Birikim hikayelerimiz, hedeflerimiz.

merhaba bende bugünden itibaren aranıza katılıp tecrübelerinizden yararlanmak istiyorum. benimde 3 çocuğum var.5 ay önce ev aldım ev kredisi ödüyorum. ama bu arada zor günler için ve çocuklarımın geleceği için ufak ufak birikimler yapıp mutlu olmak istiyorum.herşey yavrularımız için.
Merhaba, hosgeldiniz...😊
Calisiyor musunuz?
Hangi yontemle birikim yapmayi dusunuyorsunuz ?
Ve hedefiniz ne?
Paylasalim ki, artalim...🥰

Merhaba, hosgeldiniz...😊
Calisiyor musunuz?
Hangi yontemle birikim yapmayi dusunuyorsunuz ?
Ve hedefiniz ne?
Paylasalim ki, artalim...🥰
merhaba evet çalışıyorum öğretmenim.öncelikli hedefim bir araba alabilmek.sonrada allah nasip ederse arttırabildiklerimle çocuklarıma ufakta olsa bir yatırım yapabilmek. ben gram altın ve dolar olarak az az da olsa biriktirmek istiyorum

merhaba evet çalışıyorum öğretmenim.öncelikli hedefim bir araba alabilmek.sonrada allah nasip ederse arttırabildiklerimle çocuklarıma ufakta olsa bir yatırım yapabilmek. ben gram altın ve dolar olarak az az da olsa biriktirmek istiyorum
Allah gonlunuze gore bir araba nasip etsin insaallah...🤲
Ben de altinciyim. Bankada gram ve fiziki biriktiriyorum.
Torunumun egitimine ve gelecegine katki ve y.ici veya y.disi turlar icin...🙃

Merhabalar. Bahar geldi, yaz kapıda.
Bu güzel güneşli günler insanın içini sıcacık yapıyor🥰
Benim geçen ay birikimim yarım altın olarak kaldı, oğlumun doğum günü kutlaması hediyesi derken bi kısım oraya gitti.
Nasip olursa yarın bir cumhuriyet altını alarak Mart ayına giriş yapacağım.
Yalnız sormak istediğim birsey var.
Tam altın mı mantıklı yoksa cumhuriyet mi?
Sevgiler 💕

Benim geçen ay birikimim yarım altın olarak kaldı, oğlumun doğum günü kutlaması hediyesi derken bi kısım oraya gitti.
Sevgiler 💕
Ben artık gram altın alıyorum kuyumcudan
1 5 10 20 gram şeklinde satılıyor

Sevgiler 💕
En kârli altin, makas farki en az olan altindir. 😉Bereketli olsun...🤲

peki dolar mı euro mu altın mı sence

ben dolar ve eur aldım. ve bankalar faizleri düşürdükleri için şuan ikiside çok düştü dolar 6,06 felan oldu. ben 6,27 almıştım şimdi bekle ki yükselsin hemen satcan vs vs. ama altın kafa rahat her zaman artışta. çok bi kayıpta olmuyor eğer uzun vade de saklicaksan altın.
paranın üstüne 200-300 ekleyim al sat yapim diosan o düşüşleri çıkışları takip etcek kdar sabrın ve kalbin varsa dolar düşmüşken al :) bundan sonra 5,90 olcak hali yok bence. ama yükselmesini beklerkende stres olmuyor değilim.
eurda dolara göre daha yavaş düşüor ama oda düştü :KK43:

altın şimdi çok arttı, daha artar mı dersiniz, almak için düşmesini mi beklesem?
Ben hiç beklemiyorum bir sefer bekledim düşünce eklerim diye diye paranın bir kısmını harcadım. Şimdi hemen alıyorum. Mesela aylık 1000 tl birikime ayırabiliyorum. 600 tl altın 200 tl dolar 200 tl de euro alıyorum hep sepet yapıyorum. Dövizleri yurt dışı turları için alıyorum. Ama birikimim de bu üçlünün mutlaka olması gerekiyor benim mantığımda, ağırlıklı olarak birikimimi altın olarak değerlendiriyorum.

Kisa, orta ve uzun vadedeki hedeflerim...

Kisa:
1) Banka hesabimdaki TL cinsinden bulunan acil durum parasini, yeniden 1500 tl'ya cikarmak. ( bu ay dugun ve bebek hediyelerine cok harcadim, 1000 tl'ya dustu.)

2) Her yil bir kiz ceyizine katkida bulunmaya calisiyorum. Bu yil ki limitim, maksimum 1500 tl. Hemen hemen hazirdi. Acil bir ihtiyac sahibi cikti, 130 $ oraya gitti. Su anda elimde 750 tl kaldi. Onunla alacagim artik. Zor ama, limiti yine de arttirmaya calismak.

Orta:

Torunumun ilkokul parasinin, 2.5 yilligi hazir. Bu yil dedesinin de katkisiyla 4 yila cikarmak.

2) En azindan yurt ici kultur turlarindan birine, kizimi ve torunumu dahil etmek...

Uzun:

Torunuma kira getirisi olan apart, ofis veya kucucuk bir daire almak. Ki ileride egitimiyle ilgili maddi kaygi cekmesin.

Sizler de kisa, orta ve uzun vadeli hedeflerinizi yazar misiniz?
Yazilarinizi okuyorum , torununuza baya destek oluyosunuz bu cok hos , kiziniza da oyle , bir de oglum var demissiniz 2 yillik evli ona destek olmuyo musunuz ? Suan cocugu yok ama ilerde olabilir ya da baska ihtiyac ve istekleri olabilir

Yazilarinizi okuyorum , torununuza baya destek oluyosunuz bu cok hos , kiziniza da oyle , bir de oglum var demissiniz 2 yillik evli ona destek olmuyo musunuz ? Suan cocugu yok ama ilerde olabilir ya da baska ihtiyac ve istekleri olabilir
Kizimin da oglumun da aslen destege ihtiyaclari yok. Onlara hediye olarak bir seyler yaparim. Su an sadece torunumu dusunuyorum.
Ogluma da kizima da gerekeni fazlasiyla yaptik. Oglum halen borcunu odedigim evde oturuyor. Daha ne olsun...Allah onlara da evlat verirse, elimizden geldigince onun da gelecegine katkida bulunuruz elbet. 😉

Kizimin da oglumun da aslen destege ihtiyaclari yok. Onlara hediye olarak bir seyler yaparim. Su an sadece torunumu dusunuyorum.
Ogluma da kizima da gerekeni fazlasiyla yaptik. Oglum halen borcunu odedigim evde oturuyor. Daha ne olsun...Allah onlara da evlat verirse, elimizden geldigince onun da gelecegine katkida bulunuruz elbet. 😉
insallah sevindim oyle olmasina aksi halde evlat ayrimi olurdu

insallah sevindim oyle olmasina aksi halde evlat ayrimi olurdu
Akli basinda olan hic bir annenin evlat ayrimi yaptigini sanmam. Ama torunumu anasindan ve dayisindan onde tuttugum dogrudur. 🙃 Onlari evlendirdik, uzerimize duseni yaptik. Simdiden sonra sadece torunumu veya olursa torunlarimi dusunurum...😉

KORONA VE YAŞAM -1

Korona virüsü bir gerçek. Bir dönem bizimle olacağa benziyor. Bu dönem haftalar ya da aylar alabilir. Bilmiyoruz. Peki bu dönemde tavrımız ne olacak, nasıl bir tutum içinde olalım? Bir dizi yazıyla düşündüklerimi paylaşmak istiyorum.

İki yanlış tutum sergileyebiliriz:

1- Sanki korona yokmuş gibi, beni, ailemi, yakınlarımı ve toplumumu hiç etkilemeyecekmiş gibi bir tavır içinde olarak hiçbir tedbir almadan yaşama devam etmek.

Bu gerçekçi olmayan, akıl sağlığı yerinde olan hiçbir insanın kabul edemeyeceği yanlış bir tavırdır. Böyle insanlar her toplumda var. Onları ikna etmeye çalışmayacağız; kendimizi onların etkisinde koruyabilmeye dikkat edeceğiz.

2- Dünyanın sonu gelmiş, tehlike bütün köşeleri sarmış ve sağlıklı yaşama şansı artık kalmamış gibi bir tavır içinde korku ve çaresizlik içinde paniğe kapılmak. Böyle insanlar da her toplumda var. Onları da ikna etmeye çalışmayacağız; kendimizi onların etkisinden koruyabilmeye de dikkat edeceğiz.

Bana göre sağlıklı tutum şudur: Yukarıda anlattığım her iki kutbun varlığının farkında olarak bu yeni korona virüsü durumu içinde uyanık bulunmak ve elinden gelenin en iyisini yaparak yaşamak.

Sağlıklı tutumun basamaklarını şöyle tanımlıyorum:

A - Bilgi edinmek;
B - Edinilen bilgiler yoluyla kendin, ailen, yakın çevren ve toplumun için sorumluluklarını keşfetmek;
C - Keşfettiğin sorumluluklarını kendi gücün ve imkanların dahilinde yerine getirebileceğin en doğru stratejileri gözden geçirip karara vermek;
D - Ve verdiğin kararları uygulamak.

Her bir basamağı bir yazımda konu edineceğim. Bu ilk yazım. İkinci yazımda edindiğim bilgileri, üçüncü yazımda sorumluluklarımı ve dördüncü yazımda da uygulama stratejilerimi sizlerle paylaşmaya gayret edeceğim. İlginiz ve düşüncelerinizi paylaşımınız için şimdiden teşekkür ederim. Size ve sevdiklerinize sağlıklı günler dilerim.

DOGAN CUCELOGLU

KORONA VE YAŞAM - 2: BİLGİ EDİNMEK

Dünkü yazımda korona ile ilgili genel durumu değerlendirmiştim. Bugün bilgi konusuna kısaca dokunacağım.

Bilinenler:

1- Korona virüs vücudunuza girse dahi enfeksiyon belirtilerinin görülmesi 6-7 gün sürebilir.

2- Virüsün bulaştığı insanların çoğu ağır zarar görmeden normal hayatına dönmüştür.

3- En büyük risk altında olanlar; 65 yaş üstü ve şeker hastalığı, kalp veya akciğer hastalığı olanlar.

4- Risk grubunda olmayanlara bulaşırsa normal gripte yapılanların yapılması gerekiyor: dinlenmek, bol su içmek (su oda sıcaklığında olsun- soğuk içilmesin), ateş çıkarsa ateş düşürücü bir ilaç alınabilir.

5- Enfekte olan kişilerin sakin olması, kendini diğer insanlardan yalıtması ve sağlık bakanlığının tavsiye ettiği ve TV’lerde konuşulan önlemleri alması gerekir.

Acaba bana bulaştı mı? Nereden bileceğim?
Taiwan doktorları basit bir test geliştirmişler, bu testi her sabah kendimiz yapabiliriz:
Derin bir nefes alıyoruz ve 10 saniye içimizde tutuyoruz. Eğer ciğerde hiçbir Fibrosis yoksa öksürmeden, başımız dönmeden, herhangi bir tuhaflık hissetmeden o zaman geçer. Penceremizi açıp derin bir nefes almak zaten bizim için iyi; bunu her sabah temiz havalı bir ortamda yapalım.

Japon doktorların basit ama önemli bir önerisi
Ağızda ve gırtlakta biriken virüs akciğere inmesin diye 15 dakikada bir oda sıcaklığında veya ılık su yudumlamak faydalıdır. Midede asidik ortamda virüs ciğerdeki gibi yerleşip üreyemiyor.

Yaşlılar ve hasta kişiler daha dikkatli olmalı; onlar yüksek risk grubunda. Ben 82 yaşındayım, hem evde hem dışarda neye dokunup dokunmadığıma ve elimin temiz kalmasına dikkat ediyorum. Dışardan içeriye girerken eski geleneğimizi uyguluyorum, ayakkabıyı dışarda çıkarıyorum. Çok şükür uyku konusunda bir sıkıntım yok. Günde ortalama 8 saat uyuyorum.

Şimdi bu yazıyı bitirdim. Suyu içme zamanım geldi. Yarın özellikle aile içinde nelere dikkat etmemiz gerek, onlar üzerinde duracağım. Okuduğunuz için teşekkür ederim. Faydalı bulduğunuz bilgileri sevdiklerinizle lütfen paylaşın. Selamlar

DOGAN CUCELOGLU

X