Caresizim yardım edebilir misiniz?

Kayanbiyildiz

Üye
Kayıtlı Üye
20 Ekim 2020
18
3
28
Herkese Merhaba formda yeniyim doğru yere mi açtım konuyu bilmiyorum uzatmadan konuya gireyim 12 yaşında kız kardeşim var annem 8 sene önce vefat etti ben baktım ona 5 senedir evliyim şuan yanimda geçici bi süreliğine ne yapmaya çalıştığını anlamıyorum okulda babamın dediğine göre iyi ama normal hayatta hiçte öyle değil biri ikaz etmeden bişey yapmaz yada ikaz etsende yapmaz örnek: diş fırçalama, banyo yapma, el yüz yıkama, üst değiştirme, yatağı toplama, ders çalşma vs geçen sene 3 ay kaldım babamda hergün yapması gerekenleri rutin olarak söyledim ama 3 ayda başarı elde edemedim evime geldikten sonrada babamı arayıp hergün yapması gerekenleri yine söyledim ama yok şimdi bende kalıyor 15 gün oldu ama yine aynı hiç bişey yapmıyor yaptığı tek şey tv izlemek yemek yemek dışarıda gezmek geçen sene kuran kursuna babam yollamış sonra gitmemiş ama kurana saygısı yok ayaklar altında günah olduğunu söylüyorum umrunda olmuyor üstüne basıp geçiyor kir içinde saçlar bitlenmis tabağı yıkamadan pis tabakta yemek yiyip su içebiliyor onun yaşıtları yaşına göre sorumluluklarını yerine getirip kişisel bakımını kendileri yapabiliyor herkes bu halinden dolayı dalga geçiyor ama yinede kendini düzeltmek gibi bi düşüncesi yok psikiyatriste götürdüm fayda etmedi sürekli karşıma alıp babam ve ben konuşuyoruz takmıyor bizi saygısı yok sürekli aynı şeyleri söylemekten babamda bende bıktık 4 yaşında çocuk gibi ne yapabilirim yardımcı olabilir misiniz

Ah cocugum ne kadar uzuldum ona. Benim 4.5 yasinda kizim var, minicik, bensiz kaldigini hayal edemiyorum. Sizin icin de elbette cok zor olmustur ama 4 yasinda bir ana kuzusu ne kadar yaralandi kim bilir annesizlikle.

Kucuk yasta bir annenin butun sorumluluklarini ustlenmek zorunda kaldiniz muhtemelen. Bu yuzden kardesinizden de beklentiniz buyuk olmus olabilir. 4 yasinda annesi basinda duran cocuklar bile ne davranis sorunlari yasiyor. 12 yasinda annesi olanlarin kac tanesi sorumluluklarini bilir, sorsak neler yazar anneler simdi. Kaldi ki annesiz yetismis bir cocuk... Surekli ne yapmasi gerektigi soylendiyse bir sure sonra umursamayarak kendi benligini korumaya almis olabilir. Nasihat etme dilini kullaniyorsaniz bundan vazgecin, arkadasi gibi yaklasarak birlikte yapmayi deneyin. Is yaptirmaya degil gonlunu kazanmaya calisin. O zaman daha cok sorumluluk aldigini goreceksiniz.

Kardesinize bir parca acimasiz davrandiginizi dusundum pis olmasi konusunda. Simdi siz bir anket yapsaniz, 12 yas anneleri kiziniz bitlense ne yaparsiniz diye sorsaniz size gelen hicbir cevapta eline taragi veririm otursun temizlesin yazmaz. Butun anneler cocuguna bit sampuani alir, onunla banyo yapmasini soyler, cikinca da o tarakla bitler bitene kadar tarar o saci. Biti pis oldugunu soylemek icin dillendirdiyseniz oyle bir sey de yok, bit okuldan, parktan vs cok kolay bulasabilen bir sey. Daha bir ay once benim kizima ozel okuldan bulasti, salgin var dediler. 12 yasindaki cocugun saci da temiz de olsa bitlenir ve onu annesi temizler. Yavrucaga sizin ya da bir baska buyugunun yol yordam gostermesi gerekirdi yargilamadan, suclamadan, e bit yani pislikten gelir gibi asagilayici bir dil kullanmadan.

Bence siz kardesinize karsi kullandiginiz dili ve beklentilerinizi bir gozden gecirin.

Bence de biraz fazla yüklenmişsiniz gibi geldi
Tabiki sorumluluklarını bilmesi gerekiyor ama annesizlik de zor geliyordur

Ayrıca bit pislikten gelmiyor arkadaşından okuldan filan gelmiş olabilir.

Biraz daha yardımcı olun yanında olun

Annesiz büyüyen bir ergen….
Destek almalı…

Bit şampuanı ve tarağı aldım üstünde haftada 2 defa yazıyor ayda bi defa banyo yapıyor oda benim zorumla durum böyle olunca şampuan da etki etmedi 13 yaşındayken annem hastalanıp ev işi yapamaz oldu ve bütün evin sorumluluğunu üstlendim köyde olduğumuz için şartlar zordu hamur yap tandırda ekmek pişir hayvanlara yem ver sağ yoğurt yap makinamız yoktu elde temiz yikayamasamda idare edecek kadar yıkardım yani ben küçük yaşta bunları yapabildiysem kardeşim neden yaşına göre kendi sorumluluklarını yerine getiremesin diye düşünüyorum bilmiyorum yanlış mı düşünüyorum 5 ve 4 yaşında iki çocuğum var hem çocukla hem kardeşimle ilgilenmek beni çok yıpratıyor ne yapmam gerektiğini hiç bilmiyorum cidden

Her türlü yanındayım tabi bit pislikten gelmez ama temizlenmekte istemiyor daha doğrusu banyo yapmak istemiyor hâliyle her yere yayılıyor ne yaparsam yapayım yaptığım çabalar yanıtsız kalıyor her yolu deniyorum adım atmak istemiyor ne yapacağımı bilmiyorum

Ah cok zor. Ama yanlis dusunuyorsunuz cok uzgunum. Kucucuk yasta savasta anne babasini kaybedip tek basina yasayan cocuklar tek basina yasayabiliyorlarsa mesela Allah korusun sizin o iki yavrunuz da tek basina yasayabilir mi sizce? Dunya yasina uygun olmamasina ragmen cok buyuk zorluklar yasayarak hayata tutunmak zorunda kalmis cocuklarla dolu. Onlar yapabildiyse diger cocuklar da yapabilir diye dusunebilir miyiz hic? Siz 13 yasinda cok zor bir hayati sirtlanmak zorunda kalmissiniz, ama 13 yas annesine nazlanma yasidir hala, soyleye soyleye yaptiramama yasidir, küsme yaşıdır, simariklik yasidir. Sizin 13 yasinda aldiginiz sorumluluklarin o yasta alinmasi nkrmal olsaydi ergenlige mahsus sorunlar yasiyor olabilir miydi aileler hic?

Ben iki cocugumun sorumlulugu altinda eziliyorum gun geliyor. Bir de bir ergenle bas etmek muhakkak cok zordur. Ama su an kardesiniz cocuk siz yetiskin. Cok uzgunum ama is size dusuyor. Nasil ki gece uyumadigi icin bebege kizalmazsa bebek bebekligini yapiyorsa, kardesiniz de cocuktur, cocuklugunu yapiyordur. Ayda bir banyo yapmak gibi konularsa annesizliktendir. Insanlarin zorluklar karsisinda donustugu kisiler birbirine benzemez. Siz zorlukla karsilastiniz ve kucuk anne oldunuz. Bir baskasi kacmayi, bir baskasi saldirmayi tercih edebilirdi. Kardesinizse hic buyumemeyi tercih etmis olabilir. Yetiskin hayatinda bu onun sorunu olurdu ama su an babasi ve ablasi iki yetiskin ondan sorumluyken bu sorunla bas etmek yine size dusuyor. Onu kendi cocuklugunuzla kiyaslamayin. Sizin cocuklugunuz normal degildi. Allah yardimciniz olsun.

Siz destek alin kardesinizle nasil iletisim kuracaginizi ogrenmek icin. Kolay bir is degil uzerinize dusen gorev. Size hata gibi gorunmeyen hatalariniz vardir cunku beklentiniz buyuk kardesinizden.

Siz destek alin kardesinizle nasil iletisim kuracaginizi ogrenmek icin. Kolay bir is degil uzerinize dusen gorev. Size hata gibi gorunmeyen hatalariniz vardir cunku beklentiniz buyuk kardesinizden.
Günlük veya haftalık rutin yapması gereken " el, yüz yıkama, diş fırçalama, banyo yapma, çamaşırını katlama, ders çalışma" bunların neresi büyük beklenti 12 yaşında bi çocuk için anlamadım

Son düzenleme:

Bunların farkındayım ama kardeşimin durumu farklı bende annesiz kaldığım da küçük yaşlardaydım bende isterdim ki anneme nazlanayim şımarayım annesiz kaldım diye depresyona girmektense yada bi tarafa herşeyi boş verip çekilmektense küçük yaşta hayatın sorumluluğunu sırtladım şunu şöyle yap bu senin iyiliğin için diye destek çıkan kimsede yoktu şimdi düşünüyorum iyiki öyle yapmışım annem olmasa bile kimseye muhtaç olmadan büyüdüm amacım burda ona yüklenmek değil iyilik yapmak her konuda destek olmak hayatı öğrenmesi için yardım etmek bugün varım yarın yokum garantisi yok her zaman başında duramam babam yakında evlenecek üvey anne onu nazlandirip ona kalk banyonu yap elini yıka demez

kardeşimin nazı bana geçer ama üvey anneye geçmez hem ben ona zorbalık yapmıyorum herkes beni yanlış anlamış sanki zulüm yapıyorum üstüne gidiyorum kötü davrandığım izlenimi oluşturmaya çalışanlar çok büyük beklentilerimin olduğunu yazmışlar evet beklentim var tv karşında oturmak bilgisayar oyunları oynamaktansa hayatın farkına varıp aile sorumluluğunu da geçtim kendi sorumluluğunun farkına varıp üstlenmesi bu demek değil ki çocukluğunu yasayamamasi yada oyunlar oynayamaması gezip eglenememesi şartların böyle olmasını bende istemezdim ama bende çok üzgünüm yazdıklarım belki kimse tarafından kabul görülmeyebilir ama hayatın acı yüzü bu

abim 33 yasindaydi benim yanimda 4 sene kaldi onunda temizlik vs konusunda beni dinlemedigi oluyordu Allaha şükür annemiz babamizda sag is icin geldi fakat o benim kardrsim ne olursa olsun baktim 2 tane cocugum var benimde kizim yeni dogmustu ustelik demem o ki sahip çıkın cok irdelemeyin o daha çocuk ve çaresiz.

4 yaşında annesiz kalmış ne bekkiyosunuz ben anlamiuorum ya

Sizin içinde kardeşiniz içinde çok zor bir süreç, siz daha güçlüymüşsünüz erkenden büyümüşsünüz belkide sizden küçük Bi kardeşiniz olduğu için 13 yaşınızda annenizin yapamadıklarını yapmış evin hanımı olmuşsunuz, bu yüzden size 12 yaş büyük geliyor, siz yaptığınız için onunda yapabileceğini düşünüyorsunuz ama onun iç dünyası bambaşka, çok küçük yaşta annesini kaybetmiş, içindeki boşluğu kimse dolduramaz, bu konularda yeterli bilgim yok ama bana kalırsa kardeşiniz depresyonda, temizlik yemek hiç birşey yapmıyor, yapmak istemiyor, yaşama sevinci neşesi kalmamış anlattığınız göre, sadece hayatta vakit geçiriyor, bence düzenli Bi psikolojik tedaviye ihtiyacı var, düzenli ve uzun süreli bir tedavi olabilir, aslında daha çok küçük omuzlarında çok yük var onunda sizinde, siz kaldırmışsınız ama o altında ezilmiş, çok üzüldüm okurken Allah sizlerinde kardeşinizin de yardımcısı olsun, inşallah biran önce kardeşiniz de kendini toparlar

Siz ayrı bir bireysiniz o ayrı. Siz güçlü olabilmişsiniz ama o daha da ufakken annesiz kalmış ve tamamen farklı şekilde etkilenmiş. Kesinlikle iyi bir terapiye ihtiyacı var ve bu süreçte kuran kursu istemiyor ve sevmiyorsa sevdiği şeylere yönlendirebilirsiniz. Daha keyifli spor müzik resim gibi..

Beklentileriniz o yaş için fazla, normal ama kardeşinize fazla . Geri çekilin kendi haline bırakın belki de cidden hala 4 yaşındadır .
Kız kardeşim 20 yaşında bir buçuk ay yanımda kaldı su bardağı kaldır demedim mesela. Çünkü bazı şeyler insanın içinde varsa yapar yoksa yapmaz. Bu öz bakımda olsa başka şeyde de olsa böyle diye düşünüyorum.

Merhaba güzel kızım, kardeşin için gösterdiğin fedakarlık takdir ediyorum Allah yaptıklarını önüne çıkarsın... Kız kardeşin çok büyük tramva yaşamiş,hayattan bütün bağlarını koparmış yaşadıklarını unutmak için yiyerek tv'ye bakarak transa geçiyor. MUTLAKA ama mutlaka piskolojik destek almalı onu hayata bağlayacak hiçbirşey kalmamış gibi yaşıyor.Bit şampuanı hemen bitleri geçirmez saçını şampuanla yıkadıktan sonra sirke ilede yıka önüne oturt beyaz bir tülbent koy tara... Onu hayata tutundurup bağlayacak normale döndürecek tek şey sevgi... Bakamıyorsaniz devletin korumasına verin.

Merhaba, benimde 12 yaşında bir kızım var, öz bakımı hariç saymış olduğunuz bir çok özellik benim kızımda da var,bu tamamen ergenlikle alakalı bir durum.Her bireyin ergenliğe geçişi aynı olmuyor biliyorsunuz ki sizin kardesinizin durumu daha farklı.Sizi cok iyi anlamakla birlikte kardeşinizin psikolojik problemler yaşadığını düşünüyorum.Pedegoğa götürdüğünüzü yazmışsınız ama bu iş sabır ister, siz hayattaki en yakınısınız , iyi bir ablasınız, size sabır diliyorum Allahtan, yardım aldırmaya devam edin.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…