Bahçe Bakımı ve Çiçekler Çiçeklerim

Mune

Nirvana
Yönetici
Super Moderator
12 Temmuz 2006
53.706
203.000
52
Evimin sultanları çiçeklerim, hepsinin bir ismi vardır bizde.

Tanıştırayım Sümbül Hanım
IMG_0411.JPG

Kendisi aramıza 5 yıl önce katıldı, mutfak camının kenarında aydınlık alanda olmaya bayılır, yaz kış yerinden ve saksısından oynatmam, kışları ayda birkaç kere hafif ıslatırım soğanını Şubat başında ben filizleniyorum der Şubat'ın son haftasına doğru bembeyaz açar, ruhumu şenlendirir, kokusuyla mis gibi ferahlatır ortalığı.

Çok aşırı sulanmaktan hoşlanmaz, toprağı kurudukça biraz nemlendirmek ve aydınlık bir yerde tutmak yeterlidir.

Bunlar Nazlı İkizler
IMG_0412.JPG

Bunların hikayesi de 5 yıl önceye dayanır, ben bu hanım kızları soğanken aldım, tam 5 yıl boyunca bir kere göstermediler yüzlerini, tam ümidi kestiğim anda eşim onları terasın nem ve aydınlık alabilecekleri bir yerine koymuş, birkaç hafta önce birden açıverdiler, tabii bende heyecanla onlara bir saksı yaptım:))
5 yıldır ilk defa açtıkları için Nazlı, birbirlerine epey bir yapışık oldukları için ikiz adını aldılar.

Açelya'm pembe kızım

IMG_0413.JPG

2-3 hafta önce bir marketin reyonunda çiçekleri henüz tomurcukken gördüm ve hemen eve getirdim, bu kızımız direkt güneş ışığını sevmez, aydınlık bir yerde toprağı kurudukça su verilmelidir. Mümkünse sulama iyi suyla sprey şişe yardımıyla yapılmalı.

Tatlı pıtırcığım
IMG_0414.JPG

Kendisi bir çam çeşidi ama tam türünü hatırlamıyorum, şimdilik saksıda ve ışık alabildiği bir yerde, ara sıra sulamak yeterli geliyor, yemyeşil ve bu minik halini seviyorum pıtırcığımın.

Heybetli Sultan'ım
IMG_0415.JPG

Yıllardır evimin sultanı, ana kraliçesi oldu, 9 yıl kadar evvel bize geldiğinde 2 küçük cılız yaprağı olan bir körpeydi, yerini o kadar sevdi ki yaprakları ve gövdesi büyüdü, sağından solundan bir sürü sürgün verdi, bu ana gövdeden 2 saksı daha kauçuk çıktı, yalnız ışığı çok sevdiğinden pencereye doğru meyillendi, narin dallarını kırar incitirim diye dokunmaya kıyamıyorum:KK43:
Bildiğiniz üzere Kauçuklar ışığı çok sever, toprakları kurudukça sulanmaları yeterlidir, yerini değiştirmez, soğuk sıcak geçişleri yapmazsanız yaprakları ve gövdesi irileşir.

Evimin sultanları çiçeklerim, hepsinin bir ismi vardır bizde.

Tanıştırayım Sümbül Hanım
Eki Görüntüle 1960381
Kendisi aramıza 5 yıl önce katıldı, mutfak camının kenarında aydınlık alanda olmaya bayılır, yaz kış yerinden ve saksısından oynatmam, kışları ayda birkaç kere hafif ıslatırım soğanını Şubat başında ben filizleniyorum der Şubat'ın son haftasına doğru bembeyaz açar, ruhumu şenlendirir, kokusuyla mis gibi ferahlatır ortalığı.

Çok aşırı sulanmaktan hoşlanmaz, toprağı kurudukça biraz nemlendirmek ve aydınlık bir yerde tutmak yeterlidir.

Bunlar Nazlı İkizler
Eki Görüntüle 1960382

Bunların hikayesi de 5 yıl önceye dayanır, ben bu hanım kızları soğanken aldım, tam 5 yıl boyunca bir kere göstermediler yüzlerini, tam ümidi kestiğim anda eşim onları terasın nem ve aydınlık alabilecekleri bir yerine koymuş, birkaç hafta önce birden açıverdiler, tabii bende heyecanla onlara bir saksı yaptım:))
5 yıldır ilk defa açtıkları için Nazlı, birbirlerine epey bir yapışık oldukları için ikiz adını aldılar.

Açelya'm pembe kızım

Eki Görüntüle 1960383

2-3 hafta önce bir marketin reyonunda çiçekleri henüz tomurcukken gördüm ve hemen eve getirdim, bu kızımız direkt güneş ışığını sevmez, aydınlık bir yerde toprağı kurudukça su verilmelidir. Mümkünse sulama iyi suyla sprey şişe yardımıyla yapılmalı.

Tatlı pıtırcığım
Eki Görüntüle 1960384
Kendisi bir çam çeşidi ama tam türünü hatırlamıyorum, şimdilik saksıda ve ışık alabildiği bir yerde, ara sıra sulamak yeterli geliyor, yemyeşil ve bu minik halini seviyorum pıtırcığımın.

Heybetli Sultan'ım
Eki Görüntüle 1960385

Yıllardır evimin sultanı, ana kraliçesi oldu, 9 yıldır kadar evvel bize geldiğinde 2 küçük cılız yaprağı olan bir körpeydi, yerini o kadar sevdi ki yaprakları ve gövdesi büyüdü, sağından solundan bir sürü sürgün verdi, bu ana gövdeden 2 saksı daha kauçuk çıktı, yalnız ışığı çok sevdiğinden pencereye doğru meyillendi, narin dallarını kırar incitirim diye dokunmaya kıyamıyorum:KK43:
Bildiğiniz üzere Kauçuklar ışığı çok sever, toprakları kurudukça sulanmaları yeterlidir, yerini değiştirmez, soğuk sıcak geçişleri yapmazsanız yaprakları ve gövdesi irileşir.
İşte en sevdiğim konu :)) Umarım aktif katılım olur :)) Arkadaşlarla çiçeklerimizi bakımlarını tavsiyeleri paylaşırız.Çamınızın cinsi Elwoodi ,sevgiler

İşte en sevdiğim konu :)) Umarım aktif katılım olur :)) Arkadaşlarla çiçeklerimizi bakımlarını tavsiyeleri paylaşırız.Çamınızın cinsi Elwoodi ,sevgiler
Ah teşekkür ederim, bir türlü hatırlayamadım bu yaramazın adını, öyle güzeldi ki alıp gelmiştim.
Teşekkür ederim umarım dediğiniz gibi katılım olur, ben seviyorum çiçeklerimi, arada konuşurum hepsiyle, daha sardunyalarım da katılacak aralarına ama bu aralar saksı dekorasyonuna merak sardım, saksılarını süsleyip koymak istiyorum onları:)

Ah teşekkür ederim, bir türlü hatırlayamadım bu yaramazın adını, öyle güzeldi ki alıp gelmiştim.
Teşekkür ederim umarım dediğiniz gibi katılım olur, ben seviyorum çiçeklerimi, arada konuşurum hepsiyle, daha sardunyalarım da katılacak aralarına ama bu aralar saksı dekorasyonuna merak sardım, saksılarını süsleyip koymak istiyorum onları:)
Saksı süsleme konusunda sıfırım güzel fikir vermiş olursunuz benim gibilere de :)) bu çamcıkları elwoodi ve limon selvileri(açıkyeşil kokuları miss) dış ortam diye sattıklarından hep kuruttum meğer bebek oldukları için içerde bakmak gerekliymiş kuruduktan sonra çatmaya gidince öğrendim.
Bir konu daa şu ki eskiden bildiğimiz eminönü vardı şimdi ise yapımarketlerin bahçe bölümünde ne bulursak o var çiçek edinebileceğimiz alabileceğimiz yerleri de yasak değilse paylaşılırsa çok sevinirim :))
Çok mutlu oldum iyi ki bunu açtınız,teşekkür ederim kendi adıma :))

Sorum geliyor o zaman SolitaryWitch SolitaryWitch :)))
şimdi benim burada da fotoğrafını paylaştığım Sümbül hanımım tabii ki birkaç hafta önce çiçek açtı ve sonra soldu, bu seneye kadar çiçekleri solar, yaprakları sararır sonra soğan haline geri dönerdi ama bu sene solmuş çiçeklerin üstünde 2 tomurcuk var, hiçbir sümbülümde böyle birşeye denk gelmediğim için anlayamadım direkt size sormak istedim. Bunlar yeni soğanlar mı? Ne yapılmalı?

IMG_0505.JPG
IMG_0506.JPG

Sorum geliyor o zaman SolitaryWitch SolitaryWitch :)))
şimdi benim burada da fotoğrafını paylaştığım Sümbül hanımım tabii ki birkaç hafta önce çiçek açtı ve sonra soldu, bu seneye kadar çiçekleri solar, yaprakları sararır sonra soğan haline geri dönerdi ama bu sene solmuş çiçeklerin üstünde 2 tomurcuk var, hiçbir sümbülümde böyle birşeye denk gelmediğim için anlayamadım direkt size sormak istedim. Bunlar yeni soğanlar mı? Ne yapılmalı?

Eki Görüntüle 1973592 Eki Görüntüle 1973593
Tam açtım baktım beğendim telefon elimde kapandı ,şarjlarımız hiç bitmesin bugün sloganım :)
Sevgili Mune Mune böyle birşey açıkçası hiç görmedim Sümbül Hanımın o kadar mutlu ki sana ne hediye vereceğini şaşırmış :))
Arap sümbülü-dağ sümbülü de denilen bir türü var orjinal adını hatırlayamadım onlar böyle tomurcuk tomurcuk olup üzüm üzüm açıyor acaba sümbül hanımın genetiğiyle oynandı da 5yıl sonra böyle bişey mi vuku buldu onu bile düşündüm ben bunu araştıracağım sen çiçeklerini güzel enerjinle beslerken :))

Tam açtım baktım beğendim telefon elimde kapandı ,şarjlarımız hiç bitmesin bugün sloganım :)
Sevgili Mune Mune böyle birşey açıkçası hiç görmedim Sümbül Hanımın o kadar mutlu ki sana ne hediye vereceğini şaşırmış :))
Arap sümbülü-dağ sümbülü de denilen bir türü var orjinal adını hatırlayamadım onlar böyle tomurcuk tomurcuk olup üzüm üzüm açıyor acaba sümbül hanımın genetiğiyle oynandı da 5yıl sonra böyle bişey mi vuku buldu onu bile düşündüm ben bunu araştıracağım sen çiçeklerini güzel enerjinle beslerken :))
Değil mi? Bende çok şaşırdım, daha önce bir sürü Sümbülüm oldu, hiç böyle birşeye denk gelmemiştim, biz çok konuşuruz çiçeklerimizle, evde çiçekleriyle aşkım çok güzel kokuyorsun annen öpsün seni diyen bir kadın düşünün, ben öyleyim işte :))

Bu cadı kız yerini çok seviyor, mutfak camı önünde, mutfağa her giriş çıkışımda da laf atarım acaba bu kadın beni seviyor diye 5 sene üstüne bana sürpriz mi yapıyor :-)

Bugün iki çiçek soğanı diktim.
images (1).jpg
images.jpg

Zambak ve glayöl. Açıkçası zambak biliyordum fakat glayöl ismini yeni duyduğum bir çeşitmiş. Bu arada ilk kez benimde böyle çiçek kızlarım oldu:) Çok hevesliyim. İnşallah filizlenince fotolarını atarım. Zambak dolaylı güneş alan yerde olmalıymış glayöl ise bol güneş istermiş. İkisi de çok tatlılarmış:) Inşallah böyle verimli verimli çıkıp muhabbet ederiz onlarla:)

Değil mi? Bende çok şaşırdım, daha önce bir sürü Sümbülüm oldu, hiç böyle birşeye denk gelmemiştim, biz çok konuşuruz çiçeklerimizle, evde çiçekleriyle aşkım çok güzel kokuyorsun annen öpsün seni diyen bir kadın düşünün, ben öyleyim işte :))

Bu cadı kız yerini çok seviyor, mutfak camı önünde, mutfağa her giriş çıkışımda da laf atarım acaba bu kadın beni seviyor diye 5 sene üstüne bana sürpriz mi yapıyor :-)
Demek ki karşılıksız değilmiş sevginiz mune abla:))

Yaa ne kadar sıcacık bi anlatım :))
Bence de sürpriz yapıyor ama ben bunun peşini bırakmam öğreneceğim :))

Bugün iki çiçek soğanı diktim. Eki Görüntüle 1973607 Eki Görüntüle 1973608

Zambak ve glayöl. Açıkçası zambak biliyordum fakat glayöl ismini yeni duyduğum bir çeşitmiş. Bu arada ilk kez benimde böyle çiçek kızlarım oldu:) Çok hevesliyim. İnşallah filizlenince fotolarını atarım. Zambak dolaylı güneş alan yerde olmalıymış glayöl ise bol güneş istermiş. İkisi de çok tatlılarmış:) Inşallah böyle verimli verimli çıkıp muhabbet ederiz onlarla:)
Wuuhuuuu ama ama çok güzel görünüyorlar aldığınız yer de güzelmiş :)
İyi ki fotoğraf gönderdiniz akşam akşam içimize bahar geldi:)

Bugün iki çiçek soğanı diktim. Eki Görüntüle 1973607 Eki Görüntüle 1973608

Sevgili @Portakal Sulu Ordek (bu arada hiç ördek yemedim :))mutlaka alırken sormuşsunuzdur ama belki söylemeyi atlamışlardır
akşamları sulamayın gece nemli ortamda hastalık riskine karşı dış ortam çiçeği olduklarından sabahları sulayın ve zambağa direk fazla miktarda su boca ederek değil de soğanı çabuk çürüyebildiği için mümkünse fısfıslayarak damlalar halinde olacak şekilde sulayın.
Güzel kızlarınızla mutlu seyirler şimdilik :)

Yaa ne kadar sıcacık bi anlatım :))
Bence de sürpriz yapıyor ama ben bunun peşini bırakmam öğreneceğim :))
Teşekkür ederim çok seviyorum doğayı, çiçekleri ve hayvanları, coştukları zaman çok seviniyorum yerlerini sevdiler diye, benim birde bodur bir gülüm vardı o kadar güzeldi ki bir açardı pembe pembe ama onu eskiden oturduğum evin bahçesine dikmiştik adı pıtırcıktı, hergün bahçeye çıkıp laf atardım, sonra oradan ayrılırken alalım dedim kökleri zedelenir küser diye eşim dokunma günah dedi.

Maşallah mune guzel cıcekler :)

Teşekkür ederim, daha sardunyalarım var, bir türlü imkan olmadı süsleyip püsleyip fotoğraflarını çekmek:)

Teşekkür ederim çok seviyorum doğayı, çiçekleri ve hayvanları, coştukları zaman çok seviniyorum yerlerini sevdiler diye, benim birde bodur bir gülüm vardı o kadar güzeldi ki bir açardı pembe pembe ama onu eskiden oturduğum evin bahçesine dikmiştik adı pıtırcıktı, hergün bahçeye çıkıp laf atardım, sonra oradan ayrılırken alalım dedim kökleri zedelenir küser diye eşim dokunma günah dedi.

Teşekkür ederim, daha sardunyalarım var, bir türlü imkan olmadı süsleyip püsleyip fotoğraflarını çekmek:)
Ah Mune Mune bana gül demeyin gülden çektiğimi hiçbişeyden çekmedim :)
Öyle çok seviyorum ki kaç kere kocaman güzel fidanlar aldım,sonra hadi onlar olmadı,bodur gül aldım o da olmadı ,salon gülü aldım hepsi kurudu en son yine bodur gül aldım görsen sadece sap kaldı elimde :)

Gül kadar böceklenen bi çiçek görmedim ben anlaşamıyorum heralde ,böcek yapıp içinden kıskıs gülüyor bana :)
Hatta daha dün kalan sapları örümcek ağı görüp ilaçlarken ki zirai ilaç bildiğin zehir kaşıma geldi rüzgar esti fısfıslarken :))

Ben gülleri seviyorum ama güller beni sevmiyo ı ıh :))

Mune Mune Abla ciceklerine bayildim cok guzeller :) ne guzelde nazliyorsun.
ben de suan sadece menekse ve Spatifilyum bir diger adi da baris cicegiymis sanirim ondan var , yeni geldi evime cimcime :)
birde iki kaktusum var , eskiden cok cicegim vardi. bazi sebeplerden oturu anneme biraktim o bakti. kisin donanlar oldu :KK43: simdi yeniden saksilari doldurmaya baslayacagi insallah :) resimlerini atarim.

SolitaryWitch SolitaryWitch soyledigim cicek ile ilgili tuyolarin varsa alabilirim :)

Mune Mune Abla ciceklerine bayildim cok guzeller :) ne guzelde nazliyorsun.
ben de suan sadece menekse ve Spatifilyum bir diger adi da baris cicegiymis sanirim ondan var , yeni geldi evime cimcime :)
birde iki kaktusum var , eskiden cok cicegim vardi. bazi sebeplerden oturu anneme biraktim o bakti. kisin donanlar oldu :KK43: simdi yeniden saksilari doldurmaya baslayacagi insallah :) resimlerini atarim.

SolitaryWitch SolitaryWitch soyledigim cicek ile ilgili tuyolarin varsa alabilirim :)
Disipline Girmis BirKadin Disipline Girmis BirKadin Hoşgeldin :)
Bende de var spati :)
Güneşe ihtiyacı yok ışık ona yeter ,
En önemli özelliği su delisi olması ,
Haftada bir banyoda fıskiyeyle yıkıyorum nerdeyse her gün yapraklarını fısfısla suluyorum tabi toprağına da iniyor bu su
Çok bakım istemez ama kesinlikle susuz kaldığı anda hemen yaprakları iner yıkar yıkamaz da kalkar
Ben yine de tüm çiçekler için hazırladığım sıvı bitki besinli suyla şubat itibariyle 2 haftada bir suluyorum toprağı azotu fosforu vs yi alsın diye
Sürekli yeşil kalan sorun çıkarmayan bi arkadaş spati :))

Menekşelerimi de hep alttan suluyorum arada üstten de minicik toprağını ıslatıyorum zaten saksısı diğer çiçeklere oranla kısa olduğu için alttan sulayınca başarılı sonuç alınıyor

Bebeklerinin fotolarını da merak ettim :))

Disipline Girmis BirKadin Disipline Girmis BirKadin Hoşgeldin :)
Bende de var spati :)
Güneşe ihtiyacı yok ışık ona yeter ,
En önemli özelliği su delisi olması ,
Haftada bir banyoda fıskiyeyle yıkıyorum nerdeyse her gün yapraklarını fısfısla suluyorum tabi toprağına da iniyor bu su
Çok bakım istemez ama kesinlikle susuz kaldığı anda hemen yaprakları iner yıkar yıkamaz da kalkar
Ben yine de tüm çiçekler için hazırladığım sıvı bitki besinli suyla şubat itibariyle 2 haftada bir suluyorum toprağı azotu fosforu vs yi alsın diye
Sürekli yeşil kalan sorun çıkarmayan bi arkadaş spati :))

Menekşelerimi de hep alttan suluyorum arada üstten de minicik toprağını ıslatıyorum zaten saksısı diğer çiçeklere oranla kısa olduğu için alttan sulayınca başarılı sonuç alınıyor

Bebeklerinin fotolarını da merak ettim :))
ben cok aman aman bilgili degilim bu konularda, meneksemin oldugu saksi porselen alttan deligi yok, ve sanirim yapraklarina su degdirdim. degisik birsey oldu ustten. galiba curuttum , annem de gorunce naptin sen dedi :KK67: :))

beyaz ciciyi annemden geri aldim eve geldiginde bir hafta kus durdu , indirdi asagiya yapraklarini. yer degisince oyle yapiyormus meger.
simdi camin onunde duruyor. Aman aman kizgin sekilde gunes almiyor ama isigi iyi , hemen duzeldi yapraklari :süslü:
birde bazi dallarinin ortasindan kivrim seklinde bir parca olusuyor gibi acicak mi acaba anlamadim ki :KK73:
cicek alayim hepsini atarim :KK23: