Borc isteyen arkdas

Hayatta vermem soru bile değil ailemin ihtiyacı oldu onlara verdim vs derim 300-500 değilse vermem ki o miktarı versem bile gece uyuyamam ya cimri de değilim aslında yer içer harcarım ama bir tl m kimseye gitmesin uyuyamam
Bende ya , disarda yer icerken yada evimde agirlarken falan bonkor olabiliyorum ama para vermeyi hic sevmiyorum.

Sey dedim 'bende maasimi ay sonu alacagim ve kenarda da ekstra param yok canim biliyosun, kusura bakma' gibi bisey. Gercektende oyle zaten.

Kendi zevklerine bu kadar düşkün olmasaymış. Biraz hesabını kitabını bilsin yani. Alışkanlık olur sıkışığım veremem deyin
Aynen ya! Zaten simdi benden borc alsa, obur ayki maasla onu odeyeceginden yine zora dusecek, yine borc alma isine donecek. Her ay bu donguyu yasiyor kiz zaten ondan vermek istemedim

Aynen ya! Zaten simdi benden borc alsa, obur ayki maasla onu odeyeceginden yine zora dusecek, yine borc alma isine donecek. Her ay bu donguyu yasiyor kiz zaten ondan vermek istemedim
Vermeyin, hastalık durumu olsa evet verilebilir ama keyfi vermeyin madem eksiye düşecekti tatile gitmiyecekti o zaman eksiye düşmezdi.

Hayır birde borç istiyorum diyor ama miktar yok verebileceğin kadar ver yani tüm parayı bana ver gibi olmuş

Hayir verme tabiki. Ben de zir donuyorum vs diyebilirsiniz. Siz banka yada kredi kurumu degilsiniz. Borc isteyen bankasini arasin.

Ben de nefret ederim borç alma verme işlerinden
Borcunu ödeyeceğinden emin olduklarınıza verin ben de bunu nasıl ayırt ederim. Atıyorum yolda yürürken bir şey alacak cüzdanını evde unutmuş sen ver ben sana vericem diyor cüzi miktar sen veriyorsun sonra eve gidince hemen paranı tak diye veriyor. 10 lira olsa dahi unutmamış oluyor. 10 lirayı unutmayan 1000 lirayı da unutmaz öder hemen.
ben de o an param yoksa sonra veririm dediğim zaman parayı verene kadar içimi kemirir büyük borç alsam unutamam hemen öderim. Bu tarz insanlar ödüyor bence.
MEsela yakın lise arkadaşım borç istemişti o lisede bile 1 2 lirayı aklında tutar öderdi o yüzden ona yüklü borç verdim dediği gün ödedi ama başka yakın lise arkadaşım sürekli unuturdu sürekli. En son tatlı ısmarlayacaktı ben karttan geçirmiştim sonra veririm dedi çıktığımız an unuttu vermedi. Sinir olmuştum o istese vermeyebilirdim

O ikisinin arası da kesin borç alma verme yüzünden bozulmuştur.
Birine borç verip kötü olacağına, vermeyip kötü ol derler. Siz de vermeyin. Herkes ona göre ekonomi yapsın. Ne güzel demişsiniz, parası yoksa tatile gitmesin. Siz paranız azalınca nasıl ki ekmek kızartıp yiyorsanız, bunu onlar da yapabilir.
Daha önce manevi paylaşımlar yapıldı diye, kimse kimsenin maddi yükümlülüğünü taşımak zorunda değil.

Evet haklisiniz valla, cok mantikli. Bu arkadas oylede degil acikcasi o yuzden muhtemelen geri vermeme ihtimalide var. Mesela gecenlerde ona gidiyordum laklak yapmaya, gitmeden once disardan biseye ihtiyacin varmi diye sordum (niyeyse, sorarim genelde), hatta hicbi zaman elim bos gitmem, icecekleri ben alirim misafirlige giderken sadece ekstra bisey lazimmi diye sormak istedim. Oda 'canim tuvalet kagidi yok bi tek evde, onu gelirken asagi marketten alirmisin ben gelince sana parasini vereyim' dedi vermedi. Yine Agustosta benim dogum gunum vardi, tum arkadaslarim falanda bi yerlerde tabi tatil zamani, buda 'biz ikimiz yemege falan cikalim dogum gununu yalniz gecirmeni istemiyorum' dedi. Sevindim, yemege gittik. Hesap odeme sirasinda sen ode ben odeyim tartismasi oldu ve ben odedim en son 'sen bana eslik dogum gunumde eslik ettin bu bile yeter' diyerek, o da ' asla olmaz, en azindan ben kendi payimi sana gonderecegim sonra' diye cok israr etti, en son' tamam' dedim cunku birazda pahali bir aksam yemegiydi, mekani o secmisti. O da ' ama obur ay gonderecegim bu ay biraz sikisigim' dedi. Tamam sorun degil dedim. Onu da gondermedi orada kaldi

Yahu siz çıldırdınız mı?
Usulen sorulan bir soruya, tuvalet kağıdı bitmiş diye cevap veren birine borç mu verilir?
Gitsin alsın bittiyse. Evine oturmaya gelen kişiye market siparişi mi verilir. Ben de sorarım bunu gittiğim yere ama hiçkimse de bir şey lazım demez. Sen gel yeter derler. Ben de kahve kurabiye falan alır giderim.
Bir de sizi doğum günü kutlamaya götüren kişi bunun tartışmasını yapmaz. Sizin hatanız orası. Alma verme dengesi var hayatın. Sizi kutlamak için gittiyse ve o teklif ettiyse, evet ödemesi doğrudur. Siz de kabul edip teşekkür edecektiniz sadece.
Sen öde, ben sana sonra veririm polemiği çok irite edici zaten.
Son olarak kimseye borç vermeyin.

Bor verme ya da almayı ben de sevmiyorum. Takintiliyim bu konuda. Yok derseniz bi dert var derseniz ayrı bir dert.

Ya aralarinin bozulmasinin nedenini biliyorum, yine maddi birseye dayaniyor ama borc konusu degil. O ikili beraber eve cikti haziranda, daha once ayri evlerde tek yasiyolardi ve amac; biraz maddiyati duzeltmek, kirayi paylasmak. Ve ikisininde birer kopegi var. Digerinin kopegi biraz yaramaz bisey ve birazda iyi egitimli degil. Gecen ay bunun orjinal apple airpods unu bi yerde bulup yemis, ayni zamanda pahali bir ayakkabisini parcalamis, bu ayda (gecen hafta gorustuk o zaman dedi) yeni aldigi yataga isemis ve, yatagin uzerinde buldugu bilmem kac bin liralik numarali gozlugunu parcalamis. Bu kiz ilk bikacina tepki vermemis ama bu gozluk ve yeni yataga iseme konusunda oburune 'biraz kopegin sorumlulugunu alsan, en azindan cozum bulmaya calissan, cunku kara gececegiz diye senle eve ciktik ama ben kara gecmedim degerli esyalarim harap oluyor ve her ay bana ekstra masraf cikiyor' falan demis, oburude 'bu senin sorunun, neden benim esyalarima zarar vermiyorda seninkilere zarar veriyor? ayrica bunun huyunu biliyorsun esyalarini ortada birakmaman lazimdi' gibi seyler demis. Tabi konuyu oburunden de dinlemek gerek ben yorum yapmadim dinlerken, cunku ikiside benim arkadasim ama. Onun tarafindan konu boyle. Ben acikcasi ne bu konuya, ne de maddi konulara dahil olmak istemiyorum

Tımarhane gibi polemikler. Hadi her şeyi ortadan kaldırdı yatağı nereye kaldıracak?
İkisi de ayrı garip. Ay lütfen kendinizi böyle lüks içinde yaşayan kişilerin daha da lüks yaşaması için strese sokmayın.

Zamanında eşim bı arkadaşına defalarca borc vermiş.biz evlendik ev alma muhabbetimiz vardı sadece fikir aşamasındaydık.o arkadaşın eşi hemen arayıp bizim borcumuz var ev alacaksanız sakın bize güvenmeyin dedi.kaldi ki biz kimseden borç falan alacaz demedik sadece ev alacağız demiştik.kimseye borç vermeyin kendi paranızın dilencisi olursunuz.

Beş kuruş borc vermem kımseye

Ya haklisinizda, arkadas sirf benim dogum gunum diye atiyorum 1.5k hesap odemek zorunda degilki. O hepsini odese cok altinda kalirdim, geri ben ona nereden donus yapacagim diye icime dert olurdu. Hem, odeme faslinda garsona ilk dedim ki 'iki parca odeyecegiz' sonra arkadasim dedi ki 'yook ben oderim' bende dedimki 'senin zaten dogum gunumde gelmen yeter, ben oderim' sonra o da ' tamam o zaman ben sana yarisini sonra gonderirim'. O sonra hic gelmedi.

Teklif ettiyse ödemesi gerekir. Siz mi zorladınız beni yalnız bırakma aman ille de yemeğe çıkalım diye.
Bunu onun düşünmesidir doğru olan.
Sizin düşünme biçiminizde bir tuhaflık var yanlış anlamayın.
Biri beni doğum günüm için bir yere götürecekse, bunu o teklif etmişse ya kabul etmem ya da gider onun yapmak istediği jestlere izin veririm.
O kadar hesap ödeyemeyeceğini düşünen kişi, zaten bütçesine göre bir yere giderdi.
Doğum günüme gelmen yeterdi demek de doğru değil. Bu insanda o acizlik duygusunu, kurban bilincini uyandıran cümledir. Alma verme dengesi derken bunu anlatmaya çalıştım size. Biri bir jest yapıyorsa, kabul eder ve teşekkür edersiniz. O gün sizin doğum gününüz ve her sürprizi kabul etmeye hakkınız var.
Yapamayacak kişi de teklif etmez zaten. Sizce, sizi sizin paranıza güvenerek mi yemeğe götürdü? Bırakın onun hesabını da o yapsın. Evet zorunda değil ama ortada zorlama da yok ki. Bir gönüllülük var. Hesap öderkenki tutumunuz yanlış. Vicdanlı davranıyorum sanıyorsunuz ama gerçekten yanlış. Size başka bir pencere açmaya çalışıyorum lütfen beni yanlış anlamayın. Değerli olduğunuzu hep hissetmek istiyorsanız, insanların davranışlarına müdahil olmayın. Bakın doğum günü yemeğini bile kendiniz ödemişsiniz ama bu durum, arkadaşınızda hiç vicdan duygusu yaratmamıştır. Hatta hâlâ size jest yapıldı sanıyorsunuz. Ve şimdi o kişi, sizden borç isteyebiliyor rahatça. Benim lüks hayatım için mimoza bana ne kadar olduğu bile belli olmayan bir parayı vermek zorunda değil demiyor. Bu onun umurunda bile değil.

Borç alıp verme çok huyum değil de istersen bir seferlik ver ya da avans istemesini söyle muhasebeden falan

Ay evet strese sokmayacagim cidden. Ikisininde ailesi cok zengin. Ama tabi belli bir yas uzeriyiz (+30), ve aileden para istemeye cekiniyorlar. Benim maasim nedir bilmiyorlar ama calistigim sirket ve konum uzerinden tahmin edebiliyorlar sanirim, onlardan cok daha yuksek. Ama bende onlarin tam tersi, benim ailem bir nevi fakir ve ben onlara aylik para gonderiyorum, o yuzden biryerde esitleniyoruz ve hatta ben biraz onlarin aylik gelirinin altina dusuyor bile olabilirim bireysel gecim konusunda. Cunku hic tatile gidemiyorum mesela, sadece calisip, karnimi doyurup, bazen disarda sosyallesip, evimde yiyorum. Bunlarin tatil paralarinin cogu falan aileden geliyor. Olmasi gerekenden fazla harcama yapincada aileden yuz bulamayip birbirlerinden borc aliyorlardi. Ama hala zora dusunce yine aileden isteseler daha mantikli cunku gercekten zenginler

Hayir bizim normalde arkadaslik iliskimiz boyle idi, gecen yil ben onun dogum gunu partisine gittim, ne yiyip ictiysem onu odeyip ciktim. Ne o herkesinkini odedi nede ben yada baskasi onunkini ustlendi. Herkes kendininkini odedi. Hediye aliskanligimizda yok acikcasi. Daha bircok dogum gunune gittim ve budur sistem (bu arada ben yurtdisindayim, ve bu arkadasta yabanci eger sistemi anlamada yardimci olacaksa)
Benim dogum gunum icinde ekstra bir jest e gerek yok, yemege ciktik ve herkes kendi yemeginin ucretini sakince odeyip cikmaliydi oradan. bir ortam oldu, buyuk bir israr ortami degil. Ben garsona 'paylasacagiz' dedim, o da ben oderim dedi. Bende yok olurmu oyle sey deyince o da 'o zaman sen ode ben sana gonderirim kendi hakkimi' dedi. Yani o an paylasmayi kabul etmedi

Ama ayni zamanda cokta haklisiniz. Ya o odeyebilirdi hepsini beni oraya goturmeyi secerken, ya da hesabi paylasmayi kabul edebilirdi en azindan. Ya da ben sana kendi parcami gonderecegim dediginde gondermeliydi. Ama ben cidden hoslanmiyorum, biri benim hesabimi odesin. Sonrasinda icime dert oluyor ben karsiligini nasil verecegim diye. Ve ben zaten o konularda cok verici olmamaktan yanayim. Ben ona dogum gununde guzel bir hediye alabilirdim ama istemedim, geri donusu var mi yok mu belli olmayan bir hediye olurdu. Burada dugunde altin takmak ve bir sonraki dugunde geri vermek gibi olmuyor Tesekkur ederim diyip geri donusu olmadan geriye cekiliyorlar

Son düzenleme:
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…