Bu iş bana uygun mu?

Hanzadepek

Kullanıcı üyeliğini pasifleştirmiştir.
Üyelik İptali
Kayıtlı Üye
5 Eylül 2022
28
-50
Merhaba sevgili hanımlar. Öncelikle bu platformda yeni üyelik oluşturup, ardından hemen konu açanlara pek sıcak bakmıyorsunuz biliyorum. Ancak ben yıllardır, üyeliğim olmasa da buralardaydım. Hayatımda ilk defa böyle bir yol ayrımına geldim ve neden hemcinslerime de danışmıyorum dedim.

Ülkemizde prestijli olarak kabul edilen lisans bölümlerinin bir tanesinden mezun oldum. Ardından farklı bir lisans bölümü daha tamamladım ve yüksek lisansa da başladım. Mesleğe ilk adımım stajyerlikle beraber oldu. Staj yaparken o mesleğin mizacıma uygun olmadığını ve yapamayacağımı anladım. Bu sebeple farklı alanlarda iş arayışlarım oldu. Yakın bir tarihte kurumsal bir şirketin yönetici asistanlığı pozisyonuna başvurumu yaptım. Şirketle görüşmelerimiz oldukça olumlu geçti. Ancak biraz düşününce ve araştırınca, kafamda göreve dair bir çok soru işareti oluştu. İlk olarak kabul edilirsem farklı bir şehirde yeni bir düzen kurmam gerekecek buna değer mi, ardından bu pozisyon konum olarak beni tatmin eder mi yoksa rahatsız mı eder gibi sorular aklımı kurcalıyor. Yanlış anlamayın, hiçbir zaman taşın altına elini koymaktan çekinen birisi olmadım ancak "yönetici asistanlığı bu işin kurumsal hayattaki ismi, bildiğin sekreterlik" tarzında yorumlarla karşılaşınca gözüm korktu. Aslında yönetici asistanı tam olarak ne iş yapar, ondan ne beklenir ve bir ofis ortamında nasıl muamele görür bilemiyorum. Geri dönüp baktığımda benim yerim burası mıydı demekten çekiniyorum. Bu mesleği küçümsediğimden ya da önemsiz olduğunu düşündüğümden değil bu dediklerim. Bu işin beraberinde getirdiği sorumluluklar karşısında fazla kalifiye ya da eğitimli kalabilir miyim ve bu beni mutsuzluğa sürükleyebilir mi kaygısıyla sizlere danışmak istedim. Biliyorum ki her şirketin şartları ve çalışma ortamı farklıdır ancak genel olarak bu iş iyi eğitim almış biri için uygun mudur ya da iş arayışım konusunda farklı alanlara mı yönelmeliyim? Yönetici asistanlığı yapmış veya kurumsal hayatta yer almış olan arkadaşlarımdan ricam beni bu konuda aydınlatmaları. Fikirleriniz için şimdiden teşekkür ediyorum.​

Mezun olduğunuz 2 lisans bölümüyle de alakasız değil mi yönetici asistanlığı ?

Kaç yaşındasınız ? İşi kabul ederseniz hangi şehirde yaşamanız gerekecek ? İlgili şehirde apart tarzı eşyalı kiralık odalar sunan yerler var mı , sıfırdan ev tutup eşya mı almanız gerekecek ?

Şu anda ailenizle mi yaşıyorsunuz , hangi şehirdesiniz ? Teklif edilen maaş , şehir değiştirmenize ve yeni bir ev kurmanıza değer mi ?

Neyden mezunsunuz onu sorayım ben de. Belki işyerine ısınamadınız, belki daha çok zaman vermeliydiniz. Okurken seviyor muydunuz? Sevmeden tez nasıl yapıyorsunuz?

Yani hayallerinizi kırmak istemem ama yönetici asistanlığı Türkiyede çok profesyonelce yapılan bir meslek değil, eeeh yeaa sekreter işte diyipşirket içinde saygısızca davranan insanlar olabilir (şirket cidden profesyonel bir yerse tenzih ediyorum). Ancak, başka mesleğim varsa kariyer olarak seçmezdim. ABddde hukuk şirketinde çalışacaksam seçerdim ama bizim memlekette istemezdim.

Size bazı haberlerim var, diğer meslekten tatmin olmadıysanız yönetici asistanlığından tatmin oolma olasılığınız çok çok az

Yönetici asistanlığı ilanlarında genelde bölüm adı vermeksizin lisans ya da önlisans mezuniyeti arıyorlar. Bu açıdan alakalı bir bölümden mezun olmam gerektiğini düşünmeden başvuru yaptım. Zaten görüştüğüm şirketler de bu yönde bir eğitim sorgulamadılar. Ben kendi bölümümde ilerlemek istemediğim için farklı alanlara yönelmiş oldum. İşi kabul edersem gayet pahalı bir şehirde yaşamam gerekecek. İlk etapta misafir olarak kalabileceğim bir yer var ama ardından kendime bir düzen de kurmam gerekecek.

Aslında benim asıl sorum, yönetici asistanlığı bu kadar uzun ve meşakkatli bir eğitim hayatına değer bir meslek midir noktasındaydı.

Çalışma hayatına başlamadığım için bir şeyler yapmış olmak adına yüksek lisansa başladım. Düşe kalka bir şekilde ilerletiyorum diyelim.

Evet ben de Türkiye'de bu meslek nasıl bir konumdadır merakıyla bu soruyu oluşturdum.

Ülkemizde prestijli olarak kabul edilen lisans bölümlerinin bir tanesinden mezun oldum. Ardından farklı bir lisans bölümü daha tamamladım ve yüksek lisansa da başladım.
Bölümleri niye yazmadınız anlamadım. Bilsek ona göre yorumlardık.

Gerek duymadığım için yazmadım. İyi üniversitelerde, yüksek puanlı bölümler olduğu bilgisi yeterli olur diye düşündüm.
Ben anlamadım. İyi üniversitelerden, iyi bölümlerden mezunsunuz ama yönetici asistanı ne iş yapar bilmiyor musunuz?

Türkiyede bu meslek hiçbir konumda değil İşgörüşmeinden anlamanız gerekirdi, hiçbir soru yok kalifikasyonllarla ilgili ünv mezunu madem iyi gel başla demişler. Sizce bu meslek bir kariyer vaat ediyor mu?

Kendi alanınızda iş bakın diyorum. Stajdan bir şey anlaşılmıyor, bellki çalıştığınız yer kötüydü. Hiç ilgi duymasanız zaten 4 yıl bölümü okuyamazdınız diye düşünüyorum.

sekreterin kurumsal şirketlerdeki adı yönetici asistanlığı.
görevinizin içindekilerde şirketin ne kadar kurumsal olduğuna göre değişir.
iki üniversite bitirip yönetici asistanlığı eğitim hayatımı hiçe saymaya değer mi diye bir soru sormanız bana bitirdiğiniz bölümleride lalettayn seçmişsiniz izlenimi uyandırdı.
ayrıca yaptığınız stajda zoru görüp vazgeçmişsiniz dolayısıyla yönetici asistanlığı sizin için kolay bir meslek olmayabilir.

Gerek duymadığım için yazmadım. İyi üniversitelerde, yüksek puanlı bölümler olduğu bilgisi yeterli olur diye düşündüm.

Yeterli olmadı. Jeoloji mühendisiyim, iş bulamadım derseniz belki bir nebze anlaşılır. Ama elektronik müh. mezunuyum bu işi sevemiyorum derseniz aklını peynir ekmekle mi yedin derler burda.

Yönetici asistanlığını hangi şirkette yaptığınıza bağlı. Kimisi çay getiriyor,telefona alo diyor,temizlikçi ablaya yardım ediyor. Ona da yönetici asistanı diyorlar mesela ama çalıştığı yer sıradan bir yer. Ben öyle yerlere Ahmet Mehmet A.Ş diyorum. Asla bir arpa boyu yol gidemezsiniz oralarda.
Ama düzgün bir holdingte , ana dil gibi yabancı dil konuşarak gerçekten yöneticinizi asiste ediyorsanız çok iyi yerlere gelebilirsiniz. Bundan önce çalıştığım yerdeki asistan hanım patronla beraber helikoptere biner ,toplantı organizasyonlarını orada yapardı.

Teşekkür ediyorum yorumunuz için. İş görüşmesi nispeten kaliteli bir görüşmeydi. Şirketle mi alakalı bilmiyorum ama oldukça uzun iki görüşme oldu. Arayıp bir görüşme daha istediklerini bildirdiler. Henüz kabul almadım yani. Aklıma takılanlar yüzünden olumlu olursa, nasıl bir yol izlerimi kestirmek amacıyla oldu buraya yazmam.

Teşekkürler, ben de farkındayım şirkete bağlı olduğunun yukarıda da ifade ettiğim gibi. Sizin gibi çalıştığı yerden farkındalıkları olanların söylediklerinden genel olarak bir bilgi sahibi olmak istedim yalnızca.

C-level yönetici asistanları iyi para kazanıyor diye biliyorum. Şirketlerde de yöneticiye ulaşmanın temel anahtarı olduğu için diğer çalışanlarda saygı gösteriliyor (göstermelik bir saygı da olsa).

Ama iş herşeyi kapsıyor. Yeri geliyor yöneticinin çayını bile sen götürüyorsun. Tatilini, uçak biletini, çocuğunun okuldan alınmasını, ilacını ıvırını zıvırını sen ayarlıyorsun. Yani ben kendim için bile bu işleri yapmaktan nefret ediyorum, başkası için yapamam mesela.

Bu arada bizim CEO’nun asistanının asistanı var. Bana garip geliyor.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…