Bahçe Bakımı ve Çiçekler Çiçeklerim

Bu kış balkonundaki Hoya Carnosa ,
Ülkemizde Mum çiçeği olarak biliniyor,
Benim çiçeğimin adı ise Aşk
Bu çiçekten sonra aşk ta geldi gerçekten :))

Tek yaprak iken bi tanıdığım getirdi bana 2014 te
Çok ev değiştirdi ben çalışırken ama yılmadı :)
Şimdi yerinden memnun 3 yıllık hali budur

Hiç çiçek vermedi,çiçek için bi 3/4 yıl kesin lazım ben de ondan hiç çiçek istemedim zaten sen mutlu ol sağlıklı ol ben böyle mutluyum dedim :))

Saksı değişimini sevmez çok zorunlu kalmadıkça değiştirmemek lazım ki zaten geniş büyük saksıya da ihtiyacı yoktur 2 yılda bir ihtiyaç varsa değiştirilebilir

Toprağı (sadece torf kullanıyorum )kurudukça -ev sıcaklığına göre herkeste farklı olabilir ben 3 günde 1 -ortalama 1 su bardağı su veriyorum yapraklarını fısfısla sularım arada çok ta ıslatmadan,
tüylü bir yaprağa sahip olmayan her yeşil canlı bunu seviyor diyebilirim
Yukarı sarmal şekilde büyüyen etli ve üzerinde küçük beyaz noktalar bulunan parlak güzel dayanıklı yaprakları var
Hiçbir hastalık böcek savaşım olmadı kendisiyle 3 yılda
Şubat itibariyle ayda 2 kere bir litreye 1 kapak sıvı besin veriyorum nisandan sonra haftada 1 ,
Aşk ımmm Hoya'mmm seni ablalar görecek şimdii

Eklentiler

• IMG_1259.JPG
    IMG_1259.JPG
    40 KB · Görüntüleme: 85
Mrb kızlar çiçekleriniz harika görünüyor benimde bi çiçeğim var(guzmanya) hediye geldi ama bakımı nasıl bilmiyorum ne kadar zamanda sulamalıyım ?Eki Görüntüle 1973964
Hoşgeldiniz hasbeee hasbeee :))
Guzi kızımız da hoşgelmiş :))

Saksısı yetersiz veya toprağı kötüyse mayısta değiştirebilirsiniz saksı ve toprağı sonra mümkün mertebe 2 yıldan önce değiştirmemeye çalışın

Fazla su guzi'yi çürütüyor ,toprağı kurumaya yüz tutunca (ıslk veya nemliyken vermeyin)yeteri kadar ve toprağın her yerine ulaşacak şekilde mümkünse rutine bağlayıp aynı zamanda aynı ölçüde vermeye gayret edin düzeni seviyor başak burcu gibi :)

Fazla sıcak ve fazla soğuğu da sevmiyor hava akımını da sevmiyor yani ceyeranda kalmasın üşütür :))

Yukarı doğru büyüdükçe alttaki yaprakları zamanla kurur, çiçeği de ömrünü doldurduğunda solacaktır iyi bakamadınız da soldu sanmayın.Fakat dibinden yavru verecektir yerine alışınca ,o zaman o yavruyu keskin bi bıçakla ayırıp çoğaltabilirsiniz.

Sahi unutuyordum, ayda iki kere sıvı besinli su verin

Başka bebeğiniz var mı yoksa guzi ilk kızınız mı ??

Benımde var tabı ben peyzaJ teknıkerıyım evımde her daım yesıllık oluyor :) dın saksı degısımı yaptım azıcık toparlansınlar atarım fotolarını ❤❤❤ sıklamenım var bonsaı onun fotolarını atayım sıze :KK36:
Safistd Safistd Sanırım akiam yorgunluğunu atıyorsun :)

Kızların çok güzeldi,bir de bonsai m var demiştin müsait olduğunda bekliyoruz :))

Bu da benim spati'm (Spathyphyllum-Yelken veya Barış çiçeği)

İki tane var elimde diğerini de diğer çiçeklerimle fotoğraflayacağım

Geçen yaz çok kötü durumda atılmak üzere kapı önüne konmuşken apartmanda ben aldım,

Direk güneş ışığına ihtiyacı yok ışık alsın yeter

Susuz kalmaya dayanamaz yaprakları hemen düşer

Su delisi

Haftada bir banyoda fıskıye ile yıkıyorum çok mutlu oluyor tüm yapraklar dikleşiyor 5 dk da

Yaprakları fısfısla da suluyorum gün aşırı,

Ayda 2 kere sıvı gübre veriyorum

Susuz kalmadığı sürece dayanıklı bir bitki

Henüz hiç hastalığı böceği vs olmadı

İlkbahar da bazen sonbahar da da açabilir

***Bitkilerin hiçbirine soğuk şebeke suyu vermiyorum
***Tüm bitkilere oda sıcaklığında su veriyorum

Bu da benim spati'm (Spathyphyllum-Yelken veya Barış çiçeği)

İki tane var elimde diğerini de diğer çiçeklerimle fotoğraflayacağım

Geçen yaz çok kötü durumda atılmak üzere kapı önüne konmuşken apartmanda ben aldım,

Direk güneş ışığına ihtiyacı yok ışık alsın yeter

Susuz kalmaya dayanamaz yaprakları hemen düşer

Su delisi

Haftada bir banyoda fıskıye ile yıkıyorum çok mutlu oluyor tüm yapraklar dikleşiyor 5 dk da

Yaprakları fısfısla da suluyorum gün aşırı,

Ayda 2 kere sıvı gübre veriyorum

Susuz kalmadığı sürece dayanıklı bir bitki

Henüz hiç hastalığı böceği vs olmadı

İlkbahar da bazen sonbahar da da açabilir

***Bitkilerin hiçbirine soğuk şebeke suyu vermiyorum
***Tüm bitkilere oda sıcaklığında su veriyorum

Takipteyimm benimde var çiçeklerim :KK66: :KK66:
Senin bilgilerinden faydalanmak isterim..
Paylaşayım birazdann :KK66:

Eşimde bana orkide getirmiş bakımı nasıl diğer çicekleri hiç bakamadım
Miyav_su Miyav_su Hoşgeldiniz :))

Işık alacak ama direk güneş almayacak,
Saksısı dekoratif amaçlı şeffaf değilse hemen şeffafa alın çünkü köklerinin ışık alması lazım
Şebeke suyu değil oda sıcaklığında içme suyu ile haftada bir içindeki orkide toprak karışımı ıslanana kadar sulayıp, tabağa inen suyu boşaltmalısınız ki
Kökleri suda kalıp çürümesin
Nemli ortamı çok sevdiğinden ışığı müsaitse mutfağınıza ya da nem için alet kullanıyorsanız o odaya koyabilirsiniz
Kökleri saksı altından uzamadıkça ve saksı içinde kökler çok sıkışmadıkça saksı değiştirmenize gerek yok
Değiştirirseniz eğer yapı marketlerin bahçe reyonunda saksısı da toprak karışımı da satılıyor
Sıvı besin açmadan önce çalkalayın,ayda 2 kere içme suyuna 1 lt ye yarım kapaktan az karıştırıp onunla sulayabilirsiniz
Kireçsiz su için aslında önerilen ütü suyu ama ben hiç denemedim
Yaprakların ortasına yani iç kısmına su kaçmamasına özen gösterin
Çiçeklerin ömrü dolup solduktan sonra alttan 4.boğumun 2 parmak üzerinden dalı keserseniz yenilenir
Aklıma gelenler bunlar :))
Yerini değiştirmezseniz ortadan yaprak vermesinden size alışıp alışmadığını anlayabilirsiniz :))
Fotoğraf gönderirseniz rengiyle topiğimizi şenlendirirsiniz :)

Gelişmeleri ve varsa diğer çiçeklerinizi de paylaşın lütfen :)
Güzel günlerde mutluluk getirmeye devam etsin hediyeniz
Sevgiler