Çalışmayan kadına karşı olan tutum

Bence söylenen laflarda cok uç bir sey yok. siz biraz fazla kafaya takmişsınız.

Zannediyor musunuz ki baska bir mesleginiz olsa insanlar boş boş konuşmayacak?

Bakın benim esım mühendis. ilk nişanlandığım zaman akrabaların yorumu "ortalık işsiz mühendis kaynıyor" oldu ki çok sükür eşim mezun olduğundan beri işsiz kalmadı.

Mesela ben devlette ögretmenim baska bir akrabanın yorumu "Benim kızım ögretmenligı kazandıda gitmedi. Anne ben yapamam devlet memurlugu çok pasif bir iş dedi" ki burada bahsedilen kız kücük bir anadolu üniversitesinden işletme mezunu.

Esimle maddi durumumuz iyi cok sukur ama mütevazıyizdir eşimde bende. Sosyal medya kullanmıyoruz kimsenin gözüne bir şeyler sokma çabamaızda yok bayramda teyzem bize oğlunu övüyor bizde "ya öyle mi ne güzel" diyerek dinliyoruz eşimle. Birden demesin mi "Siz o kadar calısıyorsunuz ama benim oğlum Antalyalarda tatil yapıyor siz yapabiliyor musunuz?" biz esimle sok olduk ki daha yeni gelmistik deniz tatilinden ve esimle ikimizin geliri onun oğlundan kat ve kat fazla gelini calışmıyor çünkü.

Yani insanları takmamayı öğrenmelisiniz. İnsanlar özellikle cahil olanlar çok ama çok boş konuşur.

Helal olsun valla size, ben teyzenizi kafaya taktım şuan resmen :KK12: umarim agzinin payini vermissinizdir. Beni direkt hedef gostererek kucumsemeye kalkan olsa ben agzinin payini cok da guzel veririm ama dedigim gibi hep dokayli yoldan yapiyorlar bunu. Gercekten hic mi takmiyorsunuz? Yani bu durum sizi sinjrlendirip modunuzu dusur muyor mu?

Çalısan üretmeye ugrasan bir kadınım ama ayni zamanda bir ev hanimi ve anne adayiyim.surekli bir yardimcim yok. Isten gelip yemek yapiyor makinaya camasir bulasik atiyor haftasonlari tuvaleti temizliyorum. Calismak ekstra bir sey yani. Ben ve benim gibiler de ayni sekilde ev hanimi ve anne ayni zamanda. Fakat duruma su sekilde bakiyorum. Home ofis yahut disarda kadin mutlaka calismali uretmeli. Zira burdaki konularda da goruyoruz. Sadece ekonomik gucu olmadigindan bi yere sigamayan ailesinin bile istemedigi bu nedenle turlu eziyetlere katlanmak zorunda olan kadinlar var. Kadin kendi icin calismali uretmeli. Toplumda konusacagi konu olsun diye degil. Fotografcilik da uzmanlik isteyen ozel bir meslek isinizi once siz sevin ve önemseyin sonra başkalarini dusunun

Çevrenizdeki insanları hiçbir ücret talep etmeden gelip tokatlayabilirim :KK70:

Fotoğrafçı arkadaşım olsa sürekli darlarım kadını mesleğiyle ilgili merak ettiklerimi sora sora. Çevreniz yeni insanlarla tanıştıkça değişecek, siz de bu cahillerden kurtulacaksınız. Normal değil bunlar anam.

Evde bütün gün ne yapıyormuş... Al bu parayı çalışmana gerek yok deseler hepsi evde yatmayacak sanki :KK53:

Ben de normal olduklarini dusunmuyorum. Akraba amaan arama mesafe koyamam fln diye dusunuyordum ama artik koymaya karar verdim. Hayatima yeni, çagdaş, modern ve anlayişlı insanlar katacağım. Anlayissiz, haset, patavatsiz, dusunmeden konusan g.zekalilari hayatimdan uzaklastircagım. Bu insanlarla arama mesafe koyacagım. Arkamdan ne dusundukleri artik umrumda olmayacak. Bu tarz insanlar zaten her türlü konusacak-dedikodu yapacak bir seyi mutlaka bulurlar diye dusunuyorum.

Biz senle cevremiz yuzunden kaybetmisiz belli ki. Cevremizde bu tarz gerici zihniyetler, çer çöp insanlar (anne ve babalarimizi tenzih ediyorum tabi ki :KK70:neticede onlar bunu bizleri koruma icguduleriyle yaptilar) olmasaydi şöyle daha modern, zengin ve elit bir cevremiz olsaydı su an ikimizde hak ettigimizi dusundugumuz yerlerde olabilirdik. Sanata, sanatciya deger vermeyen, sanattan bir nebze olsun çakmayan, bunu is olarak dahi gormeyen, sıkıcı ve içi boş insanlarla dolu olan bir cevrede yasiyor olusumuzun ceremesi bunlar ne yazık ki.

Umarım cok basarili olursun. Yaptigin ise ve yetenegine olan saygim sonsuz. Insanlari dinlememekle bence cok dogeu bir karar almissin. Instagram adresin varsa calismalarini takip etmek isterim :KK22:

Biraz öyle oldu, kesinlikle istemediler ya; bir de o zamanlar 15-16ndasın, kafan oluyor turşu, bakıyorsun sınıf arkadaşların deli gibi test çözüp "Doktor olacağım, mühendislik istiyorum" diyor, sen fen sınıfındasın ama "Ressam olasım var, niye buradayım, aç kalmamalıyım"a bağlıyorsun, rehber hocamızın da kabahati var tabi "Hobi olarak ilerletirsin" diyenlerden biri de oydu. Amaan neyse :)

Ya modern, zengin elit olayı da kurtarmıyor; hayata bakış-dünyayı/insanları keşif tutkusu vb. ile alakalı sanki.

İnşallah; bilmukabele, senin de yaptığına saygım sonsuz ve umarım sen de hak ettiğin başarıyı yakalarsın. Yıldırmalarına izin verme, boşver.
Benim insta şu an ölü, sanırım 2 aydır hareket yok belki 3 ay bilemeyeceğim çünkü youtube, site işi ve diğer işlerdi derken yeni resim çıkarıp koymadım, siteyi oluşturup galeriyi düzenledikten sonra yine faal olur herhalde. Özelden atayım.

Son düzenleme:
Duvar ciflemek ne ayol
Gercekten bunu yapan insan canlisi mi var? Oha ben şok 😂😂
Milana etme,eyleme.
Duvar silinmez mi hiç?
Bunu yapan insan canlısından biri de benim.
Kvm her üç ayda bir sildirir.

Geçtiğimiz Ctesi haftalık temizlik vardı,
biraz dip,köşe giriştik işe yardımcımla.
Salondaki duvarda büyük bir çini tabak var,
onu çivisinden çıkarıp,yıkadım,baktım tabak duvarda yuvarlak iz yapmış.
Aldım elime cifi,sileyim dedikçe siyahlık yayıldı.
Kısa günün kârı tüm duvarı silmek zorunda kaldım.
O esnada camları silen yardımcım;
-Abla bu işte iyisin,işsiz kalırsan ben seni yanıma yardımcı alırım,ben cam silerim sen duvar diye benimle epey eğlendi.
Cif benim için önemli...

Yahu evde olan kadınlar da kendi aralarında eleştirecek bir şey buluyorlar. Benim eltim de ev hanımı. Bana diyor ki "dört yıldır evdesin yani ev hanımısın. O zaman ev hanımı gibi davran. Duvarları falan cifle hala çalışıyor gibi davranıyorsun" diyor. Eşit şartlardayız ama o daha çok ev hanımı olduğu için bana da iyi ev hanımı ol yetersizsin diyor ahsjsjs. Kendisi ev hanımlığı konusunda master seviyesinde. Ben daha stajyer sayılırım tabi.

Bir diğer arkadaşım kendisi gibi çalışan diğer arkadaşıma "ben çalışıyorum ama senin gibi evimi bok götürmüyor her şeye yetişiyorum sen bir tek işe gidiyorsun" diyor. O yüzden konu sahibine diyorum ki insanlar her durumda ve koşulda eleştirecek bir şey bulurlar. Dilediğinizi yapın ve kimseden etkilenmeyin.

Su an is yerindeyim ve hunharca gülmek istiyorum fakat gülemiyorum. Bare surda smiley koyayim :KK70: :KK70::KK70:

Eltin benim evime görse ufak degil, büyük çapli kalp krizi geçirirdi :KK70:

Ha bide o eltiye de fazla kimyasallari kullanmasin, ev hanimi olacak diye kanser olacak kadin.

Milana etme,eyleme.
Duvar silinmez mi hiç?
Bunu yapan insan canlısından biri de benim.
Kvm her üç ayda bir sildirir.

Geçtiğimiz Ctesi haftalık temizlik vardı,
biraz dip,köşe giriştik işe yardımcımla.
Salondaki duvarda büyük bir çini tabak var,
onu çivisinden çıkarıp,yıkadım,baktım tabak duvarda yuvarlak iz yapmış.
Aldım elime cifi,sileyim dedikçe siyahlık yayıldı.
Kısa günün kârı tüm duvarı silmek zorunda kaldım.
O esnada camları silen yardımcım;
-Abla bu işte iyisin,işsiz kalırsan ben seni yanıma yardımcı alırım,ben cam silerim sen duvar diye benimle epey eğlendi.
Cif benim için önemli...
Valla hic gormedim , tabi insanlarin temizlik zamani evlerine gitmiyorum bilemiyorum belki cevremde ailen vardir ama hic muhabeti gecmedi
Annemin evini biliyorum , 2 senede bir boya badana yaptirir onun evinde hic gormedim duvar silindigini hemde cifle
Yorumumda da yazdim ben sadece milanin cizdigi yerleri siliyorum cif 40 yil dusunsem aklima gelmez , mesela cifi buzdolabinposetine dokup lavabo vs siliyorlarmis , bana gore o da gereksiz , yani bana cok abarti geliyor turk kadininin temizlik anlayisi
Normal sekilde temizlik yapinca da temiz oluyor ev

temiz oluyor çünkü yağ lekesi filan kalmıyor. Yoo çalışırken de yapıyordum ben, fazla vakit alan birşey değil. Ama ilk bunu bulana helal olsun diyorum, işte o agir issizmis :KK70:

Ben de bilmiyordum bunu. Neyse verdiginiz bu bilgiyle kayinvalideme hava atmayi dusunuyorum. :KK49:Onun da bildigini hic sanmiyorum.
"Anne bak burda lekeler oluşmuş (o sirada muslukta tabak akitiyorumdur) buralari cif poşet yap." Ayy çok havalı, simdiden keyiflendim :temizlik::KK70:

Siz yaşadığınız hayattan, yaptığınız işten memnun olmaya bakın. Ben o kadar yersiz buldum ki bu derdinizi, çalışmıyor değilsiniz çünkü. Hiç çalışmayan kadınlar bu moda girmiyor, sizin girmenize üzüldüm takılmayın hiç. Zaten herkes kendi kültürüne, karakterine yakışanı yapar. Dediğim gibi ne iş yapıyorsun bütün gün evde diyenlere bilemeyecekleri birkaç terim söyleyin, şunu yapıyorum bunu yapıyorum diyin susarlar bence.

Benim de anlatmak istediğim bu kesinlikle. Çalışıp çalışmamak kadının kendi tercihi olmalı, ama mutlaka her kadının gerektiğinde para kazanabileceği bir mesleği, işi olmalı.
İnşallah gerekmez ama, gerektiği takdirde sudan çıkmış balığa dönmemek için, kendisine ve varsa çocuklarına bakabilmek için.

Nil Karaibrahimgil'in Gençliğime Sevgilerimle'de söylediği gibi;

"Kızlar! Güzel mi güzel bir kadın olduğunuzda, kendi atınız olsun. Kendi paranızı kendiniz kazanın, onu şakır şakır harcayın. Böylece ayrılıklarla, boşanmalarla attan inip eşeğe binmezsiniz. Atınızı kimse altınızdan alamaz. Dörtnala başka yere gidebilirsiniz. "

Siz yaşadığınız hayattan, yaptığınız işten memnun olmaya bakın. Ben o kadar yersiz buldum ki bu derdinizi, çalışmıyor değilsiniz çünkü. Hiç çalışmayan kadınlar bu moda girmiyor, sizin girmenize üzüldüm takılmayın hiç. Zaten herkes kendi kültürüne, karakterine yakışanı yapar. Dediğim gibi ne iş yapıyorsun bütün gün evde diyenlere bilemeyecekleri birkaç terim söyleyin, şunu yapıyorum bunu yapıyorum diyin susarlar bence.

Benim de anlatmak istediğim bu kesinlikle. Çalışıp çalışmamak kadının kendi tercihi olmalı, ama mutlaka her kadının gerektiğinde para kazanabileceği bir mesleği, işi olmalı.
İnşallah gerekmez ama, gerektiği takdirde sudan çıkmış balığa dönmemek için, kendisine ve varsa çocuklarına bakabilmek için.

Nil Karaibrahimgil'in Gençliğime Sevgilerimle'de söylediği gibi;

"Kızlar! Güzel mi güzel bir kadın olduğunuzda, kendi atınız olsun. Kendi paranızı kendiniz kazanın, onu şakır şakır harcayın. Böylece ayrılıklarla, boşanmalarla attan inip eşeğe binmezsiniz. Atınızı kimse altınızdan alamaz. Dörtnala başka yere gidebilirsiniz. "

Herkesin aile yapısı, kültürü, tercihleri farklıdır. Benim Annem de hayatı boyunca hiç çalışmamış, ev hanımıydı ve tek çeşit yemek yediğimiz zamanlar çok olmuştur. Çalışmayan her bayanın her gün mutlaka 3 çeşit yemek yaptığını düşünmüyorum. Ki, eski işyerimde çalışan abla, oğlu ve eşi önceki günden kalan yemeği yemedikleri için her akşam taze yemek yapardı.

Bunun yanı sıra yan komşum 1,5 yıldır çalışmıyor doğum izniyle işten ayrılmıştı genelde evdedir ama her hafta düzenli şekilde evine temizlik için gelen yardımcısı var. Tercihler, öncelikler değişir. Burada önemli olan çalşmayana işe yaramıyormuş, boşa vakit harcıyormuş gibi çalışana da, evde olmadığı için her şeyi şipşak oldu bittiye getiriyor gibi kıyaslama yapmak çok genel bir tanımlama olur.

Merhaba, beni uzun zamandır rahatsız eden bir konuyu sizlerle paylaşmak istiyorum. Ben fotoğrafçıyım (gelin, damat, aile vs cekimleri yapiyorum) ama bir yere bagli çalışmıyorum. Yani bir is yerim yok. Aslında açmayı cok istiyorum; fakat şu an turkiyenin icinde bulundugu ekonomik kriz nedeniyle buna cesaretim yok. Neyse... bu nedenle home ofice calisiyorum; yani islerimi evden yürütüyorum. Şu sıralar pek de bir yoğunlugum yok, cogu zaman kendimi ev isleriyle mesgul ediyorum. Yani ev hanımı statüsünde yer alıyorum. Dolayısıyla bir yere bagli olarak (her ay duzenli maas alan birisi olarak) calismadigim icin kimse beni calisiyormus gibi gormuyor. Zaten dedigim gibi zamanimin cogunu evde calismayarak geçiriyorum.
...
Beni rahatsız eden durum şu: etrafımdaki kadinlarin çoğu calisiyor ve bir aradayken devamlı işten gücten laf açıp, calismayan kadinlardan dem vuruyorlar.
Misal bugun misafirlikteydik ve ev sahibi ögretmendi. 2 ay tatili var malum kadinin. Muhabbet aynen şuydu:
- Ayy ben sıkıldım.
- Nasıl vakit geciriyo bu evdeki kadınlar.?! -Yapacak hic bir sey bulamiyorum vs.
Örnegin: felancanın kızı işe girmis mesela. Aa girsin tabi canım, girmeyipte ne yapacak? Bunun sonrasını da dusunmek lazım, kadın çalışmalı.
-ee sen napiyosun evde?
-Nasil vakit geciriyosun?
- Neler yapiyosun, sıkılmıyo musun vsvs..
-komsularinla aran nasıl? Gidis gelis yapiyor musun?
Bu sorular ve muamele beni ciddi anlamda yormaya başladı. Bu tarz muhabbetler sıklıkla açılıyor ve her açildiginda benim enerjim bundan cok kotu etkileniyor. Kendimi ise yaramaz biri gibi hissetmeme sebep oluyorlar.
...
Evlilik dolayisiyla sehir degistirdim ve burda esimin ailesi, akrabalari ve dostalri disinda pek bir cevrem yok. Kimse bana su zamana kadar (kendi arkadaslarim haric) bir müsteri yönlendirmedi. Hep kendi çabalarımla; sosyal medya vasıtasıyla müsteriler bulup bir şeyler yapmaya çalıştım. Kimse aferin sana, çekimlerin güzel vs tarzında motive edici söz ve davranışlarda bulunmadıgı gibi aksine işimi önemsemediklerini belirten muamelelerde bulundular.
-senin cogu vaktin evde, napıyosun evde, bi günün nasıl geçiyo meselaa! (Hep bir küçümseyiş edasıyla tabi)

Bu durumdan o kadar sıkıldım ki. Bu muhabbetler her döndüğünde kendimi üretmeyen, pasif, ise yaramaz bi insan gibi hissediyorum. Egitim seviyesi benden katbekat dusuk olan insanlar tarafindan bile kucuk goruldugumu hissetmeye basladim. Meslegıme ve bana saygı duyulmadıgini düşünüyorum artık. Bir de yanlış anlaşılmasın bu muameliyi yapan kadınların çogu öyle kültürlü, kendini gelistirmiş, kariyeri parlak olan kişiler degiller. Bu kisilerin en kariyerli olani az öncede bahsettigim ilkokul ogretmeni, digerleri magaza ya da fabrikada calisan isciler. Kimseyi kucumsedigimden degil yanlis anlasilmasin..demek istedigim fotografcilik meslegini kucumseyebilecek turden meslekleri yok hicbirinin. Ki ben her daim kendimi gelistirmis bir insanim. Misal iki tane kisisel gelisim turunde kitabim var. Yani bir donem yazarlık yaptım ama o zamanda evde oturup yazdigim icin hep aynı muameleyi gordum. En yakin cevremdekiler bile kitabimi merak edip ya da sirf destek olmak amacli kitabimi alip, en azindan emege saygi icin bile okumadilar.
- eee nasıl yazma işleri, para geliyo mu bari?
Sırf üretmek icin yazan beni bile " bu isten iyi gelir elde edemiyorum bari artik yazmayayim" dedirterek baltaladılar...Bir romana başlamıştım, epeyde ilerlettiğim bir romandı bu. Nasıl olsa digerleri gibi bu da iyi satış yapamayacak, üretmemin ne anlamı var diye düşünerek sayfayı kapadım. Ama bugünkü muhabbet beni gerçekten çok hırslandırdı. O muhabbet esnasında onları dinlemiyormuş süsü vermek icin televizyona baktığımda muhabbeti ceviren kisilerin bana baktiklarini hissettim. O an kendime bir söz verdim. Kendimi pasif hissettigim o anda " sadefrappe artık çok daha başarılı ol ve şu kadınların çenelerini artık kapa" diyerek iç sesimle konustum.
Bu aralar boşladığım işime iki elle sarılmak istiyorum. Umarım bu hırsım yarın ve sonraki günlerde devam eder. Başarısızmışım hissiyatını bana o kadar güzel aşıladılar ki, bir yarım yapabilirsin derken diğer yarım hep o yarıma engel olacakmış gibi hissediyorum. Tam üretime gececekken amaaan boşver.nasil olsa yine bir engel çıkıp olmayacak bir şeyler diyorum.

Aranızda bnm durumumu yasayanlariniz var mi?
Benim durumumda olanlar bu durumu nasıl aştınız veya aşmaya çalıştınız? Sizlere de bana yapıla benzee muameleler yapıldı mı? Sizler bu durumla nasıl baş ediyorsunuz gerçekten merak ediyorum. Bir de burdan çalışan kadınlara bir şey sormak istiyorum. Sizler de çevrenizdeki çalışmayan kadınlara bu muameleyi yapıyor musunuz? Evden çalışıyor veya çalışmıyor olmamız sizi rahatsiz mi ediyor? Biz sabah akşam çalışalım, elalemin kadını evde yaysın otursun, ohh ne güzel diye mi düşünüyorsunuz?

Not: "yazarım diyorsun ama imla hataların var" tarzinda gerici eleştirilerde bulunmasın kimse lütfen! Gece yarısı telefonumdan yazdıgım bu yazıyı düzelttirmek zorunda birakmayin bana. Netice de her sey net bir sekilde anlasiliyor.

-
Aslında biraz haklılar calismamak gerçekten çok kötü keşke suan bi işim olsa da çalışsam ama onlarin yanlışı da şu öyle ağır işler de çalışmak demek başarı demek değil sende doğru zamani bekliyorsun anladığım kadarıyla biliyor musun hiç bekleme çünkü hayat çok kisa

Ben de bilmiyordum bunu. Neyse verdiginiz bu bilgiyle kayinvalideme hava atmayi dusunuyorum. :KK49:Onun da bildigini hic sanmiyorum.
"Anne bak burda lekeler oluşmuş (o sirada muslukta tabak akitiyorumdur) buralari cif poşet yap." Ayy çok havalı, simdiden keyiflendim :temizlik::KK70:

Ben anneme yapmıştım bu havayı, şuna bak benim dogurdugum beni beğenmiyor demişti. :KK70:
Hic düzen, titizlik yoktu valla. Dağınık evde yasam vardır, yaşanmışlık vardır derdi. Ben kime çektim bilmem, bozdum kafayı bunlarla. :)

Kadın kadının kurdudur diye boşuna dememişler canım bi fiil 9 yıl çalıştım sonra istifa ettim iş ararken hamile kaldığımı öğrendim şimdi bebeğim var inan çalışsam bebeğime bakamazdım ( sürekli ilgi ve meme başımlısı) çalışırken bazen evden sıkılırdım ama inan 2 yıldır 1 saniye sıkılmadım hatta evdee olmayı çok sevdim şuan yapamıyorum ama değişik yemekler yapmak dışarı çıkmak en basiti kafa dinlemek çok iyi geldi bana...

Herkes çalışmayan kadınların günden güne koşturduğunu her gün çeşitlerce yemek falan yaptığını düşünüyor sanırım yeri geliyor dışarıdan söylüyoruz yeri gelir hiç iş yapmam ama yeri gelir 1 dakka da oturmam keyfime kalmış.

Siz ne güzel esnek çalışıyorsunuz ayda 2 iş alsanız öğretmenin maaşı kadar zaten yersiz eleştiri gizli hayranlıktır size tavsiyem sizin enerjinizi alan insanlardan uzak durun ben çalışırken dışarıdan kimseye iş muhabbeti yapmadım ülkede kendimde konuşacak o kadar çok şey var ki iş nedir ya? Sıkılırım hayır yani ne yapıyorlar sanki? Hiç takmayın keyfinize bakın sayfa açın instagramda yeni doğan çekimleri yapın doğa çekin gezin değişik gezilere katılın bende fotoğraf çekerdim eskiden o ayrı bir tutkudur

Yahu evde olan kadınlar da kendi aralarında eleştirecek bir şey buluyorlar. Benim eltim de ev hanımı. Bana diyor ki "dört yıldır evdesin yani ev hanımısın. O zaman ev hanımı gibi davran. Duvarları falan cifle hala çalışıyor gibi davranıyorsun" diyor. Eşit şartlardayız ama o daha çok ev hanımı olduğu için bana da iyi ev hanımı ol yetersizsin diyor ahsjsjs. Kendisi ev hanımlığı konusunda master seviyesinde. Ben daha stajyer sayılırım tabi.

Bir diğer arkadaşım kendisi gibi çalışan diğer arkadaşıma "ben çalışıyorum ama senin gibi evimi bok götürmüyor her şeye yetişiyorum sen bir tek işe gidiyorsun" diyor. O yüzden konu sahibine diyorum ki insanlar her durumda ve koşulda eleştirecek bir şey bulurlar. Dilediğinizi yapın ve kimseden etkilenmeyin.

ahahahah deli mi ne ayol
kıdemli ev hanımı :KK70:
ev hanımı müdürü
sense kimsin ayol daha tecrüben 4 yıl :KK70:

Ben anneme yapmıştım bu havayı, şuna bak benim dogurdugum beni beğenmiyor demişti. :KK70:
Hic düzen, titizlik yoktu valla. Dağınık evde yasam vardır, yaşanmışlık vardır derdi. Ben kime çektim bilmem, bozdum kafayı bunlarla. :)

Hahah "dağınık evde yaşam vardır, yaşanmışlık vardır" annenizin çok filozofik bir bakiş açısı olduğu kesin. :KK64::KK68:

üç çeşit çıkarırım..taze ve yeni yemekler.cumadan başlarım pasta börek yapmaya.çalışmak bişey götümüyor ev hanımlığından.eşim aksıne der uğraşma diye ama gönlüm razı gelmez.iş hayatı olmasına rağmen ev hanımlığından sıyrılamıyoruz omrumuzun sonuna kadar ev hanımıyızz
Bakın sizin eşiniz uğraşma diyormuş.
Ama çoğu çalışmayan hanımların eşi, ki burada çok okuyoruz ‘annemin evinde tatlıma kadar vardı, bu me böyle çorba dolma salatayla yemek mi olur, bütün gün ne yapıyorsun, bu ütü olmamış’ vs gibi adeta işçi sınıfına koyup, emrediyor.
Siz kendiniz sevdiğiniz için ev yaşantısını yapıyorsunuzdur, yapmamak ya da pratik şekilde yaşamak hakkınızken tercihiniz bu olmuş.
Elbette benim sade makarnayla geçirdiğim gün de olmuştur ama, istisnalar kaideyi bozmuyor.
Çalışan kadınla çalışmayan kadına bakılan göz farklı olduğu olduğu için, pozitif ayrımcılık görüyor.
Görsün de hakkıdır, buna lafım yok.
Ama kalkıp çalışmayan kadını yermek hadsizliktir, ömür boyunca bir evin işi asla bitmez.
Söylenmek istenen bu.

X