Borç meselesi

Kkedi

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
30 Ağustos 2019
1.868
2.234
27
Kayınailemi seviyorum, gerçekten de iyi insanlar. Bana karşı da çok iyiler kayınbaba olsun kayınvalide olsun görümce kayınlar. Hepsi çok iyiler hiçbirinde bir sinsilik görmedim. Ama bizde de bir borç meselesi var. Bizim eşimle bir miktar birikimimiz var, eşim araba modelini yükseltmek istiyor uzun zamandır. Görümcem de araba almak istiyor onun hiç arabası yok. Babası eşime "senin zaten araban var, bu kıza araba lazım, seneye kardeşin evlenecek sen araba yükseltmek istiyorsun. Büyük abi baba hükmündedir bir yerde ihtiyaç varken ona vermek lazım. Benim fikrim budur." Dedi. Eşim de pek oralı olmadı yine araba yükseltme mevzusuna sıcak baktığına dair bir şeyler söyledi babasına biraz güldü geçti gibi bir şey oldu.
Ben görümcemi severim, eşim evlenirken babasından yardım alamadı durumları yok diye. Görümcem eşime destek çıktı. Sonra biz görümceme borcumuzu ödedik. Sonra o ev eşyası alacaktı çok borçlandı biz onun yükünü hafiflettik derken arada paslaşmalar oluyor. Ben bunları normal görüyorum kimse kimsenin parasına çökmüyor gerçekten de ortada bir borç durumu dönüyor hibe değil. Ödeniyor yani. Araba konusunda da görümcemin eksiğine biraz el atmaya laf etmem ama kayınbabamın illa nerde eksik varsa ona verilmeli sözleri canımı sıktı. Yani bu durumda biz birikimimizi sürekli neden akıtmak zorunda kalalım? Neden sürekli başkalarına vermek için birikim yapalım? Tamam borç ismi ama yine de bu mantık benim hiç hoşuma gitmedi.
Sizden yardım almak istediğim nokta şu. Ben eşimi de ailesini de severim. Sevmediğim bir aile olsa herkesin bütçesi ayrıdır diye sert bir çıkış yapardım ama yapmadım. Bu sebepten dolayı arayı bozmak istemedim. Eşimin de vermeye gönlü yok. Ama ailesi biraz daha üstelerse eğer cayabilir. Eşimi de üzmeden kırmadan bu konu aramızda açılırsa nasıl bir yol izlemeliyim? O da mahçup oluyor bunun farkındayım. Kayınbabam maalesef sanki o para sadece eşimin gibi davranıyor ama ikimiz de çalışıyoruz. Bir maaşla geçinip bir maaşı birikime ayırıyoruz. Böyle sürekli hadi ona verelim hadi buna verelim mantığı olsun istemiyorum. Gerektiğinde borç verilir ama kayınbabamın diliyle imece usulü bir şey istemiyorum ben. Ben araya girmeden eşimin bunu yapabilmesi lazım. Laf geldi mi eşimle nasıl konuşmalıyım, nasıl bir tavrım olmalı?

Güncelleme: babası bunları konuşurken görümcem orda yoktu sadece azcık bi duydu. Şimdi birlikteyken babam ne diyordu diye sordu eşim de "arabayı değiştirme ganimeti öylece ona ver araba alsın diyor" dedi. Görümcem de "hee oldu. Araba almasan ev alırsın. Öyle bir şey olmaz" dedi. Zaten görümcemin hiç bu konuda eşimden bir isteği olmamıştı. Kayınbabam ortaya atıyor bu konuyu.

Son düzenleme:
Kayınailemi seviyorum, gerçekten de iyi insanlar. Bana karşı da çok iyiler kayınbaba olsun kayınvalide olsun görümce kayınlar. Hepsi çok iyiler hiçbirinde bir sinsilik görmedim. Ama bizde de bir borç meselesi var. Bizim eşimle bir miktar birikimimiz var, eşim araba modelini yükseltmek istiyor uzun zamandır. Görümcem de araba almak istiyor onun hiç arabası yok. Babası eşime "senin zaten araban var, bu kıza araba lazım, seneye kardeşin evlenecek sen araba yükseltmek istiyorsun. Büyük abi baba hükmündedir bir yerde ihtiyaç varken ona vermek lazım. Benim fikrim budur." Dedi. Eşim de pek oralı olmadı yine araba yükseltme mevzusuna sıcak baktığına dair bir şeyler söyledi babasına biraz güldü geçti gibi bir şey oldu.
Ben görümcemi severim, eşim evlenirken babasından yardım alamadı durumları yok diye. Görümcem eşime destek çıktı. Sonra biz görümceme borcumuzu ödedik. Sonra o ev eşyası alacaktı çok borçlandı biz onun yükünü hafiflettik derken arada paslaşmalar oluyor. Ben bunları normal görüyorum kimse kimsenin parasına çökmüyor gerçekten de ortada bir borç durumu dönüyor hibe değil. Ödeniyor yani. Araba konusunda da görümcemin eksiğine biraz el atmaya laf etmem ama kayınbabamın illa nerde eksik varsa ona verilmeli sözleri canımı sıktı. Yani bu durumda biz birikimimizi sürekli neden akıtmak zorunda kalalım? Neden sürekli başkalarına vermek için birikim yapalım? Tamam borç ismi ama yine de bu mantık benim hiç hoşuma gitmedi.
Sizden yardım almak istediğim nokta şu. Ben eşimi de ailesini de severim. Sevmediğim bir aile olsa herkesin bütçesi ayrıdır diye sert bir çıkış yapardım ama yapmadım. Bu sebepten dolayı arayı bozmak istemedim. Eşimin de vermeye gönlü yok. Ama ailesi biraz daha üstelerse eğer cayabilir. Eşimi de üzmeden kırmadan bu konu aramızda açılırsa nasıl bir yol izlemeliyim? O da mahçup oluyor bunun farkındayım. Kayınbabam maalesef sanki o para sadece eşimin gibi davranıyor ama ikimiz de çalışıyoruz. Bir maaşla geçinip bir maaşı birikime ayırıyoruz. Böyle sürekli hadi ona verelim hadi buna verelim mantığı olsun istemiyorum. Gerektiğinde borç verilir ama kayınbabamın diliyle imc usulü bir şey istemiyorum ben. Ben araya girmeden eşimin bunu yapabilmesi lazım. Laf geldi mi eşimle nasıl konuşmalıyım, nasıl bir tavrım olmalı?

Birikiminizi vermeyin ve bundan sonra kenara koyduğunuz paradan da kimseye bahsetmeyin. Siz bebek bekliyordunuz; bir kaç ay sonra hayatınızdaki gelir gider dengesinin ne olacağını bilemezsiniz. Belki çocuğunuz okul çağına gelene kadar çalışmayacaksınız; o zaman tek maaş olacaksınız.

Araba da zorunlu bir ihtiyaç değil. Sadece görümcenizin değil, milyonlarca insanın arabası yok; toplu taşıma bunun için var.

aile de olsa çok elzem durumlar olmadıkça bütçeleri ayrı tutmak, borç alıp verme işlerine girmemek lazım diye düşünüyorum. sonra böyle dengeler şaşıyor. örneğin benim durumum daha iyiyse ve ciddi bir ihtiyaç varsa ailemden birinin karşılarım, buna da borç gözüyle bakmam. ama sürekli sürekli olursa bu farklı bir şey oluyor. benim ihtiyacım olsa ben de istemem. ihtiyaç kredisi denen bir şey var.

Birikiminizi vermeyin ve bundan sonra kenara koyduğunuz paradan da kimseye bahsetmeyin. Siz bebek bekliyordunuz; bir kaç ay sonra hayatınızdaki gelir gider dengesinin ne olacağını bilemezsiniz. Belki çocuğunuz okul çağına gelene kadar çalışmayacaksınız; o zaman tek maaş olacaksınız.

Araba da zorunlu bir ihtiyaç değil. Sadece görümcenizin değil, milyonlarca insanın arabası yok; toplu taşıma bunun için var.
Eşimin araba değiştirme hayali bilindiği için aslında bu birikim biliniyor yoksa ben de asla söylenmemesi taraftarıyım.
Evet, bebek bekliyorum. Ücretsiz izne ayrılmayı da düşünüyorum. Şimdilik isteğim bebeğim 11 aylık olana kadar çalışmamak. Ama istersem bir yıl daha uzatabilirim ve tabii ki para gerekiyor bunun için de.

Güncelleme: babası bunları konuşurken görümcem orda yoktu sadece azcık bi duydu. Şimdi birlikteyken babam ne diyordu diye sordu eşim de "arabayı değiştirme ganimeti öylece ona ver araba alsın diyor" dedi. Görümcem de "hee oldu. Araba almasan ev alırsın. Öyle bir şey olmaz" dedi. Zaten görümcemin hiç bu konuda eşimden bir isteği olmamıştı. Kayınbabam ortaya atıyor bu konuyu.

aile de olsa çok elzem durumlar olmadıkça bütçeleri ayrı tutmak, borç alıp verme işlerine girmemek lazım diye düşünüyorum. sonra böyle dengeler şaşıyor. örneğin benim durumum daha iyiyse ve ciddi bir ihtiyaç varsa ailemden birinin karşılarım, buna da borç gözüyle bakmam. ama sürekli sürekli olursa bu farklı bir şey oluyor. benim ihtiyacım olsa ben de istemem. ihtiyaç kredisi denen bir şey var.
Ben de borç alınıp verilmesine esasen karşı değilim ihtiyaç olur verilir elbette. Ama kayınbabam istiyor ki mesela herkesin bir planı var, kiminkisi öncelikliyse diğerleri vazgeçsin o halledilsin. Çekirdek ailede olabilir böyle şeyler ama eşimin çekirdek ailesi de ayrı artık. Bunu anlaması lazım.

Hanenizde tek araba varsa bebek de geliyorken belki de ikincisi düşünebilirsiniz. Ya da en azından birikiminizi bu yönde düşündüğümüzü söyleyebilirsiniz. Belki onları bu ihtimal durdurur.
Ve lütfen kayınbabanız mevzuyu bir daha bu şekilde ifade ederse bu birikimde sizin de sizin de hakkınız olduğunu ve kendi tasarrufunuz üzerinde kendiniz karar vermek istediğimizi hatırlatın

Ve lütfen kayınbabanız mevzuyu bir daha bu şekilde ifade ederse bu birikimde sizin de sizin de hakkınız olduğunu ve kendi tasarrufunuz üzerinde kendiniz karar vermek istediğimizi hatırlatın
Bunu yapmayı gerçekten düşündüm o an. Ama dediğim gibi aramızdaki saygı sevgi beni durdurdu. Zaten eşim de babasına hak vermeyip geçiştirince çok bir laf söylemek istemedim. Eşim biraz "he he" tarzındaydı. Sen konuş ben yine kendi bildiğimi yaparım der gibi bir tavrı vardı yani. Ama çok diretirse o zaman tavrı ne olur bilmiyorum.

Bunu yapmayı gerçekten düşündüm o an. Ama dediğim gibi aramızdaki saygı sevgi beni durdurdu. Zaten eşim de babasına hak vermeyip geçiştirince çok bir laf söylemek istemedim. Eşim biraz "he he" tarzındaydı. Sen konuş ben yine kendi bildiğimi yaparım der gibi bir tavrı vardı yani. Ama çok diretirse o zaman tavrı ne olur bilmiyorum.

İyi de bu durumda da size saygı duyulmamış oluyor. Bu kısıma için ne yapmayı düşünüyorsunuz?

Biriktirdiginiz miktar yeterli geliyorsa beklemesin eşinizi harekete geçirin planını gerceklestirsin ve konu kapansın derim
Tekrarı durumunda eşinizde hayır diyemeyecek gibi görünüyor

İyi de bu durumda da size saygı duyulmamış oluyor. Bu kısıma için ne yapmayı düşünüyorsunuz?
Eşimin şu anda düşüncesi benimle aynı yönde. O yüzden tepki vermeyi kötü görünmeyi istemiyorum. Eşimin fikri o yöne doğru kayarsa o zaman eşime daha sert konuşmayı düşünüyorum ama kendim ailesiyle muhattap olmayı istemiyorum eşim söylesin vermeyeceğini de. Bunlara rağmen yine böyle devam ederse artık mecbur kendim de laf etmek zorunda kalabilirim diye düşünüyorum

Biriktirdiginiz miktar yeterli geliyorsa beklemesin eşinizi harekete geçirin planını gerceklestirsin ve konu kapansın derim
Tekrarı durumunda eşinizde hayır diyemeyecek gibi görünüyor
Daha önce de olmuştu ufak tefek istemeler. Eşim direkt "hayır" diyemese de bir şekilde vermemeyi başarıyor. Yuvarlak laflar döndürüyor ama vermiyor. Şimdi de "he he" diyip geçti gibi oldu ama vermeye niyeti yok.
Ben normalde arabayı değiştirmeyi çok da istemiyordum ama bu durumda daha çok destek olurum eşime.

Ortada borç alışverişi var ama herkes bir şekilde borcunu ödüyor orada bir sıkıntı yok.ben asıl sikintiyi söyleyeyim kayinpederiniz size çok müdahil oluyor sizi çok yönlendiriyor.burada sizin ve esinizin bir sınır çizmesi lazım
Evet normalde diğer şeylere hiç hiç karışmaz. Ne istersek onu yaparız. Ama aile içindeki bu para durumlarında imc usulü olsun kimin ihtiyacı varsa önce ona verilsin diye düşünüyor. Yoksa borç vermeye borç ödenebildiği sürece karşı değilim veririm. Ama bu düşünce yapısı beni rahatsız etti.

Evet normalde diğer şeylere hiç hiç karışmaz. Ne istersek onu yaparız. Ama aile içindeki bu para durumlarında imc usulü olsun kimin ihtiyacı varsa önce ona verilsin diye düşünüyor. Yoksa borç vermeye borç ödenebildiği sürece karşı değilim veririm. Ama bu düşünce yapısı beni rahatsız etti.
Karışmaya hakkı yok herkes kendi yaginda kavrulsun sonuna kadar rahatsız olmak da haklısın eşin peki rahatsız mı bu konudan

Karışmaya hakkı yok herkes kendi yaginda kavrulsun sonuna kadar rahatsız olmak da haklısın eşin peki rahatsız mı bu konudan
Evet onun da canı sıkılıyor. Hep geçiştirmeye çalışıyor bu tarz şeyleri. O da benim gibi aradaki sevgi saygı bağından dolayı direkt kestirip atmak istemiyor ama rahatsız oluyor

Görümcenize borcunuz kaldı mı şu anda? Araba yükseltmek için kayınpederden borç mu istediniz o kısmı anlamadım. Eğer böyle bir durum yoksa kimseyi ilgilendirmez ki sormanıza bile gerek yok.

Görümcenize borcunuz kaldı mı şu anda? Araba yükseltmek için kayınpederden borç mu istediniz o kısmı anlamadım. Eğer böyle bir durum yoksa kimseyi ilgilendirmez ki sormanıza bile gerek yok.
Hayır borcumuz yok. Sonrasında ev eşyası konusunda o bize biraz borçlandı o da ödedi. Kimsenin kimsede bir şeyi yok şu anda. Araba yükseltmek için de kendi birikimimiz var kayınbabadan borç istemedik.

Eşiniz artık babasıyla konuşsun, durup durup bu konunun sizin yanınızda açılması hiç hoş değil. Gelinin çalışıp kazandığı para üstünden fikir yürütülmesi gerçekten çok ayıp.

Yalnız imc usulü dedikçe dikkatim dağıldı hep, imece usulü😅
Öyle mi yazılıyor, valla harf harftir diye düşündüm ben hep doğru yazılışını bilmiyordum 😅

Allahtan ne eşim ne görümcem ne ailede başka biri babaya katılıyor. Baba genelde bir şey diyor, net bir karşı çıkma yapılmıyor ama yine isteyen istediğini yapıyor ailede. İlk defa benim yanımda açıldı bu konu da. Ben de şaşırdım böyle net bir şekilde söylenince

X