çocuğum için en doğru kararı vermek istiyorum. fikirlerinize ihtiyacım var.

Cok uzuldum yavrucaga ya onceden hep calisan bi bayan olmak isterdim ama simdi oyle olmadina seviniyorum yoksa ayni durum yasanirdi ilerde calisicam ama o zaman cocuk buyur neyse bence ii olmus eltiden aldigin kres en iyisi ama arastir iyi guzel kresler vardir mutlaka allah yardimcin olsun uzuldum valla

senin konunu okumuştum. seninki de başka dert işte. bizim burda bezli falan alıyorlar onda sorun yok. ama işte biiz biraz eğitim vermeye çalıştık sıkmadan ama tam alamadı onun devamında yardımcı olmaları gerek bize. yarın eşim işe götürecek sonrada kreş bakacağız gün içinde. komşuyu da değerlendiricm. artık olmadı yıllık izin kullanıp çözüm üreteceğim.
Çalışan annelerin çocukları kıyamam ben onlara ya

her çocuğu olan çocuk bakabilecek diye bi kural yok ki. insanlar boşuna mı buun eğitimini alıyor. bana göre en manıtklısı eğitimli bbakıcı.
Canım maşallah hep sitedesin ilk yorumlar hep senden geliyor.

Konu sahibine gelicek olursam insan eltisine ne der inan bilemiyorum. Ama ben oğlumun yapma diye bağırmasına dayanamazdım. Komşunuz sizin çocuğunuza bakacak mı peki??

Birde kreş araştırırken internet üzerindeki tavsiyeleri dikkate almayın fazla. Bu sene yeni anaokuluna gecti kızım,nette mükemmel yorumlar olan bir iki okul gezdim,inanın birinin etkisinden hala çıkamıyorum. Adına methiyeler dizilen,öve öve bitirilemeyen o okulda,sınıfta 20 çocuk,tek öğretmen ve inanın değil 20 çocuğun oturabileceği masa sandalye,yerde mat bile yoktu. Benim evde kızıma kullandiğım masa sandalye oradakinden daha büyüktü. Çocuklarin hepsi yerde,sığabilen 3 çocuk masada,önlerinde ne olduğu belli olmayan azıcık eski püskü paylaşılamayan oyuncaklar,çocuklar üstüste. İnanın ezilme tehlikesi yaşayan çocuklar gördüm orada ve gürultüden kakafoniden durulmuyordu. Tek artısı neydi biliyormusunuz? 200 lira ucuzdu diğer anaokullarından. Kendimi zor attım sokağa ben ,çocuklara aşırı üzüldüm. Oraya veren arkadaşımada çocuğunu kurtar oradan dedim.
Tek bir kadın var öğretmenlerin dışında,o kadın hem tuvalete giden çocuğa eşlik ediyor göya,çünkü dik ve korumasiz merdivenleri inerek tuvalete ulaşıyor çocuklar,aynı zamanda temizlik ve yemek işinide bu kadin yapıyor. Dolayısıyla hangi birine yetecekte layıkıyla yapacak.
Dolayısıyla var evet içinde kötüleride,hemde tuhaf bir şekilde tavsiye edildikleri halde ,size düşen gidip gezmek,sormak detaylıca. İsteklerinizi belirtmek ve net olmak. Siz kararlı ve ne istediğini bilen bir şekilde araştırmanızı yapın,inanın bulursunuz iyi bir yer.

merhaba arkadaşlar . ben çalışan bir bayanım. oğlum 37 aylık. oğluma 20 aya kadar annem baktı saolsun Allah razı olsun. bir kere bile aklım kalmadı. ama iteleye kakalaya baktı. yani oğlumu çok seviyordu aşıktı hala öyleler oğlumda anneannesine aşık ama erken kalktığı için söylendi annem , evlerimiz uzak diye söylendi, banka işi olduğunda söylendi vs..

neyse 20. ayda kreşe başladık. ama çocuk sürekli hasta oluyordu. bir ayın 3 haftası hasta. geceler acillerde duruyorduk. eşim geceye gittiğinde rezil rüsva oluyordum. tabi kreşte yaşanılan olumsuzluklarda cabası.

sonra eltim hep maddi ihtiyacı olduğundan dem vuruyordu. işte bir çocuk baksam iyi olur diye. bize de mantıklı geldi açıkçası. bir oğlu var yaşça büyük. sürekli çocuk istiyor eltim ama kısmet olmadı 2. yani bunu şey için dedim. öyle yaşlı başlı çocuk derdi çekemeyecek biri değil. neyse anlaştık ona verdik oğlumu. 9 aydır bakıyor yaklaşık. ama yavrum gitmek istemiyor. normalde insan canlısı azıcık biri ilgi gösterse gider onla. (bu da kötü evet ama daha anlamadığı için sadece hayır diyoruz) ama eltimlere gelince ağlak bir suratla hayır baba, hayır anne diyor. eltime soracak olursak kaynım ilgileniyor, kendi ilgileniyor, komşuları geziyorlar, çocuklarla oynuyor, parklara gidiyor, evde istediği oluyor. iyi de bu imkanlar varken bir çocuk koşa koşa gider. en azından oğlum gider.

tuvalet işini de tam çözemedik. yani 6 aydır uğraşıyoruz. acaba oğluma kızıyor mu altına yapınca diye düşünüyorum. onlara gidince kocaman 16 yaşındaki oğlunun, oğlumu resmen sarsarak sevdiğini gördüm. yavrum yapma diye bağırıyor hala yapıyor. sonra sürekli makarnayı seviyor diye makarna veriyor sanırım beyaz halde. bu da içime sinmiyor. o yüzden almayı düşünüyorum. yani en büyük avantajım hasta olmaması.

neyse karşı komşuma gittik dün 5 dakika çocuğum sevinçten uçuyor. 2 çocuğu var biri 9 yaşında kız, diğeri 5 yaşında erkek. ağladı eve gelmemek için. bu komşumda diyor ki tek maaş geçinemiyoruz. bir öğretmen bakıcı arıyordu tamam dedim ama sertifika istiyormuş falan diye. ben de eltimden kesinlikle almaya karar verdim. kreş ya da uygun bakıcı bulucam inş (ben burda kararlıyım ama fikirlerinizi söyleyin yine) neyse ben bugün aradım komşumu diyor ki o kadın kararını bugün verecek ona söz verdim ya onla netleşsin öyle konuşalım dedi. ben bütçemi çalışma saatini söyledim. ama netleşince gerisini konuşurum dedim. gene de içim rahat değil. napacağımı şaşırdım vallahi.

kreş tuvalet eğitimi bitmeden olur mu? oğlum bir de klozete asla yanaşmıyor. şeklini görünce korkuyor resmen. acaba kreşlerde alaturka tuvalet var mıdır ? daha önce bezli olduğundan dikkatimi çekmemişti ama klozeti görmüştüm. çok kafam karışık evlat olunca insan en iyisi olsun istiyor işte. işten çık derseniz de çıkamam. hem borçlarımız var hem memurum . çok fazla emek verdim bunun için.
ya canım cocuk tuvaletle ılgılı bır sıkıntıs varsa neden uzerıne gıdıyorsun her cocuk farklı cocugun psikolojısı bozulmus yok alaturka yok klozet falan dıyorsun aynı yaklasık yaslarda benım de yavrum var 3 yasından sonra öğrendi cıs olayını cok buyuk bı eksıklık değil.ve eğer cocuk eltıne gıtmek ıstemıyorsa gönderme demek ki rahatsız oldugu bı durum var neler duyuyoruz ınsanın aklına hersey geliyor.bence komsuna falan da guvenme kres en ıyısı

ya canım cocuk tuvaletle ılgılı bır sıkıntıs varsa neden uzerıne gıdıyorsun her cocuk farklı cocugun psikolojısı bozulmus yok alaturka yok klozet falan dıyorsun aynı yaklasık yaslarda benım de yavrum var 3 yasından sonra öğrendi cıs olayını cok buyuk bı eksıklık değil.ve eğer cocuk eltıne gıtmek ıstemıyorsa gönderme demek ki rahatsız oldugu bı durum var neler duyuyoruz ınsanın aklına hersey geliyor.bence komsuna falan da guvenme kres en ıyısı

yok ya hu çocuğumun hiç psikolojisi bozuk değil. gayet özgüvenli ne istediğini bilen bir çocuk. sadece tuvalet konusunda tembel. gelgelelim ben eğitime başladığımda hazır değildi farkındaydım. ama pişik oluyordu kanlı kanlı yara. zaten yaz sıcağında durduğu yerde vücudu yara döküyordu. bir sürü krem kullandık yok. dr dedi ki tek çare ılık banyo. tamam vücut biraz toparlıyordu ama bez içinde ki poposu düzelemiyordu mecbur başladım yani. yoksa bez bana daha kolaydı valla :KK70: ama korkuyor yani klozete tahammülü yok. diğerine aşık. özellikle giriyor. peçeteyle oynuyor suyla oynuyor eğleniyor.

Kızım insan canlısıdır.kreşe koşarak gidiyor.2,5 yasina kadar bakıcı baktı sonra krese verdik.ailecek huzurluyuz.tuvalet egitimi icin endiselenmeyin.kreşlerde yası gelenleri kolaylık olsun diye beraber alıstiriyorlar tuvalete.yani ailelere de haber veriyorlar .birakma sürecinde 2-3 cocuk varsa haydi bezi bırakıyoruz siz bu egitimi evde devam ettirin deniyor.benim kızım krese başladiginda bezi bırakmıştık.ama kücük yaş grubu olan sınıfta sene sonunda birbirine yakın ayda olanlara bu yöntemi uygulamislardı.iyi , ilgili bir kreş bulun ve bu konuyu konuşun.

Tabiki kreşin eksileri de oluyor.hastalık ,bitmeyen öksürük , nezle, hırçın cocuklar, üsüdü mü terledi mi?...Ama inanın dört duvar arasında ona nasıl davrandigini bilemedigim bir kac tane yetişkine emanet etmekten daha güvenli geliyor kreş bana.hiç degilse kamera var.yemek listesi var.o gün ne yedigini biliyorum.en önemlisi akranlarıyla iç ice.maşallah o kadar eğleniyor ki...etkinliklerini gördükçe ben bile can atıyorum sınıfa girmeye.cocukların birbirlerine vurdukları da oluyor.o bile iyi bir sey cünkü arkadaş cevresini oluşturmayı ögreniyor, insanları tanıyor.kendi gibi sakin cocuklarla grup olmuşlar.beraber oynuyorlar.diger cocuklar dövdüğü icin biz onlarla oynamıyoruz diyor mesela.demekki kendi için zararlı olanı ayirt ediyor.bu bile bir sey benim icin.ki daha 4 yasinda bile degil kizim.

Yani sizi tedirgon etmek istemem, kimseyi de zan altında birakmak istemem ama eltinizin oglu varmiş ergenlikte.bir sey mi yapıyor sıkıstırıyor mu?cocugu kiskanıp dövüyor mu? Eltiniz oğlunuza bagiriyor mu itip kakıyor mu bilemezsiniz..Allah korusun.
Cocuklara hep inanmak lazım .ben bunu bilirim.gitmek istemiyorsa vardır bir sorun.annelik içgüdüleriniz de öyle söylüyor
Bence verin krese kafaniz da oglunuz da rahatlasın.

Bir de tuvalet egitiminden korkma sebebi eltinizin korkutması da olabilir.altına yaparsan seyini yakarim , tuvalete atarım falan mı diyo acaba cocuk korkmus.ay ben de psikolojisi bozuk gibi oldum ama öyle
Bir arkadasim kendi ogluna alistiramayinca tutup cakmagi yakmiş altına yaparsan seyini yakarım demis.aylarca tuvalet egitimiyle ugraşti sonra.ona cok kizmiştim mesela.

hiç kreşten almayacaktınız. evet hastalanıyorlar ama sonra bi güçleniyo ki bünyeleri alışıyorlar. benim kızım da ilk senesi sürekli hastaydı bu sene ise maşallahı var. ben elti falan kimseye güvenmezdim. ki eltinin de çocuğu varmış. ben bu durumda hiç güvenmezdim. anne duyguları hep baskın oluyo çünkü. yanlış yapmışsınız. çocuk istemiyorsa gitmeyi mutlaka altında bi sebep vardır. belki de ifade edemiyordur çocuk

Çok iyi bakıcı bile bulsan artık çocuğun kreş yaşı gelmiş bence, evde durmasın. Güzel bir kreş bulursan tuvalet eğitimini dert etmene gerek kalmaz.

yok ya hu çocuğumun hiç psikolojisi bozuk değil. gayet özgüvenli ne istediğini bilen bir çocuk. sadece tuvalet konusunda tembel. gelgelelim ben eğitime başladığımda hazır değildi farkındaydım. ama pişik oluyordu kanlı kanlı yara. zaten yaz sıcağında durduğu yerde vücudu yara döküyordu. bir sürü krem kullandık yok. dr dedi ki tek çare ılık banyo. tamam vücut biraz toparlıyordu ama bez içinde ki poposu düzelemiyordu mecbur başladım yani. yoksa bez bana daha kolaydı valla :KK70: ama korkuyor yani klozete tahammülü yok. diğerine aşık. özellikle giriyor. peçeteyle oynuyor suyla oynuyor eğleniyor.
alalh yardımcın olsun bizimki 2,5 yasında basladık cıs eğitimine baktım istemıyor zorlamadık .krese basladı bezlıydı ozamn kreşte öğrendi arkadsları tuvalete gıdıyormus gıtmek ıstemıs bizde bıraz destekledık öğrendi.bırde kresı dusun bence yazık cocuk istemiyorsa eltını zorlama memnun olmadığı seyler var sanırım.bakıcıya da ben sıcak bakmadığım ıcın sana da önermedım.

merhaba arkadaşlar . ben çalışan bir bayanım. oğlum 37 aylık. oğluma 20 aya kadar annem baktı saolsun Allah razı olsun. bir kere bile aklım kalmadı. ama iteleye kakalaya baktı. yani oğlumu çok seviyordu aşıktı hala öyleler oğlumda anneannesine aşık ama erken kalktığı için söylendi annem , evlerimiz uzak diye söylendi, banka işi olduğunda söylendi vs..

neyse 20. ayda kreşe başladık. ama çocuk sürekli hasta oluyordu. bir ayın 3 haftası hasta. geceler acillerde duruyorduk. eşim geceye gittiğinde rezil rüsva oluyordum. tabi kreşte yaşanılan olumsuzluklarda cabası.

sonra eltim hep maddi ihtiyacı olduğundan dem vuruyordu. işte bir çocuk baksam iyi olur diye. bize de mantıklı geldi açıkçası. bir oğlu var yaşça büyük. sürekli çocuk istiyor eltim ama kısmet olmadı 2. yani bunu şey için dedim. öyle yaşlı başlı çocuk derdi çekemeyecek biri değil. neyse anlaştık ona verdik oğlumu. 9 aydır bakıyor yaklaşık. ama yavrum gitmek istemiyor. normalde insan canlısı azıcık biri ilgi gösterse gider onla. (bu da kötü evet ama daha anlamadığı için sadece hayır diyoruz) ama eltimlere gelince ağlak bir suratla hayır baba, hayır anne diyor. eltime soracak olursak kaynım ilgileniyor, kendi ilgileniyor, komşuları geziyorlar, çocuklarla oynuyor, parklara gidiyor, evde istediği oluyor. iyi de bu imkanlar varken bir çocuk koşa koşa gider. en azından oğlum gider.

tuvalet işini de tam çözemedik. yani 6 aydır uğraşıyoruz. acaba oğluma kızıyor mu altına yapınca diye düşünüyorum. onlara gidince kocaman 16 yaşındaki oğlunun, oğlumu resmen sarsarak sevdiğini gördüm. yavrum yapma diye bağırıyor hala yapıyor. sonra sürekli makarnayı seviyor diye makarna veriyor sanırım beyaz halde. bu da içime sinmiyor. o yüzden almayı düşünüyorum. yani en büyük avantajım hasta olmaması.

neyse karşı komşuma gittik dün 5 dakika çocuğum sevinçten uçuyor. 2 çocuğu var biri 9 yaşında kız, diğeri 5 yaşında erkek. ağladı eve gelmemek için. bu komşumda diyor ki tek maaş geçinemiyoruz. bir öğretmen bakıcı arıyordu tamam dedim ama sertifika istiyormuş falan diye. ben de eltimden kesinlikle almaya karar verdim. kreş ya da uygun bakıcı bulucam inş (ben burda kararlıyım ama fikirlerinizi söyleyin yine) neyse ben bugün aradım komşumu diyor ki o kadın kararını bugün verecek ona söz verdim ya onla netleşsin öyle konuşalım dedi. ben bütçemi çalışma saatini söyledim. ama netleşince gerisini konuşurum dedim. gene de içim rahat değil. napacağımı şaşırdım vallahi.

kreş tuvalet eğitimi bitmeden olur mu? oğlum bir de klozete asla yanaşmıyor. şeklini görünce korkuyor resmen. acaba kreşlerde alaturka tuvalet var mıdır ? daha önce bezli olduğundan dikkatimi çekmemişti ama klozeti görmüştüm. çok kafam karışık evlat olunca insan en iyisi olsun istiyor işte. işten çık derseniz de çıkamam. hem borçlarımız var hem memurum . çok fazla emek verdim bunun için.
kreş en mantıklısı,çcuğu sevmediği ortamlara verme, içim acıdı nedense

bence en iyisi devlet okullarında anaokulu oluyor ve 3 yaş krei oluyor. benimde annem bakamamıştı. anneler cnm bir yere kadar bakıyor sonra başından savıyorlar çünkü sabırları kalmıyor hem baksalrda bir de aşırı nazlarını çekiyorsun devlet kreşi olmazsa da başka özel kreşe verin en güvnilir o bence eğer çocuk eltini istemiyorsa kesin al illaki yanlış bişey yapmışlardır belki onlara göre bişey olmayabilir san göre de bişey olmayabilir ama deme ki çocuk bişey hissetti istemiyor

Benım cocugum herseyden onemlı ve kıymetlıdır. Yazık etmıssın cocuguna ona buna vererek buyutuyosun. Cocugunla ılgılenmek mı sana zor gelıyo. 3 yasında oglum var 1 saat bırıne bıle veremem annem degıl ıkı gozum olsun. Varsın gıtmeyeyım sınemaya oraya buraya benım ıcın cocugumun psıkolojısı herseyden onemlı.1 yasından berı krese gıdıyo tabıkı hasta oluyo hasta oluyo dıye kresten cıkartmak ne kadar dogru gıtsın bagısıklık kazansın. Annenızın yanında yada yengesının yanında ne kadar sosyal olabılır ne kadar kımle arkadaslık kurabılır.

Yengede sıkıntı yoksa bile 16 yaşındaki kuzen rahatsız ediyor olabilir. tam ergenlik çağı.

Hırpalayarak seviyor demişsin bilemedim ben o hareketi görüp güvenip veremezdim eltime.

X