Çaresizim artık kafayi yiyeceğim

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Zaten sureklı velılerden odev toplamaktan defterındeki eksıj yerlerini baskaların defterlerinden gecırmekten okunmayn defterinde sınava zor hazırlandıgımız ıcın baska cocukların defterlerını cektırıyırum telefona oyle calsııyıruz ama herseyı her zaman sureklı ınsanmardan ısteyemıyorum ayrıca sınavları e okuldan tabıkı takıp edıyorum ama hocaları bazen quiz bazen konuyla alakalı haftalık ufak sınavlar yapıyor cocuklar anlamıs mı dıye onları bılemıyorum cunku e okula gecmıyor onlar

Birde konu sahibi, bak bu erkek çocuğu, bugün 11 yaşında böyle, ileride 21 olur, baş edemezsin, bugün sen ona kızdığında en fazla evde ağlıyor, yarın öbür gün o sana bağrır, kapıyı çarpar evden gider, üstüne yürür seni sindirir. Babasınıda sindirir. Olan hem size hem çocuğa olur. Kız çocuğu hani daha ılımlı oluyor, öyle arkadaş meraklısı olmuyor. Ama erkek çocuğu öyle değil. Gerekirse okuluna giderken bütçene göre ucuzda olsa bir tatlı yap, böyle senin oğlana sözünü dinleten öğretmenle görüş, rica et, o öğüt versin, bir iki kez ödevlerine baksın, denk gelince derslerini sorsun. Sanada yazık bak, sende evde iki çocuk peşindesin, az çok emek verip yoruluyorsun. Sokağa atmıyorsun annelik yapıyorsun. Bugünden düzgün, düzenli olursa ileride sende anne olarak içi rahat eden anne olursun.

ben öğretmen olduğunuzu bilmeden uslubunuzdan öğretmen olduğunuzu anladım ve bunun arkasından gelen yorumu yaptım.
bu beni öğretmen düşmanı yapmaz. sizi ne yaptığını artık forumdaki başkalarının takdirine bırakıyorum, dediğim gibi asla şaşmıyor bu uslup.....

konuyu sabote etmemek için ben sizi daha fazla alıntılamayacağım. bilmiyordum ama öğrendim artık müstaar adınızı.
Hanımefendi uzun süredir bu platformdayım şurada aşağı yukarı 2 saat takılan herkes yorumlarımı görüyor ve tanıyoruz çünkü görüyoruz. Beni tanımadığınızı zannetmiyorum. Üslubum gayet düzgün olmakla birlikte üslup meselesini öğretmenliğe bağlamanız da ne kadar çiğ biri olduğunuzu gösteriyor. Sizi de yetiştiren bir öğretmendi bunu unutmayın. Ayriyeten lütfen çocuklarınızı Türk okullarina yollamayın mümkünse. Hatta mümkünse üremeyin. Bu nefret ile yetiştireceğiniz nesillerden şüpheliyim. Lütfen siz de beni daha fazla alıntılamayınız.

Benimde oglum 9 yaşında bizde benzer sorunları yaşıyoruz çocuğunuzun neye ilgisi var onu bulmaya çalışın biz telefonu çok sınırlı veriyoruz bir süredir artık kendisi de eskisi kadar darlamiyor telefon diye. başbasa dışarıda vakit geçirin benim oğlumun odası marangoz dükkanı gibi tornavida kıl testere ne arasanız var söküp takmayı çok seviyor tahta parçası aldık mesela onunla kesti yapıştırdı ev yaptı boyadı beraber araba yapmaya başladık mesela aklini kaybediyo resmen o tür seylere:) benimde 2 yaşında bir oğlum daha var eskisi kadar ilgilenmediğimi farkettim evin işi sorumluluğu bitmiyor çünkü arada olan büyük cocuklara oluyor bazen birebir olan iletişiminizi artırmaya çalışın küçükle babası ilgilensin buyukle siz ilgilenin bizde düzelme olmaya başladı mesela . Deneyin derim.

Selam arkadaşlar şuan ağlayrak yazıyorum ellerm titriyor. 11 yasında oglum var 5e gidiyor ve insan çocugundan artık sogurmu sogudum resmen kinamayın bunu yazarken bıle kendimden nefret edıyorum ama malesef aerık benı bu duruma soktu . Biraz uzun olucak ama nolursunuz beni yonlendırın ne yapacagımı bılmıyorum. Oglum aşırı sorumsuz ama normal şımarık sorumsuzlugu degil dısardan goren ne kadar efendı sakin bı cocuk dıyor ama icine gıren bı kac pıskologlada gorustuk cok zor bır cocuk dediler. Benı aşırı yoruyır asla odev yapmak aklına gelmez hep ben dıcem cantanı hazırla odevını yap odevlerını hep yaptım deyıp gecen ogretmenı mesaj attı kactır odev yapılmamış şok oldum hep bahane uretır arkadasları dışlıyor ılk basta uzuluyordum ama benım oglum gecımsız okuldan her 2 gune bı ogretmenı arar ya oynarken yaralanmıstır ya kafa y elını ıncıtmıstır bı kac arızalı cocuklar var onlarla takılma dıyorum bana kufur ettıler dıye sureklı olay cıkıyor hep mudur odasında dersleri berbat hep 20-30 kı ılk okulda gayet başarılı bı cocuktu her gun guzel ogutlerle gonderıyorum dualarla gıtar kursuna gıdıyor 3 senedır bı arpa boyu yol anca alabıldı bızım zorumuzla gıdıyor gıbı alalım deyince aglıyor ama verılen gıtar odevlerını calısmaz onun haricinde neursound dıye bı sıstem keşfettik 3 aydır oray gıdıyor ordakıler bıle bıraz benden kaynaklı bu cocugun boyle olduguna ınandırmıs ve sımdı ıse her gorusmemızde ordakı ogretmenleri en basit gordukleri cocukken şuana kadar en zorlandıkları cocuk oldugunu soyluyor asla bana karsı terbıyesız degıl hep sakın sessiz bagırır cagırırım dayanamaz ama gıkı cıkmaz duygusal hemen aglar kabuguna cekılır ve benı vicdanımla hep cezalandırıyor yanı napıcagımı bılemıyorum gelıp anne tamam calısacam cabalayacam da demez benım zorumlada derse bu sozu 1 gun tutar ertesi gun aynı cocuk ,duzensızdır okulun ılk haftası dunya para verıp aldıgımız formayı boydan yırtıp geldı ustu bası hep kalem boyaları elı yuzu boya cızılmış ynu daha da saysam ınanın bıtmez ve kıme anlatsam bızım cocukta aynı dıyor ama degıl arkadaslar mutlu bır aıleyız kucuk kız kardesıde var esımle iyiyz hep neşeli herseyı beraber yaparız aılecek ama o hep ısteksız hep mutsuz hep suratsız bızı asla dınlemez katılmak ıstemez ve şuan delırdım yine sebebı ise saat olmuş 9bucuk yatma saatı ki buna bıle hep ıtıraz eder yalvar yakar wh grubundan velılerden yarınkı sınav konusu nedır dıye turkceden oglum sınavmı vardı yarın dedım evet dıyor unuttum soylemeyı bunu bıle demez bana arkadaslarımızın cocuklarını goruyorum yasıtlar ve gunler oncesınden arkadaslarım bıle sınavlardan haberdarlar bu bana demez bıle ve ben cıldırmak uzereyım ne yapayım nereye goruruyum ben bu cocugu daha acaip kopuk bızden ve kaybetmek ıstemıyorum kaderıne terk edıp ama benı mahvetti ömrumden ömur gıdıyor zaten küçük kızım dogdundan beri sorunku bır bebektı alerjık uyumaz aglar bagırır ve sun 3 yasında aşırı harwketlı durdan anlamaz uyumaz hep aglayan asla benı takmayan bı cocuk oglumda boyle intihar edıcrm cok bunaldım ve tek başınayım ailem yok bı esım var sagolsun hep yrdımcı ama oda işten 7de gelır zaten adamda bunaldı az evvel evi terk etti oglumla tartısınca resmen oglum artık evde huzur bırakmadı test yaptılar cok bı sıkıntı yok dıkkatı eksık bıraz dediler ama ordakı ogretmenlerı bıle bızı bıle masumluguyla kansırıyor ve hep bı bahaneye sıgınıyor dedıker asosyal bı cocuk konusurken bıke artık ıkı lafı bı araya getırmıyor cunku kımseyle ıletısımı yok hayattan tek zevk aldıgı pubg ve abuk subuk telefon oyunlarıydu onuda kademelı kademelı gorevlerını yaprsan verırız dedık baktık olmuyor komple aldık ona gunlerce agladı ama sınavdan aldıgı notu basını egdı odasına gıttı cok duugusal ne dersem ellerını buzerek aglarak bana bakıyor ama devamı yok her defasından ınanmak ıstıyorum oda tamam anne dıyor sarılıyorum kucaklıyorum icimden bır parça kopuyor sankı ama sonra ertesı gun yine aynı cocuk ve ben karıyerımı bıle cocuklarım ıcın reddettım durumuz cok iyi degıl ev kıra esım normal maasla calıaıyor ona ragmen oglumu kurstan kursa gotururyoruz kızım bıle abısının kucukenkerıyle buyuyor haft sonumuzu hep ogluma ayırıyoruz yapmasak neden yapmıyorsunuz bıle demez o kadar umursamaz duygusuz kı oglum bı mınnet duygusu yok bıze acımıyır hıc dıyecegım cok ama işte
Bazı düşüncelerinize katilmasamda sizi çok iyi anlıyorum benim oğlumda aynen böyleydi bence kurslar için zorlamayın sadece rahat bırakın ister gitsin ister gitmesin,ödevlerini sorun ama yap diye zorlamayın yaptıklarının sorumluluğunu almayı öyle öğrenir,peşine düşmeyin baskı yapacak kadar çünkü size inat yapiyorda olabilir,sadece pedagog mu artık psikologmu hangisine gidersieniz götürün öyle devam edin yola,erkek çocuk zordur ama biz direttikce bazı şeyleri onlar farkettirmeden inada veriyorlar ve biliyorlar ki annem babam en fazla ne yapabilir? Allah yardımcınız olsun

Oğullarımız aynı yaşlarda ve epey yakın şeyler yaşıyoruz sizinle. İçinizde hissettiğiniz o çaresizliği ve öfkeyi anlayabiliyorum. Ama konuştuğum bir psikiyatr çocuğumun okul derslerine zerre önem vermeyişi için tepkisizlik de bir tepkidir unutma demişti. O söz benim kulağıma küpe oldu. Anne ve baba olarak Türkiye’nin en iyi üniversitelerinden mezunuz ve içten içe ondan da bunu beklediğimi fark ettim. O ise beklentilerim karşısında tepkisini tepkisizlik ile ortaya koyuyordu. Bense ne ilgisiz diyordum. Ve aslında onun okul hayatına zerre önem vermeyişine kızmanın sebebinin de altta yatan korkularım olduğunu keşfettim. Ya hep böyle giderse, ileride ne olacak, nasıl üniversite kazanacak. Yine aynı kişi asla karışmayacak ve zamana bırakacaksın. Zamanla anlayacak, şuurlanacak. Ama kaybettiğiniz muhabbeti bir daha kazanamazsın, burada kilit nokta ilişkinizi korumak demişti. Bu da ikinci küpem oldu. Belki size de iyi gelir diye yazmak istedim.
Sizin gibi birçok insan bu durumları yaşıyor. Ama intihar edeceğim cümleniz dikkatimi çekti. Sizin de tepkileriniz aşırı olabilir mi acaba? Şu cümleyi herkes kolay kolay kurmaz. Benim çocuğum da sabah servise beş kala bugün sınavım vardı diyor. Aslında bazen salmak gerekiyor biraz. Çünkü oğlunuz muhtemelen ezildikçe ezilecek ya da hırçınlaşacak. Bunları toparlaması ise daha zor. Kendi hedeflerimiz doğrultusunda onlara bir hayat çizmeye çalışıyoruz ama analar tahtını yaparmış bahtını değil boşuna söylenmemiş. Kendisi olmasına müsade edin biraz. Gerekirse en düşük notlarla seneyi bitirsin. Ama sizden korkup yalan söylemeye başladıkça geri dönüşü çok zorlaşır. Hep kar zarar hesabı.

o kadar umursamaz duygusuz kı oglum bı mınnet duygusu yok bıze acımıyır hıc

Okurken sinirlendim. Sağlık düşünen hiç bir insan 11 yaşındaki çocuktan çocuktan minnet beklemez. Başka çocuklar kıyaslamaktan çocuğu mutsuz etmiş otistik belirtiler göstermeye başlamış. Çocuğunuz mutsuz siz bunu görmek yerine 11 yaşındaki el kadar çocuktan minnet bekliyor üstene size acımasını istiyorsunuz gerçekten pes. Bilinçli anne olucam derken kontrolden çıkmışsınız. Çocuğu rahat bırakın ve siz çocuk eğitimi için bir uzmandan destek alın.

Cocugunuza dusman gibi olmussunuz. Oysaki size agresifligi yok. Kotu davranisi yok.. her cocuk asiri zekali, tum sorumluluklarini yerine getiren cocuk olacak diye bi kavram yok. Bence sakin olun pedagog yardimi alin ve cocugunuza guzellikle anlatin, kaliteli zaman gecirin

Biraz çocuğu dinleseniz mi? Sevdiği alanlar ne diye. Bir karikatür vardı babası diyordu ki Kuzey Berkant şimdi seninle şu projeyi hayata geçireceğiz diye kaliteli zaman geçirmekten içim çürüdü gidip beton duvarı yalamak istiyorum demişti oda içinden 😂 Çocukluğunu yaşamasına asla müsaade etmiyorsunuz gibi. Sizden sanki hınç alıyor hem ergenlik dönemi başlıyor gayet asabilesmesi doğal.
Enerjisini attırcak spor dalına vs gitsin spora gitsin ya mesela. Valla bende tam okuyamadım daral geldi.
Derslerine karşı sadece baskı yapın ama yoğun şekilde değil onun dışında rahat bırakın. Kurs vs isterse gönülden gitsin sıkıldı ise bıraksın.
Komşumuzun oğlu da spora basketbola yazdırdı vs onun dışında çocuğun istediklerine göre değerlendiriyor annesi üstelik çok geç doğurdu onu kuşak farkı olmasına rağmen annesi ile arası çok iyi birlikte geziyorlar.

Çocuğunuzdan bir yetişkin gibi bahsediyorsunuz, öyle davranmasını bekliyorsunuz. Tam olarak bu anlattıklarını yaşayacağı yaşta. Üşengeçlik, isteksizlik, kararsızlık, dağınıklık, derslerde düşüş, dalgınlık hepsi bu yaşa özgü. Bütün çocuklar bunu yaşamazlar evet ama yaşayanlarda da anormallik yoktur çoğu zaman. Büyüyor, sorumlulukları artıyor, fikir dünyası değişiyor, ne istediğini, nelerden zevk aldığını, nelerden hoşlanmadığını anlamaya, kısacası kendini tanımaya çalışıyor. Bu çok zorlayıcı bir şey, çok yorucu. Büyük gibi görünse de o daha küçük bir çocuk. Ergenliğin başları bunlar. Bir de anladığım kadarıyla kız kardeşin araya girmesi ile sizin ile olan bağı biraz değişmiş. Doğal olarak daha az ilgilenebilmişsinizdir.
Siz sakin olun. Pozitif olmayı deneyin. Kendinizi toparlamaya çalışın. Önce kendinizi toparlayın ki çocuğunuza yardım edebilesiiniz. Çok bunalmışsınız, çocuğunuzun bu durumu artık ne yaparsa gözünüze batıyor hale gelmiş.
Derslerini maalesef siz takip etmek zorundasınız. Dediğim gibi bu yaşlardaki çoğu erkek çocuk derslerini bırakıyor, bi rehaveti içine düşüyorlar. Sabırlı olun, kaç kere hatırlatmak gerekiyorsa hatırlatın, hatta hatırlatmak yerine beraber derslerini yapmaya çalışın ama sinir harbi ile değil, güle oynaya yapmayı deneyin. Mesela ödev aralarına oyunlar koyun, o ne isterse onunla oynayın. Zorlandığı konuları oyunlaştırarak anlatmayı deneyin. Bunun için gerekli kaynakları internetten bulabilirsiniz kolaylıkla. Sevginizi gösterin, ona güvendiğinizi, yanında olduğunuzu hissettirin. Hem sizin hem oğlunuzun ruh haline çok iyi gelecek bu emin olun. Biliyorum bunlar çok mesai gerektiren şeyler ama bunu yapmak zorundasınız. Ne olursa olsun onun daha küçük olduğunu unutmayın. Sizin şefkatinize ihtiyacı var ve tekrar söylüyorum ki tembellik, derslere karşı ilgisizlik, ödev saklama, bi hobi edinememe vb. bu yaştaki erkek çocuklarının sık yaşadığı bir şey. Bütün bunları anlatıyorum çünkü benzer sorunlar yaşayan çocuklarla evlerinde birebir çalışan bir öğretmenim (şimdi doğum yaptığım için bıraktım ama işim bu idi). ne oyunlar oynardım onlarla karnım burnumda iken bile, sırf canlansınlar, gülsünler, dersleri işkence olarak görmekten vazgeçsinler diye. Tablet bağımlılığı var ise derdim ki "bana en sevdiğin videolardan birini seç yarın geldiğimde izleyelim bakalım" ben ilk geldiğim zamwn tableti bırakıp benimle çalışmamak için ağlayan çocuk, bana bir video gösterip kendi isteği ile tableti annesine verir benimle çalışmaya dönerdi. Derslerine faydalı olabildiğim de oldu, olamadığım da ama en önemlisi her zaman beraber gülebildik günün sonunda. Benim için bunu yapması daha kolaydı çünkü çocuklar her zaman dışarıdan gelen kişiye daha kolay bir mizaç gösterirler, anne babalarına daha çok nazları geçer çünkü. Çok uzattım farkındayım ama şöyle bir öneri ile bitireyim; eğer maddi olarak zorlanmazsanız bir oyun/ders abisi veya ablası ile anlaşabilirsiniz benim yaptığım gibi. Bunu çok güzel yapan üniversite öğrencileri var veya benim gibi 9-5 çalışmayı bırakıp bu işe yönelmiş öğretmenler var. Bunu bi düşünün. Ve sakin olun, çocuklarınıza sarılın.

Aşırı sorumsuz, minnet duygusu yok, bizi yoruyor, beni mahfetti, ömrümden ömür gitti, bağırıp çağırıyorum... Siz iyi misiniz ya? 11 yaşında çocuktan değil 21 yaşındaki kazık kadar adamdan bahsediyorsunuz sanki. Bir çok defa yazdım, bende de ergenlik döneminde zıvanadan çıkan iki kız vardı. O yüzden az çok anlıyorum bu işlerden.

Size göre bir çark var ve dönmesi gerekiyor. Takılmayacak, durmayacak, sorunsuz işleyecek, sizi uğraştırmayacak. Malesef çocuk böyle bir şey değil hanımefendi. Hiç kendinizde hata bulmuyorsunuz. Mükemmel karı kocayız herşeyi yaparız diyorsunuz ama kocanız zoru görünce evden kaçıyor. Belki de kızınız doğduğunda oğlunuzu duygusal yönden çok ihmal ettiniz. Ağlayan durmayan bir bebek olduğu için bütün ilgiyi alakayı bebeğe verdiniz ve oğlunuz kendi kendine kaldı. Kardeşi doğduktan sonra oğlunuzla neler yaptınız, neler değişti hayatınızda lütfen düşünün. 7-8 yaşındasınız ve birden anneniz artık sizinle ilgilenmiyor, devamlı yeni doğan bebekle ilgileniyor, sizi kendi halinize bıraktı. Bazı çocuğun karakteri daha güçlü olur, önemsemez, başka şeyle ilgilenir kendini ihmal edilmiş hissetmez ama bazı çocuk da çok kırılgan karakterli olur. İçine atar, üzüntüsünü kırıldığını sevgi ilgi mahrumiyeti yaşadığını belli edemez. Bu da birikir ve başka yerden patlar. Kızınızı eşinize bırakıp oğlunuzla başbaşa takıldınız mı hiç? Okula gitmek istemediği bir gün, hadi öyle olsun gel seninle gezelim, yemek yeriz senin sevdiğin dükkanlara bakarız vs böyle şeyler denediniz mi? Hayır, okula gideceksin sonra eve gelip ödevini yapacaksın ve oyun oynamayacaksın mı yaptınız?

Dersini yap odanı topla oyun oynama diye komutlar veriyorsanız hiç bir işe yaramaz. Bir plan yap; okuldan gelince 1 saat oyun oynayabilirsin zamanını sen seç ama ders de çalışacaksın deyin. Artık küçük değilsin kendi sistemini kendin kurabilirsin, ders ödev oyun planını kendin yapabilirsin deyin. Okulda canını sıkan bir şey varsa anlat belki beraber çözebiliriz deyin. Çocuk sağlam basamıyor, okulda ayrı evde ayrı baskı altında. Okulda yaşadığı problemin kaynağı da sizsiniz. Eti sizin kemiği benim yapmışsınız. Her zaman sorun çıkaran sizin çocuğunuz olamaz, adaletli olmak gerek. Öğretmenler sizin desteğiniz yardımınız olmadan çocuğunuzu düzeltemez.

Her şeyimizi oğlumuza veriyoruz, kızımız bile onun giysilerini giyiyor, hafta sonumuzu ona ayırıyoruz... Oğlunuz anlıyor bunların görev gibi yapıldığını. Şu olacak bu yapılacak yerine "ne yapalım, ne istersin bir fikrin var mı bu hafta sonu için" diye sormayı denediniz mi? Çocuğun sırtına yüklemişsiniz de yüklemişsiniz. Çok başarlılı olmasın okulda ne var? Ben kızlarımdan hiç bir zaman süper okul başarısı beklemedim. Kötü notu da iyi not kadar rahat söylemelerini sağladım. Düzeltirsin üzülme, hangilerini yanlış yaptığını biliyorsun doğrularını öğrenirsin, benden yardım istiyorsan buradayım dedim hep. Anne ben bugün okula gitmek istemiyorum dediklerinde zorlamadım. Hasta mı hissediyorsun veya seni okulda rahatsız eden bir şey mi var diye sordum. Öylesine, canım gitmek istemiyor dediğinde anne kız gezmesi yaparız biz de dedim. Notları yerlerde gezen, odasından dışarı adım atmayan kızım şimdi mikrobiyolog olmak istiyor. Ders çalışması arkadaşlarıyla gezmesi ödevleri vs hepsini dengeli yapıyor.

Siz, çocuk her şeyi kendi kendine yapsın, öğrensin, yolunu bulsun istiyorsunuz. Aksi türlü size yük geliyor. Ben bıktım artık uğraşmaktan yoruldum diyorsunuz ama bunu diyemezsiniz, hakkınız yok. Ben çok sabır gösterdim, hatta kendime şaştım bu kadar sabırlı biri miydim diye. Tek düşüncem ileride kalıcı travmalara dönüşmesin oldu. Evlat bu, birimizden biri ölünceye kadar bitmeyecek bir bağ. Çocukken ne kadar sağlıklı sağlam bağ kurulursa çocuk hayata o kadar hazır olur. Kendi öz eleştirinizi yapmazsanız, sorunu hatayı hep çocukta bulursanız maalesef katlanarak büyüyecek.

Selam arkadaşlar şuan ağlayrak yazıyorum ellerm titriyor. 11 yasında oglum var 5e gidiyor ve insan çocugundan artık sogurmu sogudum resmen kinamayın bunu yazarken bıle kendimden nefret edıyorum ama malesef aerık benı bu duruma soktu . Biraz uzun olucak ama nolursunuz beni yonlendırın ne yapacagımı bılmıyorum. Oglum aşırı sorumsuz ama normal şımarık sorumsuzlugu degil dısardan goren ne kadar efendı sakin bı cocuk dıyor ama icine gıren bı kac pıskologlada gorustuk cok zor bır cocuk dediler. Benı aşırı yoruyır asla odev yapmak aklına gelmez hep ben dıcem cantanı hazırla odevını yap odevlerını hep yaptım deyıp gecen ogretmenı mesaj attı kactır odev yapılmamış şok oldum hep bahane uretır arkadasları dışlıyor ılk basta uzuluyordum ama benım oglum gecımsız okuldan her 2 gune bı ogretmenı arar ya oynarken yaralanmıstır ya kafa y elını ıncıtmıstır bı kac arızalı cocuklar var onlarla takılma dıyorum bana kufur ettıler dıye sureklı olay cıkıyor hep mudur odasında dersleri berbat hep 20-30 kı ılk okulda gayet başarılı bı cocuktu her gun guzel ogutlerle gonderıyorum dualarla gıtar kursuna gıdıyor 3 senedır bı arpa boyu yol anca alabıldı bızım zorumuzla gıdıyor gıbı alalım deyince aglıyor ama verılen gıtar odevlerını calısmaz onun haricinde neursound dıye bı sıstem keşfettik 3 aydır oray gıdıyor ordakıler bıle bıraz benden kaynaklı bu cocugun boyle olduguna ınandırmıs ve sımdı ıse her gorusmemızde ordakı ogretmenleri en basit gordukleri cocukken şuana kadar en zorlandıkları cocuk oldugunu soyluyor asla bana karsı terbıyesız degıl hep sakın sessiz bagırır cagırırım dayanamaz ama gıkı cıkmaz duygusal hemen aglar kabuguna cekılır ve benı vicdanımla hep cezalandırıyor yanı napıcagımı bılemıyorum gelıp anne tamam calısacam cabalayacam da demez benım zorumlada derse bu sozu 1 gun tutar ertesi gun aynı cocuk ,duzensızdır okulun ılk haftası dunya para verıp aldıgımız formayı boydan yırtıp geldı ustu bası hep kalem boyaları elı yuzu boya cızılmış ynu daha da saysam ınanın bıtmez ve kıme anlatsam bızım cocukta aynı dıyor ama degıl arkadaslar mutlu bır aıleyız kucuk kız kardesıde var esımle iyiyz hep neşeli herseyı beraber yaparız aılecek ama o hep ısteksız hep mutsuz hep suratsız bızı asla dınlemez katılmak ıstemez ve şuan delırdım yine sebebı ise saat olmuş 9bucuk yatma saatı ki buna bıle hep ıtıraz eder yalvar yakar wh grubundan velılerden yarınkı sınav konusu nedır dıye turkceden oglum sınavmı vardı yarın dedım evet dıyor unuttum soylemeyı bunu bıle demez bana arkadaslarımızın cocuklarını goruyorum yasıtlar ve gunler oncesınden arkadaslarım bıle sınavlardan haberdarlar bu bana demez bıle ve ben cıldırmak uzereyım ne yapayım nereye goruruyum ben bu cocugu daha acaip kopuk bızden ve kaybetmek ıstemıyorum kaderıne terk edıp ama benı mahvetti ömrumden ömur gıdıyor zaten küçük kızım dogdundan beri sorunku bır bebektı alerjık uyumaz aglar bagırır ve sun 3 yasında aşırı harwketlı durdan anlamaz uyumaz hep aglayan asla benı takmayan bı cocuk oglumda boyle intihar edıcrm cok bunaldım ve tek başınayım ailem yok bı esım var sagolsun hep yrdımcı ama oda işten 7de gelır zaten adamda bunaldı az evvel evi terk etti oglumla tartısınca resmen oglum artık evde huzur bırakmadı test yaptılar cok bı sıkıntı yok dıkkatı eksık bıraz dediler ama ordakı ogretmenlerı bıle bızı bıle masumluguyla kansırıyor ve hep bı bahaneye sıgınıyor dedıker asosyal bı cocuk konusurken bıke artık ıkı lafı bı araya getırmıyor cunku kımseyle ıletısımı yok hayattan tek zevk aldıgı pubg ve abuk subuk telefon oyunlarıydu onuda kademelı kademelı gorevlerını yaprsan verırız dedık baktık olmuyor komple aldık ona gunlerce agladı ama sınavdan aldıgı notu basını egdı odasına gıttı cok duugusal ne dersem ellerını buzerek aglarak bana bakıyor ama devamı yok her defasından ınanmak ıstıyorum oda tamam anne dıyor sarılıyorum kucaklıyorum icimden bır parça kopuyor sankı ama sonra ertesı gun yine aynı cocuk ve ben karıyerımı bıle cocuklarım ıcın reddettım durumuz cok iyi degıl ev kıra esım normal maasla calıaıyor ona ragmen oglumu kurstan kursa gotururyoruz kızım bıle abısının kucukenkerıyle buyuyor haft sonumuzu hep ogluma ayırıyoruz yapmasak neden yapmıyorsunuz bıle demez o kadar umursamaz duygusuz kı oglum bı mınnet duygusu yok bıze acımıyır hıc dıyecegım cok ama işte
Afedersiniz ama 11 yaşındaki çocuktan çok şey beklemiyor musunuz? Fazla uzerine gidiyorsunuz. Kurstan kursa götürüyoruz demişsiniz ama çocuk istiyor mu acaba yoksa zorluyor musunuz? Karşınızda 30 yaşında adam yok ki yetişkinler bile çok sorumsuz. Cocuk bu ya ayakkabısı da eskir, elbisesi de yırtılır.
Bence çocuğunuzdan önce sizin bir psikiyatriye gitmeniz gerekiyor, öncelikle kendi iyiliğiniz için.
Tüm bu yazdıklarınızı çocuğunuza da söylüyorsanız tabi kabuğuna çekilir, ben böyleyim demek ki deyip çabalamayı bile bırakmış olabilir. Lütfen söylemiyor olun çünkü bu hayatta en güvendiği kişi sizsiniz, sizden hep destek bekliyor. En güvendiği kişi de sürekli kendisi hakkında olumsuz eleştiride bulunursa çocuk ne yapsın?
Derslerini, sınavlarını sizin takip etmemiz gerekmez mi? Hep şikayet etmişsiniz ama siz bunun neresindesiniz?

Yemin ediyorum konuya baslarken korka korka okudum. İşin içinde ciddi merhamet sorunu olan, hayvanlara zarar veren ya da daha kötü şeyler yapan bir çocuk var sandım. Sadece annesinin hosgorusuz yaklastigi , ogretmenlerinin masum değil bu rol yapıyor dediği, babasinin ilgilenmedigi ve çocuk olduğu unutulup azarlanan, yetersiz hissettirilen sessiz sakin terbiyeli dehb'li küçük bir çocuk varmış.
Alkışlıyorum bu yorumu. Umarım konu sahibi yazılanları dikkate alıyordur. Yoksa annesinin bile kendisini yetersiz görüp hep ezdiği bir çocuk olarak, birey olarak hayatta yer edinemeyen yitik yetişkinlerden olacak.

Benim oğlum da boyle ne yapayım atayim mi? Ustelik bana cok guzel cevap da verir.Belli ki ndikkat eksikligi var ilaçsız da gecmez ben ilac kullandirmam diyen annelerdenseniz burya hic konu acmayın o zaman belli ki sizin ilginize şefkatinize ihtiyac duyuyor boraz farklı iletisim yollari deneyin

Simdiki cocuklar eskiye nazaran daha hareketli ve daha agresifler.benimde ayni yaslarda bi kizim var okulda ogretmenleri memnun ama gelip birde evde gormeniz lazim asiri sinirli daginik odev isini artik kendisine biraktim ister yapar ister yapmaz sonuclarina katlanmak zorunda cunku ben bilmiyorum ki odev varmi yok mu? Yazili tarihleri e okuldan geliyor onlara birlikte calisiyoruz.buda bir surec gececek diyorum ama benimde sinirden oturp agladigim cok zamanlar oluyor

Oğullarımız aynı yaşlarda ve epey yakın şeyler yaşıyoruz sizinle. İçinizde hissettiğiniz o çaresizliği ve öfkeyi anlayabiliyorum. Ama konuştuğum bir psikiyatr çocuğumun okul derslerine zerre önem vermeyişi için tepkisizlik de bir tepkidir unutma demişti. O söz benim kulağıma küpe oldu. Anne ve baba olarak Türkiye’nin en iyi üniversitelerinden mezunuz ve içten içe ondan da bunu beklediğimi fark ettim. O ise beklentilerim karşısında tepkisini tepkisizlik ile ortaya koyuyordu. Bense ne ilgisiz diyordum. Ve aslında onun okul hayatına zerre önem vermeyişine kızmanın sebebinin de altta yatan korkularım olduğunu keşfettim. Ya hep böyle giderse, ileride ne olacak, nasıl üniversite kazanacak. Yine aynı kişi asla karışmayacak ve zamana bırakacaksın. Zamanla anlayacak, şuurlanacak. Ama kaybettiğiniz muhabbeti bir daha kazanamazsın, burada kilit nokta ilişkinizi korumak demişti. Bu da ikinci küpem oldu. Belki size de iyi gelir diye yazmak istedim.
Sizin gibi birçok insan bu durumları yaşıyor. Ama intihar edeceğim cümleniz dikkatimi çekti. Sizin de tepkileriniz aşırı olabilir mi acaba? Şu cümleyi herkes kolay kolay kurmaz. Benim çocuğum da sabah servise beş kala bugün sınavım vardı diyor. Aslında bazen salmak gerekiyor biraz. Çünkü oğlunuz muhtemelen ezildikçe ezilecek ya da hırçınlaşacak. Bunları toparlaması ise daha zor. Kendi hedeflerimiz doğrultusunda onlara bir hayat çizmeye çalışıyoruz ama analar tahtını yaparmış bahtını değil boşuna söylenmemiş. Kendisi olmasına müsade edin biraz. Gerekirse en düşük notlarla seneyi bitirsin. Ama sizden korkup yalan söylemeye başladıkça geri dönüşü çok zorlaşır. Hep kar zarar hesabı.
Yorumunuzu okurken gözyaşlarıma hakim olamadım aslında tamda bu dedıkleriniz benım korkularım , maddi anlamda cok iyi degiliz acıkcası ve oglumun guzel bir gelecegı olsun ki bizim dustugumuz duruma duşmesin yoksa bende dersleri zayıf bir ogrencıydım zamanla bılınclenip bir üniversite okudum oda cok yeni zamanla onemını anlıyorum ogluma bırakacak ne ev ne araba nede zengin bir dedemiz yok kendı gelecegını kendı kurmak zorunda ve hayatın bu zorluklarında mad olarak ezılmesını ıstemedıgım icin bu çırpınışım ama evet aramızdaki bag zedelendi malesef ve bugun sabah okula gonderırken her gün ki gibi yine nasihatlarla gonderdim ona sadece onu cok sevdıgımızı ne olursa olsun hep sevecegımızı soyledım sarıldım öptum

Çocuğunuzdan bir yetişkin gibi bahsediyorsunuz, öyle davranmasını bekliyorsunuz. Tam olarak bu anlattıklarını yaşayacağı yaşta. Üşengeçlik, isteksizlik, kararsızlık, dağınıklık, derslerde düşüş, dalgınlık hepsi bu yaşa özgü. Bütün çocuklar bunu yaşamazlar evet ama yaşayanlarda da anormallik yoktur çoğu zaman. Büyüyor, sorumlulukları artıyor, fikir dünyası değişiyor, ne istediğini, nelerden zevk aldığını, nelerden hoşlanmadığını anlamaya, kısacası kendini tanımaya çalışıyor. Bu çok zorlayıcı bir şey, çok yorucu. Büyük gibi görünse de o daha küçük bir çocuk. Ergenliğin başları bunlar. Bir de anladığım kadarıyla kız kardeşin araya girmesi ile sizin ile olan bağı biraz değişmiş. Doğal olarak daha az ilgilenebilmişsinizdir.
Siz sakin olun. Pozitif olmayı deneyin. Kendinizi toparlamaya çalışın. Önce kendinizi toparlayın ki çocuğunuza yardım edebilesiiniz. Çok bunalmışsınız, çocuğunuzun bu durumu artık ne yaparsa gözünüze batıyor hale gelmiş.
Derslerini maalesef siz takip etmek zorundasınız. Dediğim gibi bu yaşlardaki çoğu erkek çocuk derslerini bırakıyor, bi rehaveti içine düşüyorlar. Sabırlı olun, kaç kere hatırlatmak gerekiyorsa hatırlatın, hatta hatırlatmak yerine beraber derslerini yapmaya çalışın ama sinir harbi ile değil, güle oynaya yapmayı deneyin. Mesela ödev aralarına oyunlar koyun, o ne isterse onunla oynayın. Zorlandığı konuları oyunlaştırarak anlatmayı deneyin. Bunun için gerekli kaynakları internetten bulabilirsiniz kolaylıkla. Sevginizi gösterin, ona güvendiğinizi, yanında olduğunuzu hissettirin. Hem sizin hem oğlunuzun ruh haline çok iyi gelecek bu emin olun. Biliyorum bunlar çok mesai gerektiren şeyler ama bunu yapmak zorundasınız. Ne olursa olsun onun daha küçük olduğunu unutmayın. Sizin şefkatinize ihtiyacı var ve tekrar söylüyorum ki tembellik, derslere karşı ilgisizlik, ödev saklama, bi hobi edinememe vb. bu yaştaki erkek çocuklarının sık yaşadığı bir şey. Bütün bunları anlatıyorum çünkü benzer sorunlar yaşayan çocuklarla evlerinde birebir çalışan bir öğretmenim (şimdi doğum yaptığım için bıraktım ama işim bu idi). ne oyunlar oynardım onlarla karnım burnumda iken bile, sırf canlansınlar, gülsünler, dersleri işkence olarak görmekten vazgeçsinler diye. Tablet bağımlılığı var ise derdim ki "bana en sevdiğin videolardan birini seç yarın geldiğimde izleyelim bakalım" ben ilk geldiğim zamwn tableti bırakıp benimle çalışmamak için ağlayan çocuk, bana bir video gösterip kendi isteği ile tableti annesine verir benimle çalışmaya dönerdi. Derslerine faydalı olabildiğim de oldu, olamadığım da ama en önemlisi her zaman beraber gülebildik günün sonunda. Benim için bunu yapması daha kolaydı çünkü çocuklar her zaman dışarıdan gelen kişiye daha kolay bir mizaç gösterirler, anne babalarına daha çok nazları geçer çünkü. Çok uzattım farkındayım ama şöyle bir öneri ile bitireyim; eğer maddi olarak zorlanmazsanız bir oyun/ders abisi veya ablası ile anlaşabilirsiniz benim yaptığım gibi. Bunu çok güzel yapan üniversite öğrencileri var veya benim gibi 9-5 çalışmayı bırakıp bu işe yönelmiş öğretmenler var. Bunu bi düşünün. Ve sakin olun, çocuklarınıza sarılın.
İnanın aslında denemedıgım yontem kalmadı terapist ve piskologumuzun yonlendırmesıyle oyunlarla odullerle molalarla veya kendı isteği dogrultusla ılerledik vs ama hıc bırıne cevap vermedi herkes sevdigi bir alana yonlendırın demıs ben sureklı dusunuyırum oglum ne yapmaktan hoşlanıyor dıye sevdiği bir alanda yok ona sorsan basketbol futbol gitar der ama bi donem tutturdu basketbol dıye hemen basketbol aldık en iyisinden hemen forma aldık gonderdık kursa cok ıstedı diye 1 gitti 2 gitti devamı yok basketbol topunu gecen buldum kıytı koşede havası inmiş topun , futbol dedi kaleci eldive yok krampon hop aldık okuldan geldı ki ben iyi oynayamıyorum arkadaslarımda oynatmıyor zaten sevmıyordum cok iyi degilim dedi , bı kutu legosu var büyükçe nadiren onunla oynar , onun haricinde daha sabah oglum yoruldun bıraz gitara mola verelım gitme dedim hayır anne ben cok sevıyorum dedi lutfen gitmek ıstıyorum dedi ama evde calısmıyor gitarı yanı bıseyler hep yapma isteği var ama eylemi yok devamlılgı yok gozunun icine bakıykrjz anne baba olarak onu baska seylere yonlendırmek ıcın burda halen abuk subuk yok basındsn savmak ıcın kursa yazdırmıssın yazanlar varda

Benim oğlum da boyle ne yapayım atayim mi? Ustelik bana cok guzel cevap da verir.Belli ki ndikkat eksikligi var ilaçsız da gecmez ben ilac kullandirmam diyen annelerdenseniz burya hic konu acmayın o zaman belli ki sizin ilginize şefkatinize ihtiyac duyuyor boraz farklı iletisim yollari deneyin
Keske bana cevap verse hep kabul etmişliği var ama yapmaz belkide bizi başından savma dürtüsüyle tamam yapıcam anne gorecen anne der ertesi gün odev yapmamıs seklınde okuldan bana mesaj gelir yanı itraz eden karsı gelen cocuk degil tamam olur yaparaım deyip yapmaz boylesı daha zor inanın en azından size cevap vererek duygusunu dusuncesını belırtıyor

Neden çocuktan nefret ediyorsunuz biraz da kendinizden nefret etseniz ya çocuklar bizim aynamız demek ki bir yerlerde bir şeyler eksik kalmış ki bu çocuk böyle olmuş bu yaşında leylekler kucağınıza bırakmadı ya bence çocuktan evvel siz psikoloğa gidin mutlaka yaptığınız hata vardır.

Yorumunuzu okurken gözyaşlarıma hakim olamadım aslında tamda bu dedıkleriniz benım korkularım , maddi anlamda cok iyi degiliz acıkcası ve oglumun guzel bir gelecegı olsun ki bizim dustugumuz duruma duşmesin yoksa bende dersleri zayıf bir ogrencıydım zamanla bılınclenip bir üniversite okudum oda cok yeni zamanla onemını anlıyorum ogluma bırakacak ne ev ne araba nede zengin bir dedemiz yok kendı gelecegını kendı kurmak zorunda ve hayatın bu zorluklarında mad olarak ezılmesını ıstemedıgım icin bu çırpınışım ama evet aramızdaki bag zedelendi malesef ve bugun sabah okula gonderırken her gün ki gibi yine nasihatlarla gonderdim ona sadece onu cok sevdıgımızı ne olursa olsun hep sevecegımızı soyledım sarıldım öptum
Bizim düştüğümüz durum demeyin, aile kurmuşsunuz anne baba olmuşsunuz, çocuklarınızın geleceği için endişeleniyorsunuz. Durumunuzda bir şey yok. Kızınız kreşe okula başlayınca tekrar iş hayatına dönerseniz maddi durumunuzu da düzeltirsiniz. Çoğu kişinin evladına bırakacağı bir şeyi yok. Hatanız bu endişeyi çocuğa yansıtmanız. Sanki yarın her şey bitecekmiş gibi paniklemeniz. Bu sene dersleri iyi olursa seneye hemen üniversiteye başlamayacak. Psikolojisi iyi olan, mutlu, huzurlu bir çocuğun başarısız olması çok düşük ihtimal. Ben bunu bizzat kendi çocuğumda yaşadım.

Mesela bugün diğer kızım okula gitmek istemedi. Adet olmuş ağrısı var kendini iyi hissetmiyor, tamam gitme kızım dedim. Arkadaşlarından ödevlerini alıp yapacaksın ama dedim anlaştık. Ona bugün bir sürpriz yaptım, 1 senedir tırnaklarını yediği için onu tırnak yapan bir yere götürdüm. Çok sevindi çok şaşırdı hiç beklemiyordu bunu. Yapan kıza, öğrenci işi olsun, öyle uzun desenli taşlı boncuklu değil, 14 yaşa uygun bir şey yapar mısınız dedim. Ten renginde normal boyda tırnakları oldu, elli tane fotoğrafını çekti çok mutlu oldu. Arada bir böyle kaçamakların hiç zararı yok bence. Ebeveyn çocuk ilişkisini bazen arkadaşlık boyutuna getirmek lazım. Anne baba devamlı kural koyan, dikte eden, -eceksin -acaksın lı cümleler kuran kişiler olmamalı.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X