Burnum yara bere icinde

Tablodakideli

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
10 Nisan 2015
683
883
Merhaba arkadaslar,
Narkoz almaktan korkan biri olarak ameliyat fobimi yenemeycegimi anlayinca egrilik ve kemer olan burnuma dolgu yaptirmaya karar verdim. Cevremde yaptiran arkadaslarimin sureclerine sahit oldum. Bazilarinda agri sizi suresi 2 haftaya kadar uzayabiliyorken bazilari 3-5 gun icerisinde kizarikligi, morarmasi, agrisi ve buyuk olcude sisligi gitmis bir sekilde mis gibi hayatina devam ediyordu. İki defa farkli doktorlara burun uygulamasi yaptiran bir arkadasimin, tavsiye ettigi ikinci doktorundan randevu aldim. Adam estetik ve plastik cerrah. Yurtdisindan ve yurt icinden bircok hastasi var, hem instagram sayfasindan hem de bizzat kliniginde gordum. Unlu simalari da gordum klinikte. Gogus, popo gibi daha buyuk ve ciddi islemler yaptiriyorlar. Neyse islemi konustuk, dediki once asimetrisini giderelim. Rotus icin gelince duruma bakar, mudehale etmemiz gereken yerlere yine islem yapariz. Tamam dedim ve dolguyu isretledigi bolgelere yapti. Bol su icmemi, 10 gun sonra da en net ve son halini almis olacagini soyledi. Ciktim klinikten islerim vardi ve 1 saate yakin gunes altinda kaldim. Bu snada tabi burnum cikarkenki gibi hala kirmizi.

Uzerinden 8-10 saat gecmisti ve disari cikmam gerekiyordu. Asistani arayip makyaj yapip yapamayacagimi sordum. Bastirmadan yapabilirsiniz dedi. Ayne sekilde yaptim. Gece eve gelince temizledim yattim. Asla bastirmak yok zaten burnuma el degmiyor muthis aciyor. Ertesi gun butun gun evdeydim. Herhangi bir sey surmedim. Temizledim nemlendirdim bitti. İslem ctesi sabah yapildi. Pazartesi gunu uyandigimda ise burnumda ici iltihap gibi gorunen beyaz beyaz sivilcemsi baloncuklar ve kendi kendilerine patladiklarindan aralarda olusmus kirmizi kan birikintileri. Sanki sivilcemi yolmusum gibi bir goruntu. O kadar sasirdim ve uzuldum ki. Asistana yazdim, fotograf istedi ve tatilde olan doktora gonderdi. Doktor bir merhem onermis ve nirmal oldugunu 5-7 gun arasi bir surede gecmis olacagini soylemis. Eczaneden merhemi almaya gittigimde receteli satildigini ogrendim ve teramycin aldim. Pazartesi aksami ilk teramycinimi surdum. Sali sabahi yani bugun surdum. Haliyle su an icin bir gelisme yok. Burnum kipkirmizi, beyaz beyaz iltihapli irili ufakli sivilcemsi baloncuklar. Aralarda yolunmus gibi durun kanli deriler.
O kadar mutsuzum ki..
O kadar uzgunum ki..
Boylesi bir seyi yasayan oldu mu?
Gececek mi?
Ya da kendi doktorumu beklemeden bir doktora mi gitmeliyim.
Onerilerinizi bekliyorum..

Tesekkur ederim. Cok konforlu ameliyat gecirenler var evet. Ama ne biliyim benim icin cok zor bir karar ameliyat. Bir de dedigim gibi cok ciddi bir estetik sikintim yoktu o nedenle de cok zorlamadim bu anlamda kendimi.

Bu arada dayanamayip ertesi gun tekrar fotograflar cekip gonderdim. Dolguyu yapan estetik cerrahin esi, dermatologmus. O da incelemis ve yuzeysel deri enfeksiyonu demis. 1000 lik antibiyotik yazmis, bir de fucidin krem. Boyle olunca korktum. Fotograflardan yanlis bir karar verilmesin diye ayni gunun aksamina A.B. Hastanesinde nobetci dermatolog randevusu aldim. O da inceledi, ve “evet yuzelyael deri enfeksiyonu” dedi. İlaclari onayladi. “Yaralar sivilcemsi yapilar bir haftaya gecer, ancak burnunun yuzeyindeki kirmizi hal beni dusunduruyor. Bu dolgunun cozulmesi gerektiginden supheleniyorum” dedi. (Bu arada hastanedeki dermatolog “ben hic dolgu yapmadim, ancak yapan meslekdaslarimdan da bilgi isteyecegim” dedi.) Dolgumu yapan doktora hemen o dakika tekrar ulasip bu suphelerimden bahsetmemi istedi. Dedigini yaptim ve dolgumu yapan doktor israrla ilaclari kullanimca bir hafta icinde her seyin duzelecegini soyledi. 4 agustos’ta da kontrole cagirdi. Kendisi tatilde o nedenle henuz yuz yuze gorusemedik.

Hastaneseki doktor da bu arada “cok sasirdim, dolgu sonrasi boyle bir vaka karsilastigimiz bir durum degil” dedi.

Ancak ben bu enfeksiyonu nasil kaptim hic anlamis degilim.

Dolgu sonrasi 1 saat gunese maruz kaldim.
Dolgu sonrasi 8 saat gectikten sonra hafif bastirmadan, doktorun asistanindan onay alarak, fondoten surdum. Ve 3 saat sonra da temizleyip yattim. Acaba fondoten mi neden oldu..

Hastanedeki dermatologa yarindan sonra (Cuma gunu) kontrole gidicem. Kirmiziligin durumuna bakicak. Sivilcemsi seyleri zaten hic sorun etmedi, gecer dedi.

Su an icin o sivilcemsi ici irin dolu yapilar gecti. Kanama olmuyo, irin vs de akmiyor. Ancak cildimdeki delik delik tahrisler henuz iyilesmedi. İnsallah gecer. Cumartesiden bu yana, sosyallesmek adina disari cikamiyorum. Tatile gidicektik, erteledik. Gunese maruz kalmiyim ve tamemen iyilessin diye.

Doktorumu suclayamam. Dedigim gibi arkadasim da yaptiriyor ve boyle bir sey yasamadi. Hatta bir cok unlu sima da hastasi yurt icinden ve disindan.
Ancak bu yasadigim durum cidden travma etkisi yaratti. Rotus yaptirmayi bile istemiyorum artik ki aslinda gerekiyor. Bilmiyorum, doktor tatilden donunce konusucaz ve ne diycek nasil bi yol izliycez gorucem.
Kimseyle alakasi yok ama inan guvenim sifir artik. Korkuyorum.

Siz siz olun islem yapilmadan once cildizini tamamen temizletin, sadece dolgu yapilan yeri degil. Ve 3-4 gun asla izlem yerine fondoten pudra hatta gunluk kremlerinizden bile surmeyin. Nolur nolmaz, islemden sonra doktorun da onayiyla, islem yerine muhakkak antibiyotikli bir krem uygulayin birkac gun.

Asla yaptirmayin diyemem, sahane guzel sonuclar aliyor insanlar. Ama siz kendinize dikkat edin ve oncesinde ve sonrasinda tedbirlerinizi alin.

Sevgiler

Son düzenleme:
Tesekkur ederim. Cok konforlu ameliyat gecirenler var evet. Ama ne biliyim benim icin cok zor bir karar ameliyat. Bir de dedigim gibi cok ciddi bir estetik sikintim yoktu o nedenle de cok zorlamadim bu anlamda kendimi.

Bu arada dayanamayip ertesi gun tekrar fotograflar cekip gonderdim. Dolguyu yapan estetik cerrahin esi, dermatologmus. O da incelemis ve yuzeysel deri enfeksiyonu demis. 1000 lik antibiyotik yazmis, bir de fucidin krem. Boyle olunca korktum. Fotograflardan yanlis bir karar verilmesin diye ayni gunun aksamina A.B. Hastanesinde nobetci dermatolog randevusu aldim. O da inceledi, ve “evet yuzelyael deri enfeksiyonu” dedi. İlaclari onayladi. “Yaralar sivilcemsi yapilar bir haftaya gecer, ancak burnunun yuzeyindeki kirmizi hal beni dusunduruyor. Bu dolgunun cozulmesi gerektiginden supheleniyorum” dedi. (Bu arada hastanedeki dermatolog “ben hic dolgu yapmadim, ancak yapan meslekdaslarimdan da bilgi isteyecegim” dedi.) Dolgumu yapan doktora hemen o dakika tekrar ulasip bu suphelerimden bahsetmemi istedi. Dedigini yaptim ve dolgumu yapan doktor israrla ilaclari kullanimca bir hafta icinde her seyin duzelecegini soyledi. 4 agustos’ta da kontrole cagirdi. Kendisi tatilde o nedenle henuz yuz yuze gorusemedik.

Hastaneseki doktor da bu arada “cok sasirdim, dolgu sonrasi boyle bir vaka karsilastigimiz bir durum degil” dedi.

Ancak ben bu enfeksiyonu nasil kaptim hic anlamis degilim.

Dolgu sonrasi 1 saat gunese maruz kaldim.
Dolgu sonrasi 8 saat gectikten sonra hafif bastirmadan, doktorun asistanindan onay alarak, fondoten surdum. Ve 3 saat sonra da temizleyip yattim. Acaba fondoten mi neden oldu..

Hastanedeki dermatologa yarindan sonra (Cuma gunu) kontrole gidicem. Kirmiziligin durumuna bakicak. Sivilcemsi seyleri zaten hic sorun etmedi, gecer dedi.

Su an icin o sivilcemsi ici irin dolu yapilar gecti. Kanama olmuyo, irin vs de akmiyor. Ancak cildimdeki delik delik tahrisler henuz iyilesmedi. İnsallah gecer. Cumartesiden bu yana, sosyallesmek adina disari cikamiyorum. Tatile gidicektik, erteledik. Gunese maruz kalmiyim ve tamemen iyilessin diye.

Doktorumu suclayamam. Dedigim gibi arkadasim da yaptiriyor ve boyle bir sey yasamadi. Hatta bir cok unlu sima da hastasi yurt icinden ve disindan.
Ancak bu yasadigim durum cidden travma etkisi yaratti. Rotus yaptirmayi bile istemiyorum artik ki aslinda gerekiyor. Bilmiyorum, doktor tatilden donunce konusucaz ve ne diycek nasil bi yol izliycez gorucem.
Kimseyle alakasi yok ama inan guvenim sifir artik. Korkuyorum.

Siz siz olun islem yapilmadan once cildizini tamamen temizletin, sadece dolgu yapilan yeri degil. Ve 3-4 gun asla izlem yerine fondoten pudra hatta gunluk kremlerinizden bile surmeyin. Nolur nolmaz, islemden sonra doktorun da onayiyla, islem yerine muhakkak antibiyotikli bir krem uygulayin birkac gun.

Asla yaptirmayin diyemem, sahane guzel sonuclar aliyor insanlar. Ama siz kendinize dikkat edin ve oncesinde ve sonrasinda tedbirlerinizi alin.

Sevgiler
en son durumunuz ne peki. hala dolgu yaptırıyo musunuz

Epeyidir foruma girmedigimden aorunuzu simdi yanitlayabiliyorum. Doktor burnumdaki dolguyu eritti. Bir daha dolguya cesaret edemedim acikcasi :KK43:

X