Çalışmayan kadına karşı olan tutum

Fotografcilik, bence cok guzel bir meslek.
Bircok insanin en ozel ve guzel anlarini, anilarini olumsuzlestirmek ve bu anlara taniklik etmek cok guzel.

Calismayana neden calismiyor ya da calisana neden calisiyor demedimde dusunmedimde.

Kimseyi gozunuzde buyutmeyin, birakin konussunlar, he diyip gecmek gerek bazilarina :KK66:
Fotografcilik; bu meslegi yapmadan önce benim de çok imrendigim ve saygi duydugum bir meslekti. Ama cevremin isime karsı yaptigi bu muameler, yaptigim meslegin sanki bir meslek olmadiginina dair bir yanilgiya dusurdu beni.

Tesekmur ederim yorumunuz icin ☺️

Ben de evden bi takım şeyler üretip satıyorum ve aynı muameleyi görüyorum. Çok canım sıkılıyor bu duruma. Sizi çok iyi anlıyorum ben bu tip insanlardan uzaklaşmayı seçtim çünkü dediğiniz gibi enerjimi feci şekilde düşürüyorlar.

Çalışan ve gayet üretken bir kadın olarak söylenenleri bu kadar kendinize dert edinip kompleks yapmanızı enteresan buldum ben.

Ne gerek var ki? Ben evden çalıştığım için, çalışmayan insanların bir günde neler yaptığını bilemiyorum diyip geçebilirsiniz. İlla sizin gününüzü soruyorlarsa fotoğrafçılıkla ilgili bilemeyecekleri birkaç terim, birkaç işlem anlatın olsun bitsin.

Ben bu eleştirilerin altında biraz kıskançlık olduğuna inanıyorum. Çalışmayanlar çalışıp para kazananları kıskanıyor, çalışanlar evde vakit geçirenleri kıskanıyor sanırım biraz.

Şu an ücretsiz doğum iznindeyim, işe başlamayı sabırsızlıkla bekliyorum çünkü maddi sıkıntı yaşıyorum, sadece kızımı özleyeceğim diye üzülüyorum.

Maddi gelirim çok iyi olsaydı, hele de sizin gibi freelance çalışma şansım olsaydı mutluluktan uçardım herhalde.
Dışarıda bir işte çalışmamak üretmemek anlamına gelmiyor.

Eğitim ve bilgi birikimi açısından bu kadar geride gördüğünüz insanların sözlerini büyütüp kafanıza takmanıza gerek yok bence.

Son düzenleme:
Canım seni çok iyi anlıyorum. Çünkü bende turkiyenin en iyi üniversitesini bitirdim yetmedi açiktan bir daha okudum. Fakat çalışmadım. Kendi isteğim doğrultusunda . Hayatı bazen akışına göre yaşamak gerekiyor . Bana karışacak beni eleştirecek hele de üzecek insan uzak olsun hiç olmasın daha iyi. O kadar çok duydum ki ne o okulu bitirdin ve de çalışmıyorsun lafını evet o okulu bitirdim vee çalışmıyorum. Ha çalışan arkadaşlarımın bir kısımda o mesleği yapmadan çalışıyor yani bana okulda boş yer işgal etmişim gibi davranmanıza gerek yok. Hiç de pişman değilim bugün yine olsa yine girer okurum diyorum bazen. Benim bu kadar da değil sıkıntım şimdi birde beşinci bebeğime hamileyim. İyice çatlıyorlar iyi cesaret valla diyen diyene . Buda yetmedi biz karı koca şehir değiştirdik bu halimizle. Millet şaşkın şaşkın sonumuzu merak ediyor. Sorular imalar öküz altında buzağı aramalar ağzımdan laf almaya çalışmalar bütün bunları yaşarken senin yazdıklarını okuyunca destek vermek istedim. Çekemeyen insan çok oluyor sen aldırış etme. Bugünün böyle geçer yarın bambaşka birşey yaparsın. Ama senin diğer insanlardan farkın sui öyle için rahat ki kimseyi eleştirmediğin için. Üstelik çalışana saygımız sonsuz ama öyle evde iş bulamıyorum canım sıkılıyor diyeni de hiç takma otursun kitap okusun madem de öğretmen bıraksın hava atmayı. Hepimiz biliyoruz ki evliysen hele de çocuk varsa ev işi bitmez ev dede olsan bitmez çalışıyorsan da hic bitmez. Bazen insan oğlu afedersin bir yerini de parcalasa nasiplten öteye gidemez. Son olarak şunu da anlatmak istiyorum geçenlerde yakın bir arkadaşımla konuştuk aslında üç kişiydik . Biz ikimiz tutumlu değilizdir ama üzüncümüz aşırı sıkar çalışır tutar birikim yapar vs vs. Yirmi yılımızı analiz ettik uçumuzde de evler ve arabalar var ve o tutumlu çalışan arkadaşımız bizden daha iyisine sahip değil. İnsan kısmetinde varsa çalışır ihtiyacı doğrultusunda çalışır bazen zevk içinn çalışır ama çalışmayan kadına bu şekilde yaklaşmak sadece karşımdakinin kibrini gösterir bana. Çünkü o evde oturuyor sandığımız kadınların da çoğu çalışıyor. Evden çalışıyor. ...

Sağol canım desteğin için 🌹

Fotografcilik; bu meslegi yapmadan önce benim de çok imrendigim ve saygi duydugum bir meslekti. Ama cevremin isime karsı yaptigi bu muameler, yaptigim meslegin sanki bir meslek olmadiginina dair bir yanilgiya dusurdu beni.

Tesekmur ederim yorumunuz icin ☺
Hepsi bir Ara Güler di zaten mesleğinizi yorumlamışlar bir de...
Peh, anlamayana davul zurna az işte.

Ben de çalışmayan kadınları hoş karşılamıyorum. Erkek çalışmayınca ayıplanıyor kadın çalışmayınca normal karşılanıyor. Neden?

Hoş karşılamayabilirsin, bunu da anlayabilirim. Benim bahsettiğim bu tarz kadınları insan içinde hor görerek küçümsemeye çalışmak neden? Herkesin kendi hayatı ve bütçesi var. O kisinin evine tek maaş mı giriyor çift maaş mı giriyor bence bu kimseyi ilgilendirmemeli. Kimse bunu kendine misyon edinmemeli diye düşünüyorum.

Hoş karşılamayabilirsin, bunu da anlayabilirim. Benim bahsettiğim bu tarz kadınları insan içinde hor görerek küçümsemeye çalışmak neden? Herkesin kendi hayatı ve bütçesi var. O kisinin evine tek maaş mı giriyor çift maaş mı giriyor bence bu kimseyi ilgilendirmemeli. Kimse bunu kendine misyon edinmemeli diye düşünüyorum.
Ben kimseyi hor görmüyorum? Sadece hoş karşılamıyorum, bu da benim şahsi düşüncem.

Ben de çalışmayan kadınları hoş karşılamıyorum. Erkek çalışmayınca ayıplanıyor kadın çalışmayınca normal karşılanıyor. Neden?
Erkek; sabah kalkıp kahvaltı hazırlayıp herkesi gideceği yere hazırladıktan sonra, bulaşıkları yıkayıp, evi toplayıp, süpürüp silip, camları silip, klozetleri ovalayıp, evin her yerinden bilimum atılacak şey toplayıp, çarşaf değiştirip, kirlileri yıkayıp kuruyunca ütüleyip, akşam yemeği için 3 çeşit yemek hazırladığında belki çalışmaması ayıplanmazdı.
Bilmem anlatabildim mi?
Çalışmayan erkek bunları yapsın, başımıza taç olur.
Ama kadın zaten bir işçi hayatı yaşıyor ve üzerine çalışıyor.
Farkı görebildiniz sanırım.

Kadının dik durabilmesi lazım hele ki bizim toplumda mesleği veya yapabilecegi bir şeyleri olmalı.Çalışmak konusına gelince ben bazen çalıştım bazen evde oldum eş maaşı geçime yetiyorsa çalışmayabilir yeter ki altın bileziği olsun .bu da benim fikrim ev işi de çok yoruyor çocukşar onların bakımı kolay işler değil

Ben de evden bi takım şeyler üretip satıyorum ve aynı muameleyi görüyorum. Çok canım sıkılıyor bu duruma. Sizi çok iyi anlıyorum ben bu tip insanlardan uzaklaşmayı seçtim çünkü dediğiniz gibi enerjimi feci şekilde düşürüyorlar.

Evet evet. Ben de bi ara keçe işıyle uğrastım. El becerim cok iyidir. Nişan, kına ve nikah için hediyelik minik bebeklerden fln yaptım ve iyi de kazanıyordum. Onu da küçümsediler ve iş olaram gormediler kesinlikle. Ne mi yaptım? Sayfamdaki fotograflari komple silip sayfami kapattim. Pisman miyim evet.
komple silip

Erkek; sabah kalkıp kahvaltı hazırlayıp herkesi gideceği yere hazırladıktan sonra, bulaşıkları yıkayıp, evi toplayıp, süpürüp silip, camları silip, klozetleri ovalayıp, evin her yerinden bilimum atılacak şey toplayıp, çarşaf değiştirip, kirlileri yıkayıp kuruyunca ütüleyip, akşam yemeği için 3 çeşit yemek hazırladığında belki çalışmaması ayıplanmazdı.
Bilmem anlatabildim mi?
Çalışmayan erkek bunları yapsın, başımıza taç olur.
Ama kadın zaten bir işçi hayatı yaşıyor ve üzerine çalışıyor.
Farkı görebildiniz sanırım.
Belki inanmayacaksınız ama çevremde bir çift var. Ev işlerini ortak yapıyorlar. Buna rağmen kadın çalışmıyor.

Kadının dik durabilmesi lazım hele ki bizim toplumda mesleği veya yapabilecegi bir şeyleri olmalı.Çalışmak konusına gelince ben bazen çalıştım bazen evde oldum eş maaşı geçime yetiyorsa çalışmayabilir yeter ki altın bileziği olsun .bu da benim fikrim ev işi de çok yoruyor çocukşar onların bakımı kolay işler değil

Esimle cocuk dusunuyoruz. Cocuk olunca hepten ev hanımı muamelesi gormekten korkuyorum acikcasi :anne:

Peki neden o kişilerle görüşmeye devam ediyorsunuz? Başka arkadaş çevreleri bulun sizi daha iyi anlayacak.
Bir de yazım hataları konusunda ben de biraz takıntılıyım. Yazarlık yapmış biri olarak keşke dikkat etseniz :)

Belki inanmayacaksınız ama çevremde bir çift var. Ev işlerini ortak yapıyorlar. Buna rağmen kadın çalışmıyor.
Benim de evimde iş bölümü yarı yarıya olmasa da bayağı bir iş yapar eşim.
Ama ben de çalışmıyorum.
Suç mu bu?
Bakın, kadınların ömrü boyunca yaptığı şeyden bahsediyoruz.
Emekliliği yok bunun.
En basiti tatil yahu.
Dünyanın en lüks 7 yıldızlı oteline gidin, o valizleri tekrar toplayıp kapatan kadındır.
Eşi illa yardımcı olur verir falan ama, kadının bu dünyada işi bitmez.
Kendimden ve annelerden örnek vermem gerekirse, çocuklarıma benden başka bakabilecek bir baba yiğit çıksaydı, emin olum çalışırdım.
Sebebi para kazanmak değil, psikolojim ve evden uzaklaşmak için.
Ama ne eşim ne ailem ne bakıcılar vs ler, benim çocuklarıma bakamadı, bakamaz da.
Hele masa başı çalışan hiç kimse bir anneden daha fazla yoruluyor da olamaz.
Şöyle bir ayrım var, çalışan kadın akşam yemeğine tek çeşit bir şey yada buzluktan çıkardığı bir şeyle geçiştirir ve kimse de laf etmez.
Ama çalışmayan kadın her gün mönü menü döktürüyor adeta.
En basit farkı bu olayın.

Esimle cocuk dusunuyoruz. Cocuk olunca hepten ev hanımı muamelesi gormekten korkuyorum acikcasi :anne:
İnşallah sağlıcakla bebğiniz olur ama sizin işiniz bu oh mis gibi kadının biri vardı çocugu sırtında dünyayı geziyorudu.Siz neden yapamayasınız.Benim iş şehre uzak ve çocuklarımı bırakacak kimse olmuyordu bakan da yok ondan zorlanıyordum.Ev kadını olmak da güzel bir şey boşverin yolunuza bakın.

Ya bu muhabbet hep oluyor benim annem çalışan kadındı komşularımız ev hanımıydı ve onlar da anneme laf sokardı. Çalışan kadınsın hala araban yok çalışan kadınsın ama şöyle çalışan kadınsın ama böyle diye. Yani bir işe girseniz bu seferde başka şeylere takacaklar en nefret ettiğim şeylerden biri de budur. Birkaç kadın bir araya geldi mi fesatlıklar baş gösteriyor. Bence kimseye bir şey ispat etmek zorunda değilsiniz enerjinizi sömürüyorlarsa bir süre görüşmeyin. O sırada da yarım bıraktığınız kitabınıza devam edebilirsiniz mesela? Biraz sizde de takıntı olmuş gibi geldi her konuşulanı üzerinize alınıyor da olabilirsiniz.

Hahah bunu bu muhabbetlerin döndüğü esnada ben de dusundum. Acaba bana mi boyle geliyor diye. Neyse dinlememis gibi yapmak icin tvye bakar gibi yaptım ve bana baktılar resmen 😂 resmen tepkimi olctuler sanki. Bir de dusunce yapilari beni geriyor. Mesela normalde bir jnsana maaşı sorulmaz ayıptır di mi? Bgn bana direkt " isler nasil gidiyor, kaca cekiyorsun bir cekimi" diye sordu kazmanın biri. Neden sordun fotograf mi cektirceksin dedim. (Lafi agzina tikamak icin) yoo meraktan diye kemküm etti. Biliyorum takmamam lazım ama o kadar sık maruz kaliyorum ki benzer saygisizliklara, ister istemez takiyorum.

Hele masa başı çalışan hiç kimse bir anneden daha fazla yoruluyor da olamaz.
Şöyle bir ayrım var, çalışan kadın akşam yemeğine tek çeşit bir şey yada buzluktan çıkardığı bir şeyle geçiştirir ve kimse de laf etmez.
Ama çalışmayan kadın her gün mönü menü döktürüyor adeta.
En basit farkı bu olayın.

aslında o iş pek öyle olmuyor.
Ben çalışmıyorken de tek çeşit birşey çıkarabiliyorum mesela :)
her çalışmayan kadın bir çorba, bir ara sıcak, ana yemek tatlı filan yapmıyor.
Sağda solda gördüklerim gayet bir makarna bir salata ile günü geçirebiliyorlar.
Çalışan kadın olup ev işi yapmak ve anne olmak kadar zor değil evde olmak. Bunu 13 aydır evde olan biri olarak söylüyorum. Bütün işleri ben yapıyorum, eşimle ayrıyız kızımın tüm bakımı bende. Ama dışarı çıkıp günde 2 saatimi yolda harcayıp, otobüs metro kullanarak işe gidip gelmek kadar yorulmuyorum ben.

Evet ev hanımı olmak zor, ama hem çalışıp hem ev hanımı olmak daha zor. Her çalışan kadının ev işlerinde yardımcısı olmuyor ki :)

Evlenmeden önce sözleşmeli öğretmenlik yaptım. Tezgahtarlık yaptım. Bir yandan okudum. Kendi çabamla İngilizce öğrendim. Ve okul harçlığımı çıkarmak için İngilizce ders verdim. Üniversite bitti evlendim. Şimdi de atanmak için ders çalışıyorum. Ev işleri,kızımın bakımı hep bende. Kızım doğmadan önce evden keçe işleri yapıp sattım. Ama hala bana'' evde sıkılmıyor musun?' ' diye soran komşularım var. Sıkılmak nasıl bir şey ben unuttum diyorum. Anlamıyorlar.boşverdim.
Şu saatte kızımı uyutmaya çalışıyorum. Uyusa da ders çalışsam diye bekliyorum. Ama ben kendi çabamla r şeyler yapıp üretmeye de bilirdim. Bu kimseyi ilgilendirmezdi. Herkesin kendi hayatı sonuçta. Sizi çok iyi anlıyorum.

aslında o iş pek öyle olmuyor.
Ben çalışmıyorken de tek çeşit birşey çıkarabiliyorum mesela :)
her çalışmayan kadın bir çorba, bir ara sıcak, ana yemek tatlı filan yapmıyor.
Sağda solda gördüklerim gayet bir makarna bir salata ile günü geçirebiliyorlar.
Çalışan kadın olup ev işi yapmak ve anne olmak kadar zor değil evde olmak. Bunu 13 aydır evde olan biri olarak söylüyorum. Bütün işleri ben yapıyorum, eşimle ayrıyız kızımın tüm bakımı bende. Ama dışarı çıkıp günde 2 saatimi yolda harcayıp, otobüs metro kullanarak işe gidip gelmek kadar yorulmuyorum ben.

Evet ev hanımı olmak zor, ama hem çalışıp hem ev hanımı olmak daha zor. Her çalışan kadının ev işlerinde yardımcısı olmuyor ki :)
Hah işte bunu söylüyorum, kadın zaten evde çalışıyorken, bir de ücret karşılığı çalışması ekstra, bu yüzden erkek çalışmayınca ayıplanır çünkü kıstas farklı diyorum.
Allah bağışlasın, sağlıkla büyütün inşallah evladınızı.
Sizin bedeninize yolculuk zor geliyordur mesela, ama bana öyle değil.
Ve çalıştığım dönemde kendimi çok zinde hissediyordum.
Ama 2. Beneğimi evde uyutmak için bebek arabasıyla koridorda 5 km yürüdüğüm günleri bilirim(app uygulaması sayesinde), onu arabada ya da kucağımda sallayıp, yemek yaptığımı ya da makina boşalttığımı falan.

Ha ayrıca size bir örnek vereyim yakınımdır bu kişi, çalışmıyor.
Çalışmadığı gibi evde de hiçbir zaman geçirmiyorlar, bir ayın 25 günü rahat dışarda yemekteler.
Kadın gündüzden çıkar, kocası akşam katılır.
Gelen misafirine de dışardan yemek söyler ve tabi ki düzenli yardımcısı var ama hayat ona çok zor.
Hala maddi olarak logolu ürün peşindedir.
Tüm hayatı şıkır şıkır gezip, para harcamak üzerine kuruludur ve bu hanım ‘avukat’.

Nasıl ki çalışma hayatında oldukça kolay işler varsa, böyle ev hanımları da var elbette:)

X