Bebek Beslenmesi BLW Anneleri

Bebek Beslenmesi, Ek Besin Önerileri, Mamalar, Anne Sütü, 3 yaştan büyük çocukların çok yeme ya da yememe, obezlik, iştahsızlık, okulda beslenme, beslenirken dikkat edilecek konuların yani her türlü yeme problemlerinin paylaşıldığı alan.
eşinize blw yapan bebeklerin videolarını falan izletin. bebeğinizin çiğneyeceği şekilde tattırırsa, zararlı gıdalar olmazsa ve de alerjik, hassas bir bebeğiniz yoksa çok endişe etmeyin 3 gün kuralı vs şeyler için gerilmeyin. ben ilk başta düzenli yapmadığımı düşünerek sürekli tedirgindim çok şükür her şey yolunda :) ara ara kaçamak yapıp benim ağzına tıkdığımda oluyor elbette ama sık değil sık olduğunda bebeğin kolaya kaçıp elini değmediğini anlıyorsunuz zaten. çevremde püre tarzıyla klasik besleyen herkes 3 4 yaşına kadar peşinden koşup yedirmeye çalıştığını yemek seçtiğini vs söylüyor malesef. oğlum da ne görse yemek için atılıyor :)
Eşime yeğenini örnek gösteriyorum. 2 yaşını geçmesine rağmen ve dişlerinin neredeyse tam olmasına rağmen muzu bile eltim iyice ezerek kaşıkla veriyor, mama gibi.
İnstagramda daha bir yaşını doldurmamış çocukların önündeki tabaktan kendilerinin yemesine bayılıyorum. İnşallah başarabilirim ve kızım da kendi kendine yer :)

merhaba hanımlar,bu konunun açılmasına sevindim bende blw yönemini uygulamak istiyorum kızım daha küçük ,30 haziran doğumlu. sadece anne sütü alıyor bugün 4 aylık kontrolümüz vardı, doktorumuz 1 çay kaşığı yoğurt ve şeftali püresiyle ek gıdaya başla dedi
ama ben 6 ay dolana kadar vermeyi düşünmüyorum .sonuçta kilo alımı normal çok erken bence.

Eşime yeğenini örnek gösteriyorum. 2 yaşını geçmesine rağmen ve dişlerinin neredeyse tam olmasına rağmen muzu bile eltim iyice ezerek kaşıkla veriyor, mama gibi.
İnstagramda daha bir yaşını doldurmamış çocukların önündeki tabaktan kendilerinin yemesine bayılıyorum. İnşallah başarabilirim ve kızım da kendi kendine yer :)
Başarırsın kesinlikle :) kararlı ol sen yeter gerçekten. 5 yaşında bir tanıdığımızın kızı yemiyor, yapabileceği hiçbir şeyi yapmıyor üstünü dahi giydirttiyor bütün bunların birbirini desteklediğini düşünüyorum. Kreşte her gün yememek için türlü yalanlar kıvırıyormuş. Ortalık batsın millet laf etsin ama oğlum kendi kendine yetsin. :)

merhaba hanımlar,bu konunun açılmasına sevindim bende blw yönemini uygulamak istiyorum kızım daha küçük ,30 haziran doğumlu. sadece anne sütü alıyor bugün 4 aylık kontrolümüz vardı, doktorumuz 1 çay kaşığı yoğurt ve şeftali püresiyle ek gıdaya başla dedi
ama ben 6 ay dolana kadar vermeyi düşünmüyorum .sonuçta kilo alımı normal çok erken bence.
Merhaba :) kilo alımı normalse bence de başlamamalısınız. Alımı azsa da ek gıda yerine 6 aylık olana kadar devam sütü vermek dahi daha mantıklı. 6 ayına çok az bir zaman kalsa neyse belki ama daha 4 aylık minik kuzunun bağırsaklarını zorlamaya ne gerek var ki. Ben çok tereddüt etmiştim ileride ya iştahlı olmazsa diye çevrede hep diyorlar ya biz 3 aydan sonra verdik vs diye. Gördüm ki saçmalık. oğlum her yediğimize atladığı için onun yanında yiyemeyeceği şeyler yiyemiyoruz :)

Merhaba hepinize... Ben de blw uygulama başladım. Kabak-havuç-patates ve pırasa tadımlarımızı tamamladık. bugun ve önümüzde ki 3 gün balkabağı vericem.
bi ara yoğurt verdim 2 gün ama poposu kızardı sanırım daha yoğurt için hazır değil. ayrıca patates hafif alerji yaptı 2 günde kestik ilerleyen zamanda tekrar deniyeceğim...
Ayrıca biberon hiç almadı sadece annesütü alan bi bebek. fincanla/kaşıkla ve alıştırma suluğuyla süt içebiliyor...
benimle aynı ilerleyen anneler varsa haberleşmek isterim..

Merhaba kızlar ben bu yöntemi çok geç öğrendim doktorun önerisiyle 6aylıkken püre ile başladım oğlum çok öğüren bi çocuk o yüzden korktum ve hep püre yaptım şimdide 16 aylık hala katı yiyemiyor sizce ne yapmalıyım aslında çok okudum belki de önereceğiniz çoğu şeyi biliyorum ama uygulamak çok zor büyük bi hata oldu benim için:KK43:

Merhaba hepinize... Ben de blw uygulama başladım. Kabak-havuç-patates ve pırasa tadımlarımızı tamamladık. bugun ve önümüzde ki 3 gün balkabağı vericem.
bi ara yoğurt verdim 2 gün ama poposu kızardı sanırım daha yoğurt için hazır değil. ayrıca patates hafif alerji yaptı 2 günde kestik ilerleyen zamanda tekrar deniyeceğim...
Ayrıca biberon hiç almadı sadece annesütü alan bi bebek. fincanla/kaşıkla ve alıştırma suluğuyla süt içebiliyor...
benimle aynı ilerleyen anneler varsa haberleşmek isterim..

Merhaba

Tam 6 aylıkken mi başladınız? siz hiç bebeği elinizle besliyor musunuz?

Bugun dra tekrar blw yapmak istiyorum edim ilk etapta senin beslemen lazım eline aldığını ağzına götüremez dedi. sen parmağınla beslersin ilk zaman dedi. böyle bir ihtiyaç oluyor mu?

Kızım daha 5 aylık. önümüzdeki ay başlayacağız ek gıdaya

tam 6 aylıkken başlayamadım 10 gün önce başladık(işe başlıcağım için) kendim beslemedim hiç. çok güzel ağzına götürüyor besinleri benim tahminimden daha iyi yiyiyor... yoğurdu bile kendi yedi. katı yaptım biraz kaşığına bandırıp eline verdim kendi bi güzel yedi.
benim doktorumun haberi bile yok blw yaptığımdan. o bana elmayı cam rendede rendele içir falan bişiler demişti. Şöyle düşünüyorum ben;
-çorbayı kim içer? diyet yapanlar, hastalar falan
-meyve suyunu değil de meyvesini yiyin demiyorlar mı bize? eee o zaman çocuğa niye meyve suyu veriyorum(meyvenin suyunu sıktığımızda daha fazla şeker oranı oluyor)
-kasları kuvvetlensin eline oyuncak dişlik verin demiyorlar mı? eee o zaman yiyecekte verebilirim
-sen bütün yemekleri püre yapılmış şekilde yemek ister misin? mesela bi ekmeğin çıtırtısını duymadan zevk alır mısın?
-bütün yiyecekler birbirine karışmışken o pürenin kokusu hoşuna gider mi mesela muzun kokusunu almadan yediğinizde nasıl hissedersiniz??

Ayrıca bu bebekler ne zaman emekleyeceğine kendi karar vermiyor mu? ne zaman yürüyeceğine? ne kadar süre emekleyip yürümeye başlayacağına... ya da ne zaman dik oturacağına gibi... o zaman ne zaman ve ne kadar yemek yiyeceğine de karar verebilir... sonuçta emeklemeyi biz öğretmiyoruz, oyuncaklarını eliyle tutmayı biz öğretmiyoruz... bütün herşeyi kendi öğrenen bir varlığa yemek yemeği biz öğretmeye çalışıyoruz...

Vel hasıl kelam çok katı olmayan bi blw uygulamayı düşünüyorum

Merhaba :) benim oğlum 8 aylık Blw yöntemiyle besleniyor. yazdıklarını okudum ama onlar blw ye uygun olmayan şeyler dilerseniz yardımcı olurum. ama şunu söylemeliyim kesinlikle sert besinler verilmiyor. her şey buharda, fırında, tost makinasında vs yumuşatarak verilmeli. çiğden verdiğiniz o besinleri kopartabilir. dişleri olmasa da damakları çok sert ve her şeyi hallediyorlar :) oğlumun hala dişi yok ama yiyor düşünün :) kesinlikle bu şekilde beslemelisiniz zor oluyor ama inanılmaz mutlu oluyor kendi yerken. iştahlı da oluyor kendisi çabaladığı için. 6 ay dolmadan ve oturabilir hale gelmeden başlamayın. öğürme refleksi sayesinde boğazına takılanı löp diye çıkarıyor bizim oğlan şimdilik tehlikeli bir durum yaşamadık.

Merhaba bebeğim 6 kasımda 5 ayını dolduruyor 5 aylıkken başlayayım istemiştim ama siz 6 ay dolmadan başlamayın demişsiniz

Siz ne ile başladınız? 6 ay dolana kadar eline mesela havucu yumuşatıp versem emse diyordum hani yemesin de emsin sadece yalasın fln diye

Ya da 6 ay dolana kadar günde 1-2 çay kaşığı yoğurt versem diyordum

Meraba herkese meraba gebito gebito

Benim kızım 6 haziran 2016 doğumlu, bu pazar günü 5 aylık oluyor ben 5 aylık olduğunda havucu buharda yumuşatıp eline vermeyi düşünüyordum emsin oynasın dokunsun diye bebeğim destekli oturuyor ama

Öncelikle eline vermemek mi lazım anladığım kadarıyla?
Masaya koyacağız ve o alacak eline sanırım

6 ay dolmasını çevre baskısı yüzünden bekleyemiyorum doktor da dahil herkes ek gıdaya başla artık diyor

Merhaba bebeğim 6 kasımda 5 ayını dolduruyor 5 aylıkken başlayayım istemiştim ama siz 6 ay dolmadan başlamayın demişsiniz

Siz ne ile başladınız? 6 ay dolana kadar eline mesela havucu yumuşatıp versem emse diyordum hani yemesin de emsin sadece yalasın fln diye

Ya da 6 ay dolana kadar günde 1-2 çay kaşığı yoğurt versem diyordum
Merhaba. Bende siz gibi sabırsızlanıp tam 6 ay dolmadan başladım. Yararı oldu mu hayır. Zararı oldu mu derseniz belki bebeğime olmadı ama bana oldu. O tam hazır olmadığı için sanırım hayalimdeki gibi yiyeceklere yumulmadı. Düşünmekten çok uykusuz kaldığım oldu. Baya kendimi yıprattım sonra kararlı oldum bişeyler vermeye ara verdim. Sonrasında onun o iştahı şaşırttı bile beni. Tavsiyem zaten bir ay kalmış beklemeye devam edin.
Havuç zor bir başlangıç. Kıvamını ayarlamak açısından. Kabakla başlamıştım ben. Daha önce de yazdım yüzde yüz listeye sadık kalarak ilerlemedim sabırsızlığımdan ötürü. Çok şükür oğlum alerjik bünyeye sahip değil bir terslik çıkmadı.
Bence öylesine yalasın diye bir şeyler vermeyin. Yemek yiyeceği zamanı normal zamandan ayırt etsin. Tv karşısında ya da dengesiz zamanlarda yemek yerine sizle bir masaya otursun. Mama sandalyesine oturunca bir şey yiyeceğini bilsin. Oğlum oturunca biraz bekliyor baktı bişey gelmiyor hemen vızıldıyor yiyecek gelsin diye. :) pes etmeyin çok faydasını göreceksiniz. Daha şimdiden oğlumla bir yerde yemek yerken gurur duyuyorum o kendi yemeye çalışıyor biz kendimiz yiyoruz. Ağzına kaşık tıkmayla uğraşmıyorum. Daha hamileyken böyle yapacağımı söylediğimde öyle şey mi olur küçük bebek yiyemez diyen teyzelere iyi ders oluyor :)

Merhaba. Bende siz gibi sabırsızlanıp tam 6 ay dolmadan başladım. Yararı oldu mu hayır. Zararı oldu mu derseniz belki bebeğime olmadı ama bana oldu. O tam hazır olmadığı için sanırım hayalimdeki gibi yiyeceklere yumulmadı. Düşünmekten çok uykusuz kaldığım oldu. Baya kendimi yıprattım sonra kararlı oldum bişeyler vermeye ara verdim. Sonrasında onun o iştahı şaşırttı bile beni. Tavsiyem zaten bir ay kalmış beklemeye devam edin.
Havuç zor bir başlangıç. Kıvamını ayarlamak açısından. Kabakla başlamıştım ben. Daha önce de yazdım yüzde yüz listeye sadık kalarak ilerlemedim sabırsızlığımdan ötürü. Çok şükür oğlum alerjik bünyeye sahip değil bir terslik çıkmadı.
Bence öylesine yalasın diye bir şeyler vermeyin. Yemek yiyeceği zamanı normal zamandan ayırt etsin. Tv karşısında ya da dengesiz zamanlarda yemek yerine sizle bir masaya otursun. Mama sandalyesine oturunca bir şey yiyeceğini bilsin. Oğlum oturunca biraz bekliyor baktı bişey gelmiyor hemen vızıldıyor yiyecek gelsin diye. :) pes etmeyin çok faydasını göreceksiniz. Daha şimdiden oğlumla bir yerde yemek yerken gurur duyuyorum o kendi yemeye çalışıyor biz kendimiz yiyoruz. Ağzına kaşık tıkmayla uğraşmıyorum. Daha hamileyken böyle yapacağımı söylediğimde öyle şey mi olur küçük bebek yiyemez diyen teyzelere iyi ders oluyor :)

Cevap için çok teşekkür ederim maşallah oğlunuza da:anne:
Daha desteksiz oturamuyor drstekli oturuyor mama sandalyesine oturtamıyorum :)

Acaba 6 ay dolana kadar günde 1 tatlı kaşığı yoğurt mu yedirsem diyorum bu sefer de doktor tavsiye etmişti de

Ya bebeğim boy olarak kısa bir bebek bari yoğurdu sütü sevsin de bol bol yesin içsin boyu uzasın istiyorumo_O
İşte bu ek gıdaya başla artık baskısı var dediğim gibi :işsiz:

Acaba 6 ay dolana kadar günde 1 tatlı kaşığı yoğurt mu yedirsem diyorum bu sefer de doktor tavsiye etmişti de

Ya bebeğim boy olarak kısa bir bebek bari yoğurdu sütü sevsin de bol bol yesin içsin boyu uzasın istiyorumo_O
Destekli oturamıyorsa eline vermeyin benim tavsiyem. Dik oturabiliyor olması önemli çünkü dik olunca öğürüp çıkarabiliyor boğazına kaçmasını engelliyor. Yatarak ya da eğik çok tehlikeli özellikle de ilk zamanlar. Çiğneme becerisi gelişmesi bi kaç ay alacak.

Sizi çok çok iyi anlıyorum ama şu an yedikleri sadece ek. Yani damak tadı oluşturma amaçlı. Anne sütü gerçek doyurucu olan onun için. Bende bunu kabullenemeyip bahsettiğim gibi hırpalamıştım kendimi. :) kendiniz beğenmeyeceğiniz yemeyeceğiniz hiçbir şeyi vermeyin yazık Bebişe :)

Yoğurt konusunda ne demeliyim bilmiyorum. Eğer katı bir blw değil esnek olacak diyorsanız verin. Blw de yoğurt daha sonlarda veriliyor bildiğim kadarıyla. Ben kabaktan sonra vermiştim. Alerji kızarıklık vs yapmadı devam etmiştim. Vermekte kararlıysanız Taze yoğurdunuzla deneyin. Mycey mama kaşığı var onu batırıp eline verebilirsiniz ucu tırtıklı bir kaşık. Kendi de uğraşmış olur hem. :)

Bu arada bu bebeklerin bir anını bir anını tutmuyor. Bir gün saldırdığı şeye ertesi gün bakmıyor bile bazen. Sevecekse her türlü sever. Siz damak tadı olmasına özen gösterin :) bebeğinizin cinsiyetini nedir bu arada? Siz eşiniz misyonsanız da etkiler boyu. Dr mu diyor kısa diye ana yüreğiniz mi sevgili elalem mi :) elalemse he he deyip geçin mümkün değil susmuyorlar çünkü :)

Destekli oturamıyorsa eline vermeyin benim tavsiyem. Dik oturabiliyor olması önemli çünkü dik olunca öğürüp çıkarabiliyor boğazına kaçmasını engelliyor. Yatarak ya da eğik çok tehlikeli özellikle de ilk zamanlar. Çiğneme becerisi gelişmesi bi kaç ay alacak.

Sizi çok çok iyi anlıyorum ama şu an yedikleri sadece ek. Yani damak tadı oluşturma amaçlı. Anne sütü gerçek doyurucu olan onun için. Bende bunu kabullenemeyip bahsettiğim gibi hırpalamıştım kendimi. :) kendiniz beğenmeyeceğiniz yemeyeceğiniz hiçbir şeyi vermeyin yazık Bebişe :)

Yoğurt konusunda ne demeliyim bilmiyorum. Eğer katı bir blw değil esnek olacak diyorsanız verin. Blw de yoğurt daha sonlarda veriliyor bildiğim kadarıyla. Ben kabaktan sonra vermiştim. Alerji kızarıklık vs yapmadı devam etmiştim. Vermekte kararlıysanız Taze yoğurdunuzla deneyin. Mycey mama kaşığı var onu batırıp eline verebilirsiniz ucu tırtıklı bir kaşık. Kendi de uğraşmış olur hem. :)

Bu arada bu bebeklerin bir anını bir anını tutmuyor. Bir gün saldırdığı şeye ertesi gün bakmıyor bile bazen. Sevecekse her türlü sever. Siz damak tadı olmasına özen gösterin :) bebeğinizin cinsiyetini nedir bu arada? Siz eşiniz misyonsanız da etkiler boyu. Dr mu diyor kısa diye ana yüreğiniz mi sevgili elalem mi :) elalemse he he deyip geçin mümkün değil susmuyorlar çünkü :)
Teşekkür ederim tamam blw işini 6 aya kadar erteleyeceğim çok katı olacağımı sanmıyorum

Yoğurdu kendi nasıl yiyecek diye soracaktım ki mycey kaşık tavsite etmişsin sağol onunla deneyeyim kendi çabalasın :) ztn şu an eline ne alsa ağzına götürüyor

Bebeğim 46 cm doğduğı için şu an 61 cm olması doktora göre iyi gelişimi, çevreden de kimse bir şey demiyor ama ben kısa doğduğu için üzülüyorum 5 aylık işte 5 ay 3 günlük oldu

Bebeğim kız :)

Teşekkür ederim tamam blw işini 6 aya kadar erteleyeceğim çok katı olacağımı sanmıyorum

Yoğurdu kendi nasıl yiyecek diye soracaktım ki mycey kaşık tavsite etmişsin sağol onunla deneyeyim kendi çabalasın :) ztn şu an eline ne alsa ağzına götürüyor

Bebeğim 46 cm doğduğı için şu an 61 cm olması doktora göre iyi gelişimi, çevreden de kimse bir şey demiyor ama ben kısa doğduğu için üzülüyorum 5 aylık işte 5 ay 3 günlük oldu

Bebeğim kız :)

yoğurdu yaptıktan sonra ince bir tülbentle azcık süzüyorum kıvamı biraz daha katılaşıyor sonra silikon mama kaşığını yoğurda bandırıp oğluma uzatıyorum o da elimden alıp ağzına götürüyor, bu aralar kaşık boşalınca masaya vuruyor doldur dercesine :)

yoğurdu yaptıktan sonra ince bir tülbentle azcık süzüyorum kıvamı biraz daha katılaşıyor sonra silikon mama kaşığını yoğurda bandırıp oğluma uzatıyorum o da elimden alıp ağzına götürüyor, bu aralar kaşık boşalınca masaya vuruyor doldur dercesine :)

Oh ne güzel maşallah:anne:

kısmetse bende blw yapmak istiyorum ilk youtube da görmüştüm gurbetçi aile diye bir vlogda görseniz çocuklar maaşallah çok iştahlı ve tek başlarına yemek yiyorlar bende o zamanalr hamileyim dedim harika ne güzel bişey... evet zor ama sonrası çok rahat hemde çocuk için çok faydalı bence inşallah benim kızımda iştahlı iştahlı tek başına yer , seyretmesi bile çok güzel :)

banada doktor daha 4 aylıkken 1 çay kaşığı yoğurt ,meyve suyu ver dedi ama ben vermedim, 6 aya yaklaşırken blw ile başlamak istiyorum yada kızım ne zaman kendisini hazır hissederse, bence çocuğun kendisini hazır hissetmesi önemli

kısmetse bende blw yapmak istiyorum ilk youtube da görmüştüm gurbetçi aile diye bir vlogda görseniz çocuklar maaşallah çok iştahlı ve tek başlarına yemek yiyorlar bende o zamanalr hamileyim dedim harika ne güzel bişey... evet zor ama sonrası çok rahat hemde çocuk için çok faydalı bence inşallah benim kızımda iştahlı iştahlı tek başına yer , seyretmesi bile çok güzel :)

banada doktor daha 4 aylıkken 1 çay kaşığı yoğurt ,meyve suyu ver dedi ama ben vermedim, 6 aya yaklaşırken blw ile başlamak istiyorum yada kızım ne zaman kendisini hazır hissederse, bence çocuğun kendisini hazır hissetmesi önemli

Bence de mesela benim kızım (5buçuk aylık) sofrada masaya saldırıyor her şeye saldırıyor çay kaşığı tutuyor ağzına götürüyor tek eksiği dik oturamaması o nedenle 6 ay dolmasını bekliyorum:)

Bir müsait anımda hepsini okuyacağım.
Benim de kızım 5,5 aylık. 10 gündür ek beslenmeye başladık. Doktorum blw yi destekliyor hatta kendisi söyledi blw diye bir şey olduğunu ama henüz erken dedi. 6-7 aydan önce önermem dedi. Blw olunca bebekler yağ ihtiyaçlarını güzel karşılayamıyormuş. Eline haşlanmış havuç verince mesela yağsız yiyormuş. Çorba desen ilk etapda beceremediği için gene yağ tüketemiyormuş.
İkna oldum ben de. 7. Ayda kontrole gitcez. O zamana kadar yoğurt rendelenmiş meyve ve sebzeler ve çorba ile kendim yedircem kaşıkla. Blw yi 7. Ayda konuşup başlıcaz doktorumla öyle konuştuk. Sizi takipteyim kızlar

X