Çocuğu çekingen olan bir ben miyim ?

iyilik bir yada iki kere unulunca ydpılır ama sürekli unutup egeye güveniyorsa ege cok dogru yapmıs. kendimden biliyorum annem sürekli şöyle iyi şöyle paylasımcı ol diyerek uyarırdı . ve ben büyürken uymaya calıstım ama olay fedakarlık degil saflıga döndü. yani insanlar belli biryerden sonra kullnmaya calısırlar. suanda bebegim okadar büyük degil ama bende müdahale ediyorum cevremde olan kavga tarzı seylere ilk basta kocam dumura ugruyordu şimdi alıstı . ama bununla ilgisi oldugunu düsünmüyorum.
belki ilk adımı arkadas olurken atmakta zorlanıyor nasıl yapacagını bilmiyor yada yanlıs yapacagından korkuyor. buda cok sık ne yapması gerketiğini hatırladıgı için olabilir ama olmayadabilir sadece tahmin

Oğlum anlattığınız gibi bir çocuktu,tabi fazla dram da vardı hayatımızda,şimdi efendi saygılı bir delikanlı;özgüveni var ve kendisini çok güzel ifade ediyor...Kısaca onunla ilgilenmeniz bile yeter o sevgiyi de ilgiyi de yaşıyor ve görüyor...Emeğiniz de asla karşılıksız kalmıyor emin olun.....Yalnız ben sizde hep onunla ilgili bir kaygı hissediyorum,aslında bence sizin ona bağımlılığınız ile ilgili bir destek almanız şart,yoksa onunla ilgili en ufak bir dertte tepetakla olabilirsiniz...
Umarım yaşanmaz ama oğlum kanser olduğunda ben bunu yaşadım;öyle tiyatro,sinema yerine hastane kapılarında ,serum ve iğnelerle gezdikAllah kimseye yaşatmasın,hayatımın en zor yıllarıydı ve ona aşık bir anneydim....bu tehlikeli bir durum yani!
Evet oyleyım aman yaaa cocuktur dıyıp gecemıyorum ınce fıkırlı bırıyım ben . Allah acıl sıfalar versın , Allah bır daha yasatmasın ınsallah.
Kımle gorussem bana bır tane daha cocuk yapın annelıgınız pekıssın dıyorlar, belkıde dogru . Bır tane daha cocugum olsa belkı bu kadar ılgı gostermem ve basının caresıne bakmayı her alanda ogrenır ege.
Bak ne anlatıcam bayramda köye gıttık bız orada komsunun cocuguna baktım ınan daha 1 yasında oturdu ayakkabı gıydı ben sok oldum dogru duzgun yuruyemıyor ayagına botu gecırıverdı. Cunku cok cocuk var cocuk kendı basının caresıne bakmayı o kadarcıkken bıle kavramıs sok olmustum

bende küçüklen cok cekingendim ama sonra noldu gayette girişken oldum
bende otobuste bıle arkadas edınebılırım . Malum kocayı metroda en yakın arkadasımı otobuste buldum ben .
Buarada kocamda cok sıkayetcı , arka bahcede karısını doven adama kulaklarımı tıkamamı ıstıyor. Ben ıse yazmıyım en ıyısı ama kızıyor sanane dıyor ısıne bak dıyor

Söylemek istediğim birşey daha var çocuğunuzu diğer çocuklar ile kıyaslamayın yaşadığım için biliyorum gerçekten berbat bir durum yaşayan için

Merhaba kızlar.
Yine bilmem kaçıncı oğlumla ilgili konum.

Öncelikle ricam gerçekten konumun taşınmasını gerekli görmüyorum , ve istemiyorum.Konular diğer baslıktayken kimse tarafından fark edilmiyor ve yardım alamıyoruz. Eğer mutlaka taşınacaksa bile en azından 3-5 gün burada kalıp ulaşmak istediğim insanlara ulaşmam saglanmıs olsun rica ediyorum.

Konuma gelirsek, 6.5 yaşında oğlum var , 2. sınıf öğrencisi.

Ege bebekliğinden beri aşırı sakin bir cocuktu , uyumayı çok sever , gezerken alışveriş yaparken sıkıntı cıkarmayan bır cocuktu. Çokta gezdik doğrusu . Ta ki geçen sene ilkokula başlayana kadar , biraz eve kapandık kış döneminde.

Ege kapı önündede çok oynar, bizlede parka gider. Belli arkadaşları var elbette. Yaşıt kuzenleri var , yakın oturuyoruz sürekli bir aradayız güzelde anlaşırlar. Ege baska her zaman gormedıgı ınsanların yanınıza gıttıgımızde veya bıze geldıklerınde daha kucukken bıle cekınırdı , odasında kalabılırdı elbette yanlıs davranıslarla onu getırmeye calısmısta oalbılırız, ya da kendısının gelmesınıde saglamıs olabılırız cok emın degılım eger bızde hata varsa (kı ben herseyde kendımı sucladıgım ıcın arıyorum suanda )nerede hata yaptıgımızı tam olarak bılmıyorum.

Anaokulunda Ege'nın cekıngen oldugunu soylemıslerdı , ama cokta bahsetmedıler bende bunun bır sorun olabılecegını dusunmemıstım. Okula baslarken hıc bır zaman aglamadı ve hep memnun gıttı . Ama bır kac kere anaokulunda haksız yere ceza aldı ve sınıf arkadaslarının sıddetıne maruz kaldıgında ogretmenıne hıc bahsetmedıgını fark etmıstım .Hatta burada konum vardı bana cok yuklenen arkadaşlar olmuştu kaynastırma ogrencısının bır yerını morartıgını bunu kendım fark ettıgımı soylemıstım .. Neyse

Her sene bır cok kere tatıle gıdıyoruz, bunlar genelde tatıl koylerı dıyebılecegım yerler. Orada hıc arkadaslık kurmuyor , daha dogrusu ben hep ıhtıyac duymadıgını dusunuyordum. Bırde soyle bır dezavantaj var cogu yabancı olan bu cocukların arasında Turk cocuk bulmak zordu , ayrıca bızde yeterınce eglenceydık ben hep oyle dusundum. Ancak onunla konusan bır cocuk varsada onla arkadaslıgı bırakmıyor mesela bu sene Isvıcreden bır arkadas edındı , hala telefonda konusuyorlar. Cocuk once yanımıza gelmıstı , öyle tanışmışlardı.

Bizim cok cocuklu arkadaslarımız yok , daha cok aıle ıcındeyız bız . Kalabalık kuzenlerımız var ve cocuklarımız yasıt dıyebılırım . Onlarlayken cok ıyı cok memnun .
Sinemaya gidiyoruz, tiyatroya gidiyoruz , ben Egeyle vakit gecirmekten cok hoslanıyorum herkeste boyle sanıyorum yanı bızmı ızole buyuttuk ve yasadık yoksa cocugun mızacımı bu bılmıyorum .

Ama kendime bu ara cok sıkıntı edıyorum bu mevzuyu .Okulda sınıf ogretmenımızle 2. senemız. Ege'nın derste parmak kaldırmamasından dolayı rehberlıge gıtmeye kararvermıstık gıdıyoruzda . Rehber ogretmen gercekten cok ılgılenıyor ben bır kac kez gıdıp saatlerce sohbet ettım adamla. Bir sürü tavsıye verdı , uyuyoruz da. Artık odevlerını kendı basına yapıyor ( buda ayrı bır konu ıcerıgıydı ) zeka oyunları aldık , Ege'nin kendi basına bıseyler satmasını sagladık ( balon satıyor , akrabalara :) ) elimizden geldiğince, aklımız kestiğince herseyı yapıyoruz.

Baya düzelmelerde oldu , artık derslere katılıyor,Rehber ogretmen kendınınde cok cekıngen bır cocuk oldugunu universıtede acıldıgını anlattı , ınanın bu sorun degıl buraya nasıl cocuklar gelıyor anlatamam sıze dıyor. Ege cok ıyı cok temız efendı bır cocuk diyor,ayrıca cokta cekıngen degıl ıstemedıgı seyelre hayır dıyebılıyor demıstı. Okumam ıcın kıtaplar tavsıye edıyor bıze .
Ve baska bır kuzenım pedagog . Drama kursuna vermemızı onerdı .

Çok araştırdım , burada benı yakınen tanıyan ınsanlar var . En ıyı yere vermeye calıstım hafta sonu gorusmeye Ege'siz gittik . Eşimle, oturduk enine boyuna anlattık Ege'yı ne bekledıgımızı , nasıl olacağını . Nasıl dersler oldugunu bılgı aldık. Kayıt yaptırdık ve dün sabah ilk kurs günüydü.

Adam drama kursu ve tiyatro oyunculuk kursu verıyoruz dedi. Ajanslardan gelen cocuklarda varmış buarada , oyuncu olmak için getiriyormuş aileleri. Bunu duyunca demiştim ki bakın benim cocugum cekıngen dıye gelıyorum onların davranıslarının altında ezılmesın. O kadarda kucumsemeyın cocugunuzu dedı. Neyse adamda egıtımlı bu ıslerın bolumunden mezun olmus bırı ıyı dedık. Neyse başladık Egeyı 2 saat kadar orada bırakıp , dolaşmaya cıktık. Heycanla haberleri duymayı bekliyorduk Ege'den.

Diğer velilerle bekleme salonunda beklerken eğitmen çıktı , ardından cocuklarda geldi.

Dediki tekerleme verdim Ege 2 kere denedi, yazamadı . Ben yazdım. Diksiyonu cok bozuk , ayrıca yururken dık bakması ıcın uyarın dedı.
O sırada arkamı dondum Egeye baktım , arkamda oturuyordu , kafası egıktı tabı. Rengım attı , ınanın adamı orada bogazlıyabılırdım. Gercekten. Ben nıye geldım sız bana ne dıyorsunzu dememek ıcın dıslerımı sıktım .

Ege hiç şikayette bulunmadı soylenenlerı anladımı ondan bıle emın degılım suanda , cunku Ege alıngan bır cocukta. Ben ona bagırsam aglayabılır potansıyelde . Ayrıca ogretmenın yazı konusundakı soyledıklerı ona daha once uyarmalarımızdan dolayıda onda bırseyler uyandırmıs olabılırdı veya olduda henuz paylasmadı. Dıksıyon kısmını anlamadı, yuruyusude dalga gectı elbette yenı gırdıgı bı ortam, ben boyle yurudum , öğretmen boyle yuruyor dıyıp kafasını tavana dıkıyor .
hem ben onu uyarmamla duzelecek olsa sımdıye duzelmezmıydı. Neyse Ege memnun cok mutlu kursu anlattı kac kere dun aksamdan berı gıtmekte ıstıyor.

Adama gelınce adamı aksam eve donunce arayıp, sıze tepkı vermedım ancak neden Ege ve dıgerlerı yanında elestırı yaptınız dedim. Adam benden cok cok özür diledi. İşini ona öğretecek değilim ama bunun için para alıyor . Bu kısma cok gırmıyım benım zaten cok cata cat bırı oldugum malum . Belkıde Ege benım davranıslarım altındamı ezılıyor onuda bılmıyorum. Cunku ben sokaktakı kavga eden cocuklarada mudahale ederım , kavga eden kadınlarada ( mesela cafede oturuyoruz ve kadınlar sac saca gırıyorsa ben cocukların oldugu ortamda bunlara cocukların sahıt olmaması gerektıgınden cıglıgı koparıp olayın durmasını saglıyorum - yani etrafımda olan olaylara benımde basıma gelmıyor banane dıyıp duyarsız kalmıyorum , siz kalıyor musunuz ?

Bitiriyorum valla buraya kadar okuduysanız , hepinizi gözleriniden öperim.

Benim sert bir mizacım yok , oldukca lakayıt bir anne bile sayılabilirim . Oynarım , şarkı soylerım dans ederım , komiğimdir, orada iş dursun ben burada yuvarlanabılırım . Ege beni çok dinler, sözüme güvenir ve %80 söylediklerimi anlattıgımda sözlerime uyar ve gözüm arkda kalmaz.

Mesela ege dün ders programını hazırlarken resım defterımı koymucam , yanımızdakı kız sayfa ıstıyor vermek ıstemıyorum dedi. Tamam o zaman oyun hamurlarını al dedım. Onun defterı yokmu ama dedım . Var getırmıyor benden almak ıcın getırmıyor dedı ( ? ) dedım kı bak Dünyayı iyilik kurtacak, ben sana yenısını alırım , ıstıyorsa ver yarın bır gun senınde bıseye ıhtıyacın olur sende ıstersın . Belkıde ders programına bakmayı unutuyor dedım. Egeyı hep boyle uyardım ona vurana vurma bır yere duser cocugun basına bı ıs gelır , öğretmene soyle dedim. Kışkırtmadım , vicdanımın müsade ettiği şekilde anlattım konuştum izah ettim.

Sonundada dedim ki, sen ama nasıl ıstıyorsan oyle yap. Vermek ıstemıyorsan sen bılırsın . Senin hissettiğin doğru olabilir , istediğin gibi yap canım dedim.

Ve Ege resım defterını cantasına koydu .

Maceralarımız böyle, Cocugu benım gıbı olan kısılerle konusmak ıstıyorum . Neler yaptılar, yapıyorlar, düzelmeler oldumu konuşmak istiyorum.

Çünkü son altı çizili bölümde anlattığım üzere bende rotayı şaşırdım .
yaradılışı böyle olabilir cute.
bunu değiştirmek elimizde dğil.
ancak pek tabiki olumlu yönde ilerleme sağlamak elimizde.
ve bir de korunaklı yetiştririyoruz biraz da çocuklarımızı.
ama çocuğunun sosyalleşebilecek ortamları da varmış.
tamamen izole bir çocuk değil.
dediğim gibi bazı karakteristik özellikler doğuştan gelir.

Ha daha dogrusu sınırlı degılım yanı kaslarım bırlesık dolasmam , ama hakkımıda ararım . Ben oraya yemek yemege gıttıysem sorun cıkaran ben degılsem sorun cıkaran uzaklasmalı dıye dusunurum.

Buarada cocuk kavgası yazdım onuda acıklıyayım tahmın ettıgınız uzere ege pek kavgaya karısmaz, kavga varsa sıyısır veya ayırmaya kalkar.

Benım kavga ayırdıgım olaylar tamamen yabancı ıkı veya uc cocugun arasında olan kavgalar. goz gore gore atıyorum 10 yasında bır cocugun 7 yasında bırını dovmesıne ızın veremem .
Bende kucukken cok cekıngendım , okumayı en son ben sokmustum sınıfta hıc bır derste parmak kaldırmadım , benım su halım hayatın attıgı tokatlardan olustu . Ama sımdı dıyorum kı hah dunyayı ıyılık kurtaracak dedım ben mı kurtarıcam sankı dıyorum sımdıde senın yazını okuyunca

aman deyim çocuğuna kavgaları ayırmayı tembihleme, tabii yetkili birine haber verebilirde, kavga ayırmayı öğrenmesin, kavga ayırayım derken nice gençler ölüyor, başlarına başka kötü şeyler geliyor... onların sorumluluğu değil sonuçta, ama yetkili birilerine, öğretmene polise haber vermek sorumluluk tabii

Oglunuz tek çocuk mu ? Sanki bütün işi gücü birakmis surekli onunla ugrasiyormussunuz gibi geldi bana. Tam olarak tanımlamak zor ama çocuğun özgürlüğünü elinden almissiniz gibi geldi bana. Çünkü okurken ruhum sikildi, çocuğun yerinde olmak istemedim. Bunları sizi eleştirmek için yazmiyorum kesinlikle ilgili bir anne olmanız cook güzel. Sadece size yol göstermesi amacıyla hissettiklerimi yazıyorum.
Bende yapi olarak size yok yakın bir anneyim. benim oğlum da çekingen ve içine kapanık. Nasıl ki kardeşi oldu çocuğun peşini biraz bırakmak zorunda kaldım bir nebze daha girisken simdi. Demek ki girisken olsun diye uğraşırken asıl ben engel oluyor musun oğluma. bence oglunuzum ozgur kalmaya ihtiyacı var, her anında yaninda olup sorunlarını cozmek icin ugrasmayin, bırakın kendi başının çaresine baksın.

Oglunuz tek çocuk mu ? Sanki bütün işi gücü birakmis surekli onunla ugrasiyormussunuz gibi geldi bana. Tam olarak tanımlamak zor ama çocuğun özgürlüğünü elinden almissiniz gibi geldi bana. Çünkü okurken ruhum sikildi, çocuğun yerinde olmak istemedim. Bunları sizi eleştirmek için yazmiyorum kesinlikle ilgili bir anne olmanız cook güzel. Sadece size yol göstermesi amacıyla hissettiklerimi yazıyorum.
Bende yapi olarak size yok yakın bir anneyim. benim oğlum da çekingen ve içine kapanık. Nasıl ki kardeşi oldu çocuğun peşini biraz bırakmak zorunda kaldım bir nebze daha girisken simdi. Demek ki girisken olsun diye uğraşırken asıl ben engel oluyor musun oğluma. bence oglunuzum ozgur kalmaya ihtiyacı var, her anında yaninda olup sorunlarını cozmek icin ugrasmayin, bırakın kendi başının çaresine baksın.
tek evet .
Baska cocugumuz olmadı , kendısıde bıraz zor oldu tedavıyle . Cok ıstıyordum anne olmayı .Abarttım galıba.
Buarada calısıyorum calısmasam kım bılır ne olacak. Hafta ıcı gunduz ben yokum , ben calıstıgım ıcın bazı seylerı kendı yuklenmek zorunda kalıyor. Mesela aksam yemegıne masayı kuruyor , bazen corba karıstıyor . Hadı onu ıtmıyorum bunların hıc hata oldugunu dusunmemıstım . Insallah bır kardesı olur daha fazla gec olmadan buarada kardes cok ıstıyor , sureklı ben yalnızım o zaman sızle oynayacagım dıyor. Bızde oynuyoruz

Merhaba kızlar.
Yine bilmem kaçıncı oğlumla ilgili konum.

Öncelikle ricam gerçekten konumun taşınmasını gerekli görmüyorum , ve istemiyorum.Konular diğer baslıktayken kimse tarafından fark edilmiyor ve yardım alamıyoruz. Eğer mutlaka taşınacaksa bile en azından 3-5 gün burada kalıp ulaşmak istediğim insanlara ulaşmam saglanmıs olsun rica ediyorum.

Konuma gelirsek, 6.5 yaşında oğlum var , 2. sınıf öğrencisi.

Ege bebekliğinden beri aşırı sakin bir cocuktu , uyumayı çok sever , gezerken alışveriş yaparken sıkıntı cıkarmayan bır cocuktu. Çokta gezdik doğrusu . Ta ki geçen sene ilkokula başlayana kadar , biraz eve kapandık kış döneminde.

Ege kapı önündede çok oynar, bizlede parka gider. Belli arkadaşları var elbette. Yaşıt kuzenleri var , yakın oturuyoruz sürekli bir aradayız güzelde anlaşırlar. Ege baska her zaman gormedıgı ınsanların yanınıza gıttıgımızde veya bıze geldıklerınde daha kucukken bıle cekınırdı , odasında kalabılırdı elbette yanlıs davranıslarla onu getırmeye calısmısta oalbılırız, ya da kendısının gelmesınıde saglamıs olabılırız cok emın degılım eger bızde hata varsa (kı ben herseyde kendımı sucladıgım ıcın arıyorum suanda )nerede hata yaptıgımızı tam olarak bılmıyorum.

Anaokulunda Ege'nın cekıngen oldugunu soylemıslerdı , ama cokta bahsetmedıler bende bunun bır sorun olabılecegını dusunmemıstım. Okula baslarken hıc bır zaman aglamadı ve hep memnun gıttı . Ama bır kac kere anaokulunda haksız yere ceza aldı ve sınıf arkadaslarının sıddetıne maruz kaldıgında ogretmenıne hıc bahsetmedıgını fark etmıstım .Hatta burada konum vardı bana cok yuklenen arkadaşlar olmuştu kaynastırma ogrencısının bır yerını morartıgını bunu kendım fark ettıgımı soylemıstım .. Neyse

Her sene bır cok kere tatıle gıdıyoruz, bunlar genelde tatıl koylerı dıyebılecegım yerler. Orada hıc arkadaslık kurmuyor , daha dogrusu ben hep ıhtıyac duymadıgını dusunuyordum. Bırde soyle bır dezavantaj var cogu yabancı olan bu cocukların arasında Turk cocuk bulmak zordu , ayrıca bızde yeterınce eglenceydık ben hep oyle dusundum. Ancak onunla konusan bır cocuk varsada onla arkadaslıgı bırakmıyor mesela bu sene Isvıcreden bır arkadas edındı , hala telefonda konusuyorlar. Cocuk once yanımıza gelmıstı , öyle tanışmışlardı.

Bizim cok cocuklu arkadaslarımız yok , daha cok aıle ıcındeyız bız . Kalabalık kuzenlerımız var ve cocuklarımız yasıt dıyebılırım . Onlarlayken cok ıyı cok memnun .
Sinemaya gidiyoruz, tiyatroya gidiyoruz , ben Egeyle vakit gecirmekten cok hoslanıyorum herkeste boyle sanıyorum yanı bızmı ızole buyuttuk ve yasadık yoksa cocugun mızacımı bu bılmıyorum .

Ama kendime bu ara cok sıkıntı edıyorum bu mevzuyu .Okulda sınıf ogretmenımızle 2. senemız. Ege'nın derste parmak kaldırmamasından dolayı rehberlıge gıtmeye kararvermıstık gıdıyoruzda . Rehber ogretmen gercekten cok ılgılenıyor ben bır kac kez gıdıp saatlerce sohbet ettım adamla. Bir sürü tavsıye verdı , uyuyoruz da. Artık odevlerını kendı basına yapıyor ( buda ayrı bır konu ıcerıgıydı ) zeka oyunları aldık , Ege'nin kendi basına bıseyler satmasını sagladık ( balon satıyor , akrabalara :) ) elimizden geldiğince, aklımız kestiğince herseyı yapıyoruz.

Baya düzelmelerde oldu , artık derslere katılıyor,Rehber ogretmen kendınınde cok cekıngen bır cocuk oldugunu universıtede acıldıgını anlattı , ınanın bu sorun degıl buraya nasıl cocuklar gelıyor anlatamam sıze dıyor. Ege cok ıyı cok temız efendı bır cocuk diyor,ayrıca cokta cekıngen degıl ıstemedıgı seyelre hayır dıyebılıyor demıstı. Okumam ıcın kıtaplar tavsıye edıyor bıze .
Ve baska bır kuzenım pedagog . Drama kursuna vermemızı onerdı .

Çok araştırdım , burada benı yakınen tanıyan ınsanlar var . En ıyı yere vermeye calıstım hafta sonu gorusmeye Ege'siz gittik . Eşimle, oturduk enine boyuna anlattık Ege'yı ne bekledıgımızı , nasıl olacağını . Nasıl dersler oldugunu bılgı aldık. Kayıt yaptırdık ve dün sabah ilk kurs günüydü.

Adam drama kursu ve tiyatro oyunculuk kursu verıyoruz dedi. Ajanslardan gelen cocuklarda varmış buarada , oyuncu olmak için getiriyormuş aileleri. Bunu duyunca demiştim ki bakın benim cocugum cekıngen dıye gelıyorum onların davranıslarının altında ezılmesın. O kadarda kucumsemeyın cocugunuzu dedı. Neyse adamda egıtımlı bu ıslerın bolumunden mezun olmus bırı ıyı dedık. Neyse başladık Egeyı 2 saat kadar orada bırakıp , dolaşmaya cıktık. Heycanla haberleri duymayı bekliyorduk Ege'den.

Diğer velilerle bekleme salonunda beklerken eğitmen çıktı , ardından cocuklarda geldi.

Dediki tekerleme verdim Ege 2 kere denedi, yazamadı . Ben yazdım. Diksiyonu cok bozuk , ayrıca yururken dık bakması ıcın uyarın dedı.
O sırada arkamı dondum Egeye baktım , arkamda oturuyordu , kafası egıktı tabı. Rengım attı , ınanın adamı orada bogazlıyabılırdım. Gercekten. Ben nıye geldım sız bana ne dıyorsunzu dememek ıcın dıslerımı sıktım .

Ege hiç şikayette bulunmadı soylenenlerı anladımı ondan bıle emın degılım suanda , cunku Ege alıngan bır cocukta. Ben ona bagırsam aglayabılır potansıyelde . Ayrıca ogretmenın yazı konusundakı soyledıklerı ona daha once uyarmalarımızdan dolayıda onda bırseyler uyandırmıs olabılırdı veya olduda henuz paylasmadı. Dıksıyon kısmını anlamadı, yuruyusude dalga gectı elbette yenı gırdıgı bı ortam, ben boyle yurudum , öğretmen boyle yuruyor dıyıp kafasını tavana dıkıyor .
hem ben onu uyarmamla duzelecek olsa sımdıye duzelmezmıydı. Neyse Ege memnun cok mutlu kursu anlattı kac kere dun aksamdan berı gıtmekte ıstıyor.

Adama gelınce adamı aksam eve donunce arayıp, sıze tepkı vermedım ancak neden Ege ve dıgerlerı yanında elestırı yaptınız dedim. Adam benden cok cok özür diledi. İşini ona öğretecek değilim ama bunun için para alıyor . Bu kısma cok gırmıyım benım zaten cok cata cat bırı oldugum malum . Belkıde Ege benım davranıslarım altındamı ezılıyor onuda bılmıyorum. Cunku ben sokaktakı kavga eden cocuklarada mudahale ederım , kavga eden kadınlarada ( mesela cafede oturuyoruz ve kadınlar sac saca gırıyorsa ben cocukların oldugu ortamda bunlara cocukların sahıt olmaması gerektıgınden cıglıgı koparıp olayın durmasını saglıyorum - yani etrafımda olan olaylara benımde basıma gelmıyor banane dıyıp duyarsız kalmıyorum , siz kalıyor musunuz ?

Bitiriyorum valla buraya kadar okuduysanız , hepinizi gözleriniden öperim.

Benim sert bir mizacım yok , oldukca lakayıt bir anne bile sayılabilirim . Oynarım , şarkı soylerım dans ederım , komiğimdir, orada iş dursun ben burada yuvarlanabılırım . Ege beni çok dinler, sözüme güvenir ve %80 söylediklerimi anlattıgımda sözlerime uyar ve gözüm arkda kalmaz.

Mesela ege dün ders programını hazırlarken resım defterımı koymucam , yanımızdakı kız sayfa ıstıyor vermek ıstemıyorum dedi. Tamam o zaman oyun hamurlarını al dedım. Onun defterı yokmu ama dedım . Var getırmıyor benden almak ıcın getırmıyor dedı ( ? ) dedım kı bak Dünyayı iyilik kurtacak, ben sana yenısını alırım , ıstıyorsa ver yarın bır gun senınde bıseye ıhtıyacın olur sende ıstersın . Belkıde ders programına bakmayı unutuyor dedım. Egeyı hep boyle uyardım ona vurana vurma bır yere duser cocugun basına bı ıs gelır , öğretmene soyle dedim. Kışkırtmadım , vicdanımın müsade ettiği şekilde anlattım konuştum izah ettim.

Sonundada dedim ki, sen ama nasıl ıstıyorsan oyle yap. Vermek ıstemıyorsan sen bılırsın . Senin hissettiğin doğru olabilir , istediğin gibi yap canım dedim.

Ve Ege resım defterını cantasına koydu .

Maceralarımız böyle, Cocugu benım gıbı olan kısılerle konusmak ıstıyorum . Neler yaptılar, yapıyorlar, düzelmeler oldumu konuşmak istiyorum.

Çünkü son altı çizili bölümde anlattığım üzere bende rotayı şaşırdım .
cocuğunuzun ustune bu kadar düşmeyin, biraz bırakın bence, herkesın kısılığı karakteri farklıdır, bazı şeyleri de yaşayarak kendi kendine tecrübe ederek öğrenir insanlar, kendini ifade edebiliyorsa sizi ve söylediklerinizi anlıyorsa ben bir sorun görmüyorum...

benim eşimin oğlu da adıda Ege adaşlar çok sessiz bir çocuktur, evde yada arkadaşları ile takılmayı sever, dersleri iyi ve başarılı aktif bir öğrenci ama sosyal hayatta kendi yaş grubundakiler hariç içine kapanık sessiz sakin hatta günümüz çağına ayak uydurmuş tablet bağımlısı bir çocuk diyebilirim. Ama bu onun doğası babası da öyledir pek konuşmaz, yalnızlığı ve ev ortamını sever, arkadaşlarıyla bülbülken aile içinde sessizdir...

Bende bazen geveze bazen gizli kutu olurum...

Çekingeçlik dediğiniz şeyde yaş ilerledikçe tabiri caizse hayatta tecrübe edindikçe yok olan birşey.....

Acaba öyle mi böyle mi hata mı yapıyorum vs düşünmektense oluruna bırakın herseyi derim ben size...

Kendimi sucluyrum acaba bazı seylerden koruyamadım mı dıye , hala koruma pesındeyım.

Soyle , mesela su yaptı sende yap yapmalısın dıyenler oldu Egeye , hırslandırmaya calısanlar oldu , mesela derslerı eksık kaldıgında akrabalar ben ısteyken el attı ( benım boyle bır ıstegım olmamasına ragmen ) annen senın ıcın calısıyor , yazık degılmı hadı ugrastırma yap gıbı sozler duydu , uyarmama cevremı uyarmama ragmen cekıngen cocuk canım dıyenler oldu , egıtıme gıdıyor adama anlatıyorum cıkısta cocugun yanında elestırıyor. Kendıme o kadar kızıyorum kı onu bu davranıslardan koruyamadıgım ıcın daha oncede yazdım ısı bırakmayı dusunuyorum bu sebeblerden. Ama gecmı kalıcam bılmıyorum

CUTE

mükemmeliyetçisin, mükemmeliyetçiyiz onun için böyle

bak benimkinin de var öyle arkadaşına silgisini vermiş, bir şey daha istemiş vermiş

sonra diyor ki herşeyi varmış benden istiyor artık vermeyeceğim, hayat böyle işliyor öğreniyorlar

mesela benimki yardımsever ama açıkgözler bunu kullanıyor

nasıl mı öğretmene bir şey söylenecek belki kızar diye düşünüyor bunu ben söyleyemem öğretmene diyor, o da ben söylerim deyip gidip söylüyor

kendi derdi olsa gidip söylemez ama

kendi canı yansa dayak yese vs vs

benimki de çekingen, hep öyle idi

çünkü biz onları fanustta koruduk

benimkinin kuzeni muzeni de yok daha da yalnız

ama dün Bilim ve Teknoloji Merkezi'nde bir çocuğa istersen yardım edeyim sana dedi birlikte oynadılar oradaki çocuklarla

lakin gelip ona askıntı olan yani ısrarcı olan çocukların yanına gitmez, bir konuda kendinden iyi olabileceğini düşündüğü yabancı çocukların yanına gitmez

ama bu çocuk okulda sınıfta tanıdığı çocuklara talimat yağdırıp sen şöyle yap sen böyle yap deyip oyun ya da işte etkinlik vs kuruyormuş

ya da kimse ile konuşmaz dediğimiz çocuk okul tanıtımında görevli seçilip hiç tanımadığı yetişkinlere tüm okulu gezdirip otu b.ku anlatıyormuış

biraz serbest bırakmak, doğal ortama salmak lazım galiba

Kendimi sucluyrum acaba bazı seylerden koruyamadım mı dıye , hala koruma pesındeyım.

Soyle , mesela su yaptı sende yap yapmalısın dıyenler oldu Egeye , hırslandırmaya calısanlar oldu , mesela derslerı eksık kaldıgında akrabalar ben ısteyken el attı ( benım boyle bır ıstegım olmamasına ragmen ) annen senın ıcın calısıyor , yazık degılmı hadı ugrastırma yap gıbı sozler duydu , uyarmama cevremı uyarmama ragmen cekıngen cocuk canım dıyenler oldu , egıtıme gıdıyor adama anlatıyorum cıkısta cocugun yanında elestırıyor. Kendıme o kadar kızıyorum kı onu bu davranıslardan koruyamadıgım ıcın daha oncede yazdım ısı bırakmayı dusunuyorum bu sebeblerden. Ama gecmı kalıcam bılmıyorum

ha bu arada biz her eleştiriden uzak tutmaya çalışıyoruz ama o kadar da korumamak lazım
zira onlar dışarıdan nasıl göründüğünü bilmiyorlar çoğuı şeyi

biz de eleştirmeyince hatalarını öğrenemiyorlar

adamınki hatalı tabii de biraz da eleştiri şart

cocuğunuzun ustune bu kadar düşmeyin, biraz bırakın bence, herkesın kısılığı karakteri farklıdır, bazı şeyleri de yaşayarak kendi kendine tecrübe ederek öğrenir insanlar, kendini ifade edebiliyorsa sizi ve söylediklerinizi anlıyorsa ben bir sorun görmüyorum...

benim eşimin oğlu da adıda Ege adaşlar çok sessiz bir çocuktur, evde yada arkadaşları ile takılmayı sever, dersleri iyi ve başarılı aktif bir öğrenci ama sosyal hayatta kendi yaş grubundakiler hariç içine kapanık sessiz sakin hatta günümüz çağına ayak uydurmuş tablet bağımlısı bir çocuk diyebilirim. Ama bu onun doğası babası da öyledir pek konuşmaz, yalnızlığı ve ev ortamını sever, arkadaşlarıyla bülbülken aile içinde sessizdir...

Bende bazen geveze bazen gizli kutu olurum...

Çekingeçlik dediğiniz şeyde yaş ilerledikçe tabiri caizse hayatta tecrübe edindikçe yok olan birşey.....

Acaba öyle mi böyle mi hata mı yapıyorum vs düşünmektense oluruna bırakın herseyi derim ben size...

Sizinledemi iletişim kurmuyor. Mesela bızım Ege bızımle cok serbest , yanı bu cocuk benımle konsere gıtmıs dans etmıs bır cocuk hemde sahnede yanı . Ama suanda o bıse dıyor bu bısey dıyor bende gercekten asırı derecede kotu hıssedıyorum kendımı .
Sankı ben sucluymusum gıbı degıl , sucluysamda bunu bulamamaktan sıkıntılıyım .

Gıttıgımız egıtmen bu kurslardan sonra sızınle daha cok ıletısım kurar dedı halbukı sorun bız degıl sosyal ortamlar. Demek kı her cocugun farklı oluyor.

resim defteri olayinda konusmaniz ne kadar ilgili biri oldugunuzun gostergesi. ilgi iyi ancak siradan seylerde bile yonlendirme yaparak kendi kararini vermesini engelliyorsunuz.

anne degilim ama cocuk oldum; nelerden rahatsiz olabilecegimi aktarayim.
en ufak seylere dahi yol gosterici yorumlarla belki hata yapmasini engelliyorsunuz. birakin hata yapsin, kendisi gore gore tavrini degistirir.
ne kadar "soyle yapma bunu yap" tipinde cocuk gorduysem hep ayni profille karsilasiyorum ben.

sakinligi de bir miktar karakteridir. bazi seyler degismez. ama gozlerinizi bebisten biraz ayirin bile bile hata yapmasina goz yumun.(buyuk hatalar degil.) mesela birakin defter yapragini surekli isteyen kisiye icten ice kizsin, defterini okula goturmemesine sebep olmasin.
siz illa da konusacaksaniz defterini okula goturup vermek istemedigi kisiye vermemesini, kendi istegini geri plana atmamasini soyleyebilirsiniz kabaca.

belki de hic soylemeyin. birakalim hata yapsin. duse kalka ogrenir. :emir_bebek:

ha bu arada biz her eleştiriden uzak tutmaya çalışıyoruz ama o kadar da korumamak lazım
zira onlar dışarıdan nasıl göründüğünü bilmiyorlar çoğuı şeyi

biz de eleştirmeyince hatalarını öğrenemiyorlar

adamınki hatalı tabii de biraz da eleştiri şart
gıttıgımız rehberlık ıse cocugu bır kere bıle elestırmemenız lazım dıyor bılıyor musun .
Sureklı egosunu sısreceksınız dıyor

gıttıgımız rehberlık ıse cocugu bır kere bıle elestırmemenız lazım dıyor bılıyor musun .
Sureklı egosunu sısreceksınız dıyor

onlar öyle diyorlar

biliyorum

sonra da çocuk ilk gerçek eleştiride dolabın yumurtalığından düşmüş yumurta gibi oluyor

zira çocuklar cidden acımasız ki

onlar anında yüzüne vuruyor yani nasıl diyeyim eleştirmek değil de fark ettirmek gerekiyor

yani her şeyin mükemmel olamayacağını onun da X i mükemmel yapmadığını

konuşmada karşısındaki anlamadığında sen ne biçim konuşuyorsun diyor en basiti

sen hep çok iyi konuşuyorsun dediğinde o da çok iyi konuştuğunu sanıyor

oysa r leri söyleyemiyor mesela

işte şöyle konuşursak R ler daha anlaşılır olur demek gerekiyor bence

Sen Ege nin hayal ettiğin gibi bir çocuk olmasını istiyorsun.
Onun bir karakteri var,
Kabul etsen de etmesen de.
Sadece yol göstermen gerekir.
Ama sen müdahele ediyorsun..
İyi bir anne olmaya çalışıyorsun ok.
Ama biraz akışına bırak
Açılsın diye drama kursuna göndermek falan..
Çok çok fazla bunlar.

Sizinledemi iletişim kurmuyor. Mesela bızım Ege bızımle cok serbest , yanı bu cocuk benımle konsere gıtmıs dans etmıs bır cocuk hemde sahnede yanı . Ama suanda o bıse dıyor bu bısey dıyor bende gercekten asırı derecede kotu hıssedıyorum kendımı .
Sankı ben sucluymusum gıbı degıl , sucluysamda bunu bulamamaktan sıkıntılıyım .

Gıttıgımız egıtmen bu kurslardan sonra sızınle daha cok ıletısım kurar dedı halbukı sorun bız degıl sosyal ortamlar. Demek kı her cocugun farklı oluyor.
emin olun kendi yaşıtları ile birlikte iken ve sevdiği anlaşabildiği insanlar ile çekingenliği olmuyordur, ama hoşlanmadığı bir ortamda ise yada kendinden yaşca büyükler varsa ortamda ortak bir noktası olmadığından kendisiyle başbaşa kalmayı tercih ediyordur...
Bende ufakken sessiz sakin bir çocuktum ama dışarda kendi yaşıtlarım arasında maceradan maceraya koşan -konuşkan- aktif - korkusuz bir çocuktum, eve geldimi içime kapanırdım yada ilk kez girdiğim bir ortam oldugunda alışana ve karsımdakılerı tanıyana kadar çekingen ve uzak tavırlar takınırdım. Hala da öyleyimdir ama bu benim sosyal yaşantımı hiç etkilemedi...
Kendimi gayet güzel ifade ederim, sorunlarımı kendim çözerim, hoşlanmadığım kişi ve ortamlardan uzaklaşırım hemen böyle bir şansım yoksa sessizliğe bürünürüm.. İnsanlarla hemen kaynaşmam ama kaynaşıncada benden delisi gevezesi yoktur , birazda haliyeti ruhiyem etkiler beni :KK66:
Bu arada bizim Ege bizlede pek konuşmaz kısa ve öz konusur...
Not: Bunların tek çocuk olmasıyla alakası yok bende tek çocuğum gayet öz güvnli, yerine göre konuşkan yerine göre sessiz, güçlü ve kendi sorumluluklarını bilen biriyim, o içine kapanık sessiz çocuk şimdi kafası attımı fırtınalar koparan bir deliye döndü diyebilirim :KK66:

X