Boş Gebelik (Anembriyonik Gebelik)

Fahriye

Guru
Kayıtlı Üye
15 Mart 2007
285
23
Boş Gebelik
(Anembriyonik Gebelik)

Boş gebelik nedir ,nasıl anlaşılır?

Halk arasında su gebeliği olarak bilinmektedir.Ultrasonografide embriyo ve kalp atımlarının görülmesi gereken gebelik haftasında kesenin boş olarak izlenmesi ile tanı konur.
Boş gebelik ile yanlış bilinen son adet tarihi yada yumurtlama zamanı gecikmiş olan kadınlardaki çok erken gebeliği ayırt etmek çok önemlidir.Eğer ultrasonda yolk sac görülür ise büyük bir ihtimalle bu erken bir gebeliktir.Yolk sac kesesinin varlığı boş gebelik olmadığının en önemli kanıtıdır.
Gebelik kesesinin boş olduğu düşünüldüğünde kesin tanı için gerekli görülürse 1-2 hafta ara ile ultrasonografi takibi yapmak gerekebilir.

bosgebelikrb7.png

Boş gebeliğin ultrasonografik görüntüsü

Belirtileri nedir?

Klinik olarak gebelik belirtilerinin hepsi görülebilir.Bazen kahverengi akıntı oluşur bazen de belirti vermez.Tanı ultrasonografide kesenin içinde embriyoyu görememek ile konur.Boş gebelik erken gebelik kayıplarının yarısından fazlasının nedenidir.

Tedavisi nasıl yapılır,sebepleri nedir?

Tedavide kürtaj ile gebelik sonlandırılır.Başka bir tedavi seçeneği yoktur.
Boş gebelik kromozomal problemlerden kaynaklanır.Anne yada babada genetik problem yoksa kalıtsal özellik taşımaz.Sadece o gebeliği oluşturan yumurta hücresi veya sperm hücresinde kalite düşüklüğü veya anomali söz konusudur.Bu nedenle embriyo gelişemez. Sperm kalite bozukluğunun "boş gebelik- blighted ovum" oluşumunda önemli rol oynadığı sanılmaktadır.
Tekrarlama eğilimi yoktur. Bir sonraki gebelik muhtemelen normal gelişecektir.

Op. Dr. Nevra TOPALISMAILOGLU

iste ben bundan cok korkuyorum aranizda boyle gorunup sonra bebegini gorebilen oldumu???????????

evet ben ilk gebeliğimde boş gebe olduğumu öğrenmiştim. ve allahın izniyle şuanda 3 aylık hamileğim herşey yolunda. korkmaya gerek yok. allah istedikten sonra alır da verirde....

gulsah gebeliginin sona ermesinden ne kadar sure sonra yeniden hamile kaldin????

merhaba arkadaşlar. doktorum boş gebe olmamdan şüphe ediyor. 6 aralıktaki beta hcg 1137 bugünkü ise 3846 çıktı.daha doktora göstermedim.bu sonuç iyiyemi işaret kötüye mi. 1 hafta sonra da embriyo görünmezse kürtaj olacağım.su kesesi ve yolk kesesi göründü. bu yolk kesesi görününce bebekolma ihtimali artıyormuş. dün akşamda biraz kanamam var siyah renkte.arkadaşlar bilgilerinizi benimle paylaşırsanız sevinirim.

merhaba arkadaşlar. doktorum boş gebe olmamdan şüphe ediyor. 6 aralıktaki beta hcg 1137 bugünkü ise 3846 çıktı.daha doktora göstermedim.bu sonuç iyiyemi işaret kötüye mi. 1 hafta sonra da embriyo görünmezse kürtaj olacağım.su kesesi ve yolk kesesi göründü. bu yolk kesesi görününce bebekolma ihtimali artıyormuş. dün akşamda biraz kanamam var siyah renkte.arkadaşlar bilgilerinizi benimle paylaşırsanız sevinirim.

babilo bak jinekoloji ye bi topic açtım oraya gel.eynı durumdayız arkadaşım

X