COCA COLA’NIN FORMÜLÜ ORTAYA ÇIKTI!

okypete

Nirvana
Kayıtlı Üye
28 Mart 2008
84.872
40.715
COCA COLA’NIN FORMÜLÜ ORTAYA ÇIKTI!
Evde kola yapma keyfi

Coca Cola’nın formülü; mutluluğun sırrı, yaşlanmamanın reçetesi ve Ajda Pekkan’ın estetik operasyonları kadar esrarengiz bir mevzu… 129 yıllık tarihi boyunca Coca Cola’nın yoluna birçok rakip çıktı; ancak ne Pepsi ne de Le Cola, bir Coca Cola olamadı. Reklamının iddia ettiğinin aksine zero, diet ve normalini kolaylıkla ayırt edebildiğimiz Coca Cola’nın Oliver Cromwell’in kafası kadar iyi saklanan formülü nihayet ortaya çıktı!

BVJwdWa.jpg

128 yıldır en büyük alkolsüz içecek şirketi olmasının sırrını doğal aroma vericilerinin a.k.a. ticari sırrının korunmasına bağlayan Coca Cola’nın formülünün 1993 yılında yayınlanan ‘For God, Country & Coca-Cola’ kitabıyla ortaya çıktığı konuşuluyor. Mark Prendergast’ın kitabının lahikasındaki formüle ulaşması ise Coca Cola’nın Atlanta’daki arşivlerinde yaptığı bir keşif gezisi sayesinde gerçekleşiyor. Kolanın mucidi Dr. John S. Pemberton’ın sahip olduğu bir kitabı bulan ve şaşkınlığını bir yana bırakıp kolanın gizli formülünün bulunduğu sayfaların fotokopisini çeken Prendergast’a göre Coca Cola’nın formülü şöyle:

– 1 ons kafein sitrat
– 1 ons vanilya özü
– 2.5 ons çeşni (çeşninin formülü aşağıdadır)
– 4 ons hindistan cevizi
– 3 ons sitrik asit
– 0.95 litre misket limonu suyu
– 13.6 kg şeker
– 9.46 litre su
– Karamel

Çeşni:
– 80 damla portakal yağı
– 120 damla limon yağı
– 40 damla muskat yağı
– 40 damla tarçın yağı
– 20 damla kişniş yağı
– 40 damla çiçek yağı
(1 ons 28.34 gramdır)

Artık gönül rahatlığıyla hissedarlar aynı uçağa binebilirler.
http://playtusu.com/haber/2015/02/coca-colanin-formulu-ortaya-cikti/

Kola hiç içmiyorum kesinlikle güvenmiyorum.Kızım 6 yaşında olacak hiç tadını bilmiyor. Bu içerikte uydurma geliyor bana.

asla içmem cola, maden suyu içiyorum , keşke herkes içse maden suyu tüketiminde ülkeler arasında sonlardayız , cola da birinci falanız dır herhalde.

meyan koku acaba tarlada aninda mi preslenmektedir?, dunyanin en cabuk ve kivrak hayvani olan fareler meyan kokleri kepcelerle toplanip, kamyonlara koyulup fabrikada bosaltilip, pres makinalarinin konveyorlerine gelinceye kadar neden beklemektedirler? vs... diye dusunduren iddia. (bkz: komplo teorisi)
(ekşisözlükten)

--
Bu iddialar çürüdü mü şimdi?

Bu arada yaklaşık 8 senedir kola mideme girmiyor.
Onun yerine maden suyu ya da ayran içiyorum.
Çok daha sağlıklı ve iyi.

ben pepsi light seviyorum, hiç içmemek lazım işte ama.... bi ara bırakmıştım sonra yine başladım:KK53::KK53:

ben colacıyım. duramıyorum colasız. bir ara sapıtmıştım. sıcaklarda sabah aç karnına cola içiyordumkafaya dikiyordum:)
Bir içmemeye alışsan hiç içmezsin canım ya, gerçekten insanı çok şişiriyor.

ne kolaymış ya konuşula konuşula bitirilemedi formülü yararı zararı valla bıkkınlık geldi:mad::mad: içende ölüyor içmeyen de sanki ayran meyve suyu maden suyu içenler ölümsüzlüğün formülünü bulmuş gibi övüne övüne söylemiyorlar mı karnım ağrıyor gülmekten:KK70::KK70::KK70::KK70:

X