Birikim hikayelerimiz, hedeflerimiz.

FB_IMG_1573311213246.jpg

Hayirli aksamlarimiz, en bereketlisinden birikimlerimiz olsun...🤗

Kisa, orta ve uzun vadedeki hedeflerim...

Kisa:
1) Banka hesabimdaki TL cinsinden bulunan acil durum parasini, yeniden 1500 tl'ya cikarmak. ( bu ay dugun ve bebek hediyelerine cok harcadim, 1000 tl'ya dustu.)

2) Her yil bir kiz ceyizine katkida bulunmaya calisiyorum. Bu yil ki limitim, maksimum 1500 tl. Hemen hemen hazirdi. Acil bir ihtiyac sahibi cikti, 130 $ oraya gitti. Su anda elimde 750 tl kaldi. Onunla alacagim artik. Zor ama, limiti yine de arttirmaya calismak.

Orta:

Torunumun ilkokul parasinin, 2.5 yilligi hazir. Bu yil dedesinin de katkisiyla 4 yila cikarmak.

2) En azindan yurt ici kultur turlarindan birine, kizimi ve torunumu dahil etmek...

Uzun:

Torunuma kira getirisi olan apart, ofis veya kucucuk bir daire almak. Ki ileride egitimiyle ilgili maddi kaygi cekmesin.

Sizler de kisa, orta ve uzun vadeli hedeflerinizi yazar misiniz?

Kisa, orta ve uzun vadedeki hedeflerim...

Kisa:
1) Banka hesabimdaki TL cinsinden bulunan acil durum parasini, yeniden 1500 tl'ya cikarmak. ( bu ay dugun ve bebek hediyelerine cok harcadim, 1000 tl'ya dustu.)

2) Her yil bir kiz ceyizine katkida bulunmaya calisiyorum. Bu yil ki limitim, maksimum 1500 tl. Hemen hemen hazirdi. Acil bir ihtiyac sahibi cikti, 130 $ oraya gitti. Su anda elimde 750 tl kaldi. Onunla alacagim artik. Zor ama, limiti yine de arttirmaya calismak.

Orta:

Torunumun ilkokul parasinin, 2.5 yilligi hazir. Bu yil dedesinin de katkisiyla 4 yila cikarmak.

2) En azindan yurt ici kultur turlarindan birine, kizimi ve torunumu dahil etmek...

Uzun:

Torunuma kira getirisi olan apart, ofis, kucuk bir daire almak. Ki ileride egitimiyle ilgili maddi kaygi cekmesin.

Sizler de kisa, orta ve uzun vadeli hedeflerinizi yazar misiniz?

kısa orta ve uzun vadeli planım : ay sonunu getirmek :KK53:

Merhaba,

Kısa vadedeki hedeflerim, aylık yaptığım yatırımları aksatmadan devam etmek.

orta vadedeki hedeflerim, aslında önümüzdeki ay bir arsa alıp, ev yaptırmayı, hafta sonları da gitmeyi düşünüyordum. Sonrasında düşündüm de bu evin bize her an harcama kapısı olarak kalacağı ve çocukların lise-ortaokul dönemlerinde dershane, spor vs gibi nedenlerden dolayı evden çıkamayacağımız ve her hafta sonu gidemeyeceğimiz oldu. Ayda bir iki gidebileceğim yer için de 200 bin masraf etmek bana mantıklı gelmedi. Anahtarı isteyecek akraba-eş dost durumlarını da düşündürdü tabiii beni: )Bu hayalimden vazgeçtim.

Önümüzdeki 3 yıl içerisinde yatırım amaçlı, dükkan-ev filan alabilirim. Bunun için ayrı bir fon ayırdım kendime. En azından çocukların dershane parası çıkar kirası ile: )

Rabbim herkese hayalini, hedefini huzurla yaşatsın ınsallah.

kısa orta ve uzun vadeli planım : ay sonunu getirmek :KK53:

İlk evlendiğimiz zamanlar (14 yıl önce idi), evimin faturalarını bile kayınvalidem ödüyordu(yeme içme zaten hep onda idik, sağolsun çok emeği vardır bizde), aldığımız tüm maaş borçlarımızı ödemeye anca yetiyordu.
Sabırla, dua ile bereketleniyor herşey. Yeter ki sağlık olsun, çalışma gücü olsun.

Merhaba,

Kısa vadedeki hedeflerim, aylık yaptığım yatırımları aksatmadan devam etmek.

orta vadedeki hedeflerim, aslında önümüzdeki ay bir arsa alıp, ev yaptırmayı, hafta sonları da gitmeyi düşünüyordum. Sonrasında düşündüm de bu evin bize her an harcama kapısı olarak kalacağı ve çocukların lise-ortaokul dönemlerinde dershane, spor vs gibi nedenlerden dolayı evden çıkamayacağımız ve her hafta sonu gidemeyeceğimiz oldu. Ayda bir iki gidebileceğim yer için de 200 bin masraf etmek bana mantıklı gelmedi. Anahtarı isteyecek akraba-eş dost durumlarını da düşündürdü tabiii beni: )Bu hayalimden vazgeçtim.

Önümüzdeki 3 yıl içerisinde yatırım amaçlı, dükkan-ev filan alabilirim. Bunun için ayrı bir fon ayırdım kendime. En azından çocukların dershane parası çıkar kirası ile: )

Rabbim herkese hayalini, hedefini huzurla yaşatsın ınsallah.
Cocuklar buyudukce inanin masraflari da dogru orantili artiyor. Biz daha yeni yeni, kendimiz icin bir seyler yapmaya basladik. Onda da torun yanimizda olmadan, hic icimize sinmiyor. Annelik, babalik ve dedelik, ninelik enteresan bir duygu. 🥰Cok isabetli bir karar olmus. Hayirlisiyla hedefinize ulasirsiniz insallah...🤲

İlk evlendiğimiz zamanlar (14 yıl önce idi), evimin faturalarını bile kayınvalidem ödüyordu(yeme içme zaten hep onda idik, sağolsun çok emeği vardır bizde), aldığımız tüm maaş borçlarımızı ödemeye anca yetiyordu.
Sabırla, dua ile bereketleniyor herşey. Yeter ki sağlık olsun, çalışma gücü olsun.
Biz boyle bir destek de gormedik, imkanlari yoktu. Ama rahmetli babacigim, kendilerine pahada agir yiyecekler alirken bize de alirdi. Verirken de bizi rencide etmemek icin, unutmusum fazla almisim derdi. 🥰

Fakir ama gururluyduk ve gercekten huzurluyduk. 😁Simdi bile o gunlerimizi gulerek ve ozleyerek aniyoruz.

En buyuk zenginlik saglik ve huzur...

Biri demiş ay sonunu getirmek.Al bendende o kadar.
Birikim olmasi icin, gelirin giderden fazla olmasi gerekir. Bir yerlerde kacak varsa, oturup ders calisir gibi ortaya cikarin. Mumkunse ek isler de destek olur. Esim gencken bir kac yil geceleri taksiye cikmisti. Daha sonra bir kac yil kendi isinden cikip, mobilyacida boya atmisti. Ay sonunu zor getirdigimiz donemler...Allah butun genclerin yardimcisi olsun. Benim evlatlarimla birlikte...🤲

Merhaba konunuz çok güzel miş bende kendimizden bahsedeyim 25 yaşındayım Üniversitesi mezunuyum sağlık bitirdim ama şuan çalışmıyorum 16 aylık bir oğlum var ev aldık 2 buçuk sene oldu 7 sene kaldı borcunun bitmesine aylık 2550 onun taksidi var eşimin 300 tl öğrenim kredisi var faturalarda bi okadar geliyor önümüzdeki sene araba almayı düşünüyoruz elimizde bir miktar birikmiş para ve çocuğumun takıları var bakalım kısa vadede onu almayı düşünüyorum alışveriş yapmak artık çok zor herşey ateş pahası benim tek zaafım giyim kuşam çok para harcıyorum kendime engel olamıyorum misal geçen indirimde gördüm diye 3 çanta birden aldım sonra pişman oldum tabi bu yönümü biraz törpülemem gerekiyor bugün de oğluma bir gram altın aldım arabayı aldıktan sonra artık sadece evin kredi kalacak uzun vadede oğluma altın hesabı açmayı düşünüyorum bende babam da sağolsun hisse alıyor ev araba olduktan sonra artık benim tek derdim oğlum olur sanırım yatırım için onun eğitimi için

Genc yasta ev odemek cok guzel. Ne yaparsaniz, cocuklar buyuyene kadar oluyor. Okula baslamasiyla birlikte masraflar da artiyor.
Kiyafet konusundaki eksiginizi biliyorsunuz, zamanla torpulenir insallah. Dun kizimin arkadasi ozelestiri yapiyordu. Bazanin alti hic giymedigim, hic kullanmadigim esyalarla dolu. Pili pirtiya bu kadar para sacmasaydim, yilda 6-7 bin para biriktirirdim vs. Farkinda olmak bile bence adimdir. 😉

Yavrunuzla birlikte mutlu bir hayat dilerim. 🤗

X