Çevremdekilerin mesleğime burnunu sokması

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Ben de 23 yaşındayım 24 olacağım bu sene mezun oldum okulu 3 senede bitirdiğim halde akrabalar bana 6 sene okudun diyor 🤣 okurken çalışıyordum sonra işi bıraktım bırakır bırakmaz daha mezun olmadan bana iş iş demeye başladılar işe girdim hiçbiri nasılsın ne yapıyorsun iş vs sormamaya başladı işten çıktım yine aynı muhabbetler. Bu konuda fazla takılmayın başvurdum diyin geçsin ama bu şekilde evde boş boş oturmak sıkıntı çünkü iş görüşmesine gidince sorulan sorular can sıkıntısı. Atanmayı düşünüyor musunuz bilmiyorum ama akrabalara kpssye hazırlanıyorum diyin bitsin onlar kolay nesil lise mezunu iyi işler bulmuşlar şuan bizi anlamalarına imkan yok.

Polisliği ne kadar basit bir meslek olarak görüyorlar. Ve son çare hep. Bu üzücü bir durum gerçekten. Bana da sürekli uzunsun sen polis ol. Uzun olmak polis olmak için bir vasıf mı? :KK70: Geçen bir video izledim polis afedersin totosunu kaldıramıyor yerinden kilosu olmuş bilmem kaç yani koşamayacak hale de gelmemeleri lazım. Polislik cesaret ister. Birde bana '' kadınlar zaten masa başında oturuyor öyle doğuya da gitmiyorlar '' diyorlar. Hani kadın erkek eşitti diyorum bende. O mesleği seçtiysen doğuya kadında gitmeli. Neyse konu dışına çıkmayayım. İşin özü bende çok duyuyorum. Hepte istemediğimi çünkü dikkat problemim olduğunu söylesemde emin ol bunu hiç önemsemiyorlar. O yüzden he deyip geçeceksin. Hedefin ve hayalin neyse onu yap anne babanda olsa o baskıya maruz kalma.
Kadın polisler doğuya geliyor

Yani istemiyorsan polis olma tamam ama bi işe de gir yani zahmet olmazsa , me bileyim otur KPSS çalış atan , ayrıca her taraf yığınla dil okulu doku , sen hadi para buldun gittin 1001. Yi açacaksın diye hayallerdesin beş kuruş para kazanamazken .
Nereden baksan mantıksız

İngilizce öğretmenliği mezunuyum. Çok pahalı bir yerde okudum. Mezun olduktan sonra aynı şehirde arkadaşım aracılığıyla dershanede iş buldum başta sıcak baktım fakat şehri sevmediğim ve pahalılığından dolayı vazgeçtim. Annem benim aksime orayı çok sever bu yüzden biraz sürtüşme yaşadık onun derdi bence ben oradayken yanıma gelip kalabiliyo olmasıydı. Bu seneyi evde dinlenerek geçirmek istedim o yüzden iş aramıyorum, bahsettiğim dershane sadece bi fikirdi.
Neyse daha sonra dayım, ardından babam, ardından da annem polisliğe, oraya buraya vs. başvurmamı söylediler. "Şimdiki aklım olsa, ben senin yaşında olsam..." şeklinde nasihatlara boğdular. Son konuşmamız dün annemle oldu. Arkadaşım şehirdışından geldi polislik mülakatları için. Annem de tanıyor, geldiğini söyledim. Sen de başvur hayatın kurtulur boşuna mı okudun demeye başladı. Milyon kere aynı şeyleri söylediği için direkt patladım, ben öğretmenliği polis olmak için mi okudum diye diklenince trip atmaya başladı.
Bu arada annem hala öğrenci olduğum zamanlar, mezun olduktan sonra orda kalıp yüksek lisans yapmam için çokkkkk dil dökmüştü. Ama benim hiç böyle bir hayalim olmadı bu vizyonsuzluk mu?

Herkes sormadığım halde akıl veriyor, kimse sen ne olmak ne yapmak istiyorsun demiyor. Bunu dün tartışma sırasında anneme söylediğimde "biliyorum dil okulu açmak istiyorsun, ama bu çok uzak bi ihtimal" dedi. Neden uzak ihtimalmiş? Böyle diyince şevkimi kırıyor. Neyle açacakmışım. Sağolsun babam destek olur gerekirse kredi de çekerim, para biriktiririm veya ortak bulur açarım kısaca seçenekleri değerlendiririm daha yaşım 25 hemen yarın açamayacağımı zaten biliyorum. Ama liseden beri hayalim bu yönde. Çok mu imkansız bir şeyin hayalini kuruyorum?
Cok imkansiz degil ama dil okulu icin çok donanımlı olmak gerekir. Kolay gibi gozuksede zor bir iş. Cok baglantin olmali. bence once bir dil okuluna işe gir derim cok faydasi olur

Yani istemiyorsan polis olma tamam ama bi işe de gir yani zahmet olmazsa , me bileyim otur KPSS çalış atan , ayrıca her taraf yığınla dil okulu doku , sen hadi para buldun gittin 1001. Yi açacaksın diye hayallerdesin beş kuruş para kazanamazken .
Nereden baksan mantıksız
İlk sayfada yorumlardaki ikinci mesajımı okur musunuz

25 yasindaki cocugum hicbir zorunlu durumu yokken evime gelip 1 sene calismayacagim, 'kafa tatili' yapacagim dese ben de aklima gelen is imkanlarini onune siralardim muhtemelen. 😬 25 yasina getirdigim cocugumun imkanlari dogrultusunda kendini gecindirmesini beklerim, bana bagimli yasamasini kabul etmem, kaldi ki bolumunuz de ozel ders vs vermeye uygun. Caba gormek istiyordur aileniz ki haklilar.

Ama siz de hiçbir şey yapmak istemiyorsunuz ki onlar bir sey öneriyor hayir diyorsunuz
Hayat öyle ben bu sene dinleneyim sen bekle şeklinde ilerlemiyor maalesef
Yaşım 25 demişsiniz ama kpss çalışmak kolay değil yas ilerledikçe maalesef unutkanlık artıyor
Bence yabancı diliniz varken yüksek lisans ordan belki akademisyenler denemek mantikli
Bu arada dil okulu da güzel bir düşünce ama maliyetli insallah acabilirsinjz

Ben editinizi de okudum 25 yasindaysaniz çalışıp barınma ve yiyecek ihtiyacinizi kazanacak kadar para kazanmalisiniz. Kafa tatili yapmaya hakkınizin olması için bir yıllık paranız olması lazım. Küçük değilsiniz elbette size karışacaklar paranızı kazanın kimse karışmasın . Anneniz kibar bile yaklaşıyor siz üstüne huzursuzluk çıkarıyorsunuz

Okudum ama fikrim ayni. Ben de 25 yasinda birkac ay ise ara vermistim cunku yurtdisina doktora programi icin cikacaktim, o arada biraz ara vermek bana iyi gelecekti. 18 yasinda evden ayrildigimdan beri hem calisip hem okuyordum. Ha ben 25 yasinda bu karari verdigimde 3 senedir arastirma gorevlisiydim ve yuksek lisansimi bitirmistim. Arastirma gorevliliginden istifa ettim ve birkac ay hicbir duzenimi bozmadan yine kendi evimde ve kendi birikimlerimle yasamaya devam ettim yurtdisina cikana kadar.

Bu sebeple ara vermeyi destekliyorum, ama aile evinde, maddi bagimsizligi olmadan KPSS calismak icin bile olsa ara vermeyi desteklemiyorum. Benim yetiskinlik anlayisima uymuyor malesef.

artık herşey dijitale taşınıyor. Bence hazır evdeyken 2 günde 1 video yükleyin. Sosyal medya, video platformlarına. Hem sevdiğiniz işi yapmış hem milyonlara ulaşma şansınız olur ve zamanla para da kazanırsınız.

Aileniz artık kendi ayaklarınız üzerinde durun diye o kadar para vermiş özelde okutmuş ama siz diyorsunuz ki kafa tatili 😬 Tatil dediğimiz şey hani uzun süre çalışırsın yorulursun ara verirsin. Siz çalışmıyorsunuz ki yaptığınız şey tatil olsun. Evde boş boş yayılmanın adı tatil degil 😒

Çalışmayı sevmiyorsun ama artık ailene yük olmasan mı acaba. Çünkü anlaşılan onlar da bıkmış yani size daha kaç sene baksınlar? Hayır çalışmayacaksanız niye o kadar para harcattınız? Yazık valla.

Dil okulunu da aileniz mi açıverecek 🤦‍♀️

Polisliği ne kadar basit bir meslek olarak görüyorlar. Ve son çare hep. Bu üzücü bir durum gerçekten. Bana da sürekli uzunsun sen polis ol. Uzun olmak polis olmak için bir vasıf mı? :KK70: Geçen bir video izledim polis afedersin totosunu kaldıramıyor yerinden kilosu olmuş bilmem kaç yani koşamayacak hale de gelmemeleri lazım. Polislik cesaret ister. Birde bana '' kadınlar zaten masa başında oturuyor öyle doğuya da gitmiyorlar '' diyorlar. Hani kadın erkek eşitti diyorum bende. O mesleği seçtiysen doğuya kadında gitmeli. Neyse konu dışına çıkmayayım. İşin özü bende çok duyuyorum. Hepte istemediğimi çünkü dikkat problemim olduğunu söylesemde emin ol bunu hiç önemsemiyorlar. O yüzden he deyip geçeceksin. Hedefin ve hayalin neyse onu yap anne babanda olsa o baskıya maruz kalma.
Hosteste olabilirsin😐😂 gerci hosteslerin cok uzun olmalari gerekmiyor

Arada ders veriyorum diyorsun, kendi masraflarini cikarabiliyor musun mesela?

Bence 1 sene ara vermekte birsey yok.. yqni ingilizce olmazsa polis ol nedir😐 cidden bu kadar basitlestirenler utansin

İş konusunda haklı olabilirler ama polislik çok alakasız olmuş. İngilizce öğretmenliği bence güzel bir meslek neden polis olayım ki elimde böyle bir iş imkanı varken. Amaç para kazanmaksa gidip asgari ücretle bir yerde de çalışabilirsin konu o değil ki . Bence siz önce bi ne istediğinize karar verin sonra da hemen aksiyon alın bu noktada . Şu aşamada kafa tatili de olmuyor bu sürekli arkadan sesler gelirken beynen dinlenmiyorsunuz da . Konudan alakasız hosteslik demişler de aşırı mantıklı bu arada öğretmenlik düşünmüyorsanız değerlendirebilirsiniz

Dil okulu açmak neden hayal olsun ki
Ancak ciddi anlamda öğretmenlik yapmadan bu işe girmek maceraperestlik olur. öğretmenlik mezun olunca bildiğin bi eşey değil. derse girerek tecrübe kazanılır öğrenciyle birlikte öğrenir yerleştirirsin bilgileri. yine zamanla fark edilir hangi grup nasıl en iyi şekilde öğreniyoru fark etmek. kimse dil okuluna öylesine gelmez. insanlara başarı vaad etmelisiniz. bu da tecrübeyle olur.
tavsiyem en az 5-6 yıl yoğun çalışarak tecrübe ve birikim elde etmeniz çevre edinmeniz sonrasında hayalinizdeki işe başlamanız. başarılar diliyorum

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X