Poğaçalar Cocostar Kek ve Açma ile Çay Saati - Besintaş Un Sponsorluğunda

28 Haziran 2011
56.908
144.422
Canım KK Kadınları

Sosyaliniz size çok lezzetli iki tarif yapacak. Birebir deneyip parmaklarınızı yiyebilirsiniz tüm yarışmaya katılan arkadaşlarıma başarılar dilerim

Haydi başlıyoruz

Cocostarkek

Malzemeler:
3 yumurta
1 su bardağı şeker
1 çay bardağı sıvı yağ
1 çay bardağı süt
1 paket kakao
2 su bardağı un
1 paket kabartma tozu

Hindistancevizi topları için:
2 yumurta akı
1 su bardağından biraz fazla hindistancevizi
1 çay bardağı pudra şekeri

Not:Kalıbı yağlamak için margarin bir miktar

Yapılışı:

yumurta akı, pudra şekeri ve hindistancevizini karıştırıp ceviz büyüklüğünde toplar haline getiriyoruz . Ve kek hamurunu yapana kadar buzdolabında bekletiyoruz. Benim kalıbıma 10 tane top sığdı.

şeker ve yumurtayı köpürene kadar çırpıyoruz. Yağ ve sütü ekleyip çırpmaya devam ediyoruz.

unu,kakaoyu ve kabartma tozunu elekten geçirip sıvı karışıma ilave ediyoruz ve homojen hâle gelene kadar mikser ile karıştırıyoruz.

kek kalibimizi margarin ile güzelce yagliyoruz. Hamurumuzun yarısını kalıba döküyoruz. Dolaptaki hindistancevizi toplarimizi çıkarıp kaliptaki hamurun üzerine diziyoruz. Kalibim 10 tane aldı. Kalan kek hamurumuzu topları kaplayacak şekilde üzerine döküyoruz. 180 derece fırında tam yarim saatte pişti. Sizde kontrollü olarak fırınınıza göre pişirebilirsiniz.
Not: Ilk 20 dakika fırın kapağını hiç açmayın. Kekiniz sönmesin.

Açma

Malzemeler:

3 su bardağı süt
1 çay bardağı sıvı yağ
1 yumurta akı ( sarısı üzerine)
1 paket instant maya
2 tatlı kaşığı tuz
6 tatlı kaşığı şeker
aldığı kadar un

Üzeri için:
yumurta sarısı, susam, çörekotu

Şekillendirirken oda sıcaklığında tereyağ

Yapılışı:

süt ,şeker ve mayayi karıştırıyoruz. Yağ ve yumurta akını ekliyoruz . Tuzu ilave ediyoruz. Unu eleyerek hamurumuz kivam alana kadar ekleyip yoğuruyoruz. Ne çok cıvık ne çok katı bir hamur olacak. Hamurumuzu 45 dakika dinlendiriyoruz mayalanıp kabarması için sıcak bir ortamda. Hamur kabarınca elimize bir miktar tereyağ ve hamur alıp istediğimiz şekli veriyoruz. Üzerine yumurta sarısı susam ve çörekotu döküyoruz. Fırında kizarana olarak pişiriyoruz .

Çay Saatiiiiii

Son düzenleyen: Moderatör:
❣❣❣başarılar diliyorum bebeğimmmm

Ellerine sağlık canım çok güzel olmuş başarılar diliyorum

Ellerine sağlık Sosyalim ben kakaolu keklaere bayılırım kısmet olursa bununda denerim inşallah harika görünüyor ellerine sağlık
Poğaça harika olmuş ben tutturamamıştım bu tarifi

Ellerine sağlık canım sosyalim çok güzel olmuş Herşey başarılar diliyorum

Ouvvv kankirellam neler yaptın öyle sen, hele o keke bittim nasıl lezzetli duruyor eline, emeğine sağlık muhteşem, şıkır şıkır bi sofra yapmışsın

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…