Bulaşık makinesi doğal deterjan tarifi

Caddy

Guru
Pro Üye
28 Mart 2012
8.170
2.001
Bebeklerimizin sağlıklı beslenebilmesi için, yiyecekleri özenle seçiyoruz, doğru metotlarla pişiriyoruz ve sunuyoruz. Besinlerde katkı maddesi, koruyucu vs. olmamasına çok dikkat ediyoruz. Buraya kadar harika. Peki, yemek yaparken, yedirirken kullandığımız malzemeleri deterjandan ne kadar arındırabiliyoruz?
bulasik.jpg

Yapılan bir araştırmaya göre, çeşitli evlerden, yemekhanelerde, restoranlardan toplanan kullanıma hazır temiz tabaklarda 0,199 – 0,663 mg./lt. deterjan saptanmıştır. Yine bu çalışmada % 1`lik deterjanlı su ile yıkanan tabak çanaklardan deterjanı uzaklaştırabilmek için, bahsi geçen tabak çanağın cinsine göre 4-8 lt. su kullanmak gerekir. Bu da bulaşıkların aşağı yukarı 6 defa durulanması gerektiği anlamına gelmektedir. Deterjanla yıkanmış, iyi durulanmamış veya silinmemiş tabak çanaklardan vücudumuza günde ortalama 75 mg. deterjan alınır, bebeklerde ise 250 mg.`a kadar çıkabilir ve günde 35 mg.`ın üstündeki dozlar insanlar için ciddi zararlar verebilecek güçtedir.

Gelelim benim her gün kullandığım, bu görselde de görülen bulaşık makinesi doğal deterjan tarifime:

-2 ölçek Limon Tuzu

-1 ölçek Çamaşır Sodası (Marketlerde var.)

-1 ölçek Karbonat

Örneğin; ölçeği çay bardağı alın ilk etapta, yarım kilo ile bir kilo arası miktarda bir deterjan elde etmiş olacaksınız. Her yıkama için kullanılması gereken deterjan miktarı 1 yemek kaşığıdır. Ne kadar güzel temizlediğini, ne kadar ucuza mal edildiğini ve ne kadar sağlıklı bir iş yaptığınızı gördükçe bu formülden vazgeçemeyeceksiniz.

Makine içi esans için de limon kabuklarını kullanıyorum. Salatalar için göbekten kesip suyunu sıktığımız limonları asla atmıyoruz. Sıkılmış limonun liflerini çıkarabildiğiniz kadar çıkarın, çay kaşığından yardım alabilirsiniz. Ve bardakları koyduğunuz bölüme takıyouz, birkaç parçasını görselde de gördüğünüz gibi. Bu limon kabuklarını yaklaşık 10 günde 1 değiştirebilirsiniz.

BANYO Temizliği İçin Pratik Bilgiler Tıklayınız
Ev İçin Muhteşem Pratik Bilgiler Tıklayınız
Doğal Temizlik Ürünü Yapılışları İçin Tıklayınız

Çamaşır suyu niyetine de, makineyi çalıştırmadan evvel, beyaz sirke veya elma sirkesi sıkabilirsiniz.

Bu sağlıklı ve tarassuflu işe bir an önce başlayın ve kimyasallardan olabildiğince uzak durun.

Konu için çok teşekkürler. Gerçekten çok faydalı bir bilgi bu.

hatta parlatıcı gòzünede sirke koyabilirsiniz.parlatici kullanmak istemeyenler bunu kullanabilir. Ben bulasik mak. çıkan tabak bardakları tekrar elime geldikçe durularım. çay bardakları makinede yıkaninca çay doldururken kòpùrùyor hic hoşlanmıyorum bu durumdan hep çalkalarım. inanırim makine deterjan artıgı bırakıyor.

X