Cizilemeyen Rota..

Çalışma hayatında kurum değiştirseniz dahi 3 ay uyum sürecidir genelde. Dolayısıyla ön yargısızca başlayın, bölümümüz ne bilmiyorum ama ilişkili bi bölüm ise sebat eder çalışırsanız kasiyerliktem ötege de geçebilirsiniz.
Bölümümde türkiyede ilk 2 de olan bir üniversiteden mezunum. Çok iyi puanla girdim şu an işsizim yani yaptığımız stajlar okuduğumuz üniversiteler bi noktada beklentilerimizi hemen elinize vermiyor. Biraz gayret. Bir de çalışırken evlenmenin inanın sizi sadece misafirlikte korumaya ak pek çok alanda rahat edeceksiniz. Üniversitede hoca olsan da o maaş iki günde biter emin ol.
Evet ise devam etmek en mantıklısı sanırım. Çoğu insan okuduğu , emek verdiği mesleği yapamıyor zaten. Ben bunu kabullenme evresinde zorluk cekiyorum , elimle olanla yoluma bakmam gerek. Teşekkür ederim yorumunuz için.

Burda arkadaş demek istiyor ki siz çalıştığınızda siz destek oluyorsunuz ama çalışmayınca aileniz geçiniyor üstelik size harçlık veriyor. Yani para kazandığının bilincinde olunca beklenti oluyor, metnin özeti bu.

Bende burda demişim ki ISE GIRDIGIMI OGRENINCE eee kahve ısmarlarsın artık dedi. HERKES O ZAMANA KADAR kendi ödüyordu .
Yani üstte olduğu gibi para kazandigimin bilincine varınca bu yorumu yapmış. Şair burada ise girdikten sonrasından bahsediyor öncesinde herkesin hesabı ayrı.
Benim kahve ismarladigim, bana ısmarlayan, evimde agirladigim arkadaşlarımda var bu arada.
Ama konumuz bu değil. Umarım açıklayıcı olmuştur.

Çalışmadığında beklentileri yok ama çalıştığım zaman annem mutfak masrafini karsilamami istedi. Yoksa neden maaşımı vereyim, hayatta vermem. Ben ona dayanarak yorum yaptım.

yazdıklarınız çok komik.
1 hafta sonra paranızın bitmesi sizin suçunuz. Yetişkin bir kadın olarak harçlıkla yaşamak ağrınıza gitmiyorsa tabi ki devam edebilirsiniz. Mutfak masrafı beklentisi ailenizle aranızda çözeceğiniz bir mesele.
“bence bana evin giderleri konusunda ihtiyacınız yok ben de yeni para kazanmaya başladım biraz kendime harcamak ve biriktirmek istiyorum. İleride evlenirken çeyiz param olsun vs” şeklinde iletişim kurmak çok zor olmamalı. Aileye para vermekten kurtulmanın çözümü işten çıkmak değil.

işe ilk başladığımızda hepimiz afalladık. Ben 70km yolu gittim geldim her gün sabah 5lerde kalkıp. Ne olduğumu şaşırmıştım. Stres kaynaklı bir sürü hastalık yaşadım. Lakin 1 sene sonra sistemin bir parçası oluvermiştim. Paramı biriktirdim işe yakın bir yere taşındım. Arabamı aldım. Vs vs. Biraz dayanmak gerekiyor sanırım ilk etapta.

o ilk aşamada bırakmak bence özgüveni çok zedeliyor ve hayatım boyunca yapamadım çalışamadım hissi de seninle bu şekilde gelecek.

ailemin şu an beklentisi yok diyorsun maddi çalışmadığım için. Ama belli ki maddi olmasa da ailenin senin çalışıyor olmana hayatın içinde olmana daha enerjik olmana ihtiyacı var. Toplum baskısı dediğin şey bu olmalı. Bu yaşlar evde oturulacak yaşlar değil çünkğ.

kahve ısmarlama meselesine gelince o bir kere iki kere olur. Her buluştuğunuzda olmaz. Arkadaşların da mı çalışmıyor? Sen de onlara de bugün de senden hadi diye. Hepimiz işe başlayınca yakınlarımıza yemekler ısmarladık ne kahvesi. Keşke kahveyle kurtarsak rakı sofraları girdi yani :)

sen en masraflı geçecek paranın ne olduğunu anlamaya başlayacağın zamanda kötü bir psikolojiyle işten ayrılmışsın.

çalışmak elbette ki tercihtir herkes çalışmak zorunda değil. Ama bu başarısızlık psiklojinin ğzerine gitmen lazım bence. Ben senin yerinde olsam işe başlayıp psikolojik destek alırdım. Sonra bırakırsan yine bırak ama en azından 1-2 yıl dene.

Ben de adalet yuksekokulu mezunu bir insanin markette calismak istememesi normal. Madem aileniz tolere edebiliyor cok buyuk bir gayret ve azimle ve siki bir disiplinle alaninizda calisabilmek icin gayret gosterin.

Isi sevseydiniz kariyer anlaminda sizi tatmin etseydi bu kadar bunalmazdiniz. Asil amaciniz bu is olmadigi icin sizi varolussal bunalimlara suruklemis. Hedef belirleyip o hedefe yonelik gece gunduz calismaniz lazim.

Avukat yaninda paralegal vb bir pozisyonda calisarak da is ogrenmeye calisabilirsiniz.

Evet ise devam etmek en mantıklısı sanırım. Çoğu insan okuduğu , emek verdiği mesleği yapamıyor zaten. Ben bunu kabullenme evresinde zorluk cekiyorum , elimle olanla yoluma bakmam gerek. Teşekkür ederim yorumunuz için.

Adalet okuduğunuzu şimdi gördüm

Benim şehrimde iş yok denilemez o zaman

Binlerle avukat mezun oluyor her sene Bir çok büro açılıyor

Katip + sekreter olarak iş bulursunuz ve zincir marketten daha nezih ortamda daha az yorulursunuz

Zincir markette calismak cok zor ve parasi da az size hak verdim. Ustelik adalet okumus birisiniz kendi alaniniz da var...

Dikey gecis sinavina calisip hukuk okuyabilirsiniz veya kpssye abanabilirsiniz gibi geldi eger aileniz calisma baskisi yapmiyorsa evde oturmayi bir avantaja donusturebilirsiniz. Ama cok disiplinli olmaniz lazim. Yani hedefiniz buysa tabi.
Kpssye iki kez girdim birinde 76 diğerinde 81 aldım. Alan şartı yok malesef. Bu da isi zorlastiriyor. Mülakatlara da girdim ama olmadı, ama süreç çok stresiydi. Tekrar KPSS deneyeceğimi sanmıyorum. Dgs hiç düşünmedim hep icradan gitmek istediğim için ama kazanırsam icra avukatlığı yapabilirim oda var. Karar veririm insallah:)

Adalet okuduğunuzu şimdi gördüm

Benim şehrimde iş yok denilemez o zaman

Binlerle avukat mezun oluyor her sene Bir çok büro açılıyor

Katip + sekreter olarak iş bulursunuz ve zincir marketten daha nezih ortamda daha az yorulursunuz
Tabi ki var , olsa çok mutlu olurdum. Başvurularımı da yaptım, baro baskaniyla da görüştüm ama dönüş olmadı.

Siz öyle yapıyorsunuz diye doğru o mu? Ya da herkes aynı şeyi yapmak zorunda mi? Sizcesinide açıklayayım dedem icra müdürüydü 6 yasimdan beri o anılarını anlatırdı bende heves ederdim. Öğretmenlik kazandığım halde adalet okuyup icra sınavlarına gireceğim dedim boş kadro yoktu.

İcra müdürü olan deden de şimdi oralarda çalışanlar da sabahın köründe kalkıp yollara düşüyor

Gayet geçerli mesleğin de var, markette uğraşma düzenli iş bul

Tabi ki var , olsa çok mutlu olurdum. Başvurularımı da yaptım, baro baskaniyla da görüştüm ama dönüş olmadı.

Ama biraz daha aramak lazım yani dönüş beklemek yerine her ilana başvurmak ilan bırakmak vs

Baro varsa ildesin market yerine avukat yanı bulunur ayrıca da icra isteyen eleman bulmuşlar daha ne istiyorlar

Ben de adalet yuksekokulu mezunu bir insanin markette calismak istememesi normal. Madem aileniz tolere edebiliyor cok buyuk bir gayret ve azimle ve siki bir disiplinle alaninizda calisabilmek icin gayret gosterin.

Isi sevseydiniz kariyer anlaminda sizi tatmin etseydi bu kadar bunalmazdiniz. Asil amaciniz bu is olmadigi icin sizi varolussal bunalimlara suruklemis. Hedef belirleyip o hedefe yonelik gece gunduz calismaniz lazim.

Avukat yaninda paralegal vb bir pozisyonda calisarak da is ogrenmeye calisabilirsiniz.
Üç dört kez okudum mesajınızı ve nasıl rahatladım anlatamam.
Evet çalışmak istemesem evdeyim derim ve sorun biter. Sürekli huzursuzluk çekmem. Çalışmak istiyorum ama tıkanıyorum bir yerde.

Kpssye iki kez girdim birinde 76 diğerinde 81 aldım. Alan şartı yok malesef. Bu da isi zorlastiriyor. Mülakatlara da girdim ama olmadı, ama süreç çok stresiydi. Tekrar KPSS deneyeceğimi sanmıyorum. Dgs hiç düşünmedim hep icradan gitmek istediğim için ama kazanırsam icra avukatlığı yapabilirim oda var. Karar veririm insallah:)

Bu surecler sancili oluyor hele yeni nesil icin cok daha zor malesef. Sizi anliyorum. Kardesim de su an sevmedigi stresli bir iste gece gunduz calisiyor. Ama bir hedef belirlerseniz bu surecler daha katlanilabilir gelecektir. Ben de 20li yaslarimda cok yoruldum cok agladim biktim hayata isyan ettim su an 32 yasindayim ve isim hala cok yorucu olsa da cok yogun olsa da mutluyum alistim seviyorum huzurluyum. Bir bes sene sonra keske dememek icin bir nebze daha rahat etmek icin su an bir yola bas koyup o yolda israrci olmalisiniz. Cogu is basvurunuz tabi ki reddedilecek. Eskiden bu kadar rekabet yoktu bu kadar issizlik yoktu su an var evet ama azimle s... Yine de tasi bir sekilde deliyor. Sizin sansiniz hemen calismak zorunda olmamaniz ve aile evinde kalip harclik alabilmeniz. Bunu avantaja donusturun. Sonsuza kadar evde oturmak surdurulebilir bir yasam degil sonra pisman olursunuz gelecekte. Hemen abanmaniza gerek yok yavas yavas dusunun barodaki insanlara tekrar konusun etrafinizda anlayan birileri varsa danisin, kariyer sitelerine girin... Bu bunalimlara her genc giriyor 20lerinde girmeyen yoktur. Ama bir sekilde asiliyor. Cok da stres yapmayin ama israrci olun derim.

İki yıllık mezunusunuz. Marketlerde çalışan arkadaşların çoğu lisans mezunu, keza bu insanlar satış temsilciliği , anketörlük vs dahi yapıyor. Ben iki lisans iki de önlisans mezunuyum. Bir insan liseden mezun olduysa önlisans da bitirebilir. Bu ülkede önlisans bitirmek başarı mı ? Lükslerinize bir çocuk annesi çalışan bir kadın olarak hayran kaldım. Ev iş çocuk üçgeninde sizin kadar şikayetçi olmadığımı farkettim , şükür ettim. Beni bir premses olarak yetiştirmeyen aileme şükür ettim. Güçlü mız mız olmayan tuttuğunu koparan bir kadın olarak kızıma iyi örnek olmak istiyorum buna şükür ettim. Kızıma böyle bir kız olmasına Rabbim koru diyerek buna dua ettim. Konunuz baştan aşağı fiyasko çalışmamak için kendinize hastalık bile üretmeye çalışmışsınız ama o da olmamış. Allah ibadeti sever ama çalışanı da sever. Gününü faydalı işler için kullananı da sever. Belli ki para sorununuz yok , inşallah da hiç olmaz. Ama hayat çalışmasanızda sizin tarzınıdaki şımarıklıkları kaldırmıyor. Eşiniz oluyor yemek hazırlamak gerekiyor, bebek oluyor emmek istiyor , hayat zorluyor hep çalışmasanızda bi şekilde. Allah zihniyetinizi değiştirmeyi nasip etsin.

Son düzenleme:
Ben de calistigim donemde 7 de uyanip yarim saate evden cikip aksam 21.30 bazen 22.00 gibi eve donup dus alip yemek yiyip yatiyodum. Sadece pazar gunlerim tatildi, onda da sadece dinlenmek istiyodum, ya da avm ye gidip ihtiyaclarimi aliyodum ceyiz alisverim icin. Ustelik uzun sure maasim asgari ucretti. Ama mutluydum, her gun ise gitme dusuncesi bile beni motive ediyodu. 3 senenin sonunda hem birikimimi yaptim, hem ceyizimi tamamladim, hem kisisel ihtiyaclarimi aldim, hem de evlenirken anneme biriktirdigim cumhuriyetlerden verdim.

Sizin calismaya cok gonlunuz yok sanirim, ben oyle anladim. Bu kotu bir sey degil elbette, kisisel bir tercih. Ben simdi evlendim ve calismiyorum. Ufak bir yerde yasadigimiz icin is imkanlari cok kisitli. Ama ozluyorum o calisma temposunu.

İki yıllık mezunusunuz. Marketlerde çalışan arkadaşların çoğu lisans mezunu, keza bu insanlar satış temsilciliği , anketörlük vs dahi yapıyor. Ben iki lisans iki de önlisans mezunuyum. Bir insan liseden mezun olduysa önlisans da bitirebilir. Bu ülkede önlisans bitirmek başarı mı ? Lükslerinize bir çocuk annesi çalışan bir kadın olarak hayran kaldım. Ev iş çocuk üçgeninde sizin kadar şikayetçi olmadığımı farkedilm kendime şükür ettim. Beni bir premses olarak yetiştirmeyen aileme şükür ettim. Güçlü mız mız olmayan tuttuğunu koparan bir kadın olarak kızıma iyi örnek olmak istiyorum buna şükür ettim. Kızıma böyle bir kız olmasına Rabbim koru diyerek buna dua ettim. Konunuz baştan aşağı fiyasko çalışmamak için kendinize hastaşık bile üretmeye çalışmışsınız ama o da olmamış. Allah ibadeti sever ama çalışanı da sever. Gününü faydalı işler için kullananı da sever. Belli ki para sorununuz yok , inşallah da hiç olmaz. Ama hayat çalışmasanızda sizin tarzınıdaki şımarıklıkları kaldırmıyor. Eşiniz oluyor yemek hazırlamak gerekiyor, bebek oluyor emmek istiyor , hayat zorluyor hep çalışmasanızda bi şekilde. Allah zihniyetinizi değiştirmeyi nasip etsin.
Belirli bir yasa gelmişsiniz anladığım kadarıyla ama genelleme yapmamayı öğrenememişsiniz. Ha birde etiket etmeyi. Cok ayip seyler bunlar. Önlisansı hayalim olduğu için okudum lisans kazandığım halde. Kpss kovaladım. Özel sektörde iş aradım. Şimdi yolumu çizmeye çalışıyorum ve aklı selim kişilerden fikir almaya geldim. Mesela bende çocuk yapmayı düşünmüyorum şimdi size çok cesaretli birde gitmiş çocuk yapmış diye etiket mi edeyim sırf ben düşünmüyorum diye? Alakasız yorumunuz için size de teşekkürler:)

Su an kafamda daha net belirmeye başladı birşeyler. Kendimi sıkmadan hareket edeceğim. Isı sevmedigim için, kafam karışıktı sanırım. Bu yüzden birşeyleri sorguladım. Alanımla ilgili umudumu kesmiştim , erken davrandım daha kovalamam gerek istediğimi elde etmek için. Şu an yapabildiğim sadece başvurular ve beklemek ama en azından marketi kafamdan çıkardım bu bile içimi rahatlattı. Yardimci olmaya calisan herkese cok tesekkur ederim, Allah hic ummadigimiz yerden ciceklendirsin bizlerii :KK36:

Belirli bir yasa gelmişsiniz anladığım kadarıyla ama genelleme yapmamayı öğrenememişsiniz. Ha birde etiket etmeyi. Cok ayip seyler bunlar. Önlisansı hayalim olduğu için okudum lisans kazandığım halde. Kpss kovaladım. Özel sektörde iş aradım. Şimdi yolumu çizmeye çalışıyorum ve aklı selim kişilerden fikir almaya geldim. Mesela bende çocuk yapmayı düşünmüyorum şimdi size çok cesaretli birde gitmiş çocuk yapmış diye etiket mi edeyim sırf ben düşünmüyorum diye? Alakasız yorumunuz için size de teşekkürler:)
Yorumum alakasız değildi sadece iç sesinizdi. Tabii ki hoşlanmadınız. Siz istediğiniz lisans bölümünü kazandınız ama inatla önlisans istediniz öyle mi ? enikonu 2 yıl yahu , ne kadar eşsiz bir akademik hayat geçirmiş olabilirsiniz ki ? Aşağılamak için söylemiyorum elimizi sallasak ünv elimizi sallasak mühendis, öğretmen, hukukçu olan bir ülkede 2 yıllık bir bölüme bu kadar mana yüklemek gerçekten altı boş bir özgüven belirtisi. Burada gaz veren çok olur, gerçekleri söyleyen azdır. Siz yalanlara inanmaya devam edin o halde ..

Parayı kazanıyorsun çalışıyorsun bir hafta sonra maaş yok ortada. Diyorum bunun için mi çalışayım ben? Zaten yok zaten yok, herşey çok pahalı.
bu ne demek ki mesela ? o zaman ülkede asgari ücretle çalışan milyonlarca insan çalışmamalı . siz önlisans mezunusunuz markette çalışmak istemiyorsunuz maaş az değmez, herşey pahalı 😂 kendinizi çok başka noktasa görüyorsunuz. öyle vi iş olacak öyle bir para verecekler ki size sanah uyanıp işe gidilsin. mesleğiniz nedir bu kadar eşsiz çok merak ettim ? dr dediğin sabah kalkıyor ameliyatına giriyor , acaba diyor mı saat 8 e ameliyat mı konur koskoca dr um ben 😂 bu açıkça zengin şımarıklığı zenginliğe de saygım var , zenginsindir çalışmak zorunda değilsindir ama maaş alıyorsun buna değer mi ne demek , değiyor ki milyonlarca insan çabalıyor ?

İcrada çalışmak hayali olan lisans okur biz ona hukuk fakültesi diyoruz

Aslında arkadaş doğru demiş. Mesela çalışmaya devam edip bir yandan da alanınızdan is aramaya devam edebilirsiniz. Çocuk istememek de doğru kişiyi bulmazsan zor. Karşıdaki kişi de kesin istememeli. Evlendikten 5 sene sonra geçse de isteği devam etmeli falan. Aynı kuvvetli isteği sürekli duyacak iki insanın buluşması genelde mümkün olmuyor. Haa tabii ki var ama kesinliği evlendikten ve belli bir süre geçtikten sonra belli olur. Siz şimdi hiç sevgilim de ıstemiyor demeyin.

X