Bisküvi - Kurabiye Tarifi Butik Kurabiye(Şeker Hamurlu Kurabiye)

Nevreste

Hala umudum var
Yönetici
Editor
16 Ağustos 2010
290.134
596.064
42
20170504_163645.jpg
20170504_163658.jpg

Şeker hamurlu kurabiye süsleme furyası var bu aralar. Kına gecesi, nişan,düğün, bebek doğumu, baby shower partileri, diş buğdayı, ilk adım,okuma bayramı,okuma rozeti törenleri,yeni yıl,sevgililer günü daha birçok günlerde şeker hamurlu kurabiye yapılıyor. Bir konsepte göre süslenen kurabiyeler çok güzel oluyor.Ben uzun zamandır denemek istiyordum.Netten videoları izleyerek birkaç kez denedim.Bu 3. oldu:KK66:
Eminim denedikçe daha gelişecek ve güzel olacak.Sizlerde deneyin mutlaka dışardan çok zor görünsede çok zor olmuyor..Mutlaka yapacaksınız...
Püf noktaları var onlara dikkat etmek gerekiyor...
  • Kurabiye hamurumuzu yaptıktan sonra mutlaka en az yarım saat buzdolabında bekletmemiz gerekiyor. Hatta bir saat daha ideal.
  • Kurabiyelerin kabarıp şekillerinin bozulmaması için ise kabartma tozunu çok az koymalısınız. Yoksa kurabiyeler fazla kabarıp büyüyecekler. Ve kalıplar ile şeker hamurunu kesip üzerlerine kaplamak için kurabiye ve şeker hamurunun boyutları farklı olacak.
  • Diğer dikkat etmeniz gereken bir nokta ise kurabiye hamurunu ve şeker hamurunu açarken un değil mutlaka nişasta kullanmalısınız. Pudra şekeri, nişasta ve unu mutlaka eleyerek kullanın ayrıca.
  • Kurabiyeleri şeker hamuru ile süslemek için kurabiyeleri pişirdikten sonra üzerinden en az 8 saat geçmesine dikkat edin.
  • Şeker hamurunu kurabiyeye bal ile yapıştırın. Fakat şeker hamuru üzerine yine şeker hamuru yapıştırmak için su kullanın.
  • Kurabiyeleri poşetlere koyacaksanız, süslemeyi bitirdikten 3-4 saat sonra bu işlemi yapın.
Gelelim butik kurabiye tarifi için gerekli olan malzemelerimize;

• 1 yumurta
  • 200 gr. yumuşak margarin
  • 1 su bardağı pudra şekeri
  • 1 su bardağı mısır nişastası
  • 2,5 -3 su bardağı un
  • 1 çay kaşığının ucu ile kabartma tozu
  • Tarçın yada vanilya esansı yada limon kabuğu isteğe göre koyabilirsiniz.

Süsleme İçin:
250 gr beyaz şeker hamuru
250 gr kırmızı şeker hamuru
Süsleme için minik şeker inciler

Bu ölçülerle 25-30 kurabiye çıkıyor..

YAPILIŞI
Geniş bir kabın içine yağ, yumurtayı koyuyoruz ve elimizle yada bir mikser yardımı ile karıştırıyoruz. Bu karışımın içine pudra şeker, nişasta, un elenerek ilave ediliyor. Fakat unun tamamını ilave etmeyin yavaş yavaş ekleyin. Kabartma tozunu ve isterseniz tarçın yada limon kabuğunu ilave edip yoğurmaya devam edin. Hamurun kıvamı çok sert olmayacak. Hatta yumuşak olacak. Elinize yapışmayana kadar un ilave edin. Kurabiye hamuru hazır şimdi dinlendirmek için streç ile sarıp buzdolabında en az yarım saat (zamanınız varsa 1 saat) bekletin.

Buzdolabından çıkardığınız kurabiye hamurunu nişasta kullanarak merdane yardımı ile 0,5-1cm kalınlığında açın.

Kurabiye kalıbı ile açtığınız kurabiye hamurunu kesin. Yağlı kağıt yaydığınız tepsiye kurabiye kalıbı ile kesilen kurabiye parçalarını yerleştirin.

Kurabiyeleri çubuklu yapmak isterseniz pasta malzemeleri aldığınız yerden istediğiniz uzunlukta çubuk alarak bunları kurabiyelerin alt kısımlarına koyun ve bu şekilde tepsiye dizin.

Öncede 180 derecede ısıtılmış fırında yaklaşık 10-15 dakika kadar kontrollü olarak pişirin. (Fanlı olarak pişirmenizde fayda var) Kurabiyeler pişerken mutlaka kontrol edin kalınlık ve kurabiyenin şeklinin büyüklüğüne göre pişme süresi değişiklik gösterebilir. Rengi çok çabuk değişiyor. Hafif pembeleşmeye başlayınca çıkarın.
Kurabiye şeker hamuru ile süslemek için hazır. Kurabiyeleri, şeker hamuru ile süslemek için 8 saat dinlenmeleri için beklemenizde yarar var. Şimdi kurabiyelerinizi istediğiniz gibi süsleyebilirsiniz.

Sıra geldi kurabiyelerimizi şeker hamuru ile süslemeye:kk77:
Yapışmasın diye zemine streç serdim:KK66:Böyelikle kolay inceldi..Kurabiyeleri kestiğimiz kalıp ile kesiyoruz.Ben kal kalıp kullandım..

Kurabiyelerin üzerine yapıştırıyoruz..
Şeker hamurunu kurabiyeye bal ile yapıştırın. Fakat şeker hamuru üzerine yine şeker hamuru yapıştırmak için su kullanın.
Daha sonra pasta malzemeleri satan yerlerde süsleme için aparatlar var onları kullanabilirsiniz.Ben oğlumun okuma bayramı için yaptım.Bu sebeple yazı ve kalp şekiller kullandım..

13.jpg
14.jpg
15.jpg
16.jpg
17.jpg

pastane den aldin dimi şeker hamurunu yoksa pasta malzemeleri satan yerden mi Nevos şeker hamuru tarifi var mı evde yapabileceğim burda nerden bulacam smdi:110:
Pasta malzemeleri satan yerden alıyorum canım:KK66:
En son öğretmenler gününde yaptım:KK66:
23905445_297860494037793_6645371951574485219_n.jpg

Bir sefer pasta süsleme için evde denedim:KK66:
Şöyle ki;Resimler bana ait:KK66:
MARSMALOW ŞEKER İLE ŞEKER HAMURU YAPIMI
125 gr marsmallow şeker
1 fiske tuz
2 kaşık su
1.5 paket pudra şekeri(250gr)

Marshmallow şekerleri cam bir kaseye boşaltın.
Tencereye biraz su koyup, cam kaseyi üzerine oturtun.
Orta ateşte ara sıra karıştırarak marshmallow şekerleri eritin.
Burda dikkat edilmesi gereken; şekerlerin çok fazla erimemesi ve içlerine sıcak su kaçmaması.
Eriyen şekerlere su, tuz ve pudra şekerinin yarısını ekleyip, karıştırın.
Yoğurma kabının dibine bolca pudra şekeri dökün.
Eriyen şekerleri yoğurma kabına alın ve yoğurmaya başlayın.
Dikkat edin eliniz yanmasın.
Kalan pudra şekerinide ekleyip, hamuru iyice yoğurun.
Ele yapışmayan ama yumuşak kıvamlı bir hamur olcak.
Son olarak hamuru top haline getirin ve üzerine margarin sürün.
Streç film ile kapladığınız hamuru 1 gün yada daha fazla oda sıcaklığında bekletebilirsiniz.
Kullanacağınız zaman tekrar yoğurun ve istediğiniz süslemede kullanın.
$50.jpg $51.jpg $52.jpg $53.jpg

Ablaaaa şeker hamuru tarifin var mı nişanlıma doğum günü pastası yapıcam şeker hamuruyla kaplamak istiyorum
Canım neden evde yapmayı düşünüyorsun:KK66:
Evde yapmak içinde kullanacağın malzeme hazır olacak:KK66:Jelibon,marsmallow şeker veya lokum kullanman gerekiyor:KK66:Bunlarda katkı maddelio_ODirek şeker hamuru alıp kullansan nasıl olur:KK66:Son kullanma tarihine dikkat et:KK66:
Ne yalan söyleyeyim pastada sevmiyorum.Kurabiye yapıyorum ama oda hediye amaçlı yenmiyor saklıyorlar:)

Canım neden evde yapmayı düşünüyorsun:KK66:
Evde yapmak içinde kullanacağın malzeme hazır olacak:KK66:Jelibon,marsmallow şeker veya lokum kullanman gerekiyor:KK66:Bunlarda katkı maddelio_ODirek şeker hamuru alıp kullansan nasıl olur:KK66:Son kullanma tarihine dikkat et:KK66:
Ne yalan söyleyeyim pastada sevmiyorum.Kurabiye yapıyorum ama oda hediye amaçlı yenmiyor saklıyorlar:)
Hiç hazır şeker hamuruna rastlamadım ki alsam pastaneden almam gerek heralde markette falan görmedim :bicak:
Jelibon ve marshmalowla mı yapılıyo ben bunları zaten çok tüketirim abla zararına falan bakmıyorum artık her şey katkı maddeli zararlı şeylerin de tadı çok güzel oluyo :KK70: ama şimdi düşündümde marsmalowla da süslenebilir aklıma bikaç fikir geldi biraz araştırıyım teşekkür ederim :)

Hiç hazır şeker hamuruna rastlamadım ki alsam pastaneden almam gerek heralde markette falan görmedim :bicak:
Jelibon ve marshmalowla mı yapılıyo ben bunları zaten çok tüketirim abla zararına falan bakmıyorum artık her şey katkı maddeli zararlı şeylerin de tadı çok güzel oluyo :KK70: ama şimdi düşündümde marsmalowla da süslenebilir aklıma bikaç fikir geldi biraz araştırıyım teşekkür ederim :)
Dr oetkerin bile var canım:KK66:Markette satılıyor..Pasta malzemeleri satan yerler var,organizasyon malzemeleri falan oluyor:KK66:Oralarda bulabilirsin.
İlgi alanında olmadığı için dikkatini çekmemiştir:KK66:
Mesela Metro markette oluyor.Bilmiyorum bulunduğun ilde var mı?Yani hazır olunca garanti iyi oluyor:KK66:Çok kolay açılıyor...Nette video izleyerek yapmaya başladım.Okul etkinliği,arkadaşların doğum günü derken 5-6 kez yaptım...
Yani yanlış anlama bunlar benim şahsi fikrim:)

Evet Marshmalow ile yapılıyor :KK66: İnşaallah tutturursun canım:KK66:

Dr oetkerin bile var canım:KK66:Markette satılıyor..Pasta malzemeleri satan yerler var,organizasyon malzemeleri falan oluyor:KK66:Oralarda bulabilirsin.
İlgi alanında olmadığı için dikkatini çekmemiştir:KK66:
Mesela Metro markette oluyor.Bilmiyorum bulunduğun ilde var mı?Yani hazır olunca garanti iyi oluyor:KK66:Çok kolay açılıyor...Nette video izleyerek yapmaya başladım.Okul etkinliği,arkadaşların doğum günü derken 5-6 kez yaptım...
Yani yanlış anlama bunlar benim şahsi fikrim:)
Sağol abla bi bakarım bulursam alırım :)

Pasta malzemeleri satan yerden alıyorum canım:KK66:
En son öğretmenler gününde yaptım:KK66:
Eki Görüntüle 2116963

Bir sefer pasta süsleme için evde denedim:KK66:
Şöyle ki;Resimler bana ait:KK66:
MARSMALOW ŞEKER İLE ŞEKER HAMURU YAPIMI
125 gr marsmallow şeker
1 fiske tuz
2 kaşık su
1.5 paket pudra şekeri(250gr)

Marshmallow şekerleri cam bir kaseye boşaltın.
Tencereye biraz su koyup, cam kaseyi üzerine oturtun.
Orta ateşte ara sıra karıştırarak marshmallow şekerleri eritin.
Burda dikkat edilmesi gereken; şekerlerin çok fazla erimemesi ve içlerine sıcak su kaçmaması.
Eriyen şekerlere su, tuz ve pudra şekerinin yarısını ekleyip, karıştırın.
Yoğurma kabının dibine bolca pudra şekeri dökün.
Eriyen şekerleri yoğurma kabına alın ve yoğurmaya başlayın.
Dikkat edin eliniz yanmasın.
Kalan pudra şekerinide ekleyip, hamuru iyice yoğurun.
Ele yapışmayan ama yumuşak kıvamlı bir hamur olcak.
Son olarak hamuru top haline getirin ve üzerine margarin sürün.
Streç film ile kapladığınız hamuru 1 gün yada daha fazla oda sıcaklığında bekletebilirsiniz.
Kullanacağınız zaman tekrar yoğurun ve istediğiniz süslemede kullanın.
Eki Görüntüle 2116964 Eki Görüntüle 2116965 Eki Görüntüle 2116966 Eki Görüntüle 2116967
Kurabiye ne bayıldım burda süslemeler bulursam bu şekilde yapacam çok güzel şeyler var da nerde satılır bilmiyorum burda araştırma lazim eline sağlık yaşlı seni :p:p:p:p

Kurabiye ne bayıldım burda süslemeler bulursam bu şekilde yapacam çok güzel şeyler var da nerde satılır bilmiyorum burda araştırma lazim eline sağlık yaşlı seni :p:p:p:p
Pasta malzemesi,organizasyon malzemeleri satan yerlerde bulabilirsin canım:KK66:
İnternetten getirme imkanın var mı?
Varsa netten kolay bulursun:KK66:

X