Çocuğu çekingen olan bir ben miyim ?

CuteMom

Dünya vazgeçenleri değil,azmedenleri hatırlar
Kayıtlı Üye
30 Nisan 2008
45.778
24.639
Merhaba kızlar.
Yine bilmem kaçıncı oğlumla ilgili konum.

Öncelikle ricam gerçekten konumun taşınmasını gerekli görmüyorum , ve istemiyorum.Konular diğer baslıktayken kimse tarafından fark edilmiyor ve yardım alamıyoruz. Eğer mutlaka taşınacaksa bile en azından 3-5 gün burada kalıp ulaşmak istediğim insanlara ulaşmam saglanmıs olsun rica ediyorum.

Konuma gelirsek, 6.5 yaşında oğlum var , 2. sınıf öğrencisi.

Ege bebekliğinden beri aşırı sakin bir cocuktu , uyumayı çok sever , gezerken alışveriş yaparken sıkıntı cıkarmayan bır cocuktu. Çokta gezdik doğrusu . Ta ki geçen sene ilkokula başlayana kadar , biraz eve kapandık kış döneminde.

Ege kapı önündede çok oynar, bizlede parka gider. Belli arkadaşları var elbette. Yaşıt kuzenleri var , yakın oturuyoruz sürekli bir aradayız güzelde anlaşırlar. Ege baska her zaman gormedıgı ınsanların yanınıza gıttıgımızde veya bıze geldıklerınde daha kucukken bıle cekınırdı , odasında kalabılırdı elbette yanlıs davranıslarla onu getırmeye calısmısta oalbılırız, ya da kendısının gelmesınıde saglamıs olabılırız cok emın degılım eger bızde hata varsa (kı ben herseyde kendımı sucladıgım ıcın arıyorum suanda )nerede hata yaptıgımızı tam olarak bılmıyorum.

Anaokulunda Ege'nın cekıngen oldugunu soylemıslerdı , ama cokta bahsetmedıler bende bunun bır sorun olabılecegını dusunmemıstım. Okula baslarken hıc bır zaman aglamadı ve hep memnun gıttı . Ama bır kac kere anaokulunda haksız yere ceza aldı ve sınıf arkadaslarının sıddetıne maruz kaldıgında ogretmenıne hıc bahsetmedıgını fark etmıstım .Hatta burada konum vardı bana cok yuklenen arkadaşlar olmuştu kaynastırma ogrencısının bır yerını morartıgını bunu kendım fark ettıgımı soylemıstım .. Neyse

Her sene bır cok kere tatıle gıdıyoruz, bunlar genelde tatıl koylerı dıyebılecegım yerler. Orada hıc arkadaslık kurmuyor , daha dogrusu ben hep ıhtıyac duymadıgını dusunuyordum. Bırde soyle bır dezavantaj var cogu yabancı olan bu cocukların arasında Turk cocuk bulmak zordu , ayrıca bızde yeterınce eglenceydık ben hep oyle dusundum. Ancak onunla konusan bır cocuk varsada onla arkadaslıgı bırakmıyor mesela bu sene Isvıcreden bır arkadas edındı , hala telefonda konusuyorlar. Cocuk once yanımıza gelmıstı , öyle tanışmışlardı.

Bizim cok cocuklu arkadaslarımız yok , daha cok aıle ıcındeyız bız . Kalabalık kuzenlerımız var ve cocuklarımız yasıt dıyebılırım . Onlarlayken cok ıyı cok memnun .
Sinemaya gidiyoruz, tiyatroya gidiyoruz , ben Egeyle vakit gecirmekten cok hoslanıyorum herkeste boyle sanıyorum yanı bızmı ızole buyuttuk ve yasadık yoksa cocugun mızacımı bu bılmıyorum .

Ama kendime bu ara cok sıkıntı edıyorum bu mevzuyu .Okulda sınıf ogretmenımızle 2. senemız. Ege'nın derste parmak kaldırmamasından dolayı rehberlıge gıtmeye kararvermıstık gıdıyoruzda . Rehber ogretmen gercekten cok ılgılenıyor ben bır kac kez gıdıp saatlerce sohbet ettım adamla. Bir sürü tavsıye verdı , uyuyoruz da. Artık odevlerını kendı basına yapıyor ( buda ayrı bır konu ıcerıgıydı ) zeka oyunları aldık , Ege'nin kendi basına bıseyler satmasını sagladık ( balon satıyor , akrabalara :) ) elimizden geldiğince, aklımız kestiğince herseyı yapıyoruz.

Baya düzelmelerde oldu , artık derslere katılıyor,Rehber ogretmen kendınınde cok cekıngen bır cocuk oldugunu universıtede acıldıgını anlattı , ınanın bu sorun degıl buraya nasıl cocuklar gelıyor anlatamam sıze dıyor. Ege cok ıyı cok temız efendı bır cocuk diyor,ayrıca cokta cekıngen degıl ıstemedıgı seyelre hayır dıyebılıyor demıstı. Okumam ıcın kıtaplar tavsıye edıyor bıze .
Ve baska bır kuzenım pedagog . Drama kursuna vermemızı onerdı .

Çok araştırdım , burada benı yakınen tanıyan ınsanlar var . En ıyı yere vermeye calıstım hafta sonu gorusmeye Ege'siz gittik . Eşimle, oturduk enine boyuna anlattık Ege'yı ne bekledıgımızı , nasıl olacağını . Nasıl dersler oldugunu bılgı aldık. Kayıt yaptırdık ve dün sabah ilk kurs günüydü.

Adam drama kursu ve tiyatro oyunculuk kursu verıyoruz dedi. Ajanslardan gelen cocuklarda varmış buarada , oyuncu olmak için getiriyormuş aileleri. Bunu duyunca demiştim ki bakın benim cocugum cekıngen dıye gelıyorum onların davranıslarının altında ezılmesın. O kadarda kucumsemeyın cocugunuzu dedı. Neyse adamda egıtımlı bu ıslerın bolumunden mezun olmus bırı ıyı dedık. Neyse başladık Egeyı 2 saat kadar orada bırakıp , dolaşmaya cıktık. Heycanla haberleri duymayı bekliyorduk Ege'den.

Diğer velilerle bekleme salonunda beklerken eğitmen çıktı , ardından cocuklarda geldi.

Dediki tekerleme verdim Ege 2 kere denedi, yazamadı . Ben yazdım. Diksiyonu cok bozuk , ayrıca yururken dık bakması ıcın uyarın dedı.
O sırada arkamı dondum Egeye baktım , arkamda oturuyordu , kafası egıktı tabı. Rengım attı , ınanın adamı orada bogazlıyabılırdım. Gercekten. Ben nıye geldım sız bana ne dıyorsunzu dememek ıcın dıslerımı sıktım .

Ege hiç şikayette bulunmadı soylenenlerı anladımı ondan bıle emın degılım suanda , cunku Ege alıngan bır cocukta. Ben ona bagırsam aglayabılır potansıyelde . Ayrıca ogretmenın yazı konusundakı soyledıklerı ona daha once uyarmalarımızdan dolayıda onda bırseyler uyandırmıs olabılırdı veya olduda henuz paylasmadı. Dıksıyon kısmını anlamadı, yuruyusude dalga gectı elbette yenı gırdıgı bı ortam, ben boyle yurudum , öğretmen boyle yuruyor dıyıp kafasını tavana dıkıyor .
hem ben onu uyarmamla duzelecek olsa sımdıye duzelmezmıydı. Neyse Ege memnun cok mutlu kursu anlattı kac kere dun aksamdan berı gıtmekte ıstıyor.

Adama gelınce adamı aksam eve donunce arayıp, sıze tepkı vermedım ancak neden Ege ve dıgerlerı yanında elestırı yaptınız dedim. Adam benden cok cok özür diledi. İşini ona öğretecek değilim ama bunun için para alıyor . Bu kısma cok gırmıyım benım zaten cok cata cat bırı oldugum malum . Belkıde Ege benım davranıslarım altındamı ezılıyor onuda bılmıyorum. Cunku ben sokaktakı kavga eden cocuklarada mudahale ederım , kavga eden kadınlarada ( mesela cafede oturuyoruz ve kadınlar sac saca gırıyorsa ben cocukların oldugu ortamda bunlara cocukların sahıt olmaması gerektıgınden cıglıgı koparıp olayın durmasını saglıyorum - yani etrafımda olan olaylara benımde basıma gelmıyor banane dıyıp duyarsız kalmıyorum , siz kalıyor musunuz ?

Bitiriyorum valla buraya kadar okuduysanız , hepinizi gözleriniden öperim.

Benim sert bir mizacım yok , oldukca lakayıt bir anne bile sayılabilirim . Oynarım , şarkı soylerım dans ederım , komiğimdir, orada iş dursun ben burada yuvarlanabılırım . Ege beni çok dinler, sözüme güvenir ve %80 söylediklerimi anlattıgımda sözlerime uyar ve gözüm arkda kalmaz.

Mesela ege dün ders programını hazırlarken resım defterımı koymucam , yanımızdakı kız sayfa ıstıyor vermek ıstemıyorum dedi. Tamam o zaman oyun hamurlarını al dedım. Onun defterı yokmu ama dedım . Var getırmıyor benden almak ıcın getırmıyor dedı ( ? ) dedım kı bak Dünyayı iyilik kurtacak, ben sana yenısını alırım , ıstıyorsa ver yarın bır gun senınde bıseye ıhtıyacın olur sende ıstersın . Belkıde ders programına bakmayı unutuyor dedım. Egeyı hep boyle uyardım ona vurana vurma bır yere duser cocugun basına bı ıs gelır , öğretmene soyle dedim. Kışkırtmadım , vicdanımın müsade ettiği şekilde anlattım konuştum izah ettim.

Sonundada dedim ki, sen ama nasıl ıstıyorsan oyle yap. Vermek ıstemıyorsan sen bılırsın . Senin hissettiğin doğru olabilir , istediğin gibi yap canım dedim.

Ve Ege resım defterını cantasına koydu .

Maceralarımız böyle, Cocugu benım gıbı olan kısılerle konusmak ıstıyorum . Neler yaptılar, yapıyorlar, düzelmeler oldumu konuşmak istiyorum.

Çünkü son altı çizili bölümde anlattığım üzere bende rotayı şaşırdım .

Oglun hep senin golgende kaliyor cute.Durum kisa ve öz bu.
Nasıl mesela, yaptıgım hangı sey tam olarak hatalı.
Mesela yakın zamanda olan bıseyı anlatayım. Mc 'te oturuyorduk . Sabah erkendı . Kurye cocukla bır adam kavgaya tutustu , once kapı onunde sonra ıcerı gırdıler bızım onumuzden cocuk gıdıyor ama adam cocugu yumruk atacakken . Napıyosunuz ya colugun cocugun yanında cıkın hemen polıs cagrıyorum dedım. Yapmıyayım mı o kurye cocugun dayak yemesıne bunada sahıt olmaya mecbur mu bırakayım kendımızı . Bılmıyorum bazen dıyorum karısmıcam ama sız karısmıyormusunuz boyle seylere . banane ya dıyıp gecen var mı

bence vermek istemiyorsa vermesin, çocuklar gereksiz paylaşıma itiliyor, atıyorum biri benden arabamı ödünç istese vermem, çocuk neden resim defterinden sayfa versin ki sürekli, bir olur iki olur tamam da, çocuk istemiyor demekki...
çok önemli şeyler olmadıkça çocukları yönlendirmemek lazım ki kendi kararlarını kendi versin, zaten çocuğunun kötü bi huyu, bi ahlak sorunu falan yok, yanlış kararlar almaz yani, böyle basit kararları kendi vermesi kararlarının doğru olduğuna inanması onu geliştirir bence
çekingenlik konusuna gelince belki mizacı öyledir, özgüven sorunu yoksa, yeri geldiğinde kendini savunuyorsa çokta sorgulama derim, ama sanırım kendini savunma sorunu var galiba biraz
çocuğun hayatındaki yetişkinler çok önemli kurs öğretmenleri bile, ben çocuklara drama folklor gibi faaliyetlerin iyi geldiğini düşünüyorum, bi müzik aleti çalmakta iyi geliyor bence
yani benimkinin çekingenlik problemi olmadı, genel çocukları gözlemlediğimde edindiğim izlenimler bunlar

Mesela yakın zamanda olan bıseyı anlatayım. Mc 'te oturuyorduk . Sabah erkendı . Kurye cocukla bır adam kavgaya tutustu , once kapı onunde sonra ıcerı gırdıler bızım onumuzden cocuk gıdıyor ama adam cocugu yumruk atacakken . Napıyosunuz ya colugun cocugun yanında cıkın hemen polıs cagrıyorum dedım. Yapmıyayım mı o kurye cocugun dayak yemesıne bunada sahıt olmaya mecbur mu bırakayım kendımızı . Bılmıyorum bazen dıyorum karısmıcam ama sız karısmıyormusunuz boyle seylere . banane ya dıyıp gecen var mı

Acaba akışına bırakmıyor musunuz çok mu detaycı çok mu mükemmeliyetçisiniz ? Tabi ilgili olmak çok güzel ama 6,5 yaşındaki bir çocuk o sadece .

ege içine kapanık değil anladığım kadarıyla cute çekingen sadece
öğretmenin tavrı oldukça çirkin olmuş akşam arayıp uyarman iyi olmuş
çekingenliği zamana açılacaktır.. benim büyük kızıma drama çok etkili olmuştu inşallah egeye de etkisi olur

resim defteri olayında tam iyi konuşmuşun.. Tebrikler..

Drama kursu senin isteğin, peki Ege olsa nasıl bir aktivite yapmak isterdi?
Açıkcası bende içine kapanık bir çocukluk geçirdim.
Ne zaman ki tek başıma hareket ettiğimi öğrendim ( tek başıma dışarı çıkıp alışveriş yapmak, sinemaya gimek,odama istediğim düzeni vermek.) Yani ona onu mutlu edecek şeyler verin, kendinizi tatmin edecek değil..

bence vermek istemiyorsa vermesin, çocuklar gereksiz paylaşıma itiliyor, atıyorum biri benden arabamı ödünç istese vermem, çocuk neden resim defterinden sayfa versin ki sürekli, bir olur iki olur tamam da, çocuk istemiyor demekki...
çok önemli şeyler olmadıkça çocukları yönlendirmemek lazım ki kendi kararlarını kendi versin, zaten çocuğunun kötü bi huyu, bi ahlak sorunu falan yok, yanlış kararlar almaz yani, böyle basit kararları kendi vermesi kararlarının doğru olduğuna inanması onu geliştirir bence
çekingenlik konusuna gelince belki mizacı öyledir, özgüven sorunu yoksa, yeri geldiğinde kendini savunuyorsa çokta sorgulama derim, ama sanırım kendini savunma sorunu var galiba biraz
çocuğun hayatındaki yetişkinler çok önemli kurs öğretmenleri bile, ben çocuklara drama folklor gibi faaliyetlerin iyi geldiğini düşünüyorum, bi müzik aleti çalmakta iyi geliyor bence
yani benimkinin çekingenlik problemi olmadı, genel çocukları gözlemlediğimde edindiğim izlenimler bunlar

Evet haklısın , konusurken bende bunu yapmamalıyım dıye dusunup hemen sen bılırsın ıstersen verme dedım . Keske hıc bır yorumda bulunmasaydım . Ben ıyı bırı oldugumu dusunuyorum hos kım kotu oldugunu dusunurkı :) O yuzden Ege'nın hayata guzel bakmasını ıstıyorum , bugun resım sayfasını versın yarın akbıl basar bırıne . Sevaptır , ıyı hıssettırır dıye dusunuyordum hep.bende psıkologa gıtmeyı dusunuyorum acıkcası . Yardım almak ıcın nasıl davranmam gerektıgıne karar veremedıgım cıın .
Buarada okulda da folklor kursuna yazıldı kendısı ıstedıgı ıcın . Bırde ıstanbuldayız bız legoland uyelıgı var ama oradaa arkadas edınmıyor yanı o hıc baslatmıyor ya benle oynuyor ya da tek basına . Nasıl destek versem bılemıyorum ıste. Allah baska dertler vermesın fakat ınsanda yasadıgı durumu anlıyor ve bende cozumu varsa bulmak ıstıyorum o cozumu

valla ben hiç karışmam, sadece ordan uzaklaşırım, yani sert bi mizacım yok demişsin ama yazın bana baskın bi karakter olduğunu düşündürdü o hissiyata girdim yani, bence çocuğunuda çok sorguluyorsun, oluruna bırarakmak lazım bazen, sadece gözlemci olup çok gerekmedikçe yetişkinlerden bi zarar görmedikçe pek müdehale etmemek lazım
ona güzel güvenli bi ortam yarattıktan sonra müdehale edilcek pek bişey kalmaz zaten

Acaba akışına bırakmıyor musunuz çok mu detaycı çok mu mükemmeliyetçisiniz ? Tabi ilgili olmak çok güzel ama 6,5 yaşındaki bir çocuk o sadece .
Bir kaç kere danısmana gıttım , rehberlıge gıdıyorum , etrafımdakı herkes cok sabırlı bır anne oldugumu soyluyor. Uzmanlarda sız cok ıyı bır annesınız dıyor, rehberlık mukemmelıyetcı oldugumu soyluyor. Kotu degıl o kadar ılgısız aıleyle karsılasıyoruz kı sızın asılmanız benımde hevesımı artırıyor dıyor. Ama ben butun bunlara ragmen bır yerlerde fena halde hata yaptıgımı dusunup kendıme yuklenıyorum ıcsel olarak

ben de oglunuz gibiydim hatta soyle soyliyim insanlarin icindeyken yemek yiyemezdim ac kalirdim biri beni sevmeye kalksa kizarirdim hani espiriyle insanlar birbiriyle ugrasir ya bana onu yaptiklarinda utancimdan aglar bidaha onlarla gorusmezdim daha neler neler use basladim ve butun bunlar geride kaldi bizde ar damari catlamamis daha derler yalniz sunu soylemek isterim bu utangaclik yanlis soylerimde bana gulerler boyutundaydi ve DERSTE PARMAK KALDIRMAZDIM ve bu huy okul hayatima mal oldu egitimim oldu oglunuz herseyi sizinle yapiyor ona sizsiz yapacagi guvenli seyler bulun bire bir egitim gibi konusmak zorunda kaldigi ve yanlis konustuginda kimsenin ona gulmeyecegini gosteren bir ogretmen

Evet haklısın , konusurken bende bunu yapmamalıyım dıye dusunup hemen sen bılırsın ıstersen verme dedım . Keske hıc bır yorumda bulunmasaydım . Ben ıyı bırı oldugumu dusunuyorum hos kım kotu oldugunu dusunurkı :) O yuzden Ege'nın hayata guzel bakmasını ıstıyorum , bugun resım sayfasını versın yarın akbıl basar bırıne . Sevaptır , ıyı hıssettırır dıye dusunuyordum hep.bende psıkologa gıtmeyı dusunuyorum acıkcası . Yardım almak ıcın nasıl davranmam gerektıgıne karar veremedıgım cıın .
Buarada okulda da folklor kursuna yazıldı kendısı ıstedıgı ıcın . Bırde ıstanbuldayız bız legoland uyelıgı var ama oradaa arkadas edınmıyor yanı o hıc baslatmıyor ya benle oynuyor ya da tek basına . Nasıl destek versem bılemıyorum ıste. Allah baska dertler vermesın fakat ınsanda yasadıgı durumu anlıyor ve bende cozumu varsa bulmak ıstıyorum o cozumu

tamam canım ama bu senin düşüncen işte, çocuğun senin gibi olmak zorunda değil, sen başkasına akbil basınca mutlu hissedebilirsin ama o belki doldursaydı sorumsuz dicek, öyle dediği zaman bu onu kötü biri yapmaz, onun düşüceside odur yani...

Tabiki anne babanin beklentisi cocugunun hep en ust seviyede olmasidir her alanda ama cocugun sahip oldugu,alabilecegi bir kapasite vardir.Sen 60 litre gaz alabilen bir arabaya 80 litre koymak istiyorsun.Sorun da burda basliyor.Devamli oglunu yonlendirme halindesin bu sadece dersle de sinirli degil.
Birak ege yirtik olmasin.Efendi ve sessiz olsun.Bak gecen hafta kres muduru abimi arayip oglunuzu bir cocuk psikologuna goturmek istermisiniz dedi.Hiperaktiviteden.Yegenim cok sosyal,cok haraketli bir cocuktur.Girdigi her ortama hemen alisir,arkadaslik kurar,buyuk kucuk herkesle muthis iletisim kurar.Ama bu yetmiyor..Biz de gecen haftadan beri cok sikintiliyiz.Biraz sakin ol bence.Devamli birseyler yuklemek istiyorsun Egeye.Hani benzetme yapicam ama ayni senin gibi bir velisi var babamin.Ders programini 10 yildir kizi icin kendi hazirlar,notlarini tutar,odev kontrolu yapar.Kiz su anda Izmirin en iyi liselerinden birinde ama kiz sosyallesemiyor.Sifir..Konusamiyor..Kiz sadece test cozerken mutlu,onu sadece akademik basari mutlu ediyor.Hani yanlis anlama beni ama sende bunu goruyorum ve simdiden kendini bir nebze olsun dizginlemeni tavsiye ediyorum.Bunu da bir ogretmen olarak soyleyeyim.

Drama kursu senin isteğin, peki Ege olsa nasıl bir aktivite yapmak isterdi?
Açıkcası bende içine kapanık bir çocukluk geçirdim.
Ne zaman ki tek başıma hareket ettiğimi öğrendim ( tek başıma dışarı çıkıp alışveriş yapmak, sinemaya gimek,odama istediğim düzeni vermek.) Yani ona onu mutlu edecek şeyler verin, kendinizi tatmin edecek değil..

Futbol ısterdı , ama suanda ıstanbulda futbol egıtımı yok duymussunuzdur kulupler ıcın yetenek avı var , gıttık gorustuk 1-2 ay mı ne egıtıp beledıyeden adamların karsısına cıkarıp secılıp secılememe durumları varmıs. Secılmedıgı taktırde egenın en kadar uzulecegının haddı hesabı yok tahmın edersınız alınganda bır cocuk . O yuzden futbolu yaza bıraktık. Ayrıca ayakkabı baglayamayı ogrenmesı gerekıyor bunu bılıyor evde denemeler yapıyor sonra baslıcam dıyor.

Drama dan baska ne ısterdı , yuzme ancak gıttıgımız yer yuzme bıldıgı ıcın serbest zamanlarda gelın dıyor onada benle gıdıyor yıne ortada kendı akranı yok .

Resım ısterdı ancak onuda pedagog olan kuzenım orada tek basına olması Ege ıcın uygun degıl dedı . O yuzden bısey demedık sonra gıdıcem dıyor Ege zaten hepsını yapacak zamanıda yok

Çocuğum yok o açıdan bir yorum yapmam çok doğru olmaz ama okurken bunaldım. Çok fazla her şeye müdahilsiniz ve baskınsınız gibi geldi. Ayrıca çocuğunuzla devamlı vakit geçirmeniz ve onun da bundan keyif alması güzel bir şey tabii ama fazla aile içinde, kendi deyiminizle izole gibi geldi bana.

Aslında oğlunuz çekingen olsa bu kadarını bile sizle paylaşmazdı. Belki gercekten yalnızlıktan hoşlanıyordur. Bende öyleydim küçükken, misafir varken gelmek istemezdim,tatil de arkadaş bulmak istemezdim, oyun kurmak istemezdim.
Çekingen bir çocuk değildim ama ailem sürekli bu durumlardan dolayı bana cekingensin derdi.
Oysa değildim sadece yalnızlıktan hoşlanıyordum
hala da öyle bu durum.
Ama öyle olmadığın halde ailenin sürekli çekingen,utangaç yok şu yok bu demesi beni hep sinir etmişti.
Ve daha sonralari acaba öyle miyim deyip hayatımı etkilemişti.
Kendi kendime çekingenliği empoze etmiştim kurtulmak kolay olmadı.
O yüzden Ege nasıl istiyorsa öyle davranin belki gerçekten sadece yalnızlığı ve sakinliği seviyordur.

valla ben hiç karışmam, sadece ordan uzaklaşırım, yani sert bi mizacım yok demişsin ama yazın bana baskın bi karakter olduğunu düşündürdü o hissiyata girdim yani, bence çocuğunuda çok sorguluyorsun, oluruna bırarakmak lazım bazen, sadece gözlemci olup çok gerekmedikçe yetişkinlerden bi zarar görmedikçe pek müdehale etmemek lazım
ona güzel güvenli bi ortam yarattıktan sonra müdehale edilcek pek bişey kalmaz zaten

Ha daha dogrusu sınırlı degılım yanı kaslarım bırlesık dolasmam , ama hakkımıda ararım . Ben oraya yemek yemege gıttıysem sorun cıkaran ben degılsem sorun cıkaran uzaklasmalı dıye dusunurum.

Buarada cocuk kavgası yazdım onuda acıklıyayım tahmın ettıgınız uzere ege pek kavgaya karısmaz, kavga varsa sıyısır veya ayırmaya kalkar.

Benım kavga ayırdıgım olaylar tamamen yabancı ıkı veya uc cocugun arasında olan kavgalar. goz gore gore atıyorum 10 yasında bır cocugun 7 yasında bırını dovmesıne ızın veremem .
Bende kucukken cok cekıngendım , okumayı en son ben sokmustum sınıfta hıc bır derste parmak kaldırmadım , benım su halım hayatın attıgı tokatlardan olustu . Ama sımdı dıyorum kı hah dunyayı ıyılık kurtaracak dedım ben mı kurtarıcam sankı dıyorum sımdıde senın yazını okuyunca

Oğlum anlattığınız gibi bir çocuktu,tabi fazla dram da vardı hayatımızda,şimdi efendi saygılı bir delikanlı;özgüveni var ve kendisini çok güzel ifade ediyor...Kısaca onunla ilgilenmeniz bile yeter o sevgiyi de ilgiyi de yaşıyor ve görüyor...Emeğiniz de asla karşılıksız kalmıyor emin olun.....Yalnız ben sizde hep onunla ilgili bir kaygı hissediyorum,aslında bence sizin ona bağımlılığınız ile ilgili bir destek almanız şart,yoksa onunla ilgili en ufak bir dertte tepetakla olabilirsiniz...
Umarım yaşanmaz ama oğlum kanser olduğunda ben bunu yaşadım;öyle tiyatro,sinema yerine hastane kapılarında ,serum ve iğnelerle gezdikAllah kimseye yaşatmasın,hayatımın en zor yıllarıydı ve ona aşık bir anneydim....bu tehlikeli bir durum yani!

hatice kübra tongarın fıtrat pedagojisi diye bir kitabı var . okumanızı tavsiye ederim. ben çok faydalandım şahsen. cocugumuzu tanımak fıtratına göre kendisinin şekillenmesini müdahele etmeden endişelenmeden izlemek için annelere yol gösteriyor.

Tabiki anne babanin beklentisi cocugunun hep en ust seviyede olmasidir her alanda ama cocugun sahip oldugu,alabilecegi bir kapasite vardir.Sen 60 litre gaz alabilen bir arabaya 80 litre koymak istiyorsun.Sorun da burda basliyor.Devamli oglunu yonlendirme halindesin bu sadece dersle de sinirli degil.
Birak ege yirtik olmasin.Efendi ve sessiz olsun.Bak gecen hafta kres muduru abimi arayip oglunuzu bir cocuk psikologuna goturmek istermisiniz dedi.Hiperaktiviteden.Yegenim cok sosyal,cok haraketli bir cocuktur.Girdigi her ortama hemen alisir,arkadaslik kurar,buyuk kucuk herkesle muthis iletisim kurar.Ama bu yetmiyor..Biz de gecen haftadan beri cok sikintiliyiz.Biraz sakin ol bence.Devamli birseyler yuklemek istiyorsun Egeye.Hani benzetme yapicam ama ayni senin gibi bir velisi var babamin.Ders programini 10 yildir kizi icin kendi hazirlar,notlarini tutar,odev kontrolu yapar.Kiz su anda Izmirin en iyi liselerinden birinde ama kiz sosyallesemiyor.Sifir..Konusamiyor..Kiz sadece test cozerken mutlu,onu sadece akademik basari mutlu ediyor.Hani yanlis anlama beni ama sende bunu goruyorum ve simdiden kendini bir nebze olsun dizginlemeni tavsiye ediyorum.Bunu da bir ogretmen olarak soyleyeyim.
Yanı herseyın fazlası zarar dıyorsun
Haklısınız. yazdıklarınız bana ıyı gelıyor lutfen oyle kırılırım fılan dıye yazmamazlık etmeyın yazın .

Buarada ders programını ben hazırlamıyorum, herseyı ona ben hatırlatmıyorum .Mesela dişlerini kendi fırcalar, sıfonu kendı ceker, dersını artık bu sene kendı yapıyor , ben hatırlatmıyorum . Odev takıbı yapıyorum eksık yaptıgını fark etsemde o sekılde gıtmesını engellemıyorum . Yanı cabalıyorum gercekten ,

X