Borçtan birikime 💪

Merhaba, geçtiğimiz günde biraz daha analiz yaptım. Toplam borcumu, ayrıntılı olarak cıkardım. Malesef bir hayli parçalanmışız.

* toplamda tüm krediler, kartlar, eksi hesaplar vb derken 365 bin tl borcumuz var
• elden de anneme 90 gr 24 ayar, 110 gr bilzek borcumuz var. Acelemiz yok anneme karsı ama malesef altının yükselişi ile cok zarardayım.
* kıs aylarında gelirimiz 8-10 bin civarında idi. Bu tutarın içerisinde kızıma zorunlu olarak harcamamız gereken aylık ort 2 bin civarı tutan medikal malzeme harcamamız var onları da toptan almaya gayret gösteriyorum. Gelirimiz 10 bin üzerine cıktığında stok yapıp kendimi rahatlatıyorum malum aldığımız malzemelerin neredeyse tamamı ithal ve inanılmaz artış gösteriyor.
* son 5 senedir elimden gidenler ise 400 gr 22 ayardüğün takılarım bilezik setler dahil, yine düğünde takılan ceyrek gram vb, kızımın mevlütünde takılanlar ile beraber yaklasık 25 ceyrek 40 gr kadar yok oldu.

* kızımın ameliyatında elden 40 bin nakit aldığımız bir akrabamız var durumu bir hayli iyi 1 kez toparlayıp götürdüm. şimdi değil daha sonra ödrsin dedi almadı, onun için ayrıca ödeme planı düşünüyorum malum nakit cok değer kaybetti.

* elimizde bir miktarını kredi ile karsıladğımız suv aracımız vardı şuanki değeri 800 bin tl olsa da gecen sene yarı ücretine satmış olduk bir darbede ordan yemişiz mevcut zamda. Onun devam eden 90 binlik kalan bir kredi borcu var ödeniyor.

. Bunların dısında gecen sene aracımızı satınca babamında işleri bozuldu ciddi nakite ihtiyacı var idi, yaklasık 100 bin lira civarı bize ödemesi olacak fakat aracını satıp ödeyecek yaz ortası hallederiz gibi duruyor o bizi birhayli rahatlatacak.

* ek olarak yine gecen sene çekiliş ile arac teslim edilen bir kuruma üye olmuştum, eğer erken cıkmaz ise de aralık ayında 80 bin oradan gelecek bu iki durumda biraz toparlayacağım sanırım.

*bu kadar elimdekilerin gitmesinin ve borçlanmamın sebebi kzıımın özel ve devlet dahil birçok ameliyatlar geçirmesi, önümüzde yine masraflı ve yorucu yollar devam ediyor ama en ağır olanını sanırım atlattık. Simdi toparlanma zamanı, sağlık olsun gerisi bir sekilde hallolur rabbim evlatla gele minik yavru ile düşmanımı bile sınamasın.

* bu süreçte babamın borsada parasından kar olursa onun kredisini ödüyorum geriye yine kar olursa sağolsun babacığımın isteği ile ben kendi ufak tefek borçlarımı ödüyorum eksi hesap taksiti vb ufak ama beni rahatlatıyor.

* insan kaleme dökünce ne kadar dağoıldığını daha iyi anlıyor umarım bir gün ben de artık borçsuzum diyebileceğim.

Tabi ki astrojurnal memnuniyet duyarım.
Kredi kartları başa bela. Bende ne kadar zararda olursam olayım, ödemelerim aksasa bile büyük market alışverisi dısındaki gıda vb alışverişlerimi nakite çevireceğim.

toplam 4 kartım var, ikisinin limiti yüksek. diğer ikisi pek yüksek limitli değil ama onlar da var diye hem harcamaya güveniyor insan hem de sonra öderken al takke ver külah ondan ona işler büyüyor.
az limitlileri kapatacağım. hatta birinin son 500 tl si kaldı.
özellikle elimde yüksek limitli kart olması işime geliyor çünkü evde benden başka kimsede kart yok.

toplam 4 kartım var, ikisinin limiti yüksek. diğer ikisi pek yüksek limitli değil ama onlar da var diye hem harcamaya güveniyor insan hem de sonra öderken al takke ver külah ondan ona işler büyüyor.
az limitlileri kapatacağım. hatta birinin son 500 tl si kaldı.
özellikle elimde yüksek limitli kart olması işime geliyor çünkü evde benden başka kimsede kart yok.
Haklısın taksitli veya acil ödemelerde yüksek limitli kartlar can kurtarıcı oluyor. Onları kapamaya benim de elim gitmiyor
Ben de küçük limitli kartların kapatılması gerektiğini düşünüyorum.
Benim de iki kredi kartım 2 eksi hesabım var.
Bir eksi hesabımın 1000 tl borcu kaldı kapatıp kıracağım daha sonra da daha az borcu olan kredi kartında sıra.

Maddi konular dışında da kendime kişisel gelişim, sade yaşam, kızıma daha kaliteli bilinçli hayat yaşatmak adına da bazı kararlar aldım.
İlk hedeflerimden biri günlük min 20 sayfa kitap okumak. Önceden bol bol kitap almışım kütphanemde 1 sene yetecek kitabım var masraf olmayacağı için sevinmekle birlikte her ay 1 pedagoji, 1 tarih, 1 ekonomi ile ilgili kitap bitirmeyi istiyorum.

Haklısın taksitli veya acil ödemelerde yüksek limitli kartlar can kurtarıcı oluyor. Onları kapamaya benim de elim gitmiyor
Ben de küçük limitli kartların kapatılması gerektiğini düşünüyorum.
Benim de iki kredi kartım 2 eksi hesabım var.
Bir eksi hesabımın 1000 tl borcu kaldı kapatıp kıracağım daha sonra da daha az borcu olan kredi kartında sıra.

allahtan 2 ay önce iş değiştirip tamamen evden çalışacağım bir düzene geçtim. bir yere gitmemiz gerekirse de firma karşılıyor.
ve şunu farkettim her gün arabayı çıkarmamak, sabahın köründe gittiğim işte mecburen poğaça-börek ile kahvaltı etmemek, e hadi bu öğlen starbucksa gidelim dememek beni ayda yaklaşık 1,5-2 bin civarı masraftan kurtardı.
öyle olunca küçük kartları kapamak da kolaylaştı.

allahtan 2 ay önce iş değiştirip tamamen evden çalışacağım bir düzene geçtim. bir yere gitmemiz gerekirse de firma karşılıyor.
ve şunu farkettim her gün arabayı çıkarmamak, sabahın köründe gittiğim işte mecburen poğaça-börek ile kahvaltı etmemek, e hadi bu öğlen starbucksa gidelim dememek beni ayda yaklaşık 1,5-2 bin civarı masraftan kurtardı.
öyle olunca küçük kartları kapamak da kolaylaştı.
O kadar haklısın ki senin için çok iyi olmuş. Sabah yemeden olmuyor öğle arası topluma uymamakla olmuyor 😟 Fırsatı değerlendirmek lazım petrolün arttığı su dönemde cok iyi denk gelmiş.

Yüksek limitli kredi kartımın ek kart halini eşim kullanıyordu hali ile ödemeleri ayrı oluyordu. Az miktarda olsa parçalandığı için zorluyor. Bugün itibari ile 300 tl lik son taksitini kapatıp kartı kırdım.
Geride 3 kredi kartı 4 eksi hesap kaldı.

Kartopu modeline göre biten 300 tl lik taksiti eksi hesap ödememe ekleyip kartopu modeline göre sırası gelen en küçük tutarlı borca ödeme yapmış olacağım

Bu ay zamlı maaşla birlikte 14 günlük maaş zammı farkı+ banka komisyonu ile birlikte elime geçen tutarla 1000 liralık eksi hesabımı kapatacağım.
Daha aracın ocak ayı vergisi ödenecek, kışlık lastik alınacak. Bunlar kredi kartından karsılanacak malesef

Ben ilk zamanlar o hatayı yaptım, zararına satış yaptım korktum malesef. Ama şuan sonuna kadar bekliyorum bazı hisseleri de al sat yapıp kar ile krediden para kalırsa temettü hisse alıyorum. Mesela suan sıfır maliyetle 60 adet ereğli var elimde sadece kardan aldığım.
Biz de yaptik o hatayi😒 dusuyor diye zararina sattik falan . İyi bir hisse ise her türlü toparlıyor.
Bazi hisseleri al sat yapiyorsunuz ya , borsa eğitimi aldiniz mi?

Biz de yaptik o hatayi😒 dusuyor diye zararina sattik falan . İyi bir hisse ise her türlü toparlıyor.
Bazi hisseleri al sat yapiyorsunuz ya , borsa eğitimi aldiniz mi?
Evet eger iyi bir şirket şse enimde sonunda toparlıyor dediğiniz gibi. Herhangi bir eğitimim yok kitap video vs öğrenmeye çalışıyorum işyerinde arkadaslarım faal sekilde yatırım yapıyorlar onlar var, telegram geuplarından bakıyorum. Genelde iyi ve bilimdik hisselere bakabiliyorum suan.

Konu çok güzelmiş

Bizim de en büyük kalem aylık 3000 liralık ev kredisi daha da 6.5 yılı var bitmesine

Onun dışında 2000 de oğlumun kreş

Yanı otomatik 5000 ile giriş yapıyoruz aya bir de kredi kartı ödüyorum toplam 7000 gidiyor maastan

Tek kredi kartım var limit 1300 tl (aslında 2000 ama bes artı prim iadeli hayat sigortasına gidiyor 700 tl civarında para 1300 kalıyor bana) bu ay bu 1300 ile benzin aldım (490 tl depo fulledim) mtv ödedim 280 civarı bir de sağlık harcamasi oldu 300 tl)

Onun dışında coinde biraz para var ama.cok değil.

Biraz da borsa da var ama kar çok az görünüyor anlık

Benim.hedefim ev kredisini kapatmak aylık 3bin ödemek istemiyorum artık

Elektrik faturası 259 geldi şu ana kadar ödediğim en yüksek mebla

Hep 160 180 arasında gelirdi

Diğer giderlerimiz
259 elektrik
95 tl internet
234 tl aidat
380 tl ısınma ve sıcak su geldi bu ay(bu yönetime odenen)
50 tl su (bu devlete odenen)

X