Borç meselesi

Bakın eşinizin kardeşiyle yaptığı şu son repliğe hayran kaldım benimde kardeşimle aram böyle hiç telaşlanmayın iletişimi böyle olan insanlardan hiçbir zarar gelmez iki tarafada ..
Evet gerçekten de iyiler görümcem de çok iyi bir kız. Onun böyle bir isteği zaten olmadı. Aile böyle iyiyken ben de ses etmedim. Kendi aralarında hallederler, zaten eşim de rahatsız oldu diye tatsızlık çıkarmak istemedim.

Söylenirken sanki kulağıma hep kısaltma gibi geliyor. O yüzden harf harf yazılıyor ve açılımı var sanmıştım. 😂

Tam olarak bunu söylemeye çalışıyorum ben de. Ben gerçekten de tutumku biriyimdir. Bir an evvel 3+1 ev alabilelim diye ve de bebek yolda olduğu için çoğu şeyden kısıyorum ben. Beğenip de almadığım tonla şey var. Sırf biraz daha kenara para atabilelim diye. E böyleyken imece usulü yaparsak sıra bize gelene kadar ki gelir mi meşhul hep başkası için biriktirmiş olacağım. Olmaz öyle şey yani. Sürekli tatile giderim paramı sürekli harcarım niye kısayım ki bu durumda
Yani ben de boyle düşünüyorum ha bu arada yolda bebek varsa sizden istenmesi hic hos degil.

Yani ben de boyle düşünüyorum ha bu arada yolda bebek varsa sizden istenmesi hic hos degil.
Ki ben ücretsiz izne ayrılacağım. Belki de sonrasında uzatmak bebek yaklaşık 2.5 yaşında olana kadar izinde kalmak isteyeceğim. E para gerekecek o zaman da..

Kkedi eski konularından da okuduğum kadarıyla kp ve kaynın sevilecek gibi değiller kusura bakma da.O ikisine özellikle çok dikkat et derim.Seni hesaba katmıyor sesin çıkmaz diye tanımış artık seni.Bi de para kimdeyse ihtiyacı olana aksın durumu eşin ve sana özel çünkü sizden başkasında para yok aile de.Adam ağzıyla da demiş zaten sen babasın kızkardeşine araba al erkek kardeşini evlendir diye.yerinde olsam ufak meblağ dahi yardım etmem hiç birine.O kadar saat onlar için mi çalışıyorum derim.Bide sen maaşı komple birikime atmakla da biraz hata yapıyorsun bebeğin olunca ye iç harca biraz.

Kkedi eski konularından da okuduğum kadarıyla kp ve kaynın sevilecek gibi değiller kusura bakma da.O ikisine özellikle çok dikkat et derim.Seni hesaba katmıyor sesin çıkmaz diye tanımış artık seni.Bi de para kimdeyse ihtiyacı olana aksın durumu eşin ve sana özel çünkü sizden başkasında para yok aile de.Adam ağzıyla da demiş zaten sen babasın kızkardeşine araba al erkek kardeşini evlendir diye.yerinde olsam ufak meblağ dahi yardım etmem hiç birine.O kadar saat onlar için mi çalışıyorum derim.Bide sen maaşı komple birikime atmakla da biraz hata yapıyorsun bebeğin olunca ye iç harca biraz.
Bu para meselelerinde öyleler gerçekten biraz sorunlu. Ama iyilikleri kendi ellerinde varsa verirler de. Yani kaynım bize yemek ısmarlar, kayınbabam bayramda çeyrek verdi bana gibisinden. Diğer konularda zaten çok iyiler, böyle olduklarından direkt bir kalp kırma köprüleri yakmak istemiyorum.
Ailede bir bizde bir görümcemde var. Hepimiz öğretmeniz. Yani ilerde yardımcı olabilecekse yine sadece görümcem yardımcı olabilir. Ama onun da kendi hesapları var kız da biriktiriyor bir şeyler yapmak istiyor. Ondan da istemek istemiyorum ben.
Biriktirme konusunda da bebiş için hep harcamalara başladık bu sıralar. Ondan kısmıyorum yine araştırıyorum tabii hangisi daha uygun olur diye ama onun için harcamalar yapıyorum.
Haklısın mesajında başkaları için değil kendim için biriktirmem lazım.

Bu para meselelerinde öyleler gerçekten biraz sorunlu. Ama iyilikleri kendi ellerinde varsa verirler de. Yani kaynım bize yemek ısmarlar, kayınbabam bayramda çeyrek verdi bana gibisinden. Diğer konularda zaten çok iyiler, böyle olduklarından direkt bir kalp kırma köprüleri yakmak istemiyorum.
Ailede bir bizde bir görümcemde var. Hepimiz öğretmeniz. Yani ilerde yardımcı olabilecekse yine sadece görümcem yardımcı olabilir. Ama onun da kendi hesapları var kız da biriktiriyor bir şeyler yapmak istiyor. Ondan da istemek istemiyorum ben.
Biriktirme konusunda da bebiş için hep harcamalara başladık bu sıralar. Ondan kısmıyorum yine araştırıyorum tabii hangisi daha uygun olur diye ama onun için harcamalar yapıyorum.
Haklısın mesajında başkaları için değil kendim için biriktirmem lazım.
Görümce de olsa araba alacak zaten kendine.Diğer örneklerin için de kaz gelecek yerden tavuk esirgenmez derler.Sen fazla iyiniyetli düşünüyorsun olsa verecekler diye.Onlar da böyle düşünmen için yemek vs ısmarlıyor ki sıra kendilerine geldiğinde itiraz edemeyesin diye

Görümce de olsa araba alacak zaten kendine.Diğer örneklerin için de kaz gelecek yerden tavuk esirgenmez derler.Sen fazla iyiniyetli düşünüyorsun olsa verecekler diye.Onlar da böyle düşünmen için yemek vs ısmarlıyor ki sıra kendilerine geldiğinde itiraz edemeyesin diye
Olabilir kimsenin içini bilemem ama kendi aile içlerindeki bağa göre öyle bir iyi niyet geliştirdim. Senin dediğin gibi de olabilir tabii ki Allah bilir
Olsa verme kısmı görümcem açısından doğru ama, daha önce verdiğinden biliyorum. Diğerlerini bilmiyorum öyle bir tecrübemiz olmadı.

Kayınailemi seviyorum, gerçekten de iyi insanlar. Bana karşı da çok iyiler kayınbaba olsun kayınvalide olsun görümce kayınlar. Hepsi çok iyiler hiçbirinde bir sinsilik görmedim. Ama bizde de bir borç meselesi var. Bizim eşimle bir miktar birikimimiz var, eşim araba modelini yükseltmek istiyor uzun zamandır. Görümcem de araba almak istiyor onun hiç arabası yok. Babası eşime "senin zaten araban var, bu kıza araba lazım, seneye kardeşin evlenecek sen araba yükseltmek istiyorsun. Büyük abi baba hükmündedir bir yerde ihtiyaç varken ona vermek lazım. Benim fikrim budur." Dedi. Eşim de pek oralı olmadı yine araba yükseltme mevzusuna sıcak baktığına dair bir şeyler söyledi babasına biraz güldü geçti gibi bir şey oldu.
Ben görümcemi severim, eşim evlenirken babasından yardım alamadı durumları yok diye. Görümcem eşime destek çıktı. Sonra biz görümceme borcumuzu ödedik. Sonra o ev eşyası alacaktı çok borçlandı biz onun yükünü hafiflettik derken arada paslaşmalar oluyor. Ben bunları normal görüyorum kimse kimsenin parasına çökmüyor gerçekten de ortada bir borç durumu dönüyor hibe değil. Ödeniyor yani. Araba konusunda da görümcemin eksiğine biraz el atmaya laf etmem ama kayınbabamın illa nerde eksik varsa ona verilmeli sözleri canımı sıktı. Yani bu durumda biz birikimimizi sürekli neden akıtmak zorunda kalalım? Neden sürekli başkalarına vermek için birikim yapalım? Tamam borç ismi ama yine de bu mantık benim hiç hoşuma gitmedi.
Sizden yardım almak istediğim nokta şu. Ben eşimi de ailesini de severim. Sevmediğim bir aile olsa herkesin bütçesi ayrıdır diye sert bir çıkış yapardım ama yapmadım. Bu sebepten dolayı arayı bozmak istemedim. Eşimin de vermeye gönlü yok. Ama ailesi biraz daha üstelerse eğer cayabilir. Eşimi de üzmeden kırmadan bu konu aramızda açılırsa nasıl bir yol izlemeliyim? O da mahçup oluyor bunun farkındayım. Kayınbabam maalesef sanki o para sadece eşimin gibi davranıyor ama ikimiz de çalışıyoruz. Bir maaşla geçinip bir maaşı birikime ayırıyoruz. Böyle sürekli hadi ona verelim hadi buna verelim mantığı olsun istemiyorum. Gerektiğinde borç verilir ama kayınbabamın diliyle imece usulü bir şey istemiyorum ben. Ben araya girmeden eşimin bunu yapabilmesi lazım. Laf geldi mi eşimle nasıl konuşmalıyım, nasıl bir tavrım olmalı?

Güncelleme: babası bunları konuşurken görümcem orda yoktu sadece azcık bi duydu. Şimdi birlikteyken babam ne diyordu diye sordu eşim de "arabayı değiştirme ganimeti öylece ona ver araba alsın diyor" dedi. Görümcem de "hee oldu. Araba almasan ev alırsın. Öyle bir şey olmaz" dedi. Zaten görümcemin hiç bu konuda eşimden bir isteği olmamıştı. Kayınbabam ortaya atıyor bu konuyu.
Burda yazdigin gibi gerçek duygularinla kibarca sevgiyle açıkla herşeyi.gorumcen zaten ev alırsınız demiş.esini ev konusunda ikna et.

Burda yazdigin gibi gerçek duygularinla kibarca sevgiyle açıkla herşeyi.gorumcen zaten ev alırsınız demiş.esini ev konusunda ikna et.
Halihazırda ev için yeterli para yok ama eşimi araba alma konusunda daha çok destekliyorum artık. Eşim de farkında. Elden para çıkacak ki istenmesin diyor

Herkes kendi imkanlarina göre yasamak zorunda. Araba icin param yoksa araba almam, ablamdan para vermesini de beklemem. Zaten görümcenin de öyle bir beklentisi yokmus. Baba bos konusmus biraz

Herkes kendi imkanlarina göre yasamak zorunda. Araba icin param yoksa araba almam, ablamdan para vermesini de beklemem. Zaten görümcenin de öyle bir beklentisi yokmus. Baba bos konusmus biraz
Baba tüm aile tek bir bütçe olsun istiyor resmen. Herkes çalışsın kimin ne eksiği var ödensin. Eee ben başkaları için mi çalışıyorum

Baba tüm aile tek bir bütçe olsun istiyor resmen. Herkes çalışsın kimin ne eksiği var ödensin. Eee ben başkaları için mi çalışıyorum

Öyle seylere hic girmeyin. Buna sahsen cok dikkat ederim: kimseden para almiyorum, acil bir durum yoksa da para vermiyorum. Cünkü ailedeki becerikli ve caliskan olan sizseniz o zaman sonuc olarak herkes size cullaniyor. Kalsin

kalp kırılmasından korktuğun için tavır sergileyemiyorsun
gerçek düşüncelerini söyleyemiyorsun
politik olacağım derken hiç beklemediğin anda her şey tepe taklak olmaz umarım bu kayınaile ile olan ilişkinde

madem aile içinde bi imece durumu var
o zaman daima ihtiyaç sahibi olan taraf siz olun :) ciddiyim ironi yapmıyorum
kimde varsa o versin kafasında olan insanlara böylesi müstehak
görümceden, kayından, kayınbabadan vs borç isteyen taraf siz olun
o zaman size ilişmezler
mesela kalkıp da ablan araba alacak biraz destek olun dendiği anda,
hadi ya ben de ondan borç isteyecektim, çok acil 50 bine ihtiyacım var ben ona aydan aya öderim diye düşündüm deyiverin

kalp kırılmasından korktuğun için tavır sergileyemiyorsun
gerçek düşüncelerini söyleyemiyorsun
politik olacağım derken hiç beklemediğin anda her şey tepe taklak olmaz umarım bu kayınaile ile olan ilişkinde

madem aile içinde bi imece durumu var
o zaman daima ihtiyaç sahibi olan taraf siz olun :) ciddiyim ironi yapmıyorum
kimde varsa o versin kafasında olan insanlara böylesi müstehak
görümceden, kayından, kayınbabadan vs borç isteyen taraf siz olun
o zaman size ilişmezler
mesela kalkıp da ablan araba alacak biraz destek olun dendiği anda,
hadi ya ben de ondan borç isteyecektim, çok acil 50 bine ihtiyacım var ben ona aydan aya öderim diye düşündüm deyiverin
Politik olma sebebim hem aram iyi hem eşim zaten vermek istemiyor. Dün konuştuk babam öyle konuşur biz he he der geçer kendi bildiğimizi yaparız ailede dedi. İmece usulü falan o tarz bir şeyin olmayacağının farkında. Ben de fikirlerimi söyledim eşime. Kendisi ilerde vermek isterse maaşımı ayırmak isteyeceğimi çünkü o kadar kendimi kısıyorsam bir şeylerden fedakarlık yapıyorsam başkalarına vermek için olmadığını söyledim. Eşim fikrimi biliyor yani. O da benle aynı fikirde olunca kayınaile ile durduk yere aram bozulmasın istedim. Eşime de aynı zamanda "ben normalde sevmediğim insan olsalar ya da senin vermeye gönlün olsa orda lafa girerim, ama hem aramız iyi hem zaten sen beni biliyorsun kendin de vermek istemiyorsun o yüzden laf etmedim diğer türlü ederdim" dedim.

X