Çalışan kadın olmak ve bütçeler

Bi ara annesine 200 300 para verdi borç olarak annesi geri vermedi bende çok saydırdım taksit ödemekten bıktım ben neden vermiyor
Anneci bir insan olarak eşimin benim anneme 200 300 lira gibi bir parayı borç verdiğim düşüncesine ve bunu bu şekilde dile getirmesine çok kırılırdım. 200 300 lira anneye borç verilecek bir para değil,o kadar büyütmüş etmiş bir zahmet lazım olduğunda versin yani. Sizi haklı bulamadım.
Ayrıca bir sürü borcunuz varmış bu borçlar ortak yapıldığına göre neden kullanıldığını hissediyorsunuz anlamadım.

Ben böyle olucağını bilseydim zaten evi istemezdin 5 ay daha nişanlı kalır borçlar biter araba yerine eve kredi çeker kira gibi öderdik kimseyede minnet etmezdik. Evi bana mo verdiler sadece oğullarıda oturuyor benimde abim evli o da oturuyor evlattır kirada olsa ailenin aklı kalıcak. Ben zaten evlerinde oturuyoruz diye ayrı stresim parmaklarında oynatılıyorum aynı daireyim bi de bu iyice üzülüyorum.
Kira öder gibi ev kredisi ödeyecektiniz demek böyle olacağını bilseydiniz. Hem de evlenir evlenmez yapacaktınız bunu. Sanırım sizin altınlar evin yarısından fazlasını karşılar olacaktı. Bu kira öder gibi ev alanlar nasil ve nerde alıyor anlamadım.

Hayatimin hicbir zamanında paraya çok önem vermedim. Ki küçüklüğümde yiyecek bulamayacak kadarda fakirdik. Çok zengin olduğumdan degil. Ben parayı insanlara hediye almak için araç olarak gördüm kullandım. Düğün takılarımı eşime verdim kullandı. Ama hep güzel şeylere. Ilk zamanlarda bazı borçları ödemeye yardım ettim ama tamamen kendi irademle. Sonrasında borç ödeme işini tamamen üstüne aldı. Kimse benim kazancima karışmaz. Bizimki doğru ya da örnek demiyorum. Ben böyle mutluyum. Her evliliğin dinamiği farklıdır. Kurallarını eşinizle birlikte siz koyarsiniz. Önemli olanda bu kararları alırken huzurlu olmanız.

İyi haftasonları arkadaşlar. Kafama takılan bir soru olucak. Ben yeni evliyim 7 ay oldu. Çalışıyorum. Evlendiğimizden beri ev eşyalarınızın borcunu ödemekteyiz altın bozdurmak yerine taksit ödemeyi ben istedim. Kirada değiliz çok şükür. Eşimle oturup toplam gideri hesaplayıp elimize ne kadar kaldığını hesaplıyoruz 500 kalıyorsa 400 ünü bana verir ya da hepsini. Kendisinin pek bi harcaması yoktur sigara içki dışarıdaki mekanlar gibi. Bende genelde kredi kartından harcarım diğer ay öderiz gizlimiz saklımız yoktur. Bu ayda araba aldık taksidi olucak 2 3 sene ödicez ben maaşımı eşime veriyorum o da hesaba atıyor tüm ödemeleri yapıyor banada gösteriyor şu kadar kaldı diyor nakiti bana veriyor sen parasız kalma ben zaten harcamıyorum diyor. Ama yinede param alınıyormuş gibi hissediyorum acaba yeni olduğum için mi yoksa tüm parayı kendim yemediğim için mi bilmiyorum ya da doğrusu ne bilmiyorum. Eşim taksidimiz olmasaydı zaten kalırdı sende diyor ya da bi hesapta biriktirirdik onu şuan bu şekilde oluyor ben paranı yemiyorum ki diyor. Şuan konuşmam gereken bir şey var mı ya da borçlar olmasaydı nasıl yapılması gerekiyordu ? Eşim ayrı ayrı para harcanmasına karşı bereketli olmaz karı koca araba alırız ev alırız altın alırız sen kafana göre harcarsan eve ne giriyor ne kadar harcama yapıyoruz bilemeyiz ki diyor. Kafama görede kastı kendi ihtiyaçlarım değil aslında onlarda sorun yok ben kozmetikte alırım kendime kıyafette bi kere dememiştir alma diye sadece birlikte ayarlamak daha iyi der. Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunz ? Bi ara annesine 200 300 para verdi borç olarak annesi geri vermedi bende çok saydırdım taksit ödemekten bıktım ben neden vermiyor diye çıkıştım o da tamam istemiyorum paranı biz kendi taksitlerimizi vericekti annem veremedi napıyım benim suçum ne dedi. Bende normal olan durumu bozmaktan korktuğum için şuan birşey demiyorum eğer anarmol bir şey varsa söyleyin müdahele ediyim ilerde burda eşim paramı alıyor demek istemem 😂 gerçi Allah nasip ederse bi kaç seneye çocuk düşünüyoruz çalışamicam ama yinede tecrübe edinsem iyi olur
Kardesiniz, anneniz veya arkadaşınız da sizden 200 300 borç isteyebilir ve ödemeye bilir evet hoş bir durum değil ama gerginlik çıkartacak bir memlag değil gibi.

Kira öder gibi ev kredisi ödeyecektiniz demek böyle olacağını bilseydiniz. Hem de evlenir evlenmez yapacaktınız bunu. Sanırım sizin altınlar evin yarısından fazlasını karşılar olacaktı. Bu kira öder gibi ev alanlar nasil ve nerde alıyor anlamadım.
Onu ben de merak ediyorum ama TOKİ herhalde o sistem
Bizim ev kredisi miktarına göre bayağı villada yaşıyor olmamız lazım ama bildiğimiz 3+1 :KK45:

Bulan varsa bana da söylesin. :)

Onu ben de merak ediyorum ama TOKİ herhalde o sistem
Bizim ev kredisi miktarına göre bayağı villada yaşıyor olmamız lazım ama bildiğimiz 3+1 :KK45:
Toki olabilir ama o da nerde olur uyar mı insana, uysa da ev çıkar mı belli değil. Bir yerden toplu para gelir ya da lüks araban vardır satıp evin büyük miktarını peşin karşılayıp alırsın da diğer türlü nasıl oluyor çözemiyorum ben de.

Hayır ben anlamıyorum ya boşanınca veya ekstrem bir durumda en çok madur olanlar kadınlar değilmi ?Kendini bilen bir adam karısını seven bana bir şey olsa bu kadın napacak diye düşünen adam bundan rahatsızlık duymaz .Birde üstelik kadın çalışıyor kendi adına bir birikim yapsa ne var .Her şey istenildiği gibi gitmiyorki .Kadın emek verir çalışır parasınıda adama verir adam oldu ya 3, 5 sene sonra bitleri canlandı ,kalktı başka kadına kapıldı bunun olmayacağının garantisi varmı ?Bütün ipleri adamın eline vermek veya koşulsuz birine güvenmek bence risk .Karşındaki insansa her şeyi beklemelisin .Etrafımızda da yokmu örnekleri .
+Çoğu kadının bir de evladı var. Nafaka vermeyen baba mı ararsın,mal kaçıranını mı,verdiği 500 lira nafakayla çocuğun bütün ihtiyaçlarının karşılanıp kalanı da kadının yediğini(!) düşünenini mi:kızgın: Ayrıca sevgili konu sahibesi yanlış anlama ama daha 7 aylık evlilikte telefon borcu yapmak gereksiz bence ya da düğüne 150 bin harcamak. İmkanın olsa bunlar göze batmaz ama 7 ayda gırtlağa kadar borca girmek bana uç geliyor, iki tarafın ailesinin size yardımcı olması da. Yani ailenize güvenip üst üste borç yapmayın. Ki eş ailesinin de sizden istekleri bitecek gibi değil anladığım kadarıyla. 200 lirayı mesele yapmayın ama 5000 kredi yazmışsınız bir yerde sizin borcunuz varken eşinizin ailesine kredi çekip sizin ailenizden gelenleri kabul etmesi hoş değil.

Son düzenleme:
Hayatimin hicbir zamanında paraya çok önem vermedim. Ki küçüklüğümde yiyecek bulamayacak kadarda fakirdik. Çok zengin olduğumdan degil. Ben parayı insanlara hediye almak için araç olarak gördüm kullandım. Düğün takılarımı eşime verdim kullandı. Ama hep güzel şeylere. Ilk zamanlarda bazı borçları ödemeye yardım ettim ama tamamen kendi irademle. Sonrasında borç ödeme işini tamamen üstüne aldı. Kimse benim kazancima karışmaz. Bizimki doğru ya da örnek demiyorum. Ben böyle mutluyum. Her evliliğin dinamiği farklıdır. Kurallarını eşinizle birlikte siz koyarsiniz. Önemli olanda bu kararları alırken huzurlu olmanız.
kendime çeki düzen vereceğim

Anneme verdiğim 200 liraya çemkirecek adam veya kadını sonsuza dek annesinin yanına yollarım.
Görmemişin oğlu olmuş gitmiş pipisini kesmiş.
mesele o değilki 100 liramız varkende istedikleri 900 lira. Çemkirmedim onca sıkışıklığımızda lütfen istemesinler artık boğuldum dedim

+Çoğu kadının bir de evladı var. Nafaka vermeyen baba mı ararsın,mal kaçıranını mı,verdiği 500 lira nafakayla çocuğun bütün ihtiyaçlarının karşılanıp kalanı da kadının yediğini(!) düşünenini mi:kızgın:
Yani kesinlikle öyle .Burada bazı kadınlar işte güvenmediğiniz adamla evlenmeyin falan diyor .Keşke her şey dürüstlük üzerine kurulsa .Ancak insan oğlu çiğ süt emmiş .Şimdi iyisin üç beş yıl sonra ne olacağının neyle karşılaşacağının garantisi yokki .Ben o yüzden hani bir laf var ya babam olsa güvenmem .Yaşadığım bazı acı tecrübelerden ve etrafımda gördüğüm madur olan kadınlardan bu şekilde düşünüyorum.

Aileye verilen parayı dert etmeyin gerçekten ya .Sonuçta o aile eşinizi okutmus ,büyütmüş. Paranızı kendi insiyatifinizde değerlendirmek isteyebilirsiniz ona birşey diyemem .Yine biriksin ama banka hesabı sizin adınıza olsun belki bu sizi rahatlatır.

X