Boşanma davası için neler yapmam lazım yardımcı olabilir misiniz

yani ben adliyede çalışıyorum daha ne kadar bilmem gerekiyor bilemedim. dediğiniz gibi insanlara cahil demek çok kolay. ne deseydik anlaşmalı boşanacak birine? ille avukat tut mu? o zaman bu kadın sonra tutup demez mi yahu beş dakikalık iş için atıyorum 50 bin tl para verdim, sizde hic vicdan yok mu diye? ben yine diyorum hep diyeceğim anlaşmalı bosanmada avukat şart değil değil değil. hangi davada olursa olsun avukat şart değil. ha siz müsait değilsinizdir duruşmalara katılamayacak durumdasinizdir elbette tutulur ama ayeti kerime değil ki bu avukat tutma mevzusu. bunun için insanlara cahil demek
Hakim veya avukat değilseniz bilemezsiniz. Örneğin protokole dümdüz şu günlerde görüşülecek nafaka istenmeyecek vs yazıldı ama protokol hükümleri, hükümde de eda hükmü biçiminde yer alıyor mu yoksa eda içermeden düz hüküm mahiyetinde mi ?Bu çok şey değiştirir. Veya çocuk için bir nafakaya karar verildi bu protokolün ilamı onaylama hükmünde mi ilamlı icra hükmünde mi olacak ? Yani yarın öbür gün ters bir şey olursa ne şekilde icraya konulacak ? Bunu engellemek için yapılması gerekenlerle ilgili öneriniz nedir ?
Boşanma davalarından sonraki 5-6 yıllık süreçte çıkan pürüzler en çok burada kopuyor da. Boşanma oluyor mu oluyor. Sonrasını nasıl garantiye alacaksınız ?

Son düzenleme:
Tüm cevaplar için çok teşekkür ediyorum. Ağzınıza sağlık. Avukat sonrasında muallakta bir durum olmaması için lazım anladığım. Benim için herşey net de eşim olacak adiye güvenemiyorum. @izmirlikatip in dediği gibi hızlıca olacaksa boşa avukata para vermeye gerek olur mu diye düşünmüştüm ama karşımdakine güvenmediğim için yine de bi avukat tutup ilerlemek en mantıklısı o zaman çok teşekkür ederim herkese cevapları için
Hukuki konularda avukata verilen hiçbir para boşuna değildir.

Bence de internetten şablon protokol hazırlayıp boşanmayın. Para kaybetmek istememeyi anlayabiliyorum fakat sonrasında geri dönüşü olan fakat çok daha mali kayıp ve zaman alacak olan ya da hiç geri dönüşü olmayan hususlarla uğraşmak istemiyorsanız avukat tutmalısınız.

"Alt tarafı protokol hazırlayacak, duruşmada olmayacak, zaten zorunlu değil" diyenler için yakın çevresinden bunu bizzat deneyimlemiş insanlar olan biri olarak yazdım. Avukat değilim, ailemde de yok.
Olay 5 dklik iş bakış açısına diyebileceğim bir şey yok, o 5 dk için sonrasında 3 yıl uğraşmak zorunda kalmazsınız umarım.

Kira satış vs konularında da aynısını düşünüyorum. Toplumca ödümüz kopuyor bilgi danışmamak için, her şeye paramız var fakat "önlem olarak" hukuki danışmanlık algımız yok. İmza attığınız her şeyde haklarınızı, şartlarınızı ve yükümlülüklerinizi bilmek zorundasınız.

Neyse, buradaki herhangi bir kadın, bir avukata gittiğinde benim cebime para girmeyecek, ben sadece uyarmak istedim.

Esinizle once kendi aranizda sözlü anlasin. Anlasmali bosanmanin ilk asamasi anlaşmak.
Velayet, mal paylasimi, nafaka konusunda atiyorum siz 5000 nafaka istersiniz, esiniz tamam der. Bunlari bir yere not alin.
Sonrasında ise avukata gidip biz bu konularda anlaştık, cocugun menfaatini gözeterek dilekçemizi olusturur musunuz diyeceksiniz.

Sakın arzuhalciye yazdirmayin. 11 aylik bebegin gorus gunleri bile farkli oluyor, yatili alamiyor baba.

Hanımlar bileniniz yardımcı olabilir mi kocam olacak adinin telefonunda mesajlar yakaladım önceki konumda var. Beynim pelte oldu internetten araştırsam da okuduğumu anlamıyorum. Şimdi anlaşmalı boşanmada yine de avukat tutmak lazım mı ne yapmalıyım kendimiz adliyeye gidip halledebiliyor muyuz yoksa direkt bi avukata vekalet mi vermem gerekiyor bilen yol gösterebilir mi?
Bir de 11 aylık bebeğim var emiyor alamaz demi anlaşmalı çekişmeli ne olursa? Ben nafaka vs düşünmediğimden ekran görüntüsü falan hiç bişey almadım mahkemeye sunayım da kusurunu göstereyim diye o anın sıcağıyla düşünmedim. Şartlar olarak benim maaşım daha yüksek, suçlayabileceği bi ahlaksızlık yanlışım yok. Sırf inat edip çocuğumu almaya çalışmaya çıkabilir boşanmayayım diye.
Az önce mesajlaştık sadece yazıştığım insanlar anonimdi vs diye yazdıkları var hani yazıştığını kabullenmiş olarak bunu sunabilirim bir tek
Bilen nolur bi akıl verebilir mi
Neden ekran görüntüsü almadın ki. Keşke alsaydın ne olur ne olmaz ispatınız olurdu. Anlaşmalı istiyorsan eğer avukata gerek yok zaten. Bebeği de alamaz. Zaten anladığım kadarıyla çalışıyorsunuz da. Ama yinede hakkınızı alın ondan cocugunuzun hakkını yedirmeyin.

Neden ekran görüntüsü almadın ki. Keşke alsaydın ne olur ne olmaz ispatınız olurdu. Anlaşmalı istiyorsan eğer avukata gerek yok zaten. Bebeği de alamaz. Zaten anladığım kadarıyla çalışıyorsunuz da. Ama yinede hakkınızı alın ondan cocugunuzun hakkını yedirmeyin.
O şokla ne yapacağımı bilemedim ki. İlk gördüm mesajları bıraktım telefonu direkt geri. İnsan donuyormuş. Beynim dondu sonra tekrar alma fırsatım oldu dedim ben bunun telegramını kendi telefonumdan açayım takip edeyim. Açtım da ama bildirim gidince çıkış yapıp direkt telefonunu sıfırladı.
O an hiç düşünmedim kanıt olsun diye.Mutlu yuvam var sanıyordum insan öyle anda düşünemiyormuş onu gördüm.

Anlaşmalı da olsa mutlaka avukatla ilerleyin. Avukatlar o kadar detaylı ve vurgulu düşünüyor ki, hangi cümlesinden dava kazanacağınızı tahmin edemiyorsunuz.
Çok yakın arkadaşım, karşı tarafın tanıklarından birinin ağzından kaçırdığı bir noktayı avukatının yakalayıp üstüne gitmesiyle davasını kazandı. Hakim bunu gözardı etmedi.
Hak kaybı istemiyorsanız avukat şart.

O şokla ne yapacağımı bilemedim ki. İlk gördüm mesajları bıraktım telefonu direkt geri. İnsan donuyormuş. Beynim dondu sonra tekrar alma fırsatım oldu dedim ben bunun telegramını kendi telefonumdan açayım takip edeyim. Açtım da ama bildirim gidince çıkış yapıp direkt telefonunu sıfırladı.
O an hiç düşünmedim kanıt olsun diye.Mutlu yuvam var sanıyordum insan öyle anda düşünemiyormuş onu gördüm.
Eğer gerçekten yolunuza bakmak istiyorsanız o zaman her şeyi arkanızda bırakın bosanin öyle insanlardan hayır gelmez ne hali varsa görsün. Senin ve bebeğinin kıymetini bilmiyorsa kendisi düşünsün. Geliriniz de varsa eğer hem kendinize hem çocuğunuza bakarsınız. Lütfen böyle insanlar yüzünden hayatınızı mahvetmeyin. Gerçekten ben anlam veremiyorum bir insan bir insanın neden gururuyla oynar sevmiyorsan yapamiyorum bosanalim de gitsin be adam. Bazı şeyler affedilmez.

Eğer gerçekten yolunuza bakmak istiyorsanız o zaman her şeyi arkanızda bırakın bosanin öyle insanlardan hayır gelmez ne hali varsa görsün. Senin ve bebeğinin kıymetini bilmiyorsa kendisi düşünsün. Geliriniz de varsa eğer hem kendinize hem çocuğunuza bakarsınız. Lütfen böyle insanlar yüzünden hayatınızı mahvetmeyin. Gerçekten ben anlam veremiyorum bir insan bir insanın neden gururuyla oynar sevmiyorsan yapamiyorum bosanalim de gitsin be adam. Bazı şeyler affedilmez.
İlk 2 gün çok kararlıydım bugünse aşırı üzgündüm. Çocuğuma üzüldüm giden zamanıma üzüldüm yeni hayata nasıl adapte olacağım diye korktum. Önceden burada konuları okuyunca insanlar nasıl affedebilir ya diyordum böyle oluyormuş.
Ama yorumunuzu iyi ki okudum. Affetmek kendime yapacağım saygısızlık olur gurursuzluk olur. O bize acımazken bende ona acımayacağım.
Çok teşekkür ediyorum ❤️

İlk 2 gün çok kararlıydım bugünse aşırı üzgündüm. Çocuğuma üzüldüm giden zamanıma üzüldüm yeni hayata nasıl adapte olacağım diye korktum. Önceden burada konuları okuyunca insanlar nasıl affedebilir ya diyordum böyle oluyormuş.
Ama yorumunuzu iyi ki okudum. Affetmek kendime yapacağım saygısızlık olur gurursuzluk olur. O bize acımazken bende ona acımayacağım.
Çok teşekkür ediyorum ❤️
Acele karar vermek zorunda değilsiniz ki zaten. Kendinizi bu hafta mutlaka karar vermeliyim şeklinde şartlamayın.

X