Çalışmayan kadına karşı olan tutum

Ben doğum sonrası izine ayrıldığımda evde vakit o kadar hızlı gecti ki 3 ay 5 ay derken baktım işe dönme vakti gelmiş. İlk basta bir üzüldüm alıştım cünkü eve. Bir de kitap okumayı seven bir insansanız evde sıkılmak gibi bir durum mümkün değil

Ne güzel kendin yapabiliyormuşsun, ben hiç anlamıyorum vallahi, o yüzden yaptırıyorum. :))
Evet, daha profesyonel gelir insanlara kendi sitenin olması, işini sadece insta, face üzerinden yapman yetmez bir köşede sanal dükkanın da olsun. Dediğim gibi şu sponsorlu reklamlar var, onlara bir bak derim; çok büyük para değil, insanlar profillerinde gezerlerken senin reklamların da düşsün. Çevrenden başla, müşteri çevresi için "Hediyeleş"... Ben birkaç çizimimi, arkadaş çevreme hediye ettikten sonra "Benim için de çizer misin? Ne kadara olur?" vb. teklifler de aldım. Benim arkadaşın evine gelip gören bir arkadaşı beğeniyor, zincirleme bana ulaşıyor filan. Bunu da yapabilirsin, başlarda biraz cebinden gider ama arkadaş tavsiyeleri üzerinden yürüdükçe de kazanırsın.

Benim hikaye uzun, ben 30 yaşında aklımı başıma devşirdim; insanları çok dinledim vakti zamanında, bu da yolumdan hep şaşmama sebebiyet verdi, bu yüzden diyorum "Kulak asma, bu işte kararlıysan iyi olduğunu düşünüyorsan enerjini buna ver ve modunu düşürme hiç".
O "Ressamlar aç" lafını annemden çok duydum, "Hobi olarak yaparsın" vb. Şimdi gelmişim 33 yaşına, evli çocuklu, sıfırdan hayat kuruyorum, belki 3 sene kadar önce döndüm resim yapmaya. Öncesinde neredeyse 10 sene resim yapmadım resme küstüm, inkar ettim yok saydım olmadı... I-ıh. Hastaneden istifa verdiğimde ayy, açık açık "Aptalsın" dediler; napayım dişlerimi sıka sıka, hiç hata kaldırmayan bir sektörde, üstelik bunu severek yapamazken nasıl kalayım? Bu hem kendi hayatıma hem de başkalarının hayatına haksızlık olurdu... Sevmeden yaptığım işte, bir gün mutlaka büyük bir hata, sorumsuzluk, umursamazlık, bıkkınlık yapar birinin hakkına girerdim; baktım maddi olarak imkan da var, dedim zorlamanın manası yok, hep istediğin şeyi ol, ölmeden şunu gerçekleştir. Neyse, benim de ne anlatasım varmış ya :KK70: Çok anlatıyorum konu resim, meslek vb. olunca, anlat anlat bitiremiyorum.

Bizim yol zor yol; ülkemizde insanlar karınlarını nasıl doyuracağının, hayat içinde, iş,aş,çocuk telaşesinde nasıl nefesleneceğinin hesabındayken; senin estetik gören o yetenekli gözünle yakaladığın karelere ne kadar para verecek, ya da benim oturup boyadığım tabloları alıp da kim duvarına asacak? Bunlara kim para verecek?? Bu yüzden isim yapman şart, buna odaklan; bunun için iyi çevre gerekiyor, yenilik gerekiyor, kampanya gerekiyor, kendini güzel tanıtman gerekiyor; artık türlü türlü yolları deneyeceksin. Umarım gönlündeki gibi olur, sanatının, yeteneğinin kıymeti bilinir, maddi olarak da karşılığını bulursun. İnsanların moralini bozmasına da izin verme, sen kendini biliyorsan, milletin ne dediğinin bir önemi de yok.

Biz senle cevremiz yuzunden kaybetmisiz belli ki. Cevremizde bu tarz gerici zihniyetler, çer çöp insanlar (anne ve babalarimizi tenzih ediyorum tabi ki :KK70:neticede onlar bunu bizleri koruma icguduleriyle yaptilar) olmasaydi şöyle daha modern, zengin ve elit bir cevremiz olsaydı su an ikimizde hak ettigimizi dusundugumuz yerlerde olabilirdik. Sanata, sanatciya deger vermeyen, sanattan bir nebze olsun çakmayan, bunu is olarak dahi gormeyen, sıkıcı ve içi boş insanlarla dolu olan bir cevrede yasiyor olusumuzun ceremesi bunlar ne yazık ki.

Umarım cok basarili olursun. Yaptigin ise ve yetenegine olan saygim sonsuz. Insanlari dinlememekle bence cok dogeu bir karar almissin. Instagram adresin varsa calismalarini takip etmek isterim :KK22:

Yahu evde olan kadınlar da kendi aralarında eleştirecek bir şey buluyorlar. Benim eltim de ev hanımı. Bana diyor ki "dört yıldır evdesin yani ev hanımısın. O zaman ev hanımı gibi davran. Duvarları falan cifle hala çalışıyor gibi davranıyorsun" diyor. Eşit şartlardayız ama o daha çok ev hanımı olduğu için bana da iyi ev hanımı ol yetersizsin diyor ahsjsjs. Kendisi ev hanımlığı konusunda master seviyesinde. Ben daha stajyer sayılırım tabi.

Bir diğer arkadaşım kendisi gibi çalışan diğer arkadaşıma "ben çalışıyorum ama senin gibi evimi bok götürmüyor her şeye yetişiyorum sen bir tek işe gidiyorsun" diyor. O yüzden konu sahibine diyorum ki insanlar her durumda ve koşulda eleştirecek bir şey bulurlar. Dilediğinizi yapın ve kimseden etkilenmeyin.
ahahaha ev hanımlığında bile rekabet ortamı yaratıyoruz desenize :)

Yahu evde olan kadınlar da kendi aralarında eleştirecek bir şey buluyorlar. Benim eltim de ev hanımı. Bana diyor ki "dört yıldır evdesin yani ev hanımısın. O zaman ev hanımı gibi davran. Duvarları falan cifle hala çalışıyor gibi davranıyorsun" diyor. Eşit şartlardayız ama o daha çok ev hanımı olduğu için bana da iyi ev hanımı ol yetersizsin diyor ahsjsjs. Kendisi ev hanımlığı konusunda master seviyesinde. Ben daha stajyer sayılırım tabi.

Bir diğer arkadaşım kendisi gibi çalışan diğer arkadaşıma "ben çalışıyorum ama senin gibi evimi bok götürmüyor her şeye yetişiyorum sen bir tek işe gidiyorsun" diyor. O yüzden konu sahibine diyorum ki insanlar her durumda ve koşulda eleştirecek bir şey bulurlar. Dilediğinizi yapın ve kimseden etkilenmeyin.

Duvar ciflemek ne ayol
Gercekten bunu yapan insan canlisi mi var? Oha ben şok 😂😂

Konu sahibi size ne yorum yapacagimi bilemedim , mesleginiz cok guzel , benim de fotografci arkadaslarim var ama bizler onlara gipta ile bakiyoruz ne guzel isin var diye , cevrenizdeki insanlar cok tuhafmis gercekten
Bence mesafeli olun o insanlara , belli ki okumus cahillerden kendileri , siz bildiginiz ise devam edin ve keyfini cikarin

ahahaha ev hanımlığında bile rekabet ortamı yaratıyoruz desenize :)

Deli miyim ki, ne diye duvar cifleleyeyim deseydiniz. Sizden daha fazla ev hanimi oldugunu ispatlamaya calisirken epey sacmalamis. Temizlik avcilari diye bir program vardi simdi formati yarisma sekline sokup, programi foxa tasimislar. Madem o kadar iddialı o programa katilsin, emeklerinin karsiligini hic olmazsa orda gorur :duduk: forsunu size atacagina orda atar. Onun acisindan daha tatmin edici olur bence bir onerin derim :)

Bayılıyorum böyle cifle, domestosla ask yasayan kadınlara ben, ben niye olamıyorum :KK43:
Şurayı neyle temizlesem diye kime sorsam karşılığında cif-poşet yap tertemiz olur diyorlar. Cif önemli :KK70:

O içten gelen bir durum bence. Ben kendi adıma temizim. Her gün ev süpürür sık sık da silerim. Temizlikten ziyade düzeni severim ve evde dağınık tek alan bile olmaz. Ancak titizlik ölçüsünde temizlik yapmıyorum. Yapanlar bundan zevk aldıkları için yapıyorlar. Temizlik hobi onlar için ki olabilir. İçinizden gelmiyorsa zorla olmaz o iş :)

İşte sorun bu bunu sana diyen doktor olsa haklı mı olacaktı, o zaman yok mağaza yok ilkokul dediğin ne ben senin derdini az çok anladım kendinle problemin olmasa sıkıntı yapmazdın
Boşver nasıl mutluysan öyle devam et ne benim ne de mağaza çalışanın sorgulamaya hakkı yok

Evet, doktor olsaydi en azindan anlayabilirdim onu. Kendine ozel muane acmis kadin, kariyeri gunden gune isildiyor, kendini isine adamis kariyer kadini e tabi beni begenmez diyebilirdim. Yaptigi seyi yine tasvib etmezdim tabi ki o ayri mevzu.
Kendimle problemim var zaten. Sorunumda o. Bu isi yapmadan once bu meslegi yapan insanlara saygi duyuyor ve gipte ediyordum. Ama bn bu meselege yoneldigimde insanlardan olumsuz tavir takinan insanlar oldu. Bu da meslegimi ve kendimi sorgulamaya itti beni. Konu bu. Gercekten dışardan nasil gozukuyorum, kk uyeleri de onlarla ayni fikirdeler mi onu merak ettigim icin actim zaten bu konuyu. Kimi insanlar vardir, bir ise girdiginde hayirli olsun deyip, destek gosterirler ve saygi duyarlar. Ne kadara calistigin, nasil calistigin onlari ilgilendirmez. Benim cevremde bu tarz insanlar olmadi, konumda da belirttigim tarzdaki insanlar oldu hep. Acaba bunlar mı kompleksli (yaa biz sabah aksama calisiyoruz, bunlar oturdugu yerden para kazaniyor minvalinde dusunen) yoksa ben miyim diye soguladigim icin actim bu topigi.

O içten gelen bir durum bence. Ben kendi adıma temizim. Her gün ev süpürür sık sık da silerim. Temizlikten ziyade düzeni severim ve evde dağınık tek alan bile olmaz. Ancak titizlik ölçüsünde temizlik yapmıyorum. Yapanlar bundan zevk aldıkları için yapıyorlar. Temizlik hobi onlar için ki olabilir. İçinizden gelmiyorsa zorla olmaz o iş :)

Benim kayınvalidem böyledir, evi her daim temiz düzenli. Ama günde saatlerini harcar temizliğe. Bildiğiniz dışarıda çalışan bir kadın gibi her sabah aynı saatte kalkar, planladığı işlerini yapar. Özeniyorum, evim onun gibi düzenli temiz olsun istiyorum. Evim genelde temizdir ama pek düzenli kalmıyor çocuktan dolayı. Yine de yapamiyorum gerçekten icimden gelmiyor demek ki.

Çevrenizdeki insanları hiçbir ücret talep etmeden gelip tokatlayabilirim :KK70:

Fotoğrafçı arkadaşım olsa sürekli darlarım kadını mesleğiyle ilgili merak ettiklerimi sora sora. Çevreniz yeni insanlarla tanıştıkça değişecek, siz de bu cahillerden kurtulacaksınız. Normal değil bunlar anam.

Evde bütün gün ne yapıyormuş... Al bu parayı çalışmana gerek yok deseler hepsi evde yatmayacak sanki :KK53:

Çok fazla var Milana :) hatta ben bir ara kendimden şüpheye düştüm yapmamakla hata mı ediyorum diye. Duvar silme, lekeli yerleri cifleme diye bir gerçek var hanımların dünyasında.
41 yasindayim ve ilk defa duydum hayatimda , yeni birsey daha ogrendim kk sayesinde
Yani mila duvara resim yaptiginda siliyorum ama koca duvari ciflemek aklima bile gelmez , ne anamin evinde gordum boyle birseyi ne baskasinin evinde , cidden dumur oldum

Benim eve de gelsene , nolur gel 😂😂
Ben en son evi gecen hafta sali supurdum , toz ne zaman alindi hatirlamiyorum bile
Pislik icinde yasiyoruz mila yuzunden 😰

Bayılıyorum böyle cifle, domestosla ask yasayan kadınlara ben, ben niye olamıyorum :KK43:
Şurayı neyle temizlesem diye kime sorsam karşılığında cif-poşet yap tertemiz olur diyorlar. Cif önemli :KK70:
Ben hiç cif almadım eve ya, o kadar işe yarıyo muymuş ? Neler kaçırıyorum..
Gerçi ben kettle'ı da bulaşık makinasına atıp hakkın rahmetine kavuşturmuş insanım bu sektörde yarışamam galiba :KK48:

Bu insanlara yaranilmaz.
Okumasan okumadir derler.
Okusan okudu da ne oldu derler.
Ev hanımı olsan aman bütün gün evde derler.
Çalışsan bu sefer işini küçümsemeye başlarlar. Ya da iste paranı ne yapoyosun bir şeyin sahibi olamadın derler.
Çocuk yapsan inek gibi her sene doğuruyor derler.
Cocuk yapmasan ay galiba kısır çocuğu olmuyor derler.

Derler de derler insanlardan kaçıp dağ başında tek başıma yaşamak istiyorum ne telefon ne başka birşey.
En iyisi kulakları tıkamak ne derlerse desinler.
Ben olsam sizin yerinizde o insanlarla görüşmezdim. Vızyonsuz insan oldukları çok belli.
Maddi durumumuz iyi çalışmama gerek yok diyin hatta size ne canım ister çalışırım canım istemez çalışmam diyin.
Aşınız ekmeğiniz onlardan mi geliyor onlara ne?

Bizim çevrede de tam tersi.
Çok özeniyoruz hafta içi kendine vakit ayırabilen kadınlara.
Bende özeniyorum.Mesela diyelim sinemaya, alışveriş merkezine gideceksin.Her yer sakin.Rahat rahat işini halledersin.
Ben hafta sonu kalabalığından bıktım. Alışveriş merkezine bile sırf kalabalık ortama tahammülüm azaldı diye gitmiyorum.
Zaten dışarı çıksan da aynı.Bir çay bahçesine gidip bir bardak çay içeyim sessiz sessiz denizi seyre dalayım dersin; sonuç çay bahçesinde yer olmaz.
Kapalı tarafı bile tıklım tıklım olur.
Yani bence hiç kulak asmayın.Çalışmak güzel ama dezavantajları var mı var.Eğer vardiyalı çalışman yoksa sana bir tek hafta sonu kalıyor.
Onda da evde mi zaman geçireyim dışarı mı çıkayım diye ikilemde kalıyorsun.
Bu arada size ay evde ne yapılır ki zaman geçmez ki diyenler de evde kaliteli ve verimli zaman geçirmeyi bilemeyenlerdir.

Veya gizli gizli size özeniyorlardır.

Ben hiç cif almadım eve ya, o kadar işe yarıyo muymuş ? Neler kaçırıyorum..
Gerçi ben kettle'ı da bulaşık makinasına atıp hakkın rahmetine kavuşturmuş insanım bu sektörde yarışamam galiba :KK48:

Siz çok geride kalmışsınız, cif poşet bir kurtarıcıdır. Cif her evde olmazsa olmazdır. Yoksa çaydanlık ve musluklarınızı hiç cif poşet yardımı ile temizlemediniz mi?
Offf şu an hep maruz kaldığım şeyi yapıyorum, birini temizlik konusunda benden daha az şey biliyor diye iğneliyorum. İnanılmaz zevkliymiş. :KK70:

Siz çok geride kalmışsınız, cif poşet bir kurtarıcıdır. Cif her evde olmazsa olmazdır. Yoksa çaydanlık ve musluklarınızı hiç cif poşet yardımı ile temizlemediniz mi?
Offf şu an hep maruz kaldığım şeyi yapıyorum, birini temizlik konusunda benden daha az şey biliyor diye iğneliyorum. İnanılmaz zevkliymiş. :KK70:
Cif poset ne?

ahahahah yok valla yapmadım. çamaşır suyuyla ovdum hep fütursuzca. Banyoyu da neyle yıkadıysam derzler eridi alt kata su akıyor. :KK70: ben iyisi bi iş bulayım..

X