Çocuğuma ödev yaptirmayi nasil sevdirebilirim?

failan

Geçici Olarak Hesap Pasiftir !
tek ayak cezası
Sahte Profil
Kayıtlı Üye
26 Ekim 2018
1
0
47
Kizim 4.sinifa gidiyor. Okuldan gelince odev saatleri bize işkence oluyor. Derse karşi hic ilgisi yok. Bu da haliyle başarisini olumsuz etkiliyor. Odev yapmayi sevmesi icin napabilirim? Tavsiyelerinize acil ihtiyacim var.

Merhaba Failan, benim oğlan da aynı. Bir kac gündür okumadığım makale kalmadı. buradaki tavsiyelerin sana yardımcı olacağını düşünüyorum. Allah yardımcımız olsun.

Son düzenleyen: Moderatör:
Geçen gün misafirim vardı
İlkokul 1 e başlayan çocukları var
Akşam 8-12 arası ödev yapıyormuş çocuk
5 sayfa yazma,5 sayfa okuma sayıp duruyordu
Evden çıkarken bile çocuk "anne ödev yapmicaz di mi "diye diye gitti
Kim olsa sıkılır
Ben olsam çatlarım
Saatlerce ödev mi olur
Çocuk bunlar daha ilkokulda soğuyorlar okuldan

Kizim 4.sinifa gidiyor. Okuldan gelince odev saatleri bize işkence oluyor. Derse karşi hic ilgisi yok. Bu da haliyle başarisini olumsuz etkiliyor. Odev yapmayi sevmesi icin napabilirim? Tavsiyelerinize acil ihtiyacim var.
öncelikle çalışacağı mekanı belirleyin hep orda çalışmaya alışacaktır sevecektir.mumkunse o oda da televızyon telefınvs olmasın.evde başka çocuk varsa odev ve ders çalışma esnasında dıkkatını dağıtmamasını sağlayın.ders malzemelerini masasında derse başlamadan hazırlayın böylece kalem açmak silgi defter kitap aramak gibi dıkkat dağıtıcı şeylerle uğraşmaz.çocuk tek başına verılen ödevın yüzde yetmışini yapabilmelidir.yapamıyorsa o konuda eksıkleri var demektir.odevlerın tamamını asla beraber yapmayın.sınav notlarını degıl onun sınav çabasını ödüllendirin.hata yapmasının normal olduğunu ama çalışırsa kendisinin de başaracağını sık sık hatırlatın.zamanı planlamayı öğretin.tekrar yaptırın günde 10 dakika her dersten fazlasına gerek yok .bol bol test çözdürün renkli test kitaplarını seviyor çocuklar.

Nasıl sevdirirsiniz bılmıyorum dogrusu bu bu seneye kadar oturmuş olması gereken bir sıstemdı bana göre.

Benim kı de 4.sınıf ders daha dogrusu ödev gelmiyor bu sene bakan degısınce eve ödev pek gelmez oldu ama konular baya agır sık sık ezber ve matematik ıcın test cozmelerı gerekiyor. Deneme sınavı oldular gecen haftalarda sorular baya baya zordu, Allah onlara zihin acıklıgı bızede saglam duracak sabır versın

Ödev yapmak sevilir mi ya?
Zaten okulda 6 koca saat ders oluyor, o yaşta çocuktan neden bir de evde ödev isterler hiç anlamam...
Bence çare çocuğun öğrenme şeklini bulmakta. Her insanın çeşit çeşit öğrenme yöntemi vardır.
Mesela kimi yazarak çalışmayı sever. Eğer sizin çocuk öyleyse ona güzel defterler,çok güzel kalemler alırsanız az bir heves edebilir. Üniversitede bir arkadaşım böyleydi, biz kağıdı katlayip cebimize koyup okula giderken kız kalın kapaklı defterine inci gibi her duyduğunu yazar,çeşitli kalemlerle önemli yerleri cizerdi. Vizelere de yazarak çalışırdı.
Ya da duyarak öğrenen biriyse siz anlatin,birlikte ses kaydı doldurun,gece dinlesin... Hem oyun gibi keyifli olur hem de cidden o arada aklına girer..
Ya da görsel şeyleri daha kolay öğreniyorsa internetten şemalar bulun, siz çizim, resimlerle anlatın... Bazı şeyleri eşyalara kodların.mesela Atatürk'ün hayatını çalışıyorsanız açın çocuklar için bilgilenidirici çizim videosundan izleyin.
Ya da gezegenleri kafasında oturtabilmesi için bir video bulun. İnternet derya deniz...
Ben mesela ne görsel ne işitsel. Hissederek öğrendiğim hiçbir şeyi asla unutamam. Yani o şeyle aramda bir bağ kurmussam. Lisede okudugum blog yazısını da hatırlarım,kitap karakterinin hislerini de :)
Ders çalıştığım zamanlarda yazmak falan içimi bayardi. Konudan küçük küçük notlar çıkartır aynı bölümdeki ev arkadaşıma uzun uzun anlatırdım olayı. Ama anlaya anlaya. Sosyoloji gibi sözel bölüm okuduğum için isim daha kolaydı tabii :)
Mesela bir kuram var , anlamıyorum. Zorla değil ya :) onu olabilecek en basit hale getirir hiç yoktan özünü anlar,hayattan örnekler vere vere anlatırdım.
Mesela skinnerin fare deneyinde annemin çocuk eğitimindeki dengesiz tavırlarını orneklendirirdim :) böyle içselleştirdigim ve ikinci kişiye anlattığım çocuğu bilgi hala aklımda :)
Ya da sunum yaparken bahsettigim kitabın neler anlattığını bugün bile hatirliyroum.
İlk asama cocugun öğrenme biçimini ogrenmekte

Ödev yapmak sevilir mi ya?
Zaten okulda 6 koca saat ders oluyor, o yaşta çocuktan neden bir de evde ödev isterler hiç anlamam...
Bence çare çocuğun öğrenme şeklini bulmakta. Her insanın çeşit çeşit öğrenme yöntemi vardır.
Mesela kimi yazarak çalışmayı sever. Eğer sizin çocuk öyleyse ona güzel defterler,çok güzel kalemler alırsanız az bir heves edebilir. Üniversitede bir arkadaşım böyleydi, biz kağıdı katlayip cebimize koyup okula giderken kız kalın kapaklı defterine inci gibi her duyduğunu yazar,çeşitli kalemlerle önemli yerleri cizerdi. Vizelere de yazarak çalışırdı.
Ya da duyarak öğrenen biriyse siz anlatin,birlikte ses kaydı doldurun,gece dinlesin... Hem oyun gibi keyifli olur hem de cidden o arada aklına girer..
Ya da görsel şeyleri daha kolay öğreniyorsa internetten şemalar bulun, siz çizim, resimlerle anlatın... Bazı şeyleri eşyalara kodların.mesela Atatürk'ün hayatını çalışıyorsanız açın çocuklar için bilgilenidirici çizim videosundan izleyin.
Ya da gezegenleri kafasında oturtabilmesi için bir video bulun. İnternet derya deniz...
Ben mesela ne görsel ne işitsel. Hissederek öğrendiğim hiçbir şeyi asla unutamam. Yani o şeyle aramda bir bağ kurmussam. Lisede okudugum blog yazısını da hatırlarım,kitap karakterinin hislerini de :)
Ders çalıştığım zamanlarda yazmak falan içimi bayardi. Konudan küçük küçük notlar çıkartır aynı bölümdeki ev arkadaşıma uzun uzun anlatırdım olayı. Ama anlaya anlaya. Sosyoloji gibi sözel bölüm okuduğum için isim daha kolaydı tabii :)
Mesela bir kuram var , anlamıyorum. Zorla değil ya :) onu olabilecek en basit hale getirir hiç yoktan özünü anlar,hayattan örnekler vere vere anlatırdım.
Mesela skinnerin fare deneyinde annemin çocuk eğitimindeki dengesiz tavırlarını orneklendirirdim :) böyle içselleştirdigim ve ikinci kişiye anlattığım çocuğu bilgi hala aklımda :)
Ya da sunum yaparken bahsettigim kitabın neler anlattığını bugün bile hatirliyroum.
İlk asama cocugun öğrenme biçimini ogrenmekte

Çok güzeldi gerçekten:KK54:

Geçen gün misafirim vardı
İlkokul 1 e başlayan çocukları var
Akşam 8-12 arası ödev yapıyormuş çocuk
5 sayfa yazma,5 sayfa okuma sayıp duruyordu
Evden çıkarken bile çocuk "anne ödev yapmicaz di mi "diye diye gitti
Kim olsa sıkılır
Ben olsam çatlarım
Saatlerce ödev mi olur
Çocuk bunlar daha ilkokulda soğuyorlar okuldan
Bizimkinin öğretmeni de çok veriyor 3/4 kitaptan farkli farkli vallahi bazen cocuklara da hak veriyorum.

2. ve 5. sınıfa giden kızları olan, sistemi oturtmuş bir anne olarak naçizane tavsiyem; öncelikle kızınızla ödev ve konu tekrarlarının neden önemli olduğu konusunda konuşun. Bu sene sınavlar başlıyor, sınavlardan alacağı notların hiç önemli olmadığı ama konuları öğrenmesinin önemli olduğunu vurgulayın. Daha düzenli çalışarak başarılı bir öğrenci olacağını, düzenli çalışırsa sınavlar için ekstra çalışmalar yapmak zorunda kalmayacağını anlatın. Bu düzen için birlikte, okuldan geldikten sonrasını kapsayan bir çalışma programı hazırlayın. Programda iki şeye dikkat edin, birincisi; gelirgelmez ödev yapmasın en az 1 saat dinlensin. İkincisi; tv, tablet, telefon dinlenme saatinde değil ödevler bittikten sonraya koyulsun.
Birlikte oluşturduğunuz programı görünecek bir yere asın ve artık kızınıza ödev yap vs demeyin, ona güvendiğinizi söyleyin ve sadece ödev bittikten sonra size kontrol ettirmesini isteyin. Yapmazsa da sesinizi çıkarmayın, öğretmeni ile iletişim halinde olun gerekli konuşmayı/yaptırımı okulda öğretmeni uygulasın.

X