanları varken. Babamın 1 lira birikimi yok elde olan tek şeyleri 2000 civarı aldığı emeklisi. Şuan hala çalışıyor 52 yaşında. Bir memur maaşından daha fazla girdisi var eve. Son zamanlar yaşıtlarıyla konuşurken de mutsuz. Onları kaçırmış gibi hissediyor mal mülk yönünden. Babama üçümüz-kardeşim ben babam-birleşip ev alalım desem hayır demez mesela. Ama insan hayatında kaç kez ev alabilir?i

Atama tercihlerimin bugün son günü. Tercihlerimi bitirdim. Benimle kardeşim de tercih verdi bu süreçte. Ben şehirdışı küçük bir ilçede yaşamak istediğime karar verdim. Kiraları uygun olsun üç beş kuruş birikim yapayım, babama da eğer çalışamazsa bir miktar kardeşimle de destek oluruz diye planımız vardı. Küçük bir ilçe benim için en ideal olanıydı. (Ailem sitanbulda yaşıyor)Babamın şuan işinde hiç bir sıkıntısı yok babam da biraz para biriktirir emekliliğine kullanır diye hesap ediyorduk. Kardeşim ful istanbul tercih etti 1 yıl sonra evlilik planı var. 1 yıl sonra eş tayiniyle gidedek. İstanbulda babamların 1 yıl daha kalması gerekiyor açıkçası ayrıca gidecek memlekette bir evleri de yok. Bizim desteğimiz olmazsa sıkıntıdalar. Bizim de 1 yıl sonra memlekette onların kirasını ödeyerek babamı emekli etme hayalimiz var.

Babamı çok seviyorum. Elinden gelen herşeyi yaptı. Bir değil iki baba gücüyle sevdi bizi. Çok çok seviyorum ama hatalı bir hayalperestlik var üstünde. Bana bu akşam benim emekli olma zamanım da geldi dedi. Baba işinde yoruluyor musun diyorum hayır diyor. Planın ne diyorum küçük yere gidicem diyor. Emekli maaşıyla orda napacaksın dedim ben düzenimi kurayım kardeşim evlensin hallederiz dedim. İş sitanbulda varsa orda da var diyor. Kardeşim buraya gelecek 1 yıl para biriktir öyle git. Bak hayatınız boyunca plan yapmamışsınız şu son dönemi değerlendir biz yine sizi destekleyeceğiz ama şuan ne yer yurt tuttuk ne de beş kuruşumuz yok kenarımızda iş de garanti değil ki dedim.

Ama bir kaçış arıyor. Bana geçen gittiğin yerde eşyaya alma beni istanbula bağlayan bişey yok sen de borca girmezsin hem eşya için dedi. Baba evi toplayalım beraber gidelim desem mutlu olacak. Teyzem böyle aileyle gitmişti ve kendini hiç gerçekleştiremedi çok mutsuz oldu. Bazen kendimi kötü evlat gibi hissediyorum. Babam ölürse çok üzülürüm. Ve keşke derim diye tir tir titriyorum. Ama diğer yanımda da 28 yaşında bir evim olsun artık ayrı bir hayatım kendi bardağım kendi koltuğum olsun istemem çok mu diye bakıyorum. Evlenseydim nolacaktı diyorum. Ama babam gerçekten benimle gelse çok mutlu olurdu. Onu mahrum mu bırakıyorum.

Ben gerçekten atama haberi geldi geleli mutluluğu yarım hissediyorum. Kötü evlat mıyım? Babamın hayatının son dönemlerini mi çalıyorum? Bencillik mi yapıyorum. Yıllardır beklediğim o gün geldi ama içimde buruk bir sevinç kaldı.

ben biraz farklı açılardan bakmak istiyorum.
baban sizi sevmiş. babalık vazifelerini yapmış. okutmuş büyütmüş. parayı sağda solda yememiş.. evet yokluk görmüşsünüz ama kim zenginlik içerisinde yaşıyor ki? ben de annem babam çalışmasına rağmen küçükken işten çıkarılmaları vs zamanlarında baya sıkıntılar çektiğimizi hatırlarım..
bazı insanlarda plan program yoktur.. ben bankacı olmasam benim eşim de o kadar kazancını yer yedirir gider bana oğluna arkadaşlarına hediyeler alır öyle malda gözü yok.. allahtan ben el koyuyorum ona limiti düşük tutuyorum.. ama bu kötü eş kötü baba olduğunu göstermez mesela o da öyle bir adam.. dengeyi bulmaya çalışıyoruz karşılıklı..

benim önerim kardeşin gibi senin de kendi hayatına odaklanmak yönünde.. git başla işine paranı kazan. kendi evini kur. annen de baban da yetişkin insanlar ve kendi hayatlarının sorumluluklarını alabilirler hatta almalılar.. kendini onların ebeveyni gibi görme.
baktın çok dara düştüler kardeşinle konuşur sizi de zora sokmayacak kadar maddi destek olursunuz birlikte.
ama ev alma gibi bir yükümlülüğünüz kesinlikle yok.

biz nasıl dünyaya gelmek üzerine söz sahibi değilsek, ebeveynlerimize de sevgimiz ve desteğimiz dışında gücümüzün üzerinde maddi destek olmak gibi bir sorumluluğumuz olmadığı düşüncesindeyim. benim de evladım var ve ondan asla böyle bir beklenti içine girmem. onun da bizim manevi olarak yanımızda olması dışında bir sorumluluk hissetmesini istemem.

Sakın ev almak gbi bir borca girme...sonuçta sende birgun evlenebilirsin aman diyeyim çok saçma...diğer turlusude saçma...babanız çok genç...sizinle birlikte yaşamak isteği mantiksiz....artık kendi hayatinizi kurmalisiniz...Tek başına bi evde yasayabilirsiniz...ailenizede ucbes yardım edersiniz....bende evlendigim günden beri yardım ediyorum hele son zamanlar yasli babamin hastalığı sebebiyle maaşımin yarisini veriyorum..genede kendi evimde kalsınlar istemem...ev ev üstünde olmaz...bekarda olsanız otuza yaklasmissiniz artık kendi hayatınıza bakma zamani

X