Borç meselesi

Konudaki kilit cümle “büyük çocuk baba hükmünde” sözü. Neden evin büyüğüne böyle bir misyon yükleniyor? Baba babadır, anne anne. Kimse kimsenin yerini de, görevini de alamaz.
Elzem bir durum olmamasına rağmen birikim üzerinde söz söylemesini de çok küstahça buldum.
Eşine fikrini sebepleriyle anlatabilirsin. Ailesine fikir beyan etme derim.

Konudaki kilit cümle “büyük çocuk baba hükmünde” sözü. Neden evin büyüğüne böyle bir misyon yükleniyor? Baba babadır, anne anne. Kimse kimsenin yerini de, görevini de alamaz.
Elzem bir durum olmamasına rağmen birikim üzerinde söz söylemesini de çok küstahça buldum.
Eşine fikrini sebepleriyle anlatabilirsin. Ailesine fikir beyan etme derim.
Konuda belirtmedim ama o söz gerçekten canımı sıktı benim de. Büyük ağabey baba gibiyse baba nedir bu durumda? Gerçekten hoş değil.
Ben de ailesine fikir beyaz etmeyeyim diye düşünüyorum kötü olmayayım. Eşim arayı bulsun. Şu anda zaten verme niyeti yok, görümcem planı duyunca o da olmaz öyle şey dedi. Kayınbabam istiyor ki kimde ne para varsa kimin ne işi öncelikliyse o halledilsin. Ama bizim kendi çekirdek ailemiz var sonuçta. Ara sıra borç durumları aile arasında olabilir buna karşı değilim. Ama bu fikir yapısı kötü.

Ben bir de eşle böyle şeyleri konuşmaya neden cekinilir anlamıyorum. Ben olsam çıkışta hemen eşimle konuşur, baban böyle şeyler söylüyor ama bütün akşam benim içim sıkılıyor bunu duyduktan sonra tadım kaçıyor, lütfen ben yokken babanla konuş böyle şeyler hakkında yorum yapmasın, benim ailem de yapmıyor, ben de kimsenin bütçesi üstünde yorum yapmıyorum biliyorsun derim. Eşim de ben yokken konuşur ve çözülür olay. Yoksa ben içime atsam tadım kaçar, surat yaparım, o konuyla alakasız başka şeylerde patlarım hoş olmaz.

Yani bu cümle olmasa bir nevi anlaşılır ama bu cümle ucu cok açık.
Eşim küçükken durumları iyiymiş, özel ders de almış iyi bir okula servisle de gönderilmiş. Fakat sonra durumları bozulmuş ve ergenliğini, ilk gençliğini falan sıkıntıda geçirmiş. Üniversiteyi bursla okumuş, yetmemiş bursunu biriktirmiş ailesine katkıda bulunmuş. Hep ailede verici olmuş eşim. Gerçekten de babanın durumu olmadığı için eşim istemsiz şekilde bu misyonu yüklenmek zorunda kalmış. Ama istemiyor artık. Babasının parası olsa da ondan para istese, böyle düşünüyor. Ben hep verdim alamadım tarzında. Ama babası hâlâ eşimden bu misyonu bekliyor. Artık kendi ailesi olduğunun ve o birikimi benim sayemizde yaptığımızı hesaba katmıyor.

Eşim küçükken durumları iyiymiş, özel ders de almış iyi bir okula servisle de gönderilmiş. Fakat sonra durumları bozulmuş ve ergenliğini, ilk gençliğini falan sıkıntıda geçirmiş. Üniversiteyi bursla okumuş, yetmemiş bursunu biriktirmiş ailesine katkıda bulunmuş. Hep ailede verici olmuş eşim. Gerçekten de babanın durumu olmadığı için eşim istemsiz şekilde bu misyonu yüklenmek zorunda kalmış. Ama istemiyor artık. Babasının parası olsa da ondan para istese, böyle düşünüyor. Ben hep verdim alamadım tarzında. Ama babası hâlâ eşimden bu misyonu bekliyor. Artık kendi ailesi olduğunun ve o birikimi benim sayemizde yaptığımızı hesaba katmıyor.

Eşimde benzer bir durumda. Üni xe olurken burslarını biriktirip erkek kardeşine yollamış, askerlerdeymis o zaman. Benim kaynım o zamandan alışkın. Kızım doğunca 15. Gün arayıp para istemişti. Herhalde çeyrek bozarız diye düşündü belesci. Eşiniz tavrını koyuyorsa sorun yok

Ben bir de eşle böyle şeyleri konuşmaya neden cekinilir anlamıyorum. Ben olsam çıkışta hemen eşimle konuşur, baban böyle şeyler söylüyor ama bütün akşam benim içim sıkılıyor bunu duyduktan sonra tadım kaçıyor, lütfen ben yokken babanla konuş böyle şeyler hakkında yorum yapmasın, benim ailem de yapmıyor, ben de kimsenin bütçesi üstünde yorum yapmıyorum biliyorsun derim. Eşim de ben yokken konuşur ve çözülür olay. Yoksa ben içime atsam tadım kaçar, surat yaparım, o konuyla alakasız başka şeylerde patlarım hoş olmaz.
Daha önce aramızda bu konudan konuşmalar oldu. Eşim fikrimi biliyor. Ben ne borç almayı ne de vermeyi severim. Bugün eşimin canını sıkmak istemedim çünkü babası bunları söyleyince zaten onun da canı sıkıldı. Mahçup oldu. O yüzden bir de ben üstüne gitmeyeyim dedim. Zaten ben bir şey söylememişken görümcem dahil oldu olmaz öyle şey dedi. Eşimin fikri de bu yönde olunca daha da üzmek istemedim. Önceden konuşmuştuk fikrimi de iyi biliyor onu da hesaba katarak

Eşimde benzer bir durumda. Üni xe olurken burslarını biriktirip erkek kardeşine yollamış, askerlerdeymis o zaman. Benim kaynım o zamandan alışkın. Kızım doğunca 15. Gün arayıp para istemişti. Herhalde çeyrek bozarız diye düşündü belesci. Eşiniz tavrını koyuyorsa sorun yok
Bu zamana kadar hiç net bir şekilde hayır demedi ama vermedi de. Genelde kendisi söylemiyor, kardeşlerine falan söyletiyor bir şekilde ve vermiyor

Konuda belirtmedim ama o söz gerçekten canımı sıktı benim de. Büyük ağabey baba gibiyse baba nedir bu durumda? Gerçekten hoş değil.
Ben de ailesine fikir beyaz etmeyeyim diye düşünüyorum kötü olmayayım. Eşim arayı bulsun. Şu anda zaten verme niyeti yok, görümcem planı duyunca o da olmaz öyle şey dedi. Kayınbabam istiyor ki kimde ne para varsa kimin ne işi öncelikliyse o halledilsin. Ama bizim kendi çekirdek ailemiz var sonuçta. Ara sıra borç durumları aile arasında olabilir buna karşı değilim. Ama bu fikir yapısı kötü.
Kayınpeder tüm sorumluluklarını büyük çocuğuna yüklemek için böyle bir söz uydurmuş.
Yani ne güzel ya, bir çocuk yapıyosun sonra sen bu evin babasının diyip hooop kenara çekiliyosun.
Oturduğun yerden de sen şunu evlendir, şuna araba al, şuna şu kadar para ver.
Paradan çok bu tavır benim canımı sıkardı.

Ailesiyle yüz göz olma evet çünkü eşin verme taraftarı değil. Olursa o zaman söyleyebilirsin çünkü dediğin gibi sadece eşinin parası değil.
Ayrıca çocuğun olacak.
Gerçi sen hatırladığım kadarıyla çocuk olayını çok masraflı bulmuyorsun ama:)
Yakında anlarsın full masraf..

Kayınpeder tüm sorumluluklarını büyük çocuğuna yüklemek için böyle bir söz uydurmuş.
Eşim ailede hep verici olmuş babasının durumu yok diye. İstemsiz şekilde bu misyonu yüklenmek durumunda kalmış. Ama artık istemiyor hep verdim babamın parası olsa ben ondan alsam diye düşünüyor ama babası hala aynı fikirde.
Ayrıca çocuğun olacak.
Masraflı olduğunu biliyorum, ben üst düzey bir yetiştirme tarzını gereksiz gördüğümü belirtmiştim. Yoksa farkındayım özellikle kreştir bakıcıdır falan çok masraflı

Evet onun da canı sıkılıyor. Hep geçiştirmeye çalışıyor bu tarz şeyleri. O da benim gibi aradaki sevgi saygı bağından dolayı direkt kestirip atmak istemiyor ama rahatsız oluyor
İyi bari
Yani ne güzel ya, bir çocuk yapıyosun sonra sen bu evin babasının diyip hooop kenara çekiliyosun.
Oturduğun yerden de sen şunu evlendir, şuna araba al, şuna şu kadar para ver.
Paradan çok bu tavır benim canımı sıkardı.

Ailesiyle yüz göz olma evet çünkü eşin verme taraftarı değil. Olursa o zaman söyleyebilirsin çünkü dediğin gibi sadece eşinin parası değil.
Ayrıca çocuğun olacak.
Uydurma olduğunu düşünmüyorum malesef böyle düşünen ebeveynler var.babam ailesinin en büyüğü idi gurbete gitmiş ailesine hep para göndermiş evlenmiş annemin el emeği göz nuru patiklerinden kazandığı parayı bile göndermiş sonra annem isyan etti boşanma noktasina kadar geldiler evleri ayirdilar
Şimdi de benim eşim en büyük ve kayinbabamin da böyle beklentisi var sen şanslısın eşin bu durumdan rahatsız ama benim eşim babasına öyle bağımlı ki şu an evliliğim sallantida

İyi bari
Uydurma olduğunu düşünmüyorum malesef böyle düşünen ebeveynler var.babam ailesinin en büyüğü idi gurbete gitmiş ailesine hep para göndermiş evlenmiş annemin el emeği göz nuru patiklerinden kazandığı parayı bile göndermiş sonra annem isyan etti boşanma noktasina kadar geldiler evleri ayirdilar
Şimdi de benim eşim en büyük ve kayinbabamin da böyle beklentisi var sen şanslısın eşin bu durumdan rahatsız ama benim eşim babasına öyle bağımlı ki şu an evliliğim sallantida
Allah yardımcın olsun. Eşim ailesine çok düşkündür çok sever ama bir konuda ben ne istiyorsam o olur onları benim önüme geçirmez ya da bana danışmadan bir şey yapmaz hiç. Zaten diğer türlüsü olsa babası bu şekildeyken eşim de bizim birikimi öylece vermek istese benim evliliğim de sallantıda olurdu

Kayınailemi seviyorum, gerçekten de iyi insanlar. Bana karşı da çok iyiler kayınbaba olsun kayınvalide olsun görümce kayınlar. Hepsi çok iyiler hiçbirinde bir sinsilik görmedim. Ama bizde de bir borç meselesi var. Bizim eşimle bir miktar birikimimiz var, eşim araba modelini yükseltmek istiyor uzun zamandır. Görümcem de araba almak istiyor onun hiç arabası yok. Babası eşime "senin zaten araban var, bu kıza araba lazım, seneye kardeşin evlenecek sen araba yükseltmek istiyorsun. Büyük abi baba hükmündedir bir yerde ihtiyaç varken ona vermek lazım. Benim fikrim budur." Dedi. Eşim de pek oralı olmadı yine araba yükseltme mevzusuna sıcak baktığına dair bir şeyler söyledi babasına biraz güldü geçti gibi bir şey oldu.
Ben görümcemi severim, eşim evlenirken babasından yardım alamadı durumları yok diye. Görümcem eşime destek çıktı. Sonra biz görümceme borcumuzu ödedik. Sonra o ev eşyası alacaktı çok borçlandı biz onun yükünü hafiflettik derken arada paslaşmalar oluyor. Ben bunları normal görüyorum kimse kimsenin parasına çökmüyor gerçekten de ortada bir borç durumu dönüyor hibe değil. Ödeniyor yani. Araba konusunda da görümcemin eksiğine biraz el atmaya laf etmem ama kayınbabamın illa nerde eksik varsa ona verilmeli sözleri canımı sıktı. Yani bu durumda biz birikimimizi sürekli neden akıtmak zorunda kalalım? Neden sürekli başkalarına vermek için birikim yapalım? Tamam borç ismi ama yine de bu mantık benim hiç hoşuma gitmedi.
Sizden yardım almak istediğim nokta şu. Ben eşimi de ailesini de severim. Sevmediğim bir aile olsa herkesin bütçesi ayrıdır diye sert bir çıkış yapardım ama yapmadım. Bu sebepten dolayı arayı bozmak istemedim. Eşimin de vermeye gönlü yok. Ama ailesi biraz daha üstelerse eğer cayabilir. Eşimi de üzmeden kırmadan bu konu aramızda açılırsa nasıl bir yol izlemeliyim? O da mahçup oluyor bunun farkındayım. Kayınbabam maalesef sanki o para sadece eşimin gibi davranıyor ama ikimiz de çalışıyoruz. Bir maaşla geçinip bir maaşı birikime ayırıyoruz. Böyle sürekli hadi ona verelim hadi buna verelim mantığı olsun istemiyorum. Gerektiğinde borç verilir ama kayınbabamın diliyle imc usulü bir şey istemiyorum ben. Ben araya girmeden eşimin bunu yapabilmesi lazım. Laf geldi mi eşimle nasıl konuşmalıyım, nasıl bir tavrım olmalı?

Güncelleme: babası bunları konuşurken görümcem orda yoktu sadece azcık bi duydu. Şimdi birlikteyken babam ne diyordu diye sordu eşim de "arabayı değiştirme ganimeti öylece ona ver araba alsın diyor" dedi. Görümcem de "hee oldu. Araba almasan ev alırsın. Öyle bir şey olmaz" dedi. Zaten görümcemin hiç bu konuda eşimden bir isteği olmamıştı. Kayınbabam ortaya atıyor bu konuyu.
Görümce mantıklı şekilde olayı kapamış.
Sen de müsait bir baş başa anda gönlünün olmadığını usulünce söyle olsun bitsin. Eşin de verme taraftarı değilmiş. He deyi geçin. Kp kendi veriyor mu para kızına abisinden fon istiyor kıza herkes bir alem. Ha verilir verilmez o ailenin dinamiği ile ilgili orası ayrı mesele

Büyük abi baba hükmündedir bir yerde ihtiyaç varken ona vermek lazım. Benim fikrim budur
Oğlu evlenirken yardım etmeyen adamdan babalık dersleri ajdkddk duyduğum, okuduğum en saçma şey. Bi tarafından element gibi hüküm uydurmuş bence.

Görümce mantıklı şekilde olayı kapamış.
Sen de müsait bir baş başa anda gönlünün olmadığını usulünce söyle olsun bitsin. Eşin de verme taraftarı değilmiş. He deyi geçin. Kp kendi veriyor mu para kızına abisinden fon istiyor kıza herkes bir alem. Ha verilir verilmez o ailenin dinamiği ile ilgili orası ayrı mesele
Kayınbabamın parası olsa verir ama çok yok bence. Yani o olmadığından veremiyor ve eşimden bekliyor.
Eğer bu konu açılırsa sakince konuşurum eşimle diye düşünüyorum. Kalbini kırmak istemiyorum çünkü kendisi de gönüllü değil ve vermek istemiyor. Daha önce de aramızda bu konuşma geçmişti gönüllü olmadığımı biliyor kendisi. O yüzden direkt tekrar bir konuşma işine girişmedim

Hayır borcumuz yok. Sonrasında ev eşyası konusunda o bize biraz borçlandı o da ödedi. Kimsenin kimsede bir şeyi yok şu anda. Araba yükseltmek için de kendi birikimimiz var kayınbabadan borç istemedik.
O zaman kimsenin bir şey demeye hakkı yok. Görümcenin zaten böyle bir beklentisi yokmuş. Bu meseleleri kayınpederin yanında açmayın. Ne almak istiyorsanız gidin alın sonra söyleyin. Biz ev alırken de araba alırken de kimseye haber vermedik. Aldık dedik. Para konusundan bağımsız olarak zaten bir şey olmadan kimseye anlatmayın derler. Bir şekilde bozuluyor çünkü. Akıl veren çok oluyor işte böyle.

Oğlu evlenirken yardım etmeyen adamdan babalık dersleri ajdkddk duyduğum, okuduğum en saçma şey. Bi tarafından element gibi hüküm uydurmuş bence.
Kayınbabamın parası olsa verir ama yok diye eşimden bekliyor hep. Ara sıra borç durumları olabilir o kadar katı değilim her ne kadar sevmesem de bu işleri. Ama bu kimin ne ihtiyacı varsa ona aksın durumları canımı sıktı. Daha bir de kaynım evlenecek onu da araya soktu kardeşinin arabası yok öbürü evlenecek sen araba modeli yükseltiyorsun diyerek. Eşim ailede hep babasında olmadığı için vermek durumunda kalmış biz evlenmeden önce. Belli ki hâlâ aynı şey bekleniyor ama ben olmasam o birikim olmaz bunu hesaba katmıyor.

Kayınbabamın parası olsa verir ama yok diye eşimden bekliyor hep. Ara sıra borç durumları olabilir o kadar katı değilim her ne kadar sevmesem de bu işleri. Ama bu kimin ne ihtiyacı varsa ona aksın durumları canımı sıktı. Daha bir de kaynım evlenecek onu da araya soktu kardeşinin arabası yok öbürü evlenecek sen araba modeli yükseltiyorsun diyerek. Eşim ailede hep babasında olmadığı için vermek durumunda kalmış biz evlenmeden önce. Belli ki hâlâ aynı şey bekleniyor ama ben olmasam o birikim olmaz bunu hesaba katmıyor.
Var ya bence parası vardır.nerden biliyorsun diye sorma.esine güveniyor onu sen büyüksün deyip sorumluluğunu atiyor

X