Damlaya damlaya göl, artıra artıra birikim olur:)

Günaydın hanımlar ben dün dediğim gibi 130 tl gram altın parasını kenara koydum kalan parayla idare edeceğim inşallah. Ben de çok güzel dantel örerim bi müşteri bulsam akşamları bende dantel örmek istiyorum ama bulamadım henüz. Ama önümüzdeki yaz örmeye başlayacağım ablamın çocukları var 2 tane erkek onlara çeyiz olur gelen gelinlerimiz beğenirler belki :-)

BİRTANEM eşimin kendi tarlası vardı bize sadece orayı sürdürüp cevizleri satın alıp dikmek düştü maliyet yere gööre değişir ceviz fidanı 25 tl falan iyi aşılı olanları 1 tarlasına 150 tane diğer tarlasına 30 tane dikti 30 tane dikilende su vardı sadece su saati takılıp sulama sistemi yaptı oda tahmini 1000 tl falan oldu + cevizler tabiki , 150 tanelik bakçesinde su yok işte onun için sondaj vurdurup sulama sistemi yapacak 13 binlik bir maliyeti var heralde + cevizler ama uzun vadeli bir yatırım tabiki ilk 5-6 sene boş o tarla daha sonra hasat vermeye başlayacak

Kaç dönüme 30
Kaç dönüme 150 fidan dikildi?
Bodur ağaç mı
Diktiğiniz ağaçlar büyüdüğünde , bir ağaç ortalama kaç kilo ceviz verirmiş ?

Çok sordum ama ben de yapsam mı diye düşündüm

deme öyle deme :)
bnde ev almayı cok istiyorum ama ceyiz hazırlıklarından frsat kalmıyo ki sürekli bi eksk cıkınca kenara parada koyamıyorum

Çeyizinizi az , öz alın
Kaliteli alın uzun yıllar kullanırsınız evliyken de ekstra masraf çıkmaz
Ben mesela hangi marka hangi üründe ünlüyse onları aldım. Örneğin çeliklerimi hisar , porselenlerimi kütahya , camlarımı paşabahçeden , küçük ev aletlerimi saklama kaplarımı tefalden aldım, maşaAllah 5 yıldır kullanıyorum hiç sıkıntı olmadı . Bazılarının bardakları çizik çizik olur benimkiler öyle değil çok şükür.

Önünüzde uzun zaman varmış , kaliteli markaların indirimlerini takip edip alın

Bir de Sade yaşam konusunu okumanızı tavsiye ediyorum

inşallah canım :)
ya bizde simdi onu konustk ailesiyle birlikte yaşayıp para biriktirelim istiyoda bn cok kararsızm

Ailesi nasıl bilmem ama eskilerin bir sözü var ev ev üstüne olmaz diye ben de öyle düşünüyorum
Geç olsun güç olmasın
Bnce ayrı oturun
3 günlük gelip geçici yalan dünya
Artırım yapayım derken ağzınızın tadını bozmayın
Az olsun sizin olsun
Azıcık aşım ağrısız başım misali

çok tutumluyum çok iyi ev idare ederim.iyi maas alan bayanlara bazen hayret ediyorum.yani ben olsam söyle yapardım.su kadar alır sunu öderdim .bir sürü senaryo hesap kitap yapıyorum.allah herkeze bir bütçe veriyor. geçim veriyor.kısmet

Zenginin malı .. Meselesi :KK53:

Ne kadar geliyorsa o kadar da gidiyor ama

Çok kazanınca insan , o kadar kazanıyorum bir tatili hak etmiyor muyum ya da loreal in reklamındaki gibi " ben buna değerim " diye düşünüp genelde kendsine kuaföre masaja giyim kuşama ya da lüks arabaya harcıyor

valla bu cektğim ikinc kredi ilki bitti cok sükür buda bi seklde biter yoksa düğün borcları yanında bide kredi ödemek zorunda kalcaz bize bişey kalmıck ev almk hayal olcak:eek:
idareli oldktn sonra asgari ücrette yetiyor herseye bn hem ceyiz yapıp hem aileme yardm ediyorm bana kalanda oluyor üstüne

O dediğiniz bekarken oluyor
Ya da bende öyle oldu
Çalışmazken ailemin verdiği harçlıklardan ciddi birikim yapmıştım hem de kendime istediğim gibi harcayarak.

Şimdi ise çalıştığım halde olmuyor gibi bir şey.
Yani kasıma kadar olmuyordu , kasımdan itibaren dikkat ediyorum
Bu tarz konuları okuyorum
Küçük yavrumu bırakıp işe gidiyorum hiç olmazsa gözle görülür bir şey olsun istiyorum
Kredim yok
Kredi kartım yok
Borcum yok elhamdulillah
Ama evlendiğim günden beri mutfak eşyası ev tekstil ürünleri dekorasyon malzemeleri vb gibi aklınıza gelebilecek ne kadar ev eşyası varsa varsa hiç almadım . Ailem çeyizde kaliteli ve çokca aldığı için.
Kıyafet masrafım da yok gibidir

Sadece zaruri ihtiyaç
Ama eşimin maaşını bir yetiremedim hala, hep benim maaştan da gidiyor ..

Nereden nasıl artırabilirim fikri olan yazsın lütfen

insalhh

tşk ederim.canım sagolun iyi dilekler için
işte bazı seyler tam vaktinde olucaktı cok zamansız oldu.kaybettiklerimiz bir ev ve arab parası kaybettik belki daha fazla.bu beni ço üzdü.çünkü benim kızım su an6 yasında kardes istiyor tam ilkokula başlayacagı dönem yanında olmam gereken dönemdi.yasım geçiyor ve ben yıllar sonra işe başladım 8 yıldır evdeydım simdi calısmak zoruma cok gitti.ve arkaya baktıgımızda gecen zaman ve hiçbir seyimiz yok.bizden nice kötü drumdaki etrafımdakilerin evi arabası varda bizim bir iğnemiz yok su haytta.çok kırgınım eşime bu yaptıgını asla unutamam bana cok koydu.ama bir anda silinip atılacak bir insan degildir.çok harika bir eş ve babadır.herkez sever sayar eşimi ama bu yaptıgını ummadıgım için cok kırgın su kalbim onaaaa

"bizden nice kötü drumdaki etrafımdakilerin evi arabası varda"

Yanlış anlamayın ama
Bu cümlenizi doğru bulmadım
Sonuçta herşey ev araba değil
Onların evi var belki huzuru yok belki sağlığı yok ya da belki ilerleyen zamanlarda sizin onlardan daha fazla malınız olacak
Onlarla değil kendinizle ilgilenin bence yoksa üzülürsünüz gereksiz yere

Ben de 5 yıllık evliyim
Bizim de evimiz yok
Boşa giden bir ton paramız oldu
çalıştığım halde, Kendime ya da eve harcamadığım halde , ortada para yok
Ben de üzüldüm ben de kafama taktım
Ama olan bana oldu
Bir de çalışmadığınoz halde
Ya bir de benim gibi çalışıp hiç bir şeyiniz olmasaydı ?

Madem eşiniz akıllanmış geçmişe sünger çekip geleceğe bakın

yoo özel degil beni kıran sey bizi bu hallere düşürmek.borc batagına düşmek(borsada kaybetmek).bizi ele muhtaç etmek.ben cok gururlu biriyim beni bu durumlara düşmek yıktı.evim mi arabamı kaybettim görmüş geçirmiş birinin bu hallere düşmesi cok acıdır

Madem öyle
Aileniz yardım etsin size
Çalışmayın , kardeş yapın .
Mesela ben ücretsiz izin kullandım
Ailem o zaman eşimin maaşı yetmez diye bize 500 tl verdi her ay
Ailem verince kp de utandı o da verdi aylık 500 tl.

kışlık soğan patates alırız cuvalla kurutmalık sebze yaparım erişte keseriz corbalık keseriz.dolaba buzluga mantı yapar atarız yaprak sarıp koyarım.recellerimi kendim yapar yediririm yavruma.kızımın doğum günü pastasını hiçbir zaman hazır almadım kendim yaparım.40 kişi köyde evimiz büyük parti verdim yas pastasını ben yaptım butik pasta.ve börek kurabiyeler hazırladım .geçen seneler böyle kutladık bu senede evde burada sehirde yapacagm.arkadaslarıyla.bakalım .
işte böyle kızlar ben böyle böyle idare ederim.kendime üst baş fazla almam az temiz alır kombin yaparım canta tutkum yok.ayakkabı sevdam yok.kaşımı kendim alırım bıyıgımı.saçımı evde boyarım.işte böyle fedakarım.bayramda maasımın yarısını kızıma ve esime kıyafet alarak geçirdim kendime bir pantolon aldım.sadece.aman bende böyleyim işte

Ben de böyleyim
Ama benim gözlemim ; becerikli ve bilgili hanımlarin kıymeti bilinmiyor
O yüzden ya beceriksiz olmak ya da becerikli olup da olduğunu belli etmemek gerekiyor
Çirkin şansı misali ..
Ben bunu yeni anladım ne yazık ki benden geçti o yüzden
Bir de böyle olan hanımların eşleri parayı kendilerine harcamayı bir hak olarak görüyor e ne de olsa bayan evde her işi çok az maliyetle hallediyor kendine masrafı da yok
Ama tam tersi kendine çok harcayan eve aksesüar ıvır zıvır alıp bir ton para harcayan kadınların kocaları onların kredi kartı parasını yetiştirme telaşındayken kendilerine para harcamaya fırsat bile bulamıyor

Ben ilk defa bu bayram şöyle yaptım
Eşimin maaşından 200 tl eşime verdim dedim ki bunu oğlumuza bayram harçlığı olarak ver , 200 de ben oğluma vermek için aldım , 200 de kendim için aldım , bunu da bana bayram harçlığı olarak ver dedim 5 yıldır bir şey görmedim ne bayramlarda ne evlilik yıl dönümlerinde . O an gözleri pörtledi , ee maaşının yarısı gitmiş oldu neredeyse . 1 aydır söyleniyor ama olsun vermiyorsa madem ben de böyle yaptım
Bu kurbana zor gibi ama ondan sonraki bayramlarda nasip olursa böyle yapmayı düşünüyorum

Bekarken evli olan bir arkadaşım evlilik yıl dönümlerinde tanıdıkları kuyumcuya giderek kendi beğendiği bir şeyi aldığını ücretini sonra eşinin ödediğini söylemişti , benim de çok tuhafıma gitmişti
Gidip o kendisi hediye almıyorsa ben onun adına hediye nasıl alırım diye . Arkadaş da ooo onun almasını beklersen çok beklersin demişti . Aynen öyle 5 yıldır bekliyorum gelen bir şey yok . Almayan o utansın .
Evlenecek arkadaşlar ilk bayram ve evlilik yıl dönümünüzde bir şey gelmezse bence bu taktiği deneyin
Ben yapmadığıma pişmanım

cok sagolun iyi dilekler için .inanın annemde böyleydi fedakardı bizide kendi gibi yaptı.kızımın bişeyi eksik olmasın mutlu olsunda ben dahada mutlu olurum arabayıda kendim için değil inanın onun için istiyorum yavrum rahat gitsin gelsin.ben zaten işe servisle gidip geliyorm.bir hafta sonu binersem

Az önce genel bir gözlemimi yazdım o yüzden soruyorum , annenizin kıymeti bilindi mi babanız tarafından ?

ben asla acil misafirimde gelse hemen evde kek yaparım param varsa dahi almam dısardan hepsi uyduruk en iyi yer bile bazen savsaklar pastane falan.hemen yumusacık kek yaparım o an ne malzemem varsa yoksa bir kosu alırım eksiğimi erinmem temiz temiz yapıp agırlarım misafirimi.benim ilği alanım pasta işleri hamur işi.ablamda ailece var bizde.dolba cok yaptımsa atarım yoksa taze pişirmeyi severim bu tür seyleri.her aciliyete uyacak tarifim mutlaka vardır.kek ve yaş pastalarım meshurdur

Kolay pratik leziz tariflerinizi paylaşırsanoz seviniriz :hamarat:

Biz böyle mutluyuz. Evime çok gereksiz şey de almam. Ayyy ne güzelmiş diyerek dekorasyon ürünleri ile doldurmam. Evime bi tablo istiyordum. Çok pahalı geldiler. Netten sevdiğim bi foto buldum çıktısını aldık istediğim boyutta. Bi de çerçeve yaptırdık. Al sana tablo.
Eşim bi gezi bloğu açmamı öneriyor.
Canım biz de çok ekonomik tatil yapıyoruz. Çok harcamıyoruz tatilde. Ailecek alıştık artık bu düzene

Ekonomik tatilin püf noktaları neler ?
Tatili nasıl ekonomikleştiriyorsunuz ?
Biz bir haftalık yaz tatilini 5 binden aşağı yapamıyoruz :işsiz:

Günaydın kızlar bugün ki harcamalarınız neler? Bugün 15 günde bir gelen yardımcı bayanım var evde temizlik için 60 tl veriyorum. Birde pazar işim var bakalım onu da halledersem bu hafta çok harcamam olmaz. Aslında 5000 tl biriktirdim ama o kızımın kreş parası eylülde okula vereceğim o yüzden hiç dokunmak istemiyorum. Şimdi ilk hedefim kurban parası kredi kartım 5500 lira kaldı onu da aralığa kadar sıfırlıyorum 3700 lira vergi dairesine borcumuz var onu kapatacağım arabanın 2. Vergisi car 500 lira annemin kurban parasını biriktireceğim başka bir borcum yok Allaha şükür toplamda 13.500 gibi bir paraya ihtiyacım car okul parası hazır çünkü onuda bu 5 ay içindebirireceğim inşallah sıbrasında da asla savurganlık yapmayıp geleceğiniz için birikim yapacağım. Allahım herkese hayırlı bol kazançlar nasip etsin:)

Yardımcı saat kaçtan kaça kadar duruyor ve neler yaptırıyorsunuz genelde
60 iyiymiş , ben arada alıyorum 4-5 saat kadar duruyor evi süpürüp siliyor onun dışında dönüşümlü ya 2 odanın küçük camını siliyor ya salonun camını siliyor ya da banyoyla tuvaleti yıkıyor 80 tl veriyorum

Bir yere gideceksem mutlaka nereleri gezmeliyim, nerede ne yenir, nerden ne fiyata alınır. Mutlaka önce araştırır ve telefona not ederim. Gittigim dede gerçekten bu bilgiyi aldığım kişi için bol bol dua ederim :)

Bu tarz kaydettiğiniz bilgileri paylaşır mısınız
( onları kaydedene kadar baya bir araştırma yapmışsınızdır çünkü , ben de hazıra konayım )

bugün evde yardımcı abla var. ben 15 günde bir almayı düşünüyordum, eşim haftada alalım, biz de birbirimize zaman ayırırız dedi. doğrusu işime geldi. zaten iki kişinin kirinden, pisinden nolacak. eşim de ben de düzenliyiz, dağınığımız olmuyor. yarım gün gelecek, işleri de kendine göre düzene koyacak. haftalık ütünü de yaparım dedi. zaten anneme gelen bir abla, birbirimize yıllardır alışığız. 55 TL'dan ayda 220 TL bir bütçe ayırmış oluyoruz.

bu akşam markete uğramayı düşünüyorum. yoğurt, süt, yumurta, türk kahvesi, kahvaltılık ve tereyağı alırım. allah dar gelirlilerin yardımcısı olsun.

55 tl çok iyiymiş
Öyle biri olsa ben de bu düzende alırdım
Birbirinize ayıracağınız güzel günleriniz olsun

Ekonomik tatilin püf noktaları neler ?
Tatili nasıl ekonomikleştiriyorsunuz ?
Biz bir haftalık yaz tatilini 5 binden aşağı yapamıyoruz :işsiz:
Neeeee:KK57::KK57: 5 bin mi
Ne yaptınız ya
Eğer herşey dahil Bi otele girmeyeceksek ki zaten pek sevmiyoruz. Sırf oğluşun hatrı olsun diye 1-2 gecelik Bi tatil ayarlıyoruz ama o devasa otellerde
Tatil anlayışı önemli bence.
Bizim tatilden beklentimiz gezmek, yeni yerler görmek, denize girmek.
ReSrvasyon yaparken genelde daire kiralamaya çalışıyoruz. Dolayısıyla hem kahvaltımızı hem de akşam yemeğimizi dairemizde yapabiliyoruz. Gittiğimiz yerde markete gidip zeytin peynir domates filan alıp kahvaltıyı dairede yapıyoruz. Her akşam olmasa da bazen de makarna yapıyoruz. BaZı akşamlarda restaurantta yiyoruz.
Tatilden beklenti önemli. Biz daha çok yer görelim modundayız. Yeme işini de karnımız doysun da Nasıl doyarsa doysun şeklinde ayarlıyoruz.
Ama Bi restauranta girip içkili filan Bi masa ayarlasak dünyanın parası gider.
Geçen yıl arkadaşlarımızla tatile çıktık. Biz normalde marketsen içeceğimizi alır sahilde içeriz.
Kuruyemişimizi yeriz. Onlarla her akşam sahildeki barlara oturduk. Her akşam nerdeyse 50-60 TL hesap ödedik.
Nerede ne yenir, ne ucuzdur mutlaka araştırtıyorum. Bir de alışveriş yapmıyorum pek. Aman hatıra aman güzelmiş diye doldurmuyorum herşeyi
Benim yazdıklarımı ters bulanlar olabilir aman tatilde harcamayacağım da ne Zaman harcayacağım diye.
Biz bu şekilde yılda Bi kere yurtdışına çıkıyoruz mutlaka.
1-2 kere de yurtiçinde tatil yapıyoruz.

Yardımcı saat kaçtan kaça kadar duruyor ve neler yaptırıyorsunuz genelde
60 iyiymiş , ben arada alıyorum 4-5 saat kadar duruyor evi süpürüp siliyor onun dışında dönüşümlü ya 2 odanın küçük camını siliyor ya salonun camını siliyor ya da banyoyla tuvaleti yıkıyor 80 tl veriyorum
Sabah 8 de geliyor akşam işi kaçta biterse o saatte gidiyor. Camları halıları koltukları siliyor dolapların dışını siliyor evi süpürüp silip toz alıyor banyo tuvalet balkonları yıkıyor. Ben ona yardımcı artı misafirim gözüyle bakıyorum beraber kahvaltımızı öğle yemeğimizi yeriz ikindi çayı içer sohbet ederiz bu yüzden hep 7 yi 8i biterçık adı çoğu zaman işi biter sohbete kalır akşamları ordan burdan laflar kafa dağıtırız ondan sanırım diğer gittiği yerlere 70,80 90 vs gidiyorbir bana 60 a geliyor:)

X