borç isteyen aile üyesi

Kardeşe can feda ama, isteme şekli üslubu çok çirkin.
Yani çalışıp kazanmak yerine asalak gibi yaşamaktan hoşlanıyor gibi bir tavrı var

küçük şehirde yaşıyoruz da yine o zaman bu hesaba göre ablam her hafta 1000 harcasa ona tek başına 4-5bin gerekiyor. kira, fatura, yemek gibi bir derdi de olmadan. çünkü eline ne kadar geçerse onu harcıyor. ve bir o kadar da gereksiz harcıyor ki. yoksa gerçekten ihtiyacı olsa ailem de aynı tavrı almaz bende. ailem biliyor çünkü.
Ee zaten aylık bin lira alıyormuş 300 sigara desen. Kalanla da ihtiyaçlarını alıyordur. Kalan 3 haftada da parasiz geziyordur.
Bence de ne olur ne olmaz diye en azından 100 bıraksa iyi. Yine de kadınların ihtiyaçları çok oluyor işte. Ben gidip alakasiz şeyler aldığını düşünmüyorum.

Bana kardeşlik ilişkiniz çok değişik geldi. Canım kardeşim benim çok sıkıntıli bir dönemimde ki kendisi üniversite öğrencisiydi bana çok baba bir hareket yaptı. Harçlığı ile. Belki kendisi bile hatirlamaz. Ne zaman isterse elim üstünde. Ne Zaman istersem eli üstümde. Kedigiller20 Kedigiller20 🥰

Sakın vermeyin şimdi ne kadar verirseniz verin bir süre sonra veremediğinizde sizden kötüsü olmayacak iyisi mi baştan vermeyerek kötü olun.

Erkekler kantarın topuzunu kaçırabiliyor belki ama bazı kadınların da bu aile için yardım konusunda duyarsız olduğunu düşünüyorum. Ablaniza verdiğiniz 50 TL' yi geri alırım diye düşünürek mi verdiniz?
Ne olursa olsun boşanıp farklı bir sürece girmiş, evliyken maddi sıkıntı yasamadiysa şuan para yönetiminde konusunda sıkıntı da yaşıyor olabilir.
Daha bir kere 50 lira verip sanki yıllardır ablaniz pardon aile bireyiniz tarafından sömürülüyormuşsunuz gibi konu açmanız garibime gitti benim.

ablam borç istiyor. nafaka alıyor bin tl gibi az bir rakam da bir haftaya kalmadan bitiriyor. geçen fazladan iki aylık göndermişler o da bir haftada bitti. yani para harcama konusunda iyi değil. ayrı evde kalıyor ama kirası faturası yok. yemeğini annemde yiyor. annem babamdan istiyor vermiyorlar. ufak rakamlar aslında sigara alıcam diye ama ben çalışmıyorum. ufak tefek 2. el ürün satıyorum hatta kendime harçlık olsun diye. tamam dokunmaz da eşimden gizli niye para veriyim. eşime de söyleyemem ailem öyle muhtaç birisi değil. tamamen öyle gösteren benim ablam. babamın cimri olduğunu falan söyler. geçen ayda ilk kez 50 tl verdim onu ödeyecem diye başladı şimdi istiyor yok dediğim halde veririm ben sana sonra diyor. eşimin kazancını falan soruyor ne kadar alıyor diye.
bi de ben evliyken sana sürekli veriyodum demesin mi. verdiği şey bir iki kez zorla verdi ben o zaman öğrenciydim. elime tutuşturmuştu. eşinin durumu da baya iyiydi.

şimdi bizim hem durum o kadar iyi değil. iyi olsa da bu şekilde sigara için resmen yalvararak zorlayarak para istemesi çok itici. biz sigara içmiyoruz mesela ona verilen parayı boşuna görürüz.

hergün işim yok diye yakınır. bizim ve ailemin suçuymuş gibi anlatır. bende git bul çalış derim. öyle diyince de özgüvenim bitik psikolojim bozuk gibi nedenlerle çalışamam diyor. eğer ki iş olsa kesinlikle çalışacağını düşünmüyorum. paranın kıymeti yok çünkü onda o bedavayı sever her zaman.
bu şekilde kendinizi doldurmak yerine rahat siz olduğunuzu belirtin durumunuz iyi değilse.

Bana kardeşlik ilişkiniz çok değişik geldi. Canım kardeşim benim çok sıkıntıli bir dönemimde ki kendisi üniversite öğrencisiydi bana çok baba bir hareket yaptı. Harçlığı ile. Belki kendisi bile hatirlamaz. Ne zaman isterse elim üstünde. Ne Zaman istersem eli üstümde. Kedigiller20 Kedigiller20 🥰
Sanmıyorum hatırladığını ama kardeşlik zor anlarda olmalı bence yoksa kırk kat elle de iyi günün de sohbet edip gülebiliriz 😘

ablam borç istiyor. nafaka alıyor bin tl gibi az bir rakam da bir haftaya kalmadan bitiriyor. geçen fazladan iki aylık göndermişler o da bir haftada bitti. yani para harcama konusunda iyi değil. ayrı evde kalıyor ama kirası faturası yok. yemeğini annemde yiyor. annem babamdan istiyor vermiyorlar. ufak rakamlar aslında sigara alıcam diye ama ben çalışmıyorum. ufak tefek 2. el ürün satıyorum hatta kendime harçlık olsun diye. tamam dokunmaz da eşimden gizli niye para veriyim. eşime de söyleyemem ailem öyle muhtaç birisi değil. tamamen öyle gösteren benim ablam. babamın cimri olduğunu falan söyler. geçen ayda ilk kez 50 tl verdim onu ödeyecem diye başladı şimdi istiyor yok dediğim halde veririm ben sana sonra diyor. eşimin kazancını falan soruyor ne kadar alıyor diye.
bi de ben evliyken sana sürekli veriyodum demesin mi. verdiği şey bir iki kez zorla verdi ben o zaman öğrenciydim. elime tutuşturmuştu. eşinin durumu da baya iyiydi.

şimdi bizim hem durum o kadar iyi değil. iyi olsa da bu şekilde sigara için resmen yalvararak zorlayarak para istemesi çok itici. biz sigara içmiyoruz mesela ona verilen parayı boşuna görürüz.

hergün işim yok diye yakınır. bizim ve ailemin suçuymuş gibi anlatır. bende git bul çalış derim. öyle diyince de özgüvenim bitik psikolojim bozuk gibi nedenlerle çalışamam diyor. eğer ki iş olsa kesinlikle çalışacağını düşünmüyorum. paranın kıymeti yok çünkü onda o bedavayı sever her zaman.
Gerçekten ablanız adına çok üzüldüm bir kere verdiğiniz elli lirayı bu kadar dert edeceğinizi düşünememiştir muhtemelen. Zor bir dönemden geçiyor yardımcı olmanız gerekirken bu şekilde düşünmeniz çok garip bence. Ayrıca siz her harcadığınız kuruşu eşinize hesap veriyorsunuz sizin adınıza da üzüldüm. Çünkü insanın kendi yaşam alanı ve ihtiyaçları olabilir olmalı bence

Nedense hem başlığı hem de asagidaki yorumları okuyunca dehşete düştüm. Kadın 50 lira istemiş, iş bulsun oh ne ala demişler. Arkadaşlar 50 lira yahu 5000 lira istememiş. 50 lira istenince bencil olunmuyor. Komşu teyzeden, arkadaştan görumceden bahsetmiyor farkındaysanız boşanmış ve daha önce hiç çalışmamış ablasından bahsediyor. Elli lira verdim geri vermedi, eşime sormadan veremem diyor. Kimse kusura bakmasın da annem, babam, kardeşim değil 50 lira 50 bin lira istese bulur buluşturur veririm ne zaman elin bollaşırsa verirsin derim, eşime neymiş benim paramdan ailemden. Allaha çok sükür kendi paramı kazanıyorum, kazandığım parayı da neye harcayacağımı eşime danışmam.Ablanıza destek olun. Ama sigara parası vererek değil.
burdaki olay 50 lira değil yalnız. ben ne kadar verirsem veriyim bunu görevim olarak görecek birisi olduğu için belki olayın derinlemesine anlatamadığım için yanlış anlaşılmıştır. parayı gereksiz bir şekilde 3 günde savurup sigara için para istemesi ayrı birşey. muhtaç değil aslında. herşeyi ödeniyor kirası, faturası,yemek derdi yok.

Erkekler kantarın topuzunu kaçırabiliyor belki ama bazı kadınların da bu aile için yardım konusunda duyarsız olduğunu düşünüyorum. Ablaniza verdiğiniz 50 TL' yi geri alırım diye düşünürek mi verdiniz?
Ne olursa olsun boşanıp farklı bir sürece girmiş, evliyken maddi sıkıntı yasamadiysa şuan para yönetiminde konusunda sıkıntı da yaşıyor olabilir.
Daha bir kere 50 lira verip sanki yıllardır ablaniz pardon aile bireyiniz tarafından sömürülüyormuşsunuz gibi konu açmanız garibime gitti benim.
sömürülmeye müsaitim ilk verdiğimde de zaten geri ödemeyeceğini bilerek verdim. ilk parayı verdiğimde böyle ara sıra alırım öder geri alırım dedi ve ödemeden bir haftada 2 aylık parasını bitirdi şimdi parasız geziyor, tekrar para istedi bu sürekli böyle. aileminde başına geldi. sürekli istediği için artık vermiyorlar ve ailemi cimri olarak lanse ediyor herkese.

Gerçekten ablanız adına çok üzüldüm bir kere verdiğiniz elli lirayı bu kadar dert edeceğinizi düşünememiştir muhtemelen. Zor bir dönemden geçiyor yardımcı olmanız gerekirken bu şekilde düşünmeniz çok garip bence. Ayrıca siz her harcadığınız kuruşu eşinize hesap veriyorsunuz sizin adınıza da üzüldüm. Çünkü insanın kendi yaşam alanı ve ihtiyaçları olabilir olmalı bence
keşke sorun 50tl olsa. bir kere para verirken ödemeyeceğini biliyordum çünkü yapısı belli. ama bunu sürekli hale çevirmeye çalışıyor. sürekli öderim diyip isteyecek. zaten parayı alırken de öyle ara sıra borç alırım böyle senden diyordu hatta tepki gösterdim parayı ben kazanmıyorum ki diye. yani sigara için para vermek istemiyorum. sigara içen bir insan buna göre parayı kenara ayırır 3 günde son kuruşuna kadar gereksiz harcama yapmaz.

X