Bebek Beslenmesi BLW Anneleri

Bebek Beslenmesi, Ek Besin Önerileri, Mamalar, Anne Sütü, 3 yaştan büyük çocukların çok yeme ya da yememe, obezlik, iştahsızlık, okulda beslenme, beslenirken dikkat edilecek konuların yani her türlü yeme problemlerinin paylaşıldığı alan.
Merhaba 6 ay dolunca balkabağı ile başladım 3 gün üst üste

İlk gün eline alamadı
İkinici gün eline aldı ama alması çok uzun sürdü
Üçüncü gün eline aldı ve yedi:halay:

Ve bebeğin nasıl öğürdüğünü de gördüm öğürerek çıkarıyor fazla geleni

Blw türkiye sitesinde verilen tadım listesine bakarak ordan devam edeceğim fikir oluyor hiç değilse

Sırad brokoli var yani:)

Bu ara balkabağını buharda pişirdim parmak kalınlığı ve boyutunde ve 10 dk yeterli oldu, ilk başta çok pişirmişim mesela elini değdirince direkt dağıldı sonra az pişirmişim sert oldu derken ortayı buldum 10 dk yeterli oldu

IMG-20161126-WA0003.jpg

Biz de yılbaşına ek gıdayla baslicaz Allahın izniyle :kk77: biraz endişeliyim ama oldukça da ısrarlıyım ve de başaracağıma inanıyorum :halay: blw bebek için en uygun beslenme şekli bence bebeğim de bana yardımcı olursanız değmeyin keyfime :KK54:

Biz de yılbaşına ek gıdayla baslicaz Allahın izniyle :kk77: biraz endişeliyim ama oldukça da ısrarlıyım ve de başaracağıma inanıyorum :halay: blw bebek için en uygun beslenme şekli bence bebeğim de bana yardımcı olursanız değmeyin keyfime :KK54:

Ben yardımcı oşmaya çalışırım bebeğim 6 ay 7 günlük yeni başladı blw ye :)

Selamlar dün mutluluktan ağlamak istedim brokoliyi bebeğimin önüne koydum daha ben telefonu elime alıp kamerayı açana kadar bebeğim brokoliyi almış ağzına götürmüş cup cup cup yiyordu:KK200:

Maşallah yavruma biz bu blw işini başaracağız Allahın izniyle

Brokoliyi de buharda pişirdim 25 dk sürdü balkabağına göre çok uzun

Bebeğim önce sapını ağzına götürdü sonra baktı olmuyor çiçek kısmını ağzına götürdü

Brokoli tam blw yiyeceği sanırım rengi, şekli çok ideal:kk77:

Üç gün havuç uygulaması da bitti

Havucu damağıyla koparıyor lakin yemeden ağzından atıyor sürekli çok az bir iki kere damağıyle ezip yuttu sadece

Bugüne kadar

Bal kabağı
Brokoli
Havuç

Denedi bebeğim en iyi brokoli blw si oldu

Listede sırada Pancar, patates ve pırasa var pazar günü alışverişe çıkabilirsek pancar ve pırasa alayım.

Selam kızlar. Biz de bu hafta itibariyle blw ile katı gıdaya geçtik. Yalnız benim bebegimin yiyeceklere hiç mi hiç ilgisi yok :KK43: normalde her bulduğunu ağzına götürür kemirir o yüzden çok umutluydum. Fakat onundekinin yiyecek olduğunu bir kere tecrübe ettikten sonra kesinlikle ağzına götürmüyor. Şimdiye kadar balkabagi ve brokoli verdim. Balkabagi ni birkaç kere ağzına götürdü brokoliyi hiç denemedi bile. Oynayıp oynayıp atıyor. 5 gün oldu. Acaba acele mi ediyorum? Çok büyük hayallerim vardı :KK43:

Selam kızlar. Biz de bu hafta itibariyle blw ile katı gıdaya geçtik. Yalnız benim bebegimin yiyeceklere hiç mi hiç ilgisi yok :KK43: normalde her bulduğunu ağzına götürür kemirir o yüzden çok umutluydum. Fakat onundekinin yiyecek olduğunu bir kere tecrübe ettikten sonra kesinlikle ağzına götürmüyor. Şimdiye kadar balkabagi ve brokoli verdim. Balkabagi ni birkaç kere ağzına götürdü brokoliyi hiç denemedi bile. Oynayıp oynayıp atıyor. 5 gün oldu. Acaba acele mi ediyorum? Çok büyük hayallerim vardı :KK43:

Canım onun önüne geçip sen de balkabağını eline al ye sen de brokoliyi eline al ye böyle hmm oh oh ne güzel fln de kıtır kıtır ye

Denedin mi böyle yapmayı?

Canım onun önüne geçip sen de balkabağını eline al ye sen de brokoliyi eline al ye böyle hmm oh oh ne güzel fln de kıtır kıtır ye

Denedin mi böyle yapmayı?
Aynen onu istahlandirayim diye yedim de yedim ama yok balkabagi ve brokoliden hiç haz etmedi. Fakat bugün bir mucize oldu ve havuca öyle bir yapıştı ki. Eliyle çok sıkıyor diye fazla pisirmemistim o yüzden çok az koparabildi emdi genelde. 4 saat aç kalmıştı normalde tok oturturum bir de aç denedim ve bu sefer yedi çok şükür. Bir de ben yoğurt için sabredemeyip birkaç gün önce vermeye başlamıştım :) fakat yememisti. Mycey in oluklu kaşığıyla eline veriyorum o ağzına götürüyor. Bugün yoğurdu da sildi süpürdü. Elimden dolu kaşığı kapıyor boşalanı atıyor. Böyle böyle bir çay bardağı yoğurdu yedi gözlerime inanamadım. Açlık çocuğu insanlıktan çıkardı :KK70:

Aynen onu istahlandirayim diye yedim de yedim ama yok balkabagi ve brokoliden hiç haz etmedi. Fakat bugün bir mucize oldu ve havuca öyle bir yapıştı ki. Eliyle çok sıkıyor diye fazla pisirmemistim o yüzden çok az koparabildi emdi genelde. 4 saat aç kalmıştı normalde tok oturturum bir de aç denedim ve bu sefer yedi çok şükür. Bir de ben yoğurt için sabredemeyip birkaç gün önce vermeye başlamıştım :) fakat yememisti. Mycey in oluklu kaşığıyla eline veriyorum o ağzına götürüyor. Bugün yoğurdu da sildi süpürdü. Elimden dolu kaşığı kapıyor boşalanı atıyor. Böyle böyle bir çay bardağı yoğurdu yedi gözlerime inanamadım. Açlık çocuğu insanlıktan çıkardı :KK70:

Oh iyi sevindimm :) işte bebekler böyle ya birden oluveriyor

Mrblar kızım 22 aylık Blw yöntemine 6. Ayda ek gıdaya geçtiğimde başladım ve çok faydasını gördüm eliyle hissettiği için yiyeceklere tepkisel değil. Ne kadar yiyeceğine kendi karar verdiği için bedenini dinlemeyi öğreniyor bir nevi baş parmağını çok ii kullanabiliyor ve şu an kendi kaşıkla yiyebiliyordunuz kolay gelsin biraz mutfaklar batacak!!ama değer

Günaydın Blw anneleri...
bugün 7 ayımız bitti, tadım günlerimiz de bitti... bi tadım yapmadığım kefirle kuru erik kaldı(bu arada babanneye gittik, hasta olduk ara verdik)
Bu süreçte bi kaç kez boğazına kaçtı(10 değildir) öksürerek çıkarttı. bi kez de kusarak çıkarttı(o zaman hastaydı, boğazı tahriş olmuştu) Onun dışında korkunç bi durumla tıkanmayla karşılaşmadık allaha şükür.
ilk tadımlardaki videolarıyla simdikiler arasında dünya fark var. ilk başlarda yiyeceği tutamama ağza götürememe, gözüne kulağına sokma vb. varken, son tadımlarda artık adam önce kokluyor, sonra yalayıp tadına bakıyor, sonra da çiğniyor. hatta minik şeyleri bile alabiliyor. tam olmasada parmaklarıyla cımbızlama hareketini yapmaya çalışıyor.

Hafta sonu bi et restaurantına gittik. Bora için de parmak boyutunda yumuşacık bi et pişirmelerini istedik. Keşke buraya video yükleyebilsem, nasıl güzel emdi anlatamam(bu arada parçalı et için +9 biz dayanamadık verdik) Etraf masadakiler hayranlıkla izlediler, bu kadar minik bi bebek anne ve babasıyla et restaurantında yemek yiyiyor.

Artık önümüzdeki süreçte belki bu hafta sonuna kadar daha tadım yaptırırım. haftaya ve iki hafta boyunca kahvaltı + tadım
ondan sonraki 2 hafta da kahvaltı + ara öğün +tadım şeklinde ilerlemeyi planlıyorum.

Blw türkiye grubundan aldığım öğün tablosunu buraya da aktarayım belki işinize yarar.

.......... 6 - 7.5 ay arası öğün yok, günde 1/2 kez tadım
.......... 7.5 - 9 ay arası 1 ana öğün, 1 ara öğün
.......... 9 - 10 ay arası 2 ana öğün, 1 ara öğün
.......... 10- 12 ay arası 2 ana öğün, 2 ara öğün
.......... 1- 3 yaş ay arası 3 ana öğün, 1/2 ara öğün

İlk ana öğünlere sabah kahvaltısıyla başlamak bebeğin gece sindirim problemleri(gaz vb) yaşamasında bağırsaklarının alışması için önemli bence. Ara öğün öğlen veya akşam yemeğinde olabilir.
Cok imrendim ya :KK66: kizim 8 aylik. Blw yapmak.istedim ilk baslarda eline veriyordum yiyordu ama sonra birakti. Bir de geçenlerde bogulma tehlikesi yasadik ve ben cok korktum. Su anda bile yemek verirken korkarak veriyorum. Internetten cok okudum blw ama bire bir yapanlardan fikir almak daha guzel. Kahvaltida yumurta haslayip koyuyorum onune bir de lor peyniri. Ben yedrmek icin ugrasmayayim mi sizce. Yani yemezse ne olacak . Hic mi vermemeliyim kendim. Tesekkurler :))

Maşallah diyeyim kızım 9 aylık oldu ve çok güzel kendi kendine yiyor önüne koyduklarımı bitiriyor ne yapıp ne edip o minicik parmaklarıyla tutup ağzına götürüyor artık küçük parçaları da tutup yiyebiliyor

Kendi de keyif alıyor ben de çok mutlu oluyorum

Mesela bu akşam makarna yedi o minicik parmaklarıyla

İlk makarna verişimde bir tane bile tutamamıştı ağzına götürememişti

Ama zamanla daha iyi beceriyor bebekler bu işi

Sabır gerekiyor :)

Dün ilk defa karnabaharla başladık biz de.akşam çok heyecanlandım bi de elma verdim buharda yumuşatıp.elmayı daha rahat yedi bilmiyorum tatlı olduğundan mı alıştığından mı. Sabırsızlanıyorum artık her gün yeni bi şey tattırmak için
Benim merak ettiğim bikaç şey var
Tecrübeli anneler yanıtlarsanız çok sevinirim
Mesela hiç soğan ve pırasa verdiniz mi tadım günlerinde
Ve alıştırma bardağını kaç aylıktan itibaren kendileri kullanabiliyor
Ok yediğini öğürüyor ama su fazla giderse sıkıntı olur diye düşünüyorum
Ve arada hiç mi siz kaşıkla püre yoğurt vermediniz
Verilse nasıl etkiler bebişi.ok katılıyor ve destekliyorum ama illa ki kendi yiyecek diye bu kadar katı olunmak zorunda mı

Dün ilk defa karnabaharla başladık biz de.akşam çok heyecanlandım bi de elma verdim buharda yumuşatıp.elmayı daha rahat yedi bilmiyorum tatlı olduğundan mı alıştığından mı. Sabırsızlanıyorum artık her gün yeni bi şey tattırmak için
Benim merak ettiğim bikaç şey var
Tecrübeli anneler yanıtlarsanız çok sevinirim
Mesela hiç soğan ve pırasa verdiniz mi tadım günlerinde
Ve alıştırma bardağını kaç aylıktan itibaren kendileri kullanabiliyor
Ok yediğini öğürüyor ama su fazla giderse sıkıntı olur diye düşünüyorum
Ve arada hiç mi siz kaşıkla püre yoğurt vermediniz
Verilse nasıl etkiler bebişi.ok katılıyor ve destekliyorum ama illa ki kendi yiyecek diye bu kadar katı olunmak zorunda mı

Ben kendim de yedirdim her yerde blw yapılmıyor başkasının evini öyle batıramam mesela

Kaşıkla çorba yoğurt vermek yerine onu çay bardağına doldurup içirdim genellikle

6 aydan beri alıştırma bardağı ve normal çay bardağı verdim çay bardağı ile su içmeyi daha çok seviyor

Ben kendim de yedirdim her yerde blw yapılmıyor başkasının evini öyle batıramam mesela

Kaşıkla çorba yoğurt vermek yerine onu çay bardağına doldurup içirdim genellikle

6 aydan beri alıştırma bardağı ve normal çay bardağı verdim çay bardağı ile su içmeyi daha çok seviyor

Çok sağolun
Maşallah kızınıza Allah bağışlasın
Sanırım bir de kardeş geliyor:)
Şu öğürme sürekli olmayacak değil mi
Ne zaman öğrenip alışıyorlar
9.ayında öğürmüyordur atık değil mi

Bir de pırasa verdiniz mi
Onu da mı haşladınız

Son düzenleme:
Çok sağolun
Maşallah kızınıza Allah bağışlasın
Sanırım bir de kardeş geliyor:)
Şu öğürme sürekli olmayacak değil mi
Ne zaman öğrenip alışıyorlar
9.ayında öğürmüyordur atık değil mi

Bir de pırasa verdiniz mi
Onu da mı haşladınız

Öğürmüyor artık alıştı büyük lokma koparırsa yutmuyor direkt atıyor ağzından atamazsa ben sakince ağzını açmasını söylüyorum ve parmağımla ağzından alıyorum büyük lokmayı

Hiç haşlamadım hep buharda pişirdim oırasayı da buharda pişirdim

Philips avent buharlı pişirici aldım çok fayda ediyor pratik

Evet kardeş geliyor Allahım izin verirse

Öğürmüyor artık alıştı büyük lokma koparırsa yutmuyor direkt atıyor ağzından atamazsa ben sakince ağzını açmasını söylüyorum ve parmağımla ağzından alıyorum büyük lokmayı

Hiç haşlamadım hep buharda pişirdim oırasayı da buharda pişirdim

Philips avent buharlı pişirici aldım çok fayda ediyor pratik

Evet kardeş geliyor Allahım izin verirse

Maşallah Allah sağlık kolaylık versin ikinize de
2.mi olacak?

Bugün oluklu mama kaşıklarından aldım yoğurdu öyle vereceğim inşallah
Bi de pvc kollu mama önlüğü aldım
Bizimki atopik.aşırı hassas.kızarıveriyo hemen kolları sıvadığımda tepsiye filan vurunca.kullanışlı olur heralde .siz ne kullanıyosunuz önlük olarak?

Brokoli tattırdım bugün 3.günde.şimdiye kadar karnabahar elma ve brokoli tattı.ilk güne göre gelişimine inanamadım.ilk gün bi 10 15 dk ağzına götürmemişti bugün direk götürdü:KK66:
Ama tek problemimiz bizimkinin çok hareketli ve meraklı olması.tepsiden brokoliden başka her yere bakıyo.ben de mecbur al bak filan diye dikkatini çekmeye çalıştım.bikaç kere eline verdim.tek başına odaklanıp yemesi için sanırım bomboş bi oda lazım:))
Sizde de var mı böyle bi durum?
Odaklanması için ne tavsiye edersiniz?

X