Canımızı almak isteyen ev sahibi 2

Yani sozlesmeniz bitmemis benim anladığım o zaman ne hakla zam istiyor. Eee sozlesmeniz bitmis siz orta yolu bulmaya calışmışsınız daha ne istiyor.

Teşekkür ederim canlarım herbirinizin fikri çok değerli
eğer ev sahibinin sizi öldüreceğini filan düşünmüyorsanız tabii

seneye de yine böyle olacak bu ev sahibinin olayı bu, geçen sene de en çok ben zam ödedim diyorsanız
ben olsam %25i yaparım daha 3. seneniz sanırım 2 sene daha yasal zammı yapıp oturabilirsiniz 5. sene dolana kadar kim öle kim kala

ama
sanki kiranız 10 bin olmuş gibi düşünün o parayı biriktirin eninde sonunda siz bu evden çıkacaksınız çünkü
hem 7 bin yapıp zorlanıp hem seneye yine tatava çekecekseniz 7 bini zorlanarak ödediğinizden ne anladınız ki? bari %25 yapın tatava ettiğine değsin

Devletin bu uygulaması sebebiyle biz battık mesela.
Ailemizin gelirinin büyük bölümü kira.
Daireleri geçtik neyse dükkanlara yüzde 400 bandında yapsak yine düşük kalıyor e kimse kabul etmiyor.
Pandemi döneminde düşürülen kiralar hatta durdurulan ödemeyle ve düşük açıklanan tefe tüfe ile şuan 20 de 1 şeklinde kullanılıyor dükkanlarımız.
Hak mı bu, değil.
Şaka gibi şuan oturduğum evin kirası ki normal bir daire, binanın 3 katını kullanan kurumsal bir firmadan alamıyoruz biz.
Ama kendi çıkarımı düşünemem, aç açıkta değilim yemek derdim yok, e bu devirde daha fazlası lükse giriyor.
İnsanlar aldıkları maaşlarla başlarını sokacak evi zor buluyor, faturalarını döndürüyor derken gıdaya kalmıyor bile.
Herkes zorda iken yaşam mücadelesi verenin yanında olmak durumundayız.

benim ev sahibimde seninkine yakın bi miktarda zam istedi
valla biz sırf insan gibi iletişim kurabildiğimize ve daha fazlasını istemediğine şükredip
okeyleştik adamla
huzurumdan daha önemli diye düşündüm ki huzursuzluk yaratacak biri değil asla
ama yinede belli olmaz
6yı veren 7yi de verir ocakta maaşlar zamlanacak zaten
şimdi çıkayım desen evler en az 10 binden başlıyor diyorsun taşınmak daha masraflı
%25i uygulamak ve kabul ettirmekte g.t istiyor bence ortalık manyak dolu
keşke %25 gelmeseydi her zamanki gibi enfasyon oranından devam edilseydi

Şu ev sahibi kiracı konularına çok üzülüyorum maaşlar artıyor ama hayat çok pahallı. Nereye kadar gidecek bu sıkıntı belirsiz. Maalesef artık bu konu yüzünden cinayetler işleniyor ya kendinizi biraz daha sıkacaksınız istediği rakamı vereceksiniz ama seneye daha da fazla artıracağını unutmayın yada ev aramaya başlayacaksınız.

Şu an emsal kiralar 10 bin tl
Benim bu evde 2 senem bitti 3 e giriyorum
Çıksam çok daha zarardayım bu evin tadilatı vs derken
inanın imkanım olsa saniye durmam burda çok bunaldım gerçekten
Ama 7 bin verseniz bitecek mi ona bakmak lazım.
Birkaç ay sonra diğer kiralar artarsa(emsal 10 bin demişsiniz)ev sahibiniz üst katı 9a verdim,burda kiralar şu kadar oldu sende zam yapacaksın diyecek gibi.
Yani bilemiyorum,tamam yüzde 25 deniyorda bunun iki tarafı da zora sokmadan çözülmesinin yetkililerce bir çözümü olmalı. Ne bileyim bir arabulucu olur,iki tarafında hakkı gözetilir ,sizin kira 2 bin liraymış ,az bu kira o artış ayarlanır ama 7bin de istenmez şak diye. Emsallere bakılır ortada anlaştırılır insanlar. 1 sene de zam yapamazsınız,zam döneminde artış bu olacak denilir çözülür aslında. Ama şu anki düzende kim kime ne tutturabiliyorsa gidiyor.
Bilemiyorum yerinizde olsam baska ev bakardım sanırım,yada enerjim varsa bankadan kendi uygun bulduğum rakamı gönderir geçerdim. Birşey derse yasal sınırın üstünde yaptım zammı zaten ,uğraşmayın sizi şikayet ederim der beklerdim.
Başka da secenek yok gibi.

Ayakta alkışlıyorum bu yorumu gerçekten
Birde yeni anne olan kadınlar mecburi birkaç sene çalışamıyor eğer bakan yoksa okula verene kadar çalışamıyor
Tek maaşla da geçinmek çok zor cidden
Kızımı kreşte almıyor şu an alsa aldığım maaşı oraya vericem elime bir tl kalmayacak bilmiyorum ne yapmalı.

Ev sahibi ile yakın,karşılıklı,aynı binada oturmayı hicc kimseye tavsiye etmem.Cikarmak isterken,artış isterken sürekli ,her gün mobbing uyguluyorlar ,laf sokuyorlar ,huzur denen bir şey asla kalmıyor duyarlı ,hassas insan için.Yasadim biliyorum.Sizi anlıyorum.Benim dikkatimi çeken, 5 sene dolmadan muadil fiyat belirlenmesi yapılıyor olması size.Normalde bir evi tutunca 5 sene dolana dek yüzde 25 zam diye biliyorum.Aksini isteyeni şikayet edin diye yorumlar okuduğumu hatırlıyorum bu sitede.Bunu iyice araştırdiniz mi? 2 yıllık kiraciymişsiniz, 3. Yılda 2 den 7 yapan,dördüncü yılda 12 _14 yapabilir mi yani bunun bir kaidesi yok mu? 5 yıl doldurma ve yüzde 25 i araştırın derim ben.

aynı şey benim de başıma geldi valla.eski kiracıyım.7.500 veriyorum.ben direkt kabul ettim.bu tarz şeyler için mücadele etmekten nefret ediyorum çünkü.yememden içmemefen kısarım bu tarz şeylerde kavga etmem.ama yaptıgım yanlış tabi.şu an aslında ben de piyasa fiyatlarının altında oturuyorum ama deidğin gibi diğer eski kiracılar 3 e, 4 e 5 e oturunca o koyuyor insana aslında.diyorsun ki boşuna mı zamanında ev tuttum.yeni çıkmış olsanız seve seve kabul ederdiniz belki ama eski kiracı olunca koyuyor gerçekten insana.bir de bir anda 3 katı kira ödemeye başlamak yaşam standardını da belirgin oranda düşürüyor.

Ev sahibinizin kaç tane malı mülkü olduğu sizi ilgilendirmez. Çalışmış almış, kimseye hibe etmek zorunda değil. İşinize gelmiyorsa çıkın ama çıkamıyorsunuz çünkü yine düşük emsallerinden ve taşınmak zaten daha pahalıya patlar. Orta yolu bulmaya yanaşmayan siz gibi duruyorsunuz.

Kanundaki %25 geçici madde zaten Temmuzda süresi dolacak eğer uzatmazlarsa. Yani gelecek sene muhtemelen enflasyon oranı üzerinden zam yapılacak kiralara. Kiracı da ev sahibi de daha rahat eder o zaman diye tahmin ediyorum.

ev sahiplerinin eski kiracıya kira belirlerken
piyasada yeni kiracıya verilen fiyatlarla eski kiracılarının kirasını kıyaslaması çok saçma
sonuçta emsal denen fiyatlar yeni kiralamalar için geçerli
içinde oturan kiracı yeni girmedi ki o eve
biz patronlarımıza diyebiliyor muyuz maaş zammı geldiğinde
"şirkete yeni alınan personele en az x tl maaş vermeniz lazım olduğunu düşünürsek
bana şu kadar zam yapmanız lazım" diye ?
eski ile yeni kıyaslanır mı ya
evi kiralarken bazı şeyleri herkes bilmeli
%25ten önce tüfeye göre olurdu
hani aslında zam oranları hep belliydi % kaç olduğunun bi önemi yok
şimdi sırf kriz var diye bunu fırsata çevirip emsaller 15 olmuş sen 3 senelik kiracı olarak bana 10 ver demekte doğru değil
baştan aşağı yanlış bi mantık
oran neyse ondan sapmamak lazım ama oranları takan yok
%25 az geliyorsa bunu belirleyene hesap sormaları lazım
ama hesap sormaları gereken kişiye %52 oy verip yine lider yaptıkları için orda da bi çelişki var

Bizede 2500 den 10 bin yaptı çıkıyoruz evden 7 bine başka bi ev bulduk zaten hep huzursuzduk ev sahibi üst katta yüzünü bile görmek istemiyorduk en iyisi burdan cıkmak

Çıksanız 10 bin liradan ev tutacaksanız 7000 lira kira gayet makul. İki taraflı düşünmek lazım. Hadi hakkı adaleti geçtim, bu işin bir de huzur boyutu var. Sürekli gergin, tedirgin yaşamaktansa uzlaşmalısınız. Yine yeni girecek kiracıdan düşük ödeyeceğiniz için 7000 iyi bir uzlaşma zemini.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…