* Bozuk kalp pili *

berlin8982

🌸
Kayıtlı Üye
3 Temmuz 2018
4.043
17.689
Sevgili arkadaşlar hepinize iyi akşamlar diliyorum.
Umarım hayatınızda herşey yolundadır. Ben bu aralar ‘herşeyin üst üste geldiği ‘ dönemden geçiyorum. Dilerim güzel günler hepimiz ve benim içinde yakındır 🙏🏻
Konumu okuyan, bilgi sahibi olan ya da bilgi sahibi olmayıp fikrini paylaşan herkese şimdiden çok teşekkür ederim.☘️

Annem 62 yaşında, 15 senedir şeker hastası, şekere ve MDS (Kemik iliğinin kan üretmemesi, olan kanı yok etmesine bağlı Anemi ) hastalığına bağlı olarakta 3 senedir kalp yetmezliği hastalığı ile mücadele eden bir kadın.
Şeker ve kalp yetmezliğine bağlı ise , böbrek -karaciğer yetmezliği gelişti şu anda her ikisi de %40’larda çalışıyor. Çeşitli hastalıklar birleşince haliyle vücut normalden daha fazla yıprandı. Doktorların yaptığı açıklama; normal şartlarda bu böbrek, karaciğer veya %30 çalışan bir kalp bu yaşta bir hastanın kendini idare etmesi için yeterli fakat bunların hepsi aynı anda olunca durum biraz farklılaşıyor.
Kalbe fazla yüklenildiği, kalbin yükünü hafifletmek için ve kalp krizi geçirme olasılığı çok yüksek görüldüğü gerekçesi ile anneme 17 Ocak 2020’de kalp pili takıldı. Annem Türkiye’de yaşıyor ben ise Almanya’da. 23 Ocak’ta Türkiye’ye gittim annemi ziyarete ve gittiğim gün annemin kalp pilinden ambulans sesine benzer bir ses geldi (tarihleri , takılması ve bu sesin gelmesinin arasında çok uzun zaman olmadığını belirtmek için yazıyorum) biz daha önceden hiç kalp pili taşıyan birini tanımadığımız için panik olduk ve bu pili takan doktor ile iletişime geçtik. Doktor korkmamamız gerektiğini vücudun ödem topladığını onun için uyarı verdiğini söyledi. Kalp yetmezliği hastalığında vücudun ödem toplaması zaten çok belirgin bir özellik olduğu için üzerinde çok durmadık. Bu süreçte annem çok kez hastaneye ödem toplama - buna bağlı nefes alamama şikayeti ile hastaneye yattı. Kalp pili her gün en az 3-4 kere ötmeye devam etti.
Yazın bu durum benim içime yine sinmediği için tekrar doktoru ile irtibata geçtik ve yine aynı cevabı aldık.
Ekim ayı itibari ile de anneciğim, toparlanması gerekirken gitgide kötü olduğu için yanıma aldım temelli.
Tedavisine ve hayatına benim yanımda burda devam edecek. Geldiği zamana göre şükürler olsun daha iyi durumu🙏🏻 🧿
Burada baştan aşağı sürekli kontrollere götürüyorum.
Takılan kalp pilinin markasının sitesini günlerce kurcaladım ve bir bölüm buldum.
Çeşitli sesler yüklemişler, şöyle öterse bu anlama geliyor, böyle öterse şu demek diye. Annemin kalp pilinden gelen sesin karşılığında ise bir arıza olduğu yazıyor. Bu durum hiç içime sinmediği için özellikle kalp pili kontrol edilen kardiyoloğa götürdüm gereken kontroller yapıldı, bizi başka yere sevk ettiler emin olmak için ve bu hafta öğrendik ki annemin kalp pili bozuk.
Başından beri.

Kendimi çok suçluyorum ben neden daha önceden aklıma gelip bu firmanın sitesini araştırmadım diye.
Ama doktoruna güvendim, nerden bilebilirdim böyle olacağını 😢

Moralim inanılmaz derecede bozuk.
Çok korkuyorum çünkü kalp pilinin bozuk olması annemin tekrar narkoz alıp, tekrar ameliyat olması gerek ki bu durum annem için normal bir hastaya göre çok riskli bir durum.
Bir yandan seviniyorum umudum var, diyorum ki ‘kalp pili bozuk olduğu için annem bir türlü iyileşemedi, belki kendini çabuk toparlar.’
Fakat bunu takan hastaneye daha doğrusu doktora çok öfkeliyim bu ötme durumu basbayağı ‘bozuk’ olduğunu söylemesine rağmen bizi 1 sene boyunca oyaladığı için.

Bu aşamada annem kalp krizi geçirebilirdi (ki hala olabilir) kalbi dayanmayabilir, durabilirdi.
Madem bu kadar riskli bir hasta nasıl bu kadar büyük bir hata yapabilirler?!
Her gece annemin nefesini dinlemekten, eve her döndüğümde kapıdan seslenip sesini duyduktan sonra eve girmekten psikolojik olarak çok yoruldum.

Eşim burada Avukat ve bu durumu kesinlikle dava etmemiz gerektiğini savunuyor. Hastaneye ödenen para hiç umrumuzda değil sadece defalarca söylemiş olmamıza rağmen nasıl bu durumu gözardı ederler bu hata insan hayatıma mal olabilecek bir hata. Elbette kimin ne kadar ömrü var bu Allah’ın bileceği bir şey fakat tıp ve öngörü diye de bir şey var sonuçta.
bir yandan eşimi destekliyorum bir yandan da Türkiye’de bazen haklı iken haksız duruma düşme durumları olduğunu görüyorum duyuyorum televizyonlardan.
Açıkçası haklıyken , suçlu olmaktan korkuyorum.
Köklü ve bilindik bir özel hastane. Dava ettik diyelim ya doktor ‘ben bozuk olduğunu söyledim onlar değiştirmediler’ derse bunu nasıl ispat ederim?
Dava etmeli miyiz, şansımız var mı yoksa şimdi dediğim gibi Allah cezanızı versin diyip yoluma mı bakmalıyım ?

Allah tüm hastalara, içinde benim anneciğime de sağlık nasip etsin ❤️

çok uzun yazmışım özür dilerim 😑

WOMAN WOMAN

geçmiş olsun öncelikle,annenizin şu an daha iyi olmasına sevindim :)

siz Türkiye'deki doktora sesi bizzat dinlettiniz yoksa bir ses mi çıkıyor dediniz?

dinletmediyseniz eğer o da o sitede gördüğünüz başka seslerle karıştırmış olabilir belki?
En son aradığımda (Ekim), sesi dinlettim, bana yine ‘bozuk’ demedi. ‘Bozuk olduğu anlamına gelmez keşke enerjinizi internette bunları araştırmak için kullanacağınıza bu firma ile iletişime geçseydiniz’ şeklinde cevap verdi.
Ama maalesef annemin telefonunu kızım kırdığı için yeni telefon aldık, bu whataspp ses kaydı gitti.

En son aradığımda (Ekim), sesi dinlettim, bana yine ‘bozuk’ demedi. ‘Bozuk olduğu anlamına gelmez keşke enerjinizi internette bunları araştırmak için kullanacağınıza bu firma ile iletişime geçseydiniz’ şeklinde cevap verdi.
Ama maalesef annemin telefonunu kızım kırdığı için yeni telefon aldık, bu whataspp ses kaydı gitti.
hmm,kötü olmuş... :KK43:

yani işin hukuki boyutunu bilemiyorum. size kalp pilinin sesiyle ilgili bilgi vermek zorunda mı, seslere dair bilgisi olmak zorunda mı doktor yasal olarak,yoksa sizin muhatabınız doğrudan firma mıdır,bence onu öğrenin önce :)

duruma göre hareket edin sonra :)

Çok geçmiş olsun.
pilin bozuk olup olmadığının kontrolü önceden yapılması gereken bir şey değil mi?
eh takalım bozuksa şansına mı oluyor bu durum. üretici firmaya dava açabilirsiniz . hastane bu kontrolü yapmak zorunda mı takmadan onu araştırın derim. Doktora gelince kontrollerde yani pil takıldıktan sonra anlaşılan bir durum mu bunu öğrenin yani illa çıkardığı sesten mi anlaşılıyormuş bozuk olduğu?

Doktor bozuk olduğunu söyledim derse bunu ispatlaması lazım. Olmayan şeyin ispatı da olmaz. Hem söylese bile kim o kadar ağır bir ameliyat geçirip bozuk cihaza razı olur?

Dava vs ilgilenirsiniz bir şekilde sonra. Bir an önce annenizi iyi bir kardiyoloğa gösterin ve acilen bu işin çaresine bakın. Kalp ciddi bir iş beklemeye gelmez.

Acil şifalar diliyorum, çok geçmiş olsun. Bizi de haberdar edin gelişmelerden.

Çok geçmiş olsun.
pilin bozuk olup olmadığının kontrolü önceden yapılması gereken bir şey değil mi?
eh takalım bozuksa şansına mı oluyor bu durum. üretici firmaya dava açabilirsiniz . hastane bu kontrolü yapmak zorunda mı takmadan onu araştırın derim. Doktora gelince kontrollerde yani pil takıldıktan sonra anlaşılan bir durum mu bunu öğrenin yani illa çıkardığı sesten mi anlaşılıyormuş bozuk olduğu?
Bunu kontrol eden cihazlar var.
ve bu pili takan doktor bunun kontrolünü yapması gerek, kendisi yapamıyorsa o hastayı yapılan yere sevk etmesi gerek.
Kontrollerde ne kadar pil ömrü kaldığı, bozuk olup olmadığı belli oluyor.
Yani burada böyle Türkiye’de nasıl onu bilmiyorum 🤷🏻‍♀️

Doktor bozuk olduğunu söyledim derse bunu ispatlaması lazım. Olmayan şeyin ispatı da olmaz. Hem söylese bile kim o kadar ağır bir ameliyat geçirip bozuk cihaza razı olur?

Dava vs ilgilenirsiniz bir şekilde sonra. Bir an önce annenizi iyi bir kardiyoloğa gösterin ve acilen bu işin çaresine bakın. Kalp ciddi bir iş beklemeye gelmez.

Acil şifalar diliyorum, çok geçmiş olsun. Bizi de haberdar edin gelişmelerden.
Çok teşekkür ederim. Tabi tabi dava sonraki iş.
Annemin pilinin acilen değişmesi gerek ama annemin (bütün organlarının) bu durumu kaldıramama durumu söz konusu. O sebeple doktorlar ortak karar verecekler 😢 anlayacağınız beklemek çok risk ama ameliyatta çok büyük risk. Doktorundan haber bekliyoruz.

Bunu kontrol eden cihazlar var.
ve bu pili takan doktor bunun kontrolünü yapması gerek, kendisi yapamıyorsa o hastayı yapılan yere sevk etmesi gerek.
Kontrollerde ne kadar pil ömrü kaldığı, bozuk olup olmadığı belli oluyor.
Yani burada böyle Türkiye’de nasıl onu bilmiyorum 🤷🏻‍♀️

aynıdır muhtemelen.
bu durumda eşin haklı açın davayı. hem üretici firmaya hem doktora.
adam ben söyledim değiştirmediler diyemez ispatı yok çünkü. sizin pilin bozuk olduğuna dair ispatınız var.
sizin iddialarınız belgelerle olacağı için aksini ispat edemez.
afaki sesi dinledi vs girmeyin o da ispatlanamaz.
doktorun gerekli kontrolleri yapmadığını görevini ihmal ettiğini vs vs. gerçi eşinde avukatmış benden iyi biliyordur.

Canim cok gecmis olsun. Bence doktor bozuk oldugunu soyledim dese bile hastaya mudahale etmedigi icin yine suclu duruma duser. Sonucta onun hastasi ve tekrar ameliyat olmasi gerektigini de sizi bildirmis olmasi lazim. Her durumda sorumluluk doktorda bence. Ne olursa olshn bu ihmali goz ardi etmeyin.
Annen icin de acil sifalar diliyorum. Umarim en kisa surede eski sagligina kavusur 🙏

aynıdır muhtemelen.
bu durumda eşin haklı açın davayı. hem üretici firmaya hem doktora.
adam ben söyledim değiştirmediler diyemez ispatı yok çünkü. sizin pilin bozuk olduğuna dair ispatınız var.
sizin iddialarınız belgelerle olacağı için aksini ispat edemez.
afaki sesi dinledi vs girmeyin o da ispatlanamaz.
doktorun gerekli kontrolleri yapmadığını görevini ihmal ettiğini vs vs. gerçi eşinde avukatmış benden iyi biliyordur.
Şu anda burada gittiğimiz kardiyolog 40 senelik doktor ve ilk kez böyle bir durum ile karşılaştığını söylüyor. Evet bazı durumlarda bozukluk olabilir sonuçta elektronik bir alet fakat bunun kontrolü yapılmak zorunda olduğunu söylüyor.
Burada böyle birşey olmuş olsaydı kazanacağımıza eminim. Ama Türkiye’de maalesef işler bazen tahmin ettiğimiz gibi yürümüyor.
İnanın para umrumda değil, 1 lira olarak bi açabiliriz davayı. Bizim tepkimiz yapılmaması gereken bir hata ve bizim ısrarlarımıza rağmen umursamaz tavır.
Keşke annemi daha önceden alsaydım yanıma ama nerden bilebilirdim ki böyle olacağını 😢
Allah kimseyi sevdikleri ile sınamasın.

Canim cok gecmis olsun. Bence doktor bozuk oldugunu soyledim dese bile hastaya mudahale etmedigi icin yine suclu duruma duser. Sonucta onun hastasi ve tekrar ameliyat olmasi gerektigini de sizi bildirmis olmasi lazim. Her durumda sorumluluk doktorda bence. Ne olursa olshn bu ihmali goz ardi etmeyin.
Annen icin de acil sifalar diliyorum. Umarim en kisa surede eski sagligina kavusur 🙏
❤️ Canım amin inşallah

Şu anda burada gittiğimiz kardiyolog 40 senelik doktor ve ilk kez böyle bir durum ile karşılaştığını söylüyor. Evet bazı durumlarda bozukluk olabilir sonuçta elektronik bir alet fakat bunun kontrolü yapılmak zorunda olduğunu söylüyor.
Burada böyle birşey olmuş olsaydı kazanacağımıza eminim. Ama Türkiye’de maalesef işler bazen tahmin ettiğimiz gibi yürümüyor.
İnanın para umrumda değil, 1 lira olarak bi açabiliriz davayı. Bizim tepkimiz yapılmaması gereken bir hata ve bizim ısrarlarımıza rağmen umursamaz tavır.
Keşke annemi daha önceden alsaydım yanıma ama nerden bilebilirdim ki böyle olacağını 😢
Allah kimseyi sevdikleri ile sınamasın.
😥😳😳 oncelikle gecmis olsun..Anneniz adina gercekten üzüldüm..Inanır misiniz bilmem ama ilk kez kalp pilinin bozuk olabilecegine şahit oldum 😳😳 demekki yasadikca neler gorecegiz duyacagiz..Acin tabi davanizi en azindan sizden sonrakilere boyle muamele yspamazlsr

Ay yaziklar olsun yaa, nasil boyle bir ihmalkarlik yapabilir..
Ben sizin yerinizde olsam tekrar whatsapp yoluyla, ya da mail ile iletisime gecerim. Yine bir sey olmadigini soylerse ozaman acardim davayi. Olay para mara degil, boyle bir doktorun insanlara hizmet vermemesi gerekiyor. Insanlarin canini hice sayiyor resmen.

Annenize acil sifalar dilerim.

😥😳😳 oncelikle gecmis olsun..Anneniz adina gercekten üzüldüm..Inanır misiniz bilmem ama ilk kez kalp pilinin bozuk olabilecegine şahit oldum 😳😳 demekki yasadikca neler gorecegiz duyacagiz..Acin tabi davanizi en azindan sizden sonrakilere boyle muamele yspamazlsr

Ay yaziklar olsun yaa, nasil boyle bir ihmalkarlik yapabilir..
Ben sizin yerinizde olsam tekrar whatsapp yoluyla, ya da mail ile iletisime gecerim. Yine bir sey olmadigini soylerse ozaman acardim davayi. Olay para mara degil, boyle bir doktorun insanlara hizmet vermemesi gerekiyor. Insanlarin canini hice sayiyor resmen.

Annenize acil sifalar dilerim.

iyi dilekleriniz için çok teşekkür ederim ❤️ Aklınıza geldikçe dua edin anacığıma olur mu 😢
Ben ona belli etmiyorum, çok kolay hemen değiştirecekler diyorum ama kalbimin üstüne koca bir Kaya var sanki.
Kendim büyüdüm, anne oldum ama hala çok çok ihtiyacım var ona 😥
Allah evladımın büyüdüğünü görmesini nasip etsin, güzel sağlıklı uzun ömürler yazmış olsun ne diyim 😢

gecmis olsun. hic muayene gittiniz mi yoksa telefonla mi danistiniz hep. hep telefonla ise davadan bir sey cikmayabilir
Pil Ankara’da takıldı çünkü İstanbul’da kimse anneme narkoz verip bunu yapmaya yanaşmadı. (Yani en azından gittiğimiz 3 hastane ).
Daha sonrası hep telefon ile irtibat halindeydik.
İstanbulda gittiğimiz hastanede de hiç kimse bunun kontrolünün yapılması gerektiğini söylemedi.
Pili takan doktor kendisi kontrol etmese bile, yönlendirmesi gerekmez miydi 😞

Pil Ankara’da takıldı çünkü İstanbul’da kimse anneme narkoz verip bunu yapmaya yanaşmadı. (Yani en azından gittiğimiz 3 hastane ).
Daha sonrası hep telefon ile irtibat halindeydik.
İstanbulda gittiğimiz hastanede de hiç kimse bunun kontrolünün yapılması gerektiğini söylemedi.
Pili takan doktor kendisi kontrol etmese bile, yönlendirmesi gerekmez miydi 😞
evet gerekirdi bence de. ama dava acisindan söylüyorum ben. kontrole gelmediler o yuzden bilemem diyebilir. bir de bu tip davalarda verilen zarara gore dava açılıyor
Allah korusun anneizin basina bir sey gelseydi ciddi bir dava nedeni olurdu. ancak su an dava açsanız bir kayıp olmadigi icin muhtemelen davaya izin cikmaz, dr maksimum uyarı cezası alir. Ama benzer olayın başkalarının basina gelmemesi için hastanesine ya da bakanliga sikayet edebilirsiniz. söylediniz mi bilmiyorum en azindan doktorunuza dönüş yapip pilin bozuk olduğunu iletebilirsiniz

evet gerekirdi bence de. ama dava acisindan söylüyorum ben. kontrole gelmediler o yuzden bilemem diyebilir. bir de bu tip davalarda verilen zarara gore dava açılıyor
Allah korusun anneizin basina bir sey gelseydi ciddi bir dava nedeni olurdu. ancak su an dava açsanız bir kayıp olmadigi icin muhtemelen davaya izin cikmaz, dr maksimum uyarı cezası alir. Ama benzer olayın başkalarının basina gelmemesi için hastanesine ya da bakanliga sikayet edebilirsiniz. söylediniz mi bilmiyorum en azindan doktorunuza dönüş yapip pilin bozuk olduğunu iletebilirsiniz
Evet annem Allah’a şükür ölmedi , fakat kalp pili takılma amacına ulaşılamadı.
Pil kalbin durma durumunda şok vermesi ve kalbin üstünde yükün kalkması için takıldı.
Kalp çok yavaş açılıp kapandığı için, pil bunu düzene sokması gerekiyordu fakat bozuk olduğu için kalbinin etrafı su topladı.
Bu sebeple hastanelik oluyor, ilaçlar ile su vücuttan atılıyor. En geç 1 ay sonra aynı şeyler tekrarlanıyor. ve aldığı ilaçlar zaten zorda olan böbreklerini daha da zora sokuyor.
bu durum sonuçta bozuk olduğu için yaşanıyor.

Öte yandan kalbinin performansı çok şükür geçen seneden bu zamana düşmemiş %30-35 arası çalışıyor.
Bu da kötünün iyisi 🧿

şikayet olayını yapabiliriz evet. Çok teşekkürler fikirleriniz için . Benim beynim durmuş durumda :/

X