Bu Dertten Yıldım, Bıktım, İllallah Getirdim 😢

Seni nörolojiye yollayan doktora sorsaydın hangi ilaç olduğunu. Reçetesiz alınmıyorsa da bi nörologdan randevu alıp yazmasını rica edersin.
Ben cildiyeye başka bir dertle gitmiştim o gün çok başka bir derdim vardı acilen bakılması gereken ama gitmişken son anda aklıma geldi kapıdan çıkarken o da öyle dedi. ilacı sormak aklıma bile gelmedi. işin sinir bozucu tarafı kendi ilçemdeki nörologları aradım bilen yok, ildekileri aradım bilen yok, yakın ilçe ve ildekilerden bazılarını aradım gene bilen yok. çalışıyorum ve maalesef özele gitmek zorundayım, kolay izin alamıyorum müdürümden. sizin tavsiye edebileceğiniz bir doktor veya hastane var mı acaba?

Güzel sirkeyi gerçekten öneriyorum banyodan çıkarken durulama suyuna katın o bölgeyi yıkayın çıkın bu kadar bir haftada gösteriyor etkiyi
bu arada sizin çalıştığınız hastanede/klinikte/sağlık ocağında, her nerede çalışıyorsanız yani, önerebileceğiniz ya da sorabileceğiniz bir doktor var mı?

Ben cildiyeye başka bir dertle gitmiştim o gün çok başka bir derdim vardı acilen bakılması gereken ama gitmişken son anda aklıma geldi kapıdan çıkarken o da öyle dedi. ilacı sormak aklıma bile gelmedi. işin sinir bozucu tarafı kendi ilçemdeki nörologları aradım bilen yok, ildekileri aradım bilen yok, yakın ilçe ve ildekilerden bazılarını aradım gene bilen yok. çalışıyorum ve maalesef özele gitmek zorundayım, kolay izin alamıyorum müdürümden. sizin tavsiye edebileceğiniz bir doktor veya hastane var mı acaba?
Valla yok canım aklıma bu fikir geldi yazayım dedim. Tekrar gitme şansın yok mu o doktora? Az bilinen bi durum diyosun hazır tedavisini bilene denk gelmişsin bence o doktoru zorla biraz.

Valla yok canım aklıma bu fikir geldi yazayım dedim. Tekrar gitme şansın yok mu o doktora? Az bilinen bi durum diyosun hazır tedavisini bilene denk gelmişsin bence o doktoru zorla biraz.
teşekkür ederim cevabın için 🌸 virüs nedeniyle kıpırdayamıyorum bir yere. telefonla aramak aklıma geldi ancak hatırlar mı beni bilmiyorum. üzerinden çok zaman geçti. açıkçası tedavisini biliyor mu bilmiyorum çünkü ona da ben anlattım kadın doğum doktoru böyle dedi, siz biliyor musunuz diye.

Bu arada benim genital bölgem çok hassas. şöyle ki; bir kez kuaförde ağda yaptırdım ve iç dudakla dış dudak arasındaki ince deri yırtıldı ve dikiş atıldı ☹☹ sonra ben kuaför olayını bitirdim, aradan yıllar geçti evde kendim latex eldivenle tüylerimi çekerken bu sefer diğer taraf cart diye yırtıldı ama dikişlik değildi. yani demem o ki genital bölgem tam bir sorun. artık kabusum olma yolunda ilerliyor kendisi 😢😢😢 sanırım benim oradaki dokuları güçlendirici bir şeyler yapmam lazım. PRP, LAZER, BOTOX filan yapılıyormuş, hiç duydunuz mu acaba kızlar?

Allah Allaaahh canım çok çok geçmiş olsun da sen madem vajinal bölgeni, cildini kuvvetlendirmeye mi çalışsan gerçekten😳😳 mesela yoğun bir şekilde Zeytinyağlı badem yağlı vs. Bir bakım yapsan, cildin toparlanır hiç değilse

Canım bu arada peynir çeşitleri özellikle beyaz peynir, ve ekmek de mantarı tetikler bilgin olsun. Şekeri kesmen çok güzel de bunlara da dikkat et derim

Allah Allaaahh canım çok çok geçmiş olsun da sen madem vajinal bölgeni, cildini kuvvetlendirmeye mi çalışsan gerçekten😳😳 mesela yoğun bir şekilde Zeytinyağlı badem yağlı vs. Bir bakım yapsan, cildin toparlanır hiç değilse
teşekkür ederim 🌸 zeytinyağı sürmek aklıma geldi hatta zeytin sütü denilen eski yöntem yapılan saf zeytinyağı da aldım ama doktorlar ph dengesinden dolayı sürme dediler. genital temizleme bile kullandırmadı doktor.
Canım bu arada peynir çeşitleri özellikle beyaz peynir, ve ekmek de mantarı tetikler bilgin olsun. Şekeri kesmen çok güzel de bunlara da dikkat et derim
bundan haberim yoktu, sağ olasın. peyniri de ne çok severim halbuki... zaten sevdiğim her şey zararlı. çikolata, çilek filan bayılırım ama oksalat mı ne varmış içinde o da zararlıymış. neyi sevsem bana zarar verdi resmen 😅 esprisi bir yana gerçekten çok zor bir durum, Allah düşmanımın başına vermesin gerçekten.

Hepinize merhaba kızlar 🌸
Daha önce Jinekoloji başlığında pek çok konuda yorumlar yaptım, açılan konuları okudum ancak bir sonuca ulaşamadım. Bir tık uzun yazacak gibiyim. Lütfen bana yardım edin 😢
3 yıllık evliyim. Düğün günümüzde adettim, o yüzden eşimle ilk birlikteliğimiz düğünden 1 hafta kadar sonra oldu. Neyse, sonra balayına gittik. Balayında havuzdan mı, eşimden mi ya da 10 gün önce yaptırdığım bikini bölgesi lazerinin başlığından mı bilmiyorum hem vajinal uçuk kaptım hem de şanssızlığa bakın ki adet oldum, iğrençti! Balayı haftam çöp oldu. Ne otelden bir şey anladım, ne evliliğimin ilk zamanlarından... Oradaki hastanelerden birinde hemen tedavi gördüm, eve döndük tedavi devam etti filan. Çok şükür ki genital uçuğu atlattım ve bir daha tekrarlamadı. Yazarken bile tüylerim diken diken oluyor 😱 Ara sıra her kadında olduğu gibi mantar olurum; hap, krem derken geçer. Bu arada ilk cinsel birlikteliğimi eşimle yaşadım ancak kendisinde genital olarak herhangi bir uçuk olmamasına rağmen çok sık dudağından uçuklar.

Yalnız bir de araya bir not ekleyeyim: Bekarken labioplasti ameliyatı oldum 2 kez. İç dudaklardan bir tanesi uzundu ve her adet döneminde benim için inanılmaz problem teşkil ediyordu, kaldı ki normal günlerde de erkekler gibi pantolondan şeyimi düzeltir olmuştum. İlki başarısız bir ameliyattı o yüzden ikinciyi oldum. Her iki ameliyatta da bana cinsel ilişkilerimde hiçbir problem yaşanmayacağı garantisi verildi 😒

Sonuca geliyorum yavaştan ☺ Gitmediğim kadın doğumcu kalmadı. Hormon değerlerimde bir eksiklik ve ilişkide vajinada kuruluk olmamasına rağmen eşimle birlikteliğim sırasında vulva girişinde çok küçük ama acısı çok büyük bir çatlak oluşuyor ve genelde de ameliyat olduğum tarafın vulva duvarlarında yanma, sanki bıçakla kesme hissi yaşıyorum. Bu acı,yanma ve çatlak 3 gün içinde kendiliğinden kapanıyor, iyileşiyor. En son bir Prof'a gittim, VULVODİNİ teşhisi koyup "Hangi krem iyi geliyorsa kullan" dedi ve beni resmen başından salladı. İnternette araştırabildiğim kadarıyla daha önceden yaşanan travmaların ya da bakteri/virüslerin oraya yerleşebileceği ve bu tip deri incelmelerine sebep verebileceğini öğrendim. VULVAR VESTİBULİT diye bir sendrom da varmış. Kendi kendime tanı koyamam tabii ki ama benziyor. 3 yılda gerek doğal, gerek kimyasal içerikli 16 tane krem/merhem/topikal antibiyotik-antifungal-östrojen vb. kullanmışım. Vajinal fitil, probiyotik ne varsa işte yani, hepsini denedim. Hepsi de doktor tavsiyesiydi.
Vajinusmus olmadığımı çünkü muayene olurken kendimi hafif kassam da rahat muayene olabildiğimi söylüyor doktorlar.

Aranızda benim gibi böyle bir problem yaşayıp çözen, hâlâ yaşayan, arkadaşından duyan, doktor/ebe/hemşire/sağlık görevlisi olup tavsiye verebilecek olan, "ben şu hastaneye gittim, iyi geldi" diyecek birileri varsa lütfen bana yardım edin. Mantıklı olacak her fikre açığım. Bir kısır döngüye girmiş durumdayım. Eşimle birlikte olmayı çok istiyorum ama ilişki esnasında fiziksel acı oluştuğu için vajinusmus olmasam bile bu gidişle olacağım. Rahatça, özgürce, yara olmadan eşimle birlikte olmak istiyorum. Çooook bunaldım ☹

Yırtığının nasıl olduğunu tarif edebilir misin? Benim de uzun zamandır mantar sorunum ve ilişkide acı var. İlişki sonrası vajina girişi (perineye doğru) tahriş oluyor ve şişiyordu. Uzun zamandır ilişkiye girmiyoruz ve bugün doktora gittim. Doktor sadece ultrasonla alttan baktı ve "tahris olmuş başka bir şey yok" dedi. Ultrasonla girişte bile çok acıdı ve kendimi kastım. Eve geldiğim an vulva girişimde (perine bolgesi mi desem bilemiyorum) cok kucuk bi kanama gördüm. Ilk defa kanama yaşıyorum. Sanki küçük bi bıçak batmış gibi. Perine çatlağı olabilir mi? Bu arada vulvodini ve çatlak tamamen ayrı konular. Vulvodini için turkiyede birkaç tane isim yapmış doktor var ama senin vulvodini olduğunu düşünmüyorum. Tekrarlayan mantarlar vajina cildinde hassasiyet ve tahris olusturabiliyor. Belki bu yüzden böyleyizdir?

Yırtığının nasıl olduğunu tarif edebilir misin? Benim de uzun zamandır mantar sorunum ve ilişkide acı var. İlişki sonrası vajina girişi (perineye doğru) tahriş oluyor ve şişiyordu. Uzun zamandır ilişkiye girmiyoruz ve bugün doktora gittim. Doktor sadece ultrasonla alttan baktı ve "tahris olmuş başka bir şey yok" dedi. Ultrasonla girişte bile çok acıdı ve kendimi kastım. Eve geldiğim an vulva girişimde (perine bolgesi mi desem bilemiyorum) cok kucuk bi kanama gördüm. Ilk defa kanama yaşıyorum. Sanki küçük bi bıçak batmış gibi. Perine çatlağı olabilir mi? Bu arada vulvodini ve çatlak tamamen ayrı konular. Vulvodini için turkiyede birkaç tane isim yapmış doktor var ama senin vulvodini olduğunu düşünmüyorum. Tekrarlayan mantarlar vajina cildinde hassasiyet ve tahris olusturabiliyor. Belki bu yüzden böyleyizdir?
Merhaba, benim çok uzun zamandır mantarım yok. Daha doğrusu mantarı anlattığım kadar yaşamadım diyebilirim. Perine bölgesi (vulva ile makat arası) daha aşağıda kalıyor sanırım. Benim bahsettiğim yer tam olarak iki dış dudağın aşağıda birleştiği kısım. Vestibüler çukur diye yazıyor görsellerde. Orası çatlıyor ama asıl acı ameliyat olduğum sol iç dudağın vajinaya doğru olan kısmı. Tahminimce ameliyat sırasında oradaki sinirlere ve dokuya zarar verdiler çünkü normal zamanda bile örneğin peçeteye silerken hafif bastırırsam o bölgede ağrıya benzer bir durum hissediyorum. Süleyman akhan ve Süleyman eserdağ varmış bu konuda uzman ama eserdağ için çok olumsuz yorum okudum. Şimdi başka bir tedavi uyguluyorum. Geçmezse Akhan’a gitmeyi düşünüyorum.

Merhaba, benim çok uzun zamandır mantarım yok. Daha doğrusu mantarı anlattığım kadar yaşamadım diyebilirim. Perine bölgesi (vulva ile makat arası) daha aşağıda kalıyor sanırım. Benim bahsettiğim yer tam olarak iki dış dudağın aşağıda birleştiği kısım. Vestibüler çukur diye yazıyor görsellerde. Orası çatlıyor ama asıl acı ameliyat olduğum sol iç dudağın vajinaya doğru olan kısmı. Tahminimce ameliyat sırasında oradaki sinirlere ve dokuya zarar verdiler çünkü normal zamanda bile örneğin peçeteye silerken hafif bastırırsam o bölgede ağrıya benzer bir durum hissediyorum. Süleyman akhan ve Süleyman eserdağ varmış bu konuda uzman ama eserdağ için çok olumsuz yorum okudum. Şimdi başka bir tedavi uyguluyorum. Geçmezse Akhan’a gitmeyi düşünüyorum.

Evet vestibuler çukura baktım benim de aynı yer malesef.. Her ilişkiye girdiğinde tekrarlıyor mu? Çatlak eğer çok derin değilse kendiliğinden iyileştiğini duydum. Derinse operasyonla hallediyorlarmış. Mantar kremleri de cildi bir süre sonra inceltmiş olabilir belki.. Vulvodini için de bence Süleyman Akhan daha bilgili gibi geliyor bana. Vulvar vestibulitisi araştırırken yazılarına denk gelmiştim. Umarım bu saçma durumdan bir an önce kurtuluruz of.

Evet vestibuler çukura baktım benim de aynı yer malesef.. Her ilişkiye girdiğinde tekrarlıyor mu? Çatlak eğer çok derin değilse kendiliğinden iyileştiğini duydum. Derinse operasyonla hallediyorlarmış. Mantar kremleri de cildi bir süre sonra inceltmiş olabilir belki.. Vulvodini için de bence Süleyman Akhan daha bilgili gibi geliyor bana. Vulvar vestibulitisi araştırırken yazılarına denk gelmiştim. Umarım bu saçma durumdan bir an önce kurtuluruz of.
İnşallah yaa, ben neredeyse 3 senedir çekiyorum. Her ilişkide değil ama şöyle anlatayım: adet bitiminden yumurtlamaya kadar geçen zamanda ilişkiye girersek çatlıyor, yumurtlama zamanında artık ne oluyorsa bilmiyorum ilişki biraz daha rahat oluyor, sonra adete yakın tarihteki ilişkide yine çatlama oluyor.
çatladıktan sonra 2 gün içinde kendiliğinden kapanıyor.
mantar kremleri için kortizonlu krem kullanmamak lazım, maalesef travazol en tehlikeli krem. Uzun vadede deriyi inceltiyor. Mantar için zalain ya da oceral gibi kortizonsuz kremler kullanmak lazım

merhabalar. bu soruna aşina olduğumdan bir paylaşımda bulunmak isterim. buradaki sorun genital bölge derisinin kendi salgıladığı östrojenle ilgili genelde. aşağıdaki görselde de görebileceğiniz gibi östrojen deriyi hem ıslatıyor hem de esnek hale getiriyor. ilişkide kuruluk probleminiz olmasa bile bölgenin çeşitli sebeplerle (bölgede uzun dönem mantar kremi vb. kullanma, psikolojik sebepler, beslenme, hatta bazı durumlarda çok sıcak duş alma alışkanlığı) esnekliğini kaybetmesi bu tür küçük çatlaklara sebep oluyor. yumurtlama döneminde de östrojen seviyesi en üst düzeye çıktığından bu esnekliği vücudunuz sağlıyor. prensip olarak menapozda yaşananla aynı şey, fakat çok daha erken yaşlarda olması da yaygın. erken yaşlarda kuruluk olmayıp sadece esneklik kaybı yaşandığından tanı koyması kolay değil. jinekologarın bu tür problemleri ciddiye almama eğilimi var maalesef. fakat ben bir öneriyle östrojen destekli krem kullanmış ve fayda görmüştüm. ilk aldığımda her gün bir defa kullanıp sonrasında haftada birkaça düşürdüm. çok çok küçük bir dozda kullanmak gerekiyor, hormon sonuçta. ama yine de dışarıdan uygulanan östrojenin çok zararlı olmayacağı söyleniyor. tabi yine hekime danışmak en doğrusu. umarım faydası olur.
1591829933476.png

merhabalar. bu soruna aşina olduğumdan bir paylaşımda bulunmak isterim. buradaki sorun genital bölge derisinin kendi salgıladığı östrojenle ilgili genelde. aşağıdaki görselde de görebileceğiniz gibi östrojen deriyi hem ıslatıyor hem de esnek hale getiriyor. ilişkide kuruluk probleminiz olmasa bile bölgenin çeşitli sebeplerle (bölgede uzun dönem mantar kremi vb. kullanma, psikolojik sebepler, beslenme, hatta bazı durumlarda çok sıcak duş alma alışkanlığı) esnekliğini kaybetmesi bu tür küçük çatlaklara sebep oluyor. yumurtlama döneminde de östrojen seviyesi en üst düzeye çıktığından bu esnekliği vücudunuz sağlıyor. prensip olarak menapozda yaşananla aynı şey, fakat çok daha erken yaşlarda olması da yaygın. erken yaşlarda kuruluk olmayıp sadece esneklik kaybı yaşandığından tanı koyması kolay değil. jinekologarın bu tür problemleri ciddiye almama eğilimi var maalesef. fakat ben bir öneriyle östrojen destekli krem kullanmış ve fayda görmüştüm. ilk aldığımda her gün bir defa kullanıp sonrasında haftada birkaça düşürdüm. çok çok küçük bir dozda kullanmak gerekiyor, hormon sonuçta. ama yine de dışarıdan uygulanan östrojenin çok zararlı olmayacağı söyleniyor. tabi yine hekime danışmak en doğrusu. umarım faydası olur.
Eki Görüntüle 2647175
Günaydın, merhabalar. Tam olarak düşündüğüm şeyi yazmışsın aslında çünkü sadece yumurtlama döneminde rahatça ilişkiye girebilmenin ya LH ile ya östrojen ile alakası olduğunu düşünüyordum. Bir dönem bana estriol krem verdiler dışına değil de vajina içine enjekte etmeye. Etki göstermedi ama çok da uzun kullanmadım zaten. Yalnız, tek bir fark var daha düşünüyorum. Zamanında ameliyat ederlerken bence iç dudağın vajinaya bağlanan bölgesindeki sinirlere, dokuya filan zarar verdiler. Çünkü sadece vulva girişinde çatlak oluşmuyor, ameliyat olan bölge de kıpkırmızı oluyor ve dokunulmuyor acıdan 😒 sen hangi kremi kullanmıştın?

Günaydın, merhabalar. Tam olarak düşündüğüm şeyi yazmışsın aslında çünkü sadece yumurtlama döneminde rahatça ilişkiye girebilmenin ya LH ile ya östrojen ile alakası olduğunu düşünüyordum. Bir dönem bana estriol krem verdiler dışına değil de vajina içine enjekte etmeye. Etki göstermedi ama çok da uzun kullanmadım zaten. Yalnız, tek bir fark var daha düşünüyorum. Zamanında ameliyat ederlerken bence iç dudağın vajinaya bağlanan bölgesindeki sinirlere, dokuya filan zarar verdiler. Çünkü sadece vulva girişinde çatlak oluşmuyor, ameliyat olan bölge de kıpkırmızı oluyor ve dokunulmuyor acıdan 😒 sen hangi kremi kullanmıştın?
evet ben de aynı kremi kullandım. fakat dışarıdaki yaralanan bölgeye. devamlı kullanmadığım zamanlarda da tekrarlıyordu maalesef :KK43:

evet ben de aynı kremi kullandım. fakat dışarıdaki yaralanan bölgeye. devamlı kullanmadığım zamanlarda da tekrarlıyordu maalesef :KK43:
ne kadar süreyle kullandın peki ve kurtulabildin mi? ben 5 temmuzda süleyman akhan'a gideceğim bakalım ne diyecek. 3 yıl oldu ve ben artık çok sıkıldım.

X