Tatlı Tarifi Çikolata Kasesinde Kestaneli Ev Yapımı Dondurma-Pınar Krema Sponsorluğunda

AngelicaPickles

Guru
Kayıtlı Üye
14 Şubat 2012
6.204
8.811
Aslında ben dondurmaya çok düşkün bir insan değilim. Ne market tipi dondurmaya ne meşhur x dondurmacılarındaki dondurmalara özel bir ilgim yoktur. Bazı tatlılar gibi durup dururken aklıma düşmez. Ha bulursam kaçırmam yerim o ayrı ama yemediğim sütlü tatlı azdır zaten benim.

Durum böyleyken tuhaf bir şekilde dondurma hazırlamaya özel bir ilgim var. Nedenini gerçekten bilmiyorum, ama en sık yaptığım ve en çok tarif denediğim tatlı kesinlikle dondurmadır. Bugüne kadar 5-6 yumurta gerektiren tariflerden tutun saat başı uzuun uzuun çırpmanız gereken tariflere kadar yerli yabancı yemek bloglarından hatta çook eski yemek kitaplarından bir ton tarif denedim. Şu girişi tamamlamayı becerebilirsem aşağıda vereceğim tarif bana göre en kolay ve en garanti sonuç getiren dondurma tarifi. Tadı, kıvamı bildiğimiz kutu dondurma gibi ve malzemeler elinizin altında olduğu sürece yapımı 5 dakika bile sürmüyor.

Ama her güzelin bir kusuru var. Bu tarifte de süt karameli gibi hem her markette bulunmayan hem evde hazırlaması azıcık uzun süren bir malzeme bulunuyor. Süt karameli hazır alabileceğiniz gibi çeşitli tekniklerle evde pişirebileceğiniz bir malzeme. Ben bu dondurmayı hazırlarken kullanmak için, en kolay bulunan malzemelerle hazırlanan bir versiyonunu elceğizlerimle yaptım size. Tarife geçmeden önce hızlıca onun yapılışını özetleyeceğim.

Süt karameli malzemeleri: 1 lt süt*, 1 çay kaşığı karbonata, 1 su bardağı şeker
1 lt sütü kaynatıyorsunuz.
Kaynadıktan sonra 1 bardak şekeri ekliyorsunuz.
Şeker iyice karışıp sütün içinde tamamen eridiğinde ocağın altını iyice kısıp karbonatayı karışımın içine ekliyor, kabaran köpükler durulana kadar çılgınca karıştırıyorsunuz. Bir noktada köpükler duruluyor ama siz durmayıp ara ara karıştırmaya devam ediyorsunuz taa ki karışımınız kalınlaşıp oldukça akışkan bir reçel kıvamına gelene kadar. Yoğun tencere buharı yüzünden yapım aşamasında çektiğim fotoğraflardan bir halt anlaşılmıyor. O yüzden sadece kıvamının ne yoğunlukta olacağını görmeniz açısından bitmiş halinin bir fotoğrafını ekliyorum.

IMG_3017.JPG

Süt karameli ipuçları:
1)Mutlaka derin bir tencere kullanın ki süt karbonata aşamasında köpürdüğünde taşma riski daha az olsun.
2)Süt karamelinin rengini etkileyen bir çok unsur var. İlk aklıma gelenler karıştırma sıklığınız, ateşin harlılığı, kullandığınız sütün yoğunluğu. Ben kestaneli dondurma yapacağım için bilinçli olarak karamelin rengini koyu tutmaya çalıştım ki dondurmaya biraz renk versin. Aşağıya eklediğim bana ait olmayan görselde göreceğiniz gibi sizin karameliniz bambaşka tonlarda olabilir. Kıvam tuttuysa tamamdır, illa rengin dönmesini beklemeyin.

image.jpg

3) Eğer evinizde kendiniz kaynatmak yerine hazır alacaksanız, Türkiye'de süt karameli dışında, süt reçeli veya dulce de leche adıyla da satılıyor. Herhangi birini bulduğunuzda rahatlıkla alıp kullanabilirsiniz aralarında hemen hemen hiç bir fark yok.

Ve Nihayet asıl tarife geçerim. :rapci:
IMG_3029.JPG

Malzemeler:
Dondurma için:
1 bardak süt
1 paket krema
200 ml süt reçeli*
kestane şekeri
portakal şekerlemesi

IMG_3036.JPG

Kremayı kremşanti kıvamına gelene kadar çırpıyoruz. Süt reçelini ekleyip tekrar çırpıyoruz. 1 bardak sütümüzü ekleyip son kez çırpıyoruz. :işsiz:

IMG_3050.JPG

Bu aşamada karışımın hem görünüşünün hem tadının erimiş milkshake'e benzemesi gerekiyor.

IMG_3054.JPG

Küp küp doğradığımız kestane ve portakal şekerlemelerini karışıma ekleyip son birkez kaşık yardımıyla karıştırdıktan sonra yassı kapaklı bir kaba karışımı döküp buzluğa atıyoruz. 1 gece buzlukta bekledikten sonra dondurmamız hazır oluyor :dondurma:

IMG_6870.JPG

Dondurma ipuçları
- Bu tarifi rahatlıkla sade, kakaolu, çikolata parçacıklı, kurabiye parçacıklı, limon rendeli vs. yapabilirsiniz. Ama taze meyve kullanmak isterseniz oranlarla oynamak gerekiyor, çünkü meyve sulanan birşey ve bu da dondurmanın içinde buzlanma yapar.

Bitti mi bitmedi daha sunum için kullandığım çanakların tarifini vermedim çünkü. Yapması kesinlikle tarif kısmını yazmasından daha kolay.
IMG_3056.JPG

200 gr çikolatayı mikrodalgada eritip fotoğrafta görmüş olduğunuz kaplara 2şer kaşık dolduruyoruz. Sonra döndüre döndüre kabın tüm kenarlarına yayıyoruz. Kapları tepsiye ters bir biçimde koyup dolaba atıyoruz yarım saat sonra kaplarımız hazır.
IMG_3061.JPG
IMG_3064.JPG

Bir de süslemek için portakal dilimlerini kalan çikolataya batırıp kullandım. Bunların sertleşmesi buzdolabında 5 dk filan sürdü.

IMG_3074.JPG

IMG_3095.JPG

IMG_6868.JPG

Sunuma geçmeden şunu atayım. Herzamanki gibi tarih eklenmesi gerektiği çok sonradan aklıma geldi. Dondurmanın son bir parçasıyla elimde kalan bir kaseyi birleştirip atabildim o yüzden sadece. Dondurmadaki renk farkı, diğer fotoğraflarda doğal gün ışığı varken bunda florasan ışığı olmasından ve makine farkından kaynaklanıyor.

z2.JPG
z4.JPG
z5.JPG
z.jpg
IMG_6892.JPG
IMG_3092.JPG
IMG_6890.JPG
z1.jpg

İki de kamera arkası ekleyeyim size de dondurmayı bahar dallarıyla birlikte çekip konsept yapacağız diye ailecek ne düzenekler hazırladık, dondurma erimeden fotoğraflayabilelim diye çevresinde kaç kamera paparazziler gibi dolandık onu görün :KK70:

IMG_6877.JPG
IMG_3085.JPG

Son düzenleme:
Çok emek verilmiş ve uğraşılmış bir tarif sunumda çok hoş ellerine sağlık favorilerimdensin bu kategoride :KK66: yarışmalarda görmek istedigimiz hareketler bunlar işte her zaman diyorum tadına bakamıyoruz sunum ve emek önemli :KK66:

Bibicim çok teşekkür ederim :KK200: Kedini nasıl beslediğinle ilgili bir tarifine denk gelmiştim birkeresinde, üşenmeden sakatatı ayıklayıp ciğeri rondodan geçirip gurme, ev yapımı yaş mama hazırlıyormuşsun pisiciğe. Biz de ciğerle besliyoruz bizim sıpayı ama komple haşlayıp önüne atıyoruz :KK53: Oradan yola çıkarak tahmin ediyorum ki sen bu yemek yarışmalarına bir sarsan emek konusunda ortalığın tozunu attırırsın.

Bibicim çok teşekkür ederim :KK200: Kedini nasıl beslediğinle ilgili bir tarifine denk gelmiştim birkeresinde, üşenmeden sakatatı ayıklayıp ciğeri rondodan geçirip gurme, ev yapımı yaş mama hazırlıyormuşsun pisiciğe. Biz de ciğerle besliyoruz bizim sıpayı ama komple haşlayıp önüne atıyoruz :KK53: Oradan yola çıkarak tahmin ediyorum ki sen bu yemek yarışmalarına bir sarsan emek konusunda ortalığın tozunu attırırsın.
Evet kuzum icin herşey :anne::anne: ben yarışmalara katılmıyorum :KK53: eurovisiyon gibi herkes kankisine veriyor :KK48:

Ellerinize, emeğinize sağlık. Enfes görünüyor, yarışmada başarılar diliyorum.:kk77:

Çok teşekkür ederim. Ben de sizin süt helvanızı hala aşeriyorum. Kilo vermeye çalışmıyor olsam gördüğüm ilk gün yapacaktım.

Havalar ısınsında yapayım prensesime
Ellerine saglık

Çok teşekkür ederim. Her evde bulunan malzemelerle yapılsın diye süt reçelini hazırlarken bu tarifi kullandım ama sizin fazla şeker tüketmekten hoşlanmadığınızı biliyorum. Yapacağınız zaman haber verin size süt reçeli için farklı bir tarif göndereyim. Prensesi de öpün benim için. :KK200:

Valla ben okurken yoruldum helal olsun size cok emek vermmissiniz elinize saglik favorim sensin :)

Teşekkür ederim :KK68:Ya aslında elinizde hazır malzeme olunca dondurma o kadar uğraştırmıyor cidden. Bir de ben tarif ederken biraz karmaşık anlatıyorum galiba ondan alengirli birşeymiş gibi gözüküyor.

Süpersin ellerine sağlık :KK66:
Ben bu kaseyi balonla yapıyorum çok şık duruyor, oldukça başarılı :super:

Teşekkür ederim :KK200: Bende ilk balonlu versiyonunu görmüştüm ama çikolatanın sıcaklığını ayarlayamam patlar matlar diye cesaret edemedim. Balonla yapılan versiyonu da çok güzel gözüküyor.

Ellerine sağlık canım ,ev yapımı dondurma hep denemek istediğim tariflerden birisidir.Çok leziz duruyor,başarılar dilerim.
ben kavunlu çilekli ve limon lusunu geçen yaz sürekli yaptım mükemmel oluyor 1 su bardağı sütten 2 kap dondurma çıkıyor acayip hesaplı sağlıklı istersen tarif veririm canım :p

Ev yapimi dondurma. Annemle biz de yillar önce birkac tarif denedik, istedigimiz gibi olmadi. Sizin tarif de tam denemelik, guzel görünüyor, elinize saglik.

X